Справа № 609/944/24
3/609/521/2024
18 липня 2024 року
Суддя Шумського районного суду Тернопільської області Харлан М.В., розглянувши матеріали, які надійшли від СПД № 2 (м. Шумськ) ПП Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя: АДРЕСА_1 , непрацюючого, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 ,
за ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 164867 від 12 липня 2024 року, гр. ОСОБА_1 , 08.07.2024р., близько 20.00 год., перебуваючи в нетверезому стані, з хуліганських мотивів здійснив пошкодження навісних замків, кількістю три штуки, у домогосподарстві ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 , чим порушив громадський порядок та спокій громадян.
Дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності кваліфіковано за ст. 173 КУпАП - дрібне хуліганство.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнав, зазначив, що жодних протиправних дій не вчиняв. 08.07.2024р., за усною домовленістю із ОСОБА_2 , здійснював обкошування території її домогосподарства де виявив уже пошкоджені навесні замки. Закріпивши замки на дверях, продовжив обкошування. У зв'язку із тиском односельчан змушений був відшкодувати вартість замків.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та оцінивши їх у відповідності до положень ст.252 КУпАП, приходить до наступного висновку.
Згідно ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Ст. 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Ст. 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Адміністративна відповідальність за ст.173 КУпАП наступає за вчинення дрібного хуліганства, тобто нецензурної лайки в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Для кваліфікації дій особи за ст.173 КУпАП необхідна наявність у цих діях хуліганського мотиву. Хуліганські дії завжди посягають на громадський порядок. Мотиви хуліганства здебільшого позбавлені будь-якої необхідності, є безпричинними.
На підтвердження обставин, викладених у протоколі працівниками поліції долучено: електронний рапорт від 08.07.2024р.; електронний рапорт від 09.07.2024р.; повідомлення начальника СД Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області Олени Ільченко від 09.07.2024р., копію протоколу про прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення (або таке, що готується) від 08.07.2024р., копії письмових пояснень ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , від 08.07.2024р., товарний чек від 12.07.2024р., фото таблиці та довідка - характеристика відносно ОСОБА_1 № 125 від 17.07.2024р.
Так, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 164867 від 12 липня 2024 року зазначено про те, що ОСОБА_1 , 08.07.2024р., близько 20.00 год., перебуваючи в нетверезому стані, з хуліганських мотивів здійснив пошкодження навісних замків, кількістю три штуки, у домогосподарстві ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 , чим порушив громадський порядок та спокій громадян.
Із дослідженого у судовому засіданні протоколу про адміністративне правопорушення та долучених до нього письмових матеріалів встановлено, що інкриміноване ОСОБА_1 правопорушення відбувалося на території домогосподарства ОСОБА_2 , за адресою: АДРЕСА_2 , тобто не у громадському місці.
Громадський порядок це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами система відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій.
Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони правопорушення (ст.173 КУпАП) є місце його скоєння, а саме громадське місце, яке дістало законодавче визначення як частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, зокрема під'їзди, а також підземні переходи, стадіони, парки, сквери, дитячі майданчики, зупинки громадського транспорту, ліфти, державні установи, медичні установи та інше, до яких відкритий доступ громадян або ж відкриті території, де є скупчення людей.
Отже, однією із складових об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, є, зокрема, вчинення вищенаведених дій в громадському місці, тобто місці скупчення громадян, проведення громадських заходів тощо.
Викладенні в протоколі обставини адміністративного правопорушення, зокрема вчинення дрібного хуліганства, саме в громадському місці, не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні.
Жодних інших доказів, які б всебічно, повно та об'єктивно висвітлювали обставини зазначеної справи про адміністративне правопорушення, суду не надано.
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення, за відсутності інших об'єктивних доказів на підтвердження факту вчинення правопорушення, не може слугувати доказом винуватості у вчиненні адміністративного правопорушення.
При цьому суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, не може перебирати на себе функції обвинувачення, що призведе до порушення ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно вимог ст.ст. 245, 252, 280 КУпАП, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.173 КУпАП, суд вважає не доведеною.
На підставі ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Винуватість особи у вчиненні правопорушення повинна бути доведена поза розумним сумнівом, а усі сумніви тлумачиться на користь особи.
Згідно до вимог ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст.247 КУпАП визначені обставини, що виключають провадження у справі про адміністративне правопорушення, серед яких пунктом 1 визначено відсутність складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, сукупністю матеріалів, досліджених у даній справі про адміністративне правопорушення, не доведено поза всяким розумним сумнівом вини ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, що свідчить про відсутність в його діях складу цього адміністративного правопорушення.
Відтак, вважаю необхідним провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.173 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 173, 247, 283, 284 КУпАП, суд, -
Провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП закрити, в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Шумський районний суд Тернопільської області.
Суддя: М. В. Харлан