Справа №461/2157/15-к
Провадження №1-в/461/147/24
18 липня 2024 року місто Львів
Галицький районний суд міста Львова в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
особи щодо якої скеровано подання ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові подання начальника Львівського районного управління поліції №1 ГУ НП у Львівській області ОСОБА_4 про встановлення адміністративного нагляду щодо
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого,
встановив:
начальник Львівського районного управління поліції №1 ГУ НП у Львівській області звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_3 , мотивуючи його тим, що останній, звільнившись з місць позбавлення волі, на шлях виправлення не став та неодноразово був притягнутий до адміністративної відповідальності.
На підставі викладеного, керівник підрозділу поліції вважає за доцільне встановити адміністративний нагляд ОСОБА_3 та покласти на нього обов'язки щодо заборони виїзду за межі м. Львова без дозволу органу внутрішніх справ; заборони перебування в місцях, де продають спиртні напої на розлив, та реєструватись у Львівському районному управлінні поліції №1 ГУ НП у Львівській області згідно графіку чотири рази в місяць.
ОСОБА_3 в судовому засіданні подання не заперечив та просив врахувати, що він працює на будівництві на об'єктах розташованих на території Львівської області, а тому просить обмежити його пересування адміністративними кордонами області та надати можливість відмічатися у відділенні поліції двічі на місяць.
Представник Львівського районного управління поліції №1 ГУ НП у Львівській області у судове засідання не прибув.
Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них (ст.2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі»).
Адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції. ( п. 2 ч. 1 ст.5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі»).
Пункт «в» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» встановлює, що адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Стаття 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», серед іншого, визначає, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Відповідно до положень ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження:
а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;
б) заборона перебування у визначених місцях району (міста);
в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);
г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу Національної поліції з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.
Дослідивши матеріали подання, вважаю, що воно підлягає частковому задоволенню, оскільки ОСОБА_3 після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, неодноразово (7 разів) притягувався до адміністративної відповідальності, що підтверджується матеріалами подання, а отже без належного контролю може залишатися небезпечною для суспільства особою. Разом з тим, вважаю за можливе врахувати доводи ОСОБА_3 щодо обсягу обов'язків, з метою надання йому можливості працевлаштуватися.
Керуючись ст. ст. 3,5,6,10 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі»,
постановив:
Подання задовольнити частково.
Встановити щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд терміном на 1 (один) рік з наступними обмеженнями та зобов'язаннями:
1.Приходити на реєстрацію до Львівського районного управління поліції №1 ГУ НП у Львівській області згідно графіку два рази на місяць.
2.Заборонити виїзд за межі Львівської області без дозволу керівництва Львівського районного управління поліції №1 ГУ НП у Львівській області.
3.Заборонити перебування в місцях, де продають спиртні напої на розлив.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом семи діб з моменту її проголошення.
Суддя ОСОБА_1