про залишення заяви про визнання протиправними рішень,
дій чи бездіяльності без задоволення
17 липня 2024 року м. Житомир справа № 240/20639/20
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гуріна Д.М., розглянувши заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До суду звернувся ОСОБА_1 із позовом про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 27.01.2021 у справі №240/20639/20 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 , визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 із 1 жовтня 2020 року підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити із 1 жовтня 2020 року нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
Після набрання судовим рішенням законної сили, 15.03.2021 позивачу надіслані виконавчі листи.
01.03.2024 за вх. №12941/24 на адресу суду від позивача надійшла заява у порядку ст.383 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій він просить визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з визначення додаткової пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченої статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку двох мінімальних заробітних плат, застосованих як розрахункова величина для обчислення виплат за рішеннями суду, на рівні 1600,00 грн протиправними.
В обґрунтування вказаної заяви позивач зазначає, що виконавцем 04.01.2024 на адресу боржника для виконання направлено вимогу якою зобов'язано ГУ ПФУ в Житомирській області виконати рішення суду, здійснивши нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам рік (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік) з урахуванням її зміни на відповідний календарний рік.
Незважаючи на те, що вимога виконавця не містила вимог щодо розмірів в яких слід здійснити перерахунок підвищення до пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, на думку заявника, перевищуючи надані законодавством повноваження, самовправно по особовому рахунку проведено перерахунок за яким додаткову пенсію, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, передбачену статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено у розмірі 3200 грн, тим самим, на думку заявника, протиправно з 01.01.2024, взявши розмір мінімальної пенсії встановлений частиною 2 статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік».
ГУ ПФУ в Житомирській області у відповідь на звернення позивача листом від 15.02.2024 повідомило, що у випадках, коли в рішенні суду не визначено дати періоду за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплата за рішеннями судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача.
Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" визначено, що розмір мінімальної заробітної плати, яка застосовується як розрахункова величина для обчислення виплат за рішеннями суду, становить 1600 гривень.
Розмір підвищення, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, встановленого на виконання рішення суду, з 01.01.2024 перераховано відповідно до вимоги державного виконавця, а саме з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати 1600 грн, що застосовується як розрахункова величина для обчислення виплат за рішеннями суду та на даний час розмір такого підвищення становить 3200,00 грн (1600,00 грн х 2).
На думку позивача, боржником не виконано рішення суду (відомості від боржника щодо виконання рішення суду в повному обсязі не надходили), а саме нарахування пенсії, проведена не в розмірі визначеному судовим рішенням, який повинен дорівнювати двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік), а в інших розмірах, що свідчить про умисне невиконання рішення суду. Розмір щомісячного підвищення до пенсії, на який має право стягувач, становить дві мінімальні заробітні плати, встановлені законом про Державний бюджет України на відповідний рік, відповідним роком є календарний рік, у якому здійснюється нарахування та виплата коштів тобто ця величина повинна відповідати таким показникам заробітної плати: Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" №2246-VIII від 03.12.2017 встановлено, що мінімальна зарплата на 01.01.2018 складає 3723,00 грн. Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" від 23.11.2018 №2629-VIII встановлено, що мінімальна зарплата на 01.01.2019 складає 4173,00 грн. Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 №294-IX встановлено, що мінімальна зарплата на 01.01.2020 по 31.08.2020 складає 4723,00 грн, з 01.09.2020 по 31.12.2020 складає 5000 грн. Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 №1082-ІХ встановлено, що мінімальна зарплата на 01.01.2021 складає 6000,00 грн, з 01.12.2021 складає 6500,00 грн, з 01.10.2022 складає 6700,00 грн. Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" від 09.11.2023 №3460-ІХ встановлено, що мінімальна зарплата на 01.01.2024 складає 7100,00 грн.
Законом України "Про Державний бюджет на 2024 рік" визначений розмір мінімальної заробітної плати, який застосовується як розрахункова величина для обчислення виплат за рішеннями суду, на рівні 1600 гривень.
ОСОБА_1 не погоджується з таким рішенням ГУ ПФУ в Житомирській області та вважає його протиправним. Судовим рішенням від 27.01.2021 у справі 240/20639/20 не встановлено ані способу, ані розміру виплат належних сум, а встановлено обов'язок відповідача провести нарахування та виплату підвищення до пенсії з 01.10.2020, а ГУ ПФУ в Житомирській області здійснює виплату та перерахунок пенсії за наслідками реалізації власних дискреційних повноважень та на підставі власного рішення, а не за судовим рішенням.
08.03.2024 на адресу суду від відповідача надійшли заперечення вх. №14218/24 на вказану заяву ОСОБА_1 відповідно до змісту яких відповідач просить відмовити у задоволенні заяви та зазначає, що рішення суду виконано ним у повному обсязі з урахуванням висновків суду.
05.04.2024 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на заперечення вх. №20106/24. В якій позивач вимоги заяви від 01.03.2024 підтримує та просить її задовольнити.
Розгляд заяви позивача, яка надійшла до суду 01.03.2024 вх. №12941/24, відкладено до повернення матеріалів адміністративної справи №240/20639/20 з Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Матеріали адміністративної справи №240/20639/20 надійшли до Житомирського окружного адміністративного суду 15.05.2024.
Суд вважає за можливе розглянути заяву по суті без участі представників сторін в порядку письмового провадження та на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, розглянувши заяву та додані до неї матеріали суд дійшов наступних висновків.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За змістом частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи.
Відповідно до частини 1 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
З аналізу зазначених норм права вбачається, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого визначено приписами статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушують права та законні інтереси позивача.
Отже, застосування судом заходів реагування передбачених статтею 383 Кодексу адміністративного судочинства України, можливе лише у разі встановлення факту невиконання суб'єктом владних повноважень рішення суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами вчинених дій або бездіяльності.
Так, рішенням суду було зобов'язано ГУ ПФУ в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 з 01.10.2020 нарахування та виплату підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статті 39 Закону №796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
Як вбачається із документів, долучених до заперечень на заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду від 27.01.2021 у справі №240/20639/20 позивачу проведено перерахунок підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України №796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік, тобто з 01.10.2020 - 5000,00 грн, з 01.01.2021 - 6000,00 грн, з 01.12.2021 - 6500,00 грн, з 01.10.2022 - 6700,00 грн.
З урахуванням вимоги державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) від 04.01.2024 №708 (вх. №480/14 від 05.01.2024) з 01.01.2024 при перерахунку пенсії ОСОБА_1 застосовано розмір мінімальної заробітної плати, яка застосовується як розрахункова величина для обчислення виплат за рішеннями суду - 1600,00 грн відповідно до ст.8 Закону України «Про Державний бюджет на 2024 рік», тобто спеціальна розрахункова величина розміру мінімальної заробітної плати встановлена законом для виконання рішення суду.
Розмір пенсії станом на 01.01.2024 становить 5099,20 грн, у тому числі 3200,00 грн - підвищення за проживання на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27.01.2021 у справі №240/20639/20 (1600,00 грн х 2).
З 01.02.2024 виплата належної суми пенсії здійснюється у розмірі визначеному на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27.01.2021 у справі №240/20639/20.
За період з 01.10.2020 по 31.01.2024 нарахована доплата пенсії в розмірі 109440,15 грн (Том №2 а.с.32), яка включена до підсистеми "Реєстр судових рішень", виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою відповідно до Порядку погашення заборгованості пенсійних виплат за рішенням суду затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 (Том №2 а.с.33).
Інформацію про виконання рішення суду та про суму нарахованих, але не виплачених коштів (потребу) за період з 01.10.2020 до 31.01.2024 в розмірі 109440,15 грн надано Пенсійному фонду України шляхом включення до Реєстру судових рішень, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України підсистеми "Реєстр судових рішень" ІКІС ПФУ.
Отже, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області проведено в межах наданих повноважень комплекс заходів для повного та неухильного виконання судового рішення у справі №240/20639/20, зокрема виплата донарахованої суми доплати до пенсії буде здійснена після надходження фінансування з Державного бюджету України на виконання зазначеного рішення суду.
Враховуючи наведене, суд вважає відсутніми обставини протиправності рішень, дій чи бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27.01.2021 у справі №240/20639/20, у зв'язку з чим залишає заву позивача без задоволення.
Керуючись статтями 243, 248, 249, 383 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Залишити без задоволення заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27 січня 2021 року в адміністративній справі №240/20639/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Д.М. Гурін