Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про поновлення строку звернення до суду
17 липня 2024 року Справа №200/3192/24
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 (далі позивач), звернувся з позовом Донецького окружного адміністративного суду до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач), в якому просить суд:
Визнати протиправними дії відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу доплати до пенсії, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000,00 грн. з 01.04.2023.
Зобов'язати відповідача здійснити позивачу нарахування і виплату з 01.04.2023 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Позов мотивований тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Позивач вважає, що скасування доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” є незаконним та порушує його конституційні права, оскільки мета прийняття Урядом вказаної постанови свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абз.3 п.1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до ст.13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правового акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
При цьому, позивач звертає увагу, що перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої виникло у особи до 01.03.2018 не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Представник відповідача звернув увагу, що ч.4 ст.63 Закону № 2262 визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ. Абз. 3 п.1 постанови КМУ “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” від 14.07.2021 № 713 встановлено, що у разі коли пенсія особам, зазначеним в абз.1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абз.1 і 2 цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. […].
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду № 200/5008/22 від 23.12.2022, яке набрало законної сили 07.03.2023, позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки від 06.05.2021 № 33/25-678 в березні 2023 року.
Після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати позивача збільшився більш ніж на 2000,00 грн. Враховуючи зазначене, виплату щомісячної доплати по Постанові № 713 припинено з 01.04.2023.
Вважає, що перерахунок пенсії позивачу відповідачем зроблено відповідно до вимог чинного законодавства, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Також, зазначає, що позивачем пропущено строк звернення до суду, оскільки позивач вважає, що його право порушено з 01.04.2023, в той же час з позовом до суду звертається лише 23.05.2024, при цьому не наводить жодних підстав та не надає жодних документів в підтвердження поважності пропуску строку звернення до суду.
28.05.2024 ухвалою суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження. Питання дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду, а в разі, якщо такий строк пропущено, поважності причин його пропуску та наявності підстав для його поновлення, вирішено здійснити на стадії розгляду справи після встановлення відповідних фактичних обставин.
Позивач подав заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом.
Заяву обґрунтовував тим, зокрема, що відповідач у березні 2023 року здійснив перерахунок пенсії позивачу. При цьому відповідач з 01.04.2023 зупинив доплату, яку раніше здійснював у розмірі, 2000 грн. і про це позивачу стало відомо з листа від 10.05.2024, яким повідомлено про відсутність підстав для подальшого нарахування та виплати йому щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови № 713, після збільшення основного розміру пенсії в результаті її перерахунку на виконання судового рішення.
На підставі вищезазначеного, враховуючи принцип презумпції належного урядування та той факт, що позивач не мав підстав сумніватись, що перерахунок його пенсії був проведений у відповідності до законодавства, приймаючи до уваги відсутність доказів сповіщення позивача про припинення виплати йому доплати у розмірі 2000 грн., можливо зробити висновок, що позивачем дотримано строк звернення до адміністративного суду.
Щодо заявленого клопотання про поновлення строку звернення до суду.
Відповідно до п.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
КАС України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон № 2262-ХП.
В рішенні Європейського суду з прав людини в справі “Іліан проти Туреччини” вказано, що правило встановлення обмежень до суду з пропуском строку звернення до суду, повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звернути увагу на обставини справи.
Викладені в клопотанні обставини підтверджені відповідними доказами та ґрунтуються на відповідних нормах права.
У зв'язку з наведеним та враховуючи обставини справи суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з позовом поважними.
Крім того, вказує, що згідно з ч.3 ст.51 Закону України № 2262-ХП (у редакції від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, проводиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, вирішуючи питання про застосування Закону №2262-ХП у часі, слід враховувати, що згідно зі ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.
Отже, позивач виходить з того, що ч. 3 ст. 51 Закону №2262-ХП не обмежує строком перерахунок пенсії та він проводиться з дати виникнення цього права, а отже строк для звернення до суду не може бути пропущений, так як він не обмежений часом, а його початок встановлено законом з дати виникнення цього права - з 1 січня 2016 року.
Також, суд зазначає, що відповідачем не надано доказів направлення позивачеві протоколу про перерахунок пенсії, відповідно до якого позивачу стало би відомо про припинення нарахування та виплати щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Отже, фактично про порушення своїх прав позивач дізнався після отримання від відповідача листа від 10.05.2024 №0500-0203-8/46616.
Суд зазначає, що одним із механізмів забезпечення реалізації гарантованого Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, права особи на доступ до правосуддя, з урахуванням принципу правової визначеності, є поновлення судом пропущеного з поважних причин строку на звернення до суду в розумних межах, з дотриманням засад оптимальності і пропорційності.
На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку, що строк звернення до суду пропущений із поважних причин, відповідно вважає за необхідне поновити строк звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Керуючись ст.2, 5, 12, 32, 77, 80, 121, 123, 126, 133, 160, 161, 171-176 КАС України,
Заяву ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду задовольнити.
Визнати поважним причини пропуску строку для звернення до суду та поновити позивачу строк звернення до суду.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки http://court.gov.ua/).
Суддя І.В. Шинкарьова