Справа № 159/4537/24
Провадження № 3/159/2173/24
17 липня 2024 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В, розглянувши матеріали справи, які надійшли від Ковельського РУП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії НОМЕР_1 виданий 18.12.1996 Ковельським МРВ УМВС України у Волинській області, РНОКПП НОМЕР_2 ), яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працевлаштована,
за вчинення правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 154 КУпАП,
ОСОБА_1 09.07.2024 о 09.40 годині за адресою: м. Ковель, вул. Генерала Чупринки, 20, порушила правила утримання собаки без породи, світло-коричневого кольору, середнього розміру, без документів, на прізвисько « ОСОБА_2 », в результаті чого собака вибігла на проїзну частину на АДРЕСА_1 та покусала ОСОБА_3 , чим було спричинено шкоду здоров'ю потерпілої (вкушені рани обох передпліч та лівої кисті). Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 154 КУпАП.
В судовому засідання ОСОБА_4 пояснила, що зранку 09.07.2024 їй привезли меблі, тому вона відчинила ворота до будинку. Собака в цей час була на прив'язі на подвір'ї будинку, але раптово відірвалася і вибігла через відчинені ворота на проїзну частину вулиці, де вкусила сусідку ОСОБА_3 . ОСОБА_1 просила суворо не карати, вказала, що вона відшкодувала потерпілій вартість медичних препаратів на лікування, сусідка на сьогодні претензій до неї не має, про що вказала у письмовій заяві. Також просила врахувати її сімейний стан, а саме що вона самостійно виховує неповнолітню дитину, а старший син на даний час служить в лавах ЗСУ та виконує свій обов'язок по захисту України від збройної агресії
Заслухавши пояснення особи, дослідивши матеріали справи, суддя дійшов такого висновку.
Стаття 154 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил утримання собак і котів, при цьому відповідальність за частиною третьої цієї статті настає у разі, якщо порушення цих правил призвели до заподіяння шкоди здоров'ю людини або її майну.
Умовою настання адміністративної відповідальності є порушення правил утримання собак і котів та наявний причинний зв'язок між порушенням цих правил та настанням наслідків у вигляді заподіяння шкоди здоров'ю людини або її майну.
Правила утримання собак регулюються спеціальними нормативними актами, зокрема Законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження» від 21.02.2006 № 3447-IV (далі - Закон №3447-IV).
У статті 1 цього Закону визначено, що домашні тварини - це собаки, коти та інші тварини, що протягом тривалого історичного періоду традиційно утримуються і розводяться людиною, а також тварини видів чи порід, штучно виведених людиною для задоволення естетичних потреб і потреб у спілкуванні, що, як правило, не мають життєздатних диких популяцій, які складаються з особин з аналогічними морфологічними ознаками, та існують тривалий час у їх природному ареалі.
Утримання тварин в домашніх умовах - це обмеження природної волі домашніх тварин, що виключає їх вільне переміщення за межами квартири, подвір'я окремого будинку.
За положеннями статті 9 Закону №3447-IV правила утримання домашніх тварин установлюються органами місцевого самоврядування. Таке утримання має забезпечувати дотримання правил співжиття.
Особи, які утримують домашніх тварин, мають право з'являтися з ними поза місцями їх постійного утримання (супроводжувати їх).
Особа, яка супроводжує тварину, зобов'язана забезпечити безпеку оточуючих людей і тварин, а також майна від заподіяння шкоди супроводжуваною домашньою твариною.
Шкода, заподіяна особі або майну фізичної особи твариною, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її утримує (стаття 12 Закону).
Згідно з Правилами утримання домашніх тварин ?у населених пунктах Ковельської територіальної громади, затверджених рішенням Ковельської міської ради Волинської області від 30.08.2022 № 25/36 (далі - Правила), власник тварини - фізична чи юридична особа, яка здійснює догляд за твариною, що належить ?? їй на праві власності або на інших підставах, що не суперечать законодавству і несе відповідальність за стан тварини та її дії згідно з чинним законодавством.
Фізичні та юридичні особи, які утримують домашніх тварин, зобов'язані дотримуватися вимог нормативно-правових актів, зазначених, санітарно- гігієнічних і ветеринарних норм та правил, а також не допускати порушень прав і законних інтересів інших фізичних і юридичних осіб та не створювати загрози безпеці людей, а також інших тварин (пункт 4 Розділу ІІ Правил).
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (стаття 280 КУпАП).
Суд з'ясовує усі обставини справи на підставі поданих доказів.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (стаття 251 КУпАП).
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 154 КУпАП повністю підтверджується: електронним рапортом від 09.07.2023; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №968947 від 12.07.2024 в якому вказано дату, час та місце вчинення правопорушення; заявою ОСОБА_3 від 09.07.2024; довідкою травматологічного пункту Ковельського МТМО №4428 від 09.07.2024, в якій зазначено, що ОСОБА_3 09.07.2024 о 10.05 годині звернулася до травмпункту з травмою - вкушені рани обох передпліч та лівої кисті, при цьому повідомила, що її вкусила відома собака в побуті; письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 09.07.2024; заявою ОСОБА_3 від 09.07.2024 про відсутність претензій до власника собаки; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 11.07.2024; протоколом вилучення собаки від 12.07.2024; розпискою ОСОБА_1 від 12.07.2024 про обов'язок утримувати собаку до вирішення справи; фототаблицею із зображенням собаки; довідкою-відгуком на ОСОБА_1 .
Доказів, які б спростовували вказані обставини суду не надано.
Таким чином суд доходить висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого частиною третьою статті 154 КУпАП, яке полягає у порушенні правил тримання собак, що спричинили заподіяння шкоди здоров'ю людей або їх майну.
При визначенні стягнення для ОСОБА_1 , враховую конкретні обставини вчинення правопорушення, особу порушника, щодо якої відсутні відомості про притягнення до адміністративної відповідальності, характер отриманих потерпілою ушкоджень, відсутність претензій зі сторони потерпілої, обставини, що пом'якшують відповідальність, а саме визнання провини, та відсутність обтяжуючих обставин, і вважаю необхідним призначення стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі з конфіскацією тварини (собаки).
Згідно ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень, які підлягають стягненню з ОСОБА_1 в доход держави.
На підставі викладеного та керуючись статтями 33, 40-1, 154, 283, 284, 247 п.7 КУпАП, Законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження», Правилами утримання домашніх тварин ? у населених пунктах Ковельської територіальної громади, Законом України «Про судовий збір», суддя
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого частиною третьою статті 154 КУпАП та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень з конфіскацією тварини - собаки без породи, світло-коричневого кольору, середнього розміру, без документів, на прізвисько « ОСОБА_2 », яка утримується за адресою: АДРЕСА_1 (розписка ОСОБА_5 від 12.07.2024) (Штраф підлягає сплаті за такими реквізитами - Отримувач: ГУК у Волин.обл/м.Ковель/21081100, Номер рахунку (IBAN) UA308999980313080106000003564, Код отримувача (ЄДРПОУ): 38009371. Справа №159/4537/24, Протокол серії ВАВ №968947 від 12.07.2024).
Штраф має бути сплачений добровільно протягом 15 днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу. У разі несплати штрафу у строк, встановлений частиною першою статті 307 КУпАП, відповідно до частини другої статті 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови штраф підлягає стягненню в подвійному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (Судовий збір підлягає сплаті за такими реквізитами - Отримувач коштів : ГУКу м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету : 22030106. Справа №159/4537/24, Протокол серії ВАВ №968947 від 12.07.2024).
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанову звернути до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
СуддяТ. В. Денисюк