Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 липня 2024 року Справа№200/2539/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Сакуна Віталія Анатолійовича в інтересах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльністю протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
29.04.2023 до Донецького окружного адміністративного суду, через систему Електронний суд, надійшов позов адвоката Сакуна Віталія Анатолійовича в інтересах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до ІНФОРМАЦІЯ_1 з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо не направлення заяв та документів на виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , як членам сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 (в/ч НОМЕР_1 ) разом із іншими документами до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки) Міністерства оборони України;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 направити заяви та документи на виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , як членам сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 (в/ч НОМЕР_1 ) разом із іншими документами до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки) Міністерства оборони України.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12.03.2024 у справі № 200/6907/23, що набрало законної сили, встановлено особисте подання заяв ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до п. 2 постанови КМУ від 28.02.2022 року № 168 у зв'язку з загибеллю сина та чоловіка. Проте відповідач, отримавши пакет документів, направлений ІНФОРМАЦІЯ_3 на виконання судового рішення, всупереч встановленим обставинам рішенням суду, що набрало законної сили, направив документи на доопрацювання до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Позивачі зазначили, що оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 прийняв рішення про повернення документів, що не передбачено Наказом Міністерства Оборони України від 25.01.2023 № 45 «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану», тому потрібно зобов'язати відповідача надіслати документи до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).
Відповідач позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач вказав, що розділом IV Наказу Міністерства Оборони України від 25.01.2023 № 45, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2023 за № 176/39232, «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану» визначено обов'язок обласного (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_8 перевірити отримані документи, та визначити осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД, а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи. Оскільки, пакет документів щодо призначення виплати одноразової грошової допомоги позивачам не містить заяви, визначеної Наказом №45 форми, документи було направлено на доопрацювання, та запропоновано звернутись особисто до будь якого районного центру комплектування та соціальної підтримки для написання визначеної Наказом №45, заяви та надання визначених документів.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 03.05.2024 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 13.05.2024 відкрито провадження у справі вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, витребувано у відповідача докази у справі.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Відповідно до сповіщення сім'ї № 11/1202 від 30.12.2022 ОСОБА_4 , 1993 р.н., під час виконання службових обов'язків ІНФОРМАЦІЯ_6 загинув внаслідок танкового обстрілу біля н.п. Красногорівка Покровського району.
Позивачі - ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є батьками загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 що підтверджено свідоцтвом про народження НОМЕР_2 від 19.08.1993.
Позивач - ОСОБА_2 є дружиною загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 , що підтверджено свідоцтвом про шлюб НОМЕР_3 від 08.07.2022.
15.11.2023 року ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 звернулися до відповідача із заявою про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до п. 2 постанови КМУ від 28.02.2022 року № 168 у зв'язку з загибеллю сина та чоловіка. Кожна заява з додатками окремо була направлена на адресу відповідача по справі рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення.
Листом від 23.02.2024 № 11/1055 Другий відділ ІНФОРМАЦІЯ_7 дав відповідь на адвокатський запит, в якому вказав, що документи ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 отримані і зареєстровані вх. № 4021, 4022, 4023 від 22.11.2023 року. До обласного ІНФОРМАЦІЯ_4 документи не направлялись, оскільки згідно п. 1.7 наказу МО України від 25.01.2023 № 45 заява повинна бути надана особисто заявником у відповідній формі (або законним представником у разі наявності неповнолітньої дитини).
Вказані обставини встановленні рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12.03.2024 у справі № 200/6907/23, яке в апеляційному порядку не оскаржувалося та набрало законної сили 12.04.2024.
Так, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12.03.2024 у справі № 200/6907/23 вирішено: визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 щодо не направлення заяв та документів на виплати одноразової горової допомоги ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , як членам сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 (в/ч НОМЕР_1 ) протягом 7 робочих днів з дня їх отримання до обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 направити заяви та документи на виплати одноразової горової допомоги ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , як членам сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 (в/ч НОМЕР_1 ) до обласного територіального центру комплектування та соціальної Підтримки.
При цьому, у вказаному вище рішенні суд зазначив, що з матеріалів справи вбачається, що вказані заяви були скеровані позивачами особисто, чим дотримано пункт 1.7. Порядку № 45. Також суд зауважив, що в межах спору по справі № 200/6907/23 заяви подані заявниками особисто.
Так, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/6907/23 другий відділ ІНФОРМАЦІЯ_5 направив до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяви та документи на виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , як членам сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 (в/ч НОМЕР_1 ), про що повідомив адвоката Сакуна В.А. листом від 22.03.2024 №11/1625.
ІНФОРМАЦІЯ_2 листом №09/01/1238 від 23.04.2024 повідомив адвоката Сакуна В.А. про те, що після надходження, на виконання судового рішення, документів членів сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 , враховуючи той факт, шо заявники особисто до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки не зверталися та те, що комплект документів був поданий з порушенням алгоритму опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану» документи направлені на доопрацювання до ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Також роз'яснено про необхідність особистого звернення члена сім'ї загиблого із заявою про призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця у будь-який районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки на території України.
Крім того, адвокату, з метою уникнення затримок в призначенні та отриманні одноразової грошової допомоги членам сімей загиблих захисників України, запропоновано, доводити до своїх клієнтів алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, згідно наказу Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану».
Отже, зазначено, що оскільки заявники особисто не зверталися до ІНФОРМАЦІЯ_5 чи до будь-якого іншого районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на території України з метою написання заяви, змога виконати пункт 4.2 розділу IV Наказу відсутня.
Вважаючи, що відповідачем порушено алгоритм розгляду документів, що визначений наказом Міністерства Оборони України від 25.01.2023 № 45 «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану», адвокат членів сім'ї загиблого військовослужбовця звернувся до суду з даним позовом та просить зобов'язати відповідача надіслати документи до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 17 Конституції України Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
За приписами статті 16-1 Закону № 2011 у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Постановою КМУ від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" встановлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору (пункт 2).
На виконання Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» затверджено Наказ Міністерства Оборони України від 25.01.2023 № 45, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2023 за № 176/39232 «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану» (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 1.7. Порядку одноразова грошова допомога (далі - ОГД) призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ІНФОРМАЦІЯ_8) незалежно від місця реєстрації заявника.
В розділі III Порядку визначені повноваження органів військового управління щодо призначення та виплати ОГД:
3.1. Районний (міський) ІНФОРМАЦІЯ_8 є органом, уповноваженим приймати документи (додаток 2) від осіб, які можуть звернутися за ОГД, оформлювати документи для її призначення та виплати. Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), подається за підпорядкованістю у обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_8.
3.2. Обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_8:
1) є органом, уповноваженим подавати висновок щодо можливості призначення ОГД (додаток 4). У разі отримання інформації, яка не відповідає раніше наданому висновку, не пізніше 3 робочих днів подається новий висновок з урахуванням встановлених обставин;
2) проводить перевірку отриманих з Департаменту соціального забезпечення результатів попереднього опрацювання документів для призначення ОГД, та не пізніше 3 робочих днів після їх реєстрації письмово повідомляє про результати проведеної роботи
3.3. Фінансово-економічне управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України контролює дотримання обласними (Київським міським) ІНФОРМАЦІЯ_8 встановлених строків виплати ОГД.
Розділ IV Порядку визначає алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД:
4.1. Члени сім'ї звертаються до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_8 незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.
4.2. Районний (міський) ІНФОРМАЦІЯ_8 приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ІНФОРМАЦІЯ_8 за підпорядкуванням.
У разі відсутності документів, які підтверджують загибель військовослужбовця (смерть померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше, ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), та виплату йому винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», районний (міський) ІНФОРМАЦІЯ_8 здійснює розшук відсутніх документів шляхом направлення запитів до військової частини (лікувального закладу), обласного (Київського міського) ІНФОРМАЦІЯ_8, підрозділу персоналу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України.
4.3. Обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_8 перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2).
На підставі витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - ДРАЦСГ) перевіряє документи, що підтверджують родинні зв'язки загиблого (померлого) з заявниками, в тому числі щодо зміни прізвища, імені, по батькові, встановлення батьківства, усиновлення, наявності запису відомостей про батька за вказівкою матері (стаття 135 Сімейного кодексу України).
Результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ІНФОРМАЦІЯ_8 зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).
Комплект документів надсилається з використанням системи електронного документообігу, для цього він сканується у один файл формату PDF, на який накладається кваліфікований електронний підпис. У разі тривалої відсутності зв'язку (понад 5 робочих днів) комплект документів надсилається на паперових носіях, а після відновлення зв'язку - невідкладно ще раз з використанням системи електронного документообігу.
Якщо після надсилання документів для призначення та виплати ОГД отримано документи (інформацію) щодо інших осіб, які можуть бути віднесені до зазначених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» або можуть звернутися за призначенням та виплатою цієї допомоги, не пізніше наступного робочого дня повідомляє про це Департамент соціального забезпечення встановленим порядком.
4.4. Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного (Київського міського) ІНФОРМАЦІЯ_8 документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу ХIII Інструкції № 280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану.
У разі отримання листа Кадрового центру Збройних Сил України щодо відсутності загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення не пізніше 5 робочих днів повідомляє про це обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_8, який надіслав документи, для інформування про це військової частини та членів сім'ї загиблого. Через 30 днів після отримання листа з ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо проведеного інформування повторно надсилає відповідний запит. У разі повторного підтвердження відсутності загиблого військовослужбовця у списках бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану за результатами отриманого листа Кадрового центру Збройних Сил України подає документи на розгляд Комісії Міноборони.
Після отримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних (Київського міського) ІНФОРМАЦІЯ_8 результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції.
В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.
4.5. Після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ІНФОРМАЦІЯ_8, та, у разі її призначення,- готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ІНФОРМАЦІЯ_8.
4.6. Районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_8, які здійснювали оформлення документів для призначення ОГД повідомляють заявників (з дотриманням вимог чинного законодавства щодо захисту персональних даних) про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання).
4.7. Командування Сухопутних військ Збройних Сил України не пізніше 5 робочих днів з дня відкриття асигнувань для виплати ОГД готує та надає Державній казначейській службі України розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
4.8. Виплата ОГД здійснюється обласним (Київським міським) ІНФОРМАЦІЯ_8 на підставі наказу (додаток 7) не пізніше 5 робочих днів з дня відкриття асигнувань шляхом перерахування коштів на рахунок в установі банку державного сектору, зазначений отримувачем допомоги у своїй заяві.
Отже наведеними нормативно-правовими актами визначена процедура проходження документів для отримання ОГД, визначені органи, які здійснюють певні функції на кожній стадії проходження цих документів.
При цьому, процедура оформлення та отримання ОГД розпочинається з надання відповідних заяв особами, які мають право на таку допомогу, до Районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_8.
Так, до адміністративного позову додано копії заяв (датованих 13.11.2023) до ІНФОРМАЦІЯ_5 про виплату ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_4 .
Дослідивши вказані вище заяви, суд зазначає, що останні мають набраний текст, що за змістом повністю відповідає додатку 1 Порядку №45. Проте, вказані заяви не містять підписи заявників.
При цьому, такі заяви були направлені на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 засобами поштового зв'язку 15.11.2023 від імені ОСОБА_5 (не ОСОБА_5), ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , що вбачається з поштових накладних Укрпошти.
Суд зазначає, що направлення від імені позивачів засобами поштового зв'язку заяв про виплату допомоги не є тотожнім до особистого подання заяв до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оскільки особисте подання заяви передбачає візуальне встановлення особи заявника (зокрема, працівниками районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки). При цьому, при направленні засобами поштового зв'язку встановлення особи відправника не здійснюється, оскільки це не передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.20009 №270 «Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку», якою користуються працівники Укрпошти.
Отже, з урахуванням наведеного, наявні в матеріалах справи копії заяв про виплату допомоги не можна вважати заявами, що подані особисто заявниками (позивачами по справі).
Стосовно тверджень адвоката про те, що відповідачем не ураховані встановлені обставини судовим рішенням у справі № 200/6907/23, суд зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Суд зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 не був стороною у справі № 200/6907/23. Крім того, в судовому рішенні у справі № 200/6907/23 судом не встановлено факт, а надана оцінка наявним в матеріалах справи заявам позивачів.
Суд наголошує на тому, що відповідно до частини 7 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для суду.
Таким чином, суд вважає, що підстави для направлення відповідачем результатів опрацювання документів (висновку та доповіді) до Департаменту соціального забезпечення відсутні, оскільки при перевірці пакету документів встановлена відсутність особистого звернення членів сім'ї загиблого військовослужбовця про призначення та виплату допомоги.
Стосовно тверджень адвоката про відсутність повноважень ІНФОРМАЦІЯ_1 для повернення документів для доопрацювання, суд зазначає, що відповідно до п. 4.3 Порядку №45 обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_8 перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД. Отже, перевіривши отримані документи, та з'ясувавши відсутність особистого звернення членів сім'ї загиблого на отримання допомоги, відповідач, з метою виправлення недоліків, повернув пакет документів для доопрацювання.
Суд звертає увагу адвоката позивачів на те, що Порядок №45 містить нескладний алгоритм подання документів для призначення допомоги, при цьому для отримання такої допомоги позивачі не вчинили важливої, та на думку суду, простої дії - з'явитися особисто до будь-якого районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на території України та подати заяву. Замість цього, адвокат вже втретє, починаючи з травня 2023 року (справа № 200/2005/23, № 200/6907/23, №200/2539/24), звертається до суду з позовами щодо виплати допомоги членам сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 , чим затягує отримання членами сім'ї загиблого ОСОБА_4 такої допомоги.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На підставі зазначеного вище, вимоги про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо не направлення заяв та документів на виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , як членам сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 (в/ч НОМЕР_1 ) разом із іншими документами до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки) Міністерства оборони України є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки матеріалами справи не підтверджується та судом не встановлена протиправна бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ураховуючи наведене та встановлені обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст.14, 72-77, 241-247, 250-251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовних вимог адвоката Сакуна Віталія Анатолійовича в інтересах ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ), ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 ), ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_7 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) про визнання бездіяльністю протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторнки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв