Справа № 420/9399/24
17 липня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вовченко О.А., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової Адміністрації України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Одеського окружного адміністративного суду 26.03.2024 надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової Адміністрації України в Одеській області в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації в Одеській області щодо відмови у видачі довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці Суворовського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 станом на 01 січня 2021 року, із розрахунком суддівської винагороди, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 01 січня 2021 року в розмірі 2270,00 грн, з урахуванням регіонального коефіцієнту - 1,25; та + 2% за кожен рік роботи на відповідній посаді більше 20 років;
- визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації в Одеській області щодо відмови у видачі довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці Суворовського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 станом на 01 січня 2022 року, із розрахунком суддівської винагороди, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 01 січня 2022 року в розмірі 2481,00 грн., з урахуванням регіонального коефіцієнту - 1,25; та + 2% за кожен рік роботи на відповідній посаді більше 20 років;
- визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації в Одеській області щодо відмови у видачі довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці Суворовського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року, із розрахунком суддівської винагороди, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 01 січня 2023 року в розмірі 2684,00 грн., з урахуванням регіонального коефіцієнту - 1,25; та + 2% за кожен рік роботи на відповідній посаді більше 20 років;
- визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації в Одеській області щодо відмови у видачі довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці Суворовського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 станом на 01 січня 2024 року, із розрахунком суддівської винагороди, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 01 січня 2024 року в розмірі 3028,00 грн., з урахуванням регіонального коефіцієнту - 1,25; та + 2% за кожен рік роботи на відповідній посаді більше 20 років;
- зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації в Одеській області видати ОСОБА_1 довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці Суворовського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 станом на 01 січня 2021 року, із розрахунком суддівської винагороди, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 01 січня 2021 року в розмірі 2270,00 грн, з урахуванням регіонального коефіцієнту - 1,25; та + 2% за кожен рік роботи на відповідній посаді більше 20 років;
- зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації в Одеській області видати ОСОБА_1 довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці Суворовського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 станом на 01 січня 2022 року, із розрахунком суддівської винагороди, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 01 січня 2022 року в розмірі 2481,00 грн, з урахуванням регіонального коефіцієнту - 1,25; та + 2% за кожен рік роботи на відповідній посаді більше 20 років;
- зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації в Одеській області видати ОСОБА_1 довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці Суворовського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року, із розрахунком суддівської винагороди, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 01 січня 2023 року в розмірі 2684,00 грн, з урахуванням регіонального коефіцієнту - 1,25; та + 2% за кожен рік роботи на відповідній посаді більше 20 років;
- зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації в Одеській області видати ОСОБА_1 довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці Суворовського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 станом на 01 січня 2024 року, із розрахунком суддівської винагороди, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 01 січня 2024 року в розмірі 3028,00 грн., з урахуванням регіонального коефіцієнту - 1,25; та + 2% за кожен рік роботи на відповідній посаді більше 20 років.
02.04.2024 ухвалою суду позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
До суду від позивача 16.04.2024 надійшла заява про усунення недоліків з квитанцією про доплату судового збору.
Ухвалою від 17 квітня 2024 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 . Відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог в адміністративному позові зазначено, що згідно Постанови Верховної Ради України від 25 грудня 2014 року ОСОБА_1 звільнено з посади судді Суворовського районного суду м. Одеси та він набув статусу судді у відставці і йому призначено довічне грошове утримання. Позивач звернувся до Територіального управління Державної судової Адміністрації України в Одеській області із заявою про видачу довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді Суворовського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 станом на 1 січня 2021, 2022, 2023, 2024 років, виходячи з базового розміру посадового окладу судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого визначено ст. 7 Закону України « Про Державний бюджет України на 2024 рік» та 2021, 2022, 2023р.р., з урахуванням регіонального коефіцієнту, та доплатою 2% за кожен рік понад 20 років. Довідками ТУ ДСА в Одеській області №994/24-вих від 01.03.2024 року, № 995/24-вих від 01.03.2024 року № 996/24-вих від 01.03.2024 року № 997/24-вих від 01.03.2024 року відмовлено у наданні запитуваних довідок. Вказана відмова грунтувалася на тому, що посадовий оклад працюючого судді Суворовського районного суду м. Одеси, з урахуванням нормативно-правових актів, які регламентують та визначають розміри посадових окладів суддів не змінювався і складає 78825,00 грн., тобто 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на 1 січня 2020 року. Позивач вважає відмову у наданні довідок протиправною, оскільки при зміні розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Базовий розмір посадового окладу судді місцевого суду становить 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установлено у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 2189 грн. Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» установлено у 2022 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 2393 грн. Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено у 2023 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 2589 грн. Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено у 2024 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 2920 грн. Звернення з цим позовом повязане з протиправністю відмови у видачі оновлених довідок про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового ктримання судді у відставці внаслідок хибного обчислення відповідачем розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці виходячи з установленого у статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, розмір якого становить 2102,00 грн.
Від представника Територіального управління Державної судової Адміністрації України в Одеській області 30.04.2024 року надійшов відзив на позовну заяву, де зазначено, що відповідач не спростовує факту перебування позивача на посаді судді та факту видачі довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного утримання судді у відставці. Однак відповідач не погоджується з доводами позивача щодо неправомірності дій при розрахунку сум, вказаних в довідці обчислених за величиною, яка застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з: 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року та 1 січня 2024 року у розмірі 2102,00 грн. Законом № 1402-VIII визначено базовий розмір посадового окладу судді місцевого суду, який становить 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. При цьому норма ч. 3 ст. 135 Закону № 1402-VIII є бланкетною, оскільки встановлює лише кількість прожиткових мінімумів для обчислення базового розміру посадового окладу судді місцевого суду (30), але не встановлює розміру прожиткового мінімуму, який необхідний для цього. Розмір прожиткового мінімуму для визначення посадового окладу судді встановлюють інші закони, які доповнять ч. 3 ст. 135 Закону 1402-VIII і становитимуть єдину спеціальну норму, якою буде визначено розмір посадового окладу судді. Статтею 7 Закону № 1082-ІХ визначено:установити у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 2189 гривні, з 1 липня - 2294 гривень, з 1 грудня - 2393 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема: працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, - 2102 гривні. Статтею 7 Закону № 1928-ІХ визначено:установити у 2022 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 2393 гривні, з 1 липня - 2508 гривень, з 1 грудня - 2589 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема: працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, - 2102 гривні. Статтею 7 Закону № 2710-ІХ визначено у 2023 році установити з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2589 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема: працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, - 2102 гривні. Статтею 7 Закону № 3460-ІХ визначено у 2024 році установити з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2920 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема: працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, - 2102 гривні.
Отже, з 01 січня 2021 року, з 01 січня 2022 року, з 01 січня 2023 року та з 01 січня 2024 року розмір прожиткового мінімуму працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді становить 2102 грн., тому зазначати інші відомості, ніж прямо передбачено Законом, у відповідача не було правових підстав. Інші дії відповідача були б порушенням чинного законодавства, яке напряму регулює дані правовідносини Відповідач не наділений правом самостійно, без правового врегулювання та фінансової можливості щодо збільшення видатків з Державного бюджету України, на власний розсуд здійснювати визначення розміру (обрання) прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовуються для визначення базового розміру посадового окладу судді ніж це прямо передбачено законодавством України
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою і відзивом та доданими доказами, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги і заперечення, та перевіривши їх наданими з боку учасників справи доказами, судом встановлено таке.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 25 грудня 2014 року № 59-VIII «Про звільнення суддів» звільнено з посади судді, в тому числі суддю Суворовського районного суду міста Одеси ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 є суддею у відставці та отримує довічне грошове утримання судді у відставці.
05.02.2024 року позивач звернулася з заявою до Територіального управління Державної судової Адміністрації України в Одеській області з проханням видати довідки про розмір суддівської винагороди для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням коефіцієнту для міста мільйонника за 2021-22, 2022-23 та 2023-24 роки для подачі до Пенсійного фонду для перерахунку грошового утримання судді у відставці.
Територіальним управлінням Державної судової Адміністрації України в Одеській області видано ОСОБА_1 довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці:
- № 994/24-Вих від 01.03.2024 про те, що станом на 01 січня 2021 року його суддівська винагорода, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 141885,50 у тому числі: посадовий оклад 78825,00, доплата за вислугу років (80%) 63060,00 (а.с.19);
- № 995/24-Вих від 01.03.2024 про те, що станом на 01 січня 2022 року його суддівська винагорода, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 141885,00 у тому числі: посадовий оклад 78825,00, доплата за вислугу років (80%) 63060,00 (а.с.18);
- № 996/24-Вих від 01.03.2024 про те, що станом на 01 січня 2023 року його суддівська винагорода, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 141885,00 у тому числі: посадовий оклад 78825,00, доплата за вислугу років (80%) 63060,00 (а.с.17);
- № 997/24-Вих від 01.03.2024 про те, що станом на 01 січня 2024 року його суддівська винагорода, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 141885,00 у тому числі: посадовий оклад 78825,00, доплата за вислугу років (80%) 63060,00 (а.с.16);
Отже з довідок, що видані судді у відставці ОСОБА_1 , Територіальним управлінням Державної судової Адміністрації України в Одеській області: № 994/24-Вих від 01.03.2024 року, № 995/24-Вих від 01.03.2024 року, № 996/24-Вих від 01.03.2024 року, № 997/24-Вих від 01.03.2024 року вбачається, що розрахунок суддівської винагороди для обчислення (перерахунку) щомісячного довічного утримання судді у відставці за 2021, 2022, 2023 та 2024 роки здійснюється з прожиткового мінімуму 2102 грн.
Вважаючи, що розмір суддівської винагороди не відповідає розміру, встановленому Законом України «Про судоустрій і статус суддів», позивач звернулась до суду з адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з таких приписів законодавства та встановлених обставин.
Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.126 Конституції України незалежність і недоторканність судді гарантуються Конституцією і законами України.
Статтею 130 Конституції України визначено, що держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.
Спеціальним законом, який визначає організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд є Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 р. № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII).
Статтею 4 Закону № 1402-VIII визначено, що судоустрій і статус суддів в Україні визначаються Конституцією України та законом. Зміни до цього Закону можуть вноситися виключно законами про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Відповідно до ч.1 ст.135 Закону № 1402-VIII суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Положеннями ч. 2 ст. 135 Закону № 1402-VIII визначено, що суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Згідно п.1 ч.3 ст.135 Закону № 1402-VIII передбачено, що базовий розмір посадового окладу судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Суд зазначає, що однією з гарантій належного здійснення правосуддя є створення необхідних умов для діяльності суддів, їх правового, соціального захисту та побутового забезпечення.
Визначені Конституцією України та спеціальним законодавчим актом (Законом України «Про судоустрій і статус суддів») гарантії незалежності суддів є невід'ємним елементом їхнього статусу, поширюються на всіх суддів України та є необхідною умовою здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом.
Конституційний принцип незалежності суддів означає також конституційно обумовлений імператив охорони матеріального забезпечення суддів від його скасування чи зниження досягнутого рівня без відповідної компенсації як гарантію недопущення впливу або втручання у здійснення правосуддя. Окреслену правову позицію стосовно гарантій незалежності суддів було висловлено у низці рішень Конституційного Суду України, зокрема у рішеннях від 20.03.2002 р. № 5-рп/2002, від 01.12.2004 р. № 19-рп/2004, від 11.10.2005 р. № 8-рп/2005, від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008, від 03.06.2013 р. № 3-рп/2013, а також від 04.12.2018 р. № 11-р/2018.
30.09.2016 року набрали чинності зміни, унесені до Конституції України, згідно із Законом України від 02.06.2016 р. № 1401-VIII «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)».
Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», серед іншого, ст.130 Конституції України викладено в новій редакції, текст якої зазначено вище, і вперше закріплено спосіб визначення розміру суддівської винагороди, а саме, що «розмір винагороди встановлюється законом про судоустрій».
З цією конституційною нормою співвідносяться норми ч.1 ст.135 Закону № 1402-VIII, які дають чітке розуміння, що єдиним нормативно-правовим актом, яким повинен і може визначатися розмір суддівської винагороди, є закон про судоустрій.
Розмір суддівської винагороди визначено у ст.135 Закону № 1402-VIII, який з огляду як на свою назву, так і сферу правового регулювання (означену в преамбулі), є законом про судоустрій в значенні частини другої статті 130 Конституції України.
Приписами п. 1 ч. 3 ст. 135 Закону № 1402-VIII визначено, що базовий розмір посадового окладу судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Отже, розмір посадового окладу судді, який є складовим елементом суддівської винагороди, на пряму залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум - це вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність.
До працездатних осіб відносяться особи, які не досягли встановленого законом пенсійного віку.
У змісті наведеної норми Закону України «Про прожитковий мінімум» закріплено вичерпний перелік основних соціальних і демографічних груп населення, стосовно яких визначається прожитковий мінімум.
Судді до соціальної демографічної групи населення, стосовно яких прожитковий мінімум повинен встановлюватися окремо, не віднесені.
До 2021 року для розрахунку базового розміру посадового окладу застосовувався прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлювався на 01 січня відповідного календарного року, як це передбачено ст.135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
В статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установлено у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2021 - 2270 грн. Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» передбачено у 2022 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2022 у розмірі 2481 грн. В статті 7 Закону України «Про Держаний бюджет України на 2023 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2023 установлено в розмірі 2684 грн. Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» передбачено у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2024 у розмірі 3028,00 грн.
Водночас в статтях 7 Законів України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», «Про Державний бюджет України на 2022 рік», «Про Держаний бюджет України на 2023 рік» «Про Державний бюджет України на 2024 рік» разом із встановленням станом на 01 січня відповідного року прожиткових мінімумів, у тому числі, для працездатних осіб, введено новий вид прожиткового мінімуму, як «прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді», розмір якого становить 2102,00 грн.
Суд звертає увагу, що зміни до Закону № 1402-VIII у частині, яка регламентує розмір суддівської винагороди у період з 2021 по 2024 рік, період про який йдеться у позовній заяві, а також до Закону України «Про прожитковий мінімум» щодо визначення прожиткового мінімуму не вносилися, тож законні підстави для зменшення розміру прожиткового мінімуму, який встановлено для працездатних осіб на 01 січня календарного року для цілей визначення суддівської винагороди, відсутні.
Отже Законами України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», «Про Державний бюджет України на 2022 рік», «Про Держаний бюджет України на 2023 рік» «Про Державний бюджет України на 2024 рік» фактично змінено складову для визначення базового розміру посадового окладу судді, що порушує гарантії незалежності суддів, одна з яких передбачена частиною другою статті 130 Конституції України і частиною третьою статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Закони України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», «Про Державний бюджет України на 2022 рік», «Про Держаний бюджет України на 2023 рік» «Про Державний бюджет України на 2024 рік» не повиненні містити інакшого чи додаткового правового регулювання правовідносин, що охоплюються предметом регулювання інших законів України, особливо тієї сфери суспільних відносин, для яких діють спеціальні норми. Конституція України не надає закону про Державний бюджет України вищої юридичної сили стосовно інших законів.
Зазначена позиція також узгоджується з висновками Конституційного Суду України, викладеними Рішеннях від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) та від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України).
Законом № 1402-VIII закріплено, що для визначення розміру суддівської винагороди до уваги може братися лише прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. Оскільки указана конституційна гарантія незалежності суддів не може порушуватися і змінюватися без внесення відповідних змін до закону про судоустрій, суддівська винагорода не може обчислюватися із застосуванням величини, відмінної від тієї, що визначена Законом № 1402-VIII.
Аналогічна правова позиція щодо застосування ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», ст.135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" викладена у постановах Верховного Суду від 10.11.2021 р. у справі № 400/2031/21, від 30.11.2021 р. у справі № 360/503/21, від 22.06.2023 р. у справі № 400/4904/21, від 12.07.2023 р. у справі № 140/5481/22, від 24.07.2023 р. у справі № 280/9563/21, від 13.09.2023 р. у справі № 240/44080/21.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Територіального управлінням Державної судової Адміністрації України в Одеській області видати позивачу довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням регіонального коефіцієнту - 1.25 суд зазначає таке.
Згідно п.1 ч.3 ст.135 Закону № 1402-VIII передбачено, що базовий розмір посадового окладу судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Приписами п.3 ч. 4 ст.135 Закону № 1402-VIII передбачено, що до базового розміру посадового окладу, визначеного частиною третьою цієї статті, додатково застосовуються такі регіональні коефіцієнти: 1,25 - якщо суддя здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше один мільйон осіб.
Застосування регіонального коефіцієнта залежить виключно від територіального розташування суду, а саме від кількості населення у населеному пункті, де розташований відповідний суд.
Як вбачається із матеріалів адміністративної справи, позивач здійснював правосуддя в Суворовському районному суді м. Одеси, який територіально розташований в м.Одеса.
За офіційними даними Державної служби статистики України станом на 1 січня 2021 року населення м. Одеса становить 1015826 осіб, станом на 1 січня 2022 року населення м. Одеса становить 1010537 осіб
Таким чином, суд приходить до висновку, що видача позивачу довідок про суддівську винагороду працюючого на відповідній посаді судді для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці без застосуванням до базового розміру посадового окладу регіонального коефіцієнту 1,25, передбаченого п.3 ч.4. ст.135 Закону № 1402-VIII, не ґрунтується на вимогах чинного законодавства та порушує права позивача.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Територіального управлінням Державної судової Адміністрації України в Одеській області видати позивачу довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням 2% за кожен рік роботи на відповідній посаді більше 20 років, суд зазначає таке.
Положеннями ч. 3 ст. 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
З урахуванням зазначених приписів чинного законодавства, а також, що ОСОБА_1 має стаж на посаді судді понад 20 років, відповідно має право на отримання довідок про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за 2021, 2022, 2023 та 2024 рік з нарахуванням за кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років, щомісячного довічного грошового утримання збільшеного на два відсотки грошового утримання судді.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги зазначені в адміністративному позові підлягають задоволенню з урахуванням ч.2 ст. 9 КАС України шляхом визнання протиправними дії Територіального управління Державної судової Адміністрації України в Одеській області щодо видачі довідок від 01.03.2024 року № 994/24-Вих, № 995/24-Вих, № 996/24-Вих, № 997/24-Вих про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 станом на: 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року, 01 січня 2024 року, розраховані із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, - 2102 гривні та зобовязання Територіального управління Державної судової Адміністрації України в Одеській області видати судді у відставці ОСОБА_1 довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, розраховану на підставі частини 2 статті 130 Конституції України, частини 3 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» із застосуванням прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого визначено: ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" з 01 січня 2021 року, в розмірі 2270,00 грн., статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" з 01 січня 2022 року, в розмірі 2481,00 грн., статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» з 01 січня 2023 року в розмірі 2684,00 грн., статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 01 січня 2024 року в розмірі 3028,00 грн., з урахуванням регіонального коефіцієнту - 1,25 та з нарахуванням за кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років, щомісячного довічного грошового утримання збільшеного на два відсотки грошового утримання судді.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Положеннями ч.1 ст.90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, то з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 4844,80 грн.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд-
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової Адміністрації України в Одеській області щодо видачі довідок від 01.03.2024 року № 994/24-Вих, № 995/24-Вих, № 996/24-Вих, № 997/24-Вих про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 станом на: 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року, 01 січня 2024 року, розраховані із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, - 2102 гривні.
Зобов'язати Територіальне управління Державної судової Адміністрації України в Одеській області видати судді у відставці ОСОБА_1 довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, розраховану на підставі частини 2 статті 130 Конституції України, частини 3 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» із застосуванням прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого визначено: ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" з 01 січня 2021 року, в розмірі 2270,00 грн., статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» з 01 січня 2022 року, в розмірі 2481,00 грн., статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» з 01 січня 2023 року в розмірі 2684,00 грн., статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 01 січня 2024 року в розмірі 3028,00 грн., з урахуванням регіонального коефіцієнту - 1,25 та з нарахуванням за кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років, щомісячного довічного грошового утримання збільшеного на два відсотки грошового утримання судді.
Стягнути з Територіального управління Державної судової Адміністрації України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 4844,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Територіальне управління Державної судової Адміністрації України в Одеській області (вул. Бабеля, 2, м. Одеса, 65005, код ЄДРПОУ 26302945)
Суддя O.A. Вовченко