Рішення від 17.07.2024 по справі 420/19084/22

Справа № 420/19084/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРОКАРГО» до Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області, Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЄВРОКАРГО» звернулося до суду з адміністративним позовом до Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області, Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 01.12.2022 р. № 7753632/38109792 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 14.11.2022 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої ТОВ «ЄВРОКАРГО»;

зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 3 від 14.11.2022 р. на загальну суму 347 235,30 грн. датою її фактичного подання на реєстрацію.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про те, що ТОВ «ЄВРОКАРГО» є зареєстрованим платником податку на прибуток на загальних підставах, податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб, військового збору, єдиного соціального внеску. У межах зареєстрованих видів діяльності, надає послуги з організації перевезення вантажів, транспортного оброблення вантажів, експедиторські послуги, вантажно-розвантажувальні послуги та ін. Зазначена діяльність щодо перевезення вантажів є для ТОВ «ЄВРОКАРГО» основною, постійною, регулярною, систематичною та призводить до зміни в структурі капіталу.

Так, позивач пояснює, що 16.12.2021 р. між ТОВ «ЄВРОКАРГО» та АТ Українська залізниця» було укладено Договір про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом № 5577274.

10.11.2022 року ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ» замовило у ТОВ «ЄВРОКАРГО» послугу з організації перевезення вантажів у вагонах власності АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ» (вантаж - розчинник, станція відправлення: УЖГОРОД (ЕКСП. ЖСР), станція призначення: КАГАМЛИЦЬКА). Для надання зазначених послуг між ТОВ «ЄВРОКАРГО» та ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ» було укладено Договір № ЕУ-6 від 10.06.2022 р., відповідно до якого ТОВ «ЄВРОКАРГО» надає послуги з організації перевезень вантажів в залізничному рухомому складі й пов'язаних з цим послугах залізницями України, залізницями інших держав, в рухомому складі АТ «Укрзалізниця», рухомому складі власності, оренди, операторського управління Експедитора або інших юридичних осіб України або інших держав та здійсненню розрахунків за надані послуги.

На виконання умов вищезазначеного Договору № ЕУ-6 від 10.06.2022 р., ТОВ «ЄВРОКАРГО» 10.11.2022 було виставлено ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ» попередній рахунок №302 на суму 347 235,30 грн., який було сплачено у повному обсязі, про що свідчить платіжне доручення №672 від 14.11.2022 р.

Внаслідок отримання передоплати, ТОВ «ЄВРОКАРГО» складено та надіслано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 14.11.2022 р. № 3 на суму 347 235,30 грн., у т.ч. ПДВ 12 015,95 грн., проте її реєстрацію було зупинено. Підставою зупинення зазначено п. 1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Як зазначено у позові, на пропозицію контролюючого органу ТОВ «ЄВРОКАРГО» подано Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, від 28.11.2022 р., до якого додавалися копії первинних документів та пояснення.

Однак, за результатами розгляду поданих позивачем документів та пояснень, 01.12.2022 р. Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято оскаржуване рішення № 7753632/38109792, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної № 3 від 14.11.2022 р. У рішенні зазначено про ненадання платником податку первинних документів, однак яких саме не визначено.

Не погоджуючись із рішенням Комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 14.11.2022 р., позивач звернувся до суду з даним позовом.

Як стверджує позивач, ТОВ «ЄВРОКАРГО» надано всі передбачені законодавством документи, які свідчать про здійснення господарських операцій, що є підставою для складання та реєстрації податкової накладної. Натомість, контролюючим органом взагалі не було враховано та не надано оцінки господарській операції та специфіці даного виду діяльності Товариства і допоміжна діяльність у сфері транспорту), оскільки останнім до контролюючого органу було скеровано всі належні документи, як то: заява про прийняття в цілому пропозиції (акцепт) укладення Договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом, договір про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом з АТ «Українська залізниця», акт наданих послуг з АТ «Українська залізниця», договір з ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ», додаткову угоду до договору, акт наданих послуг з ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ», рахунок на оплату, платіжне доручення на підтвердження оплати, виписку банку, акт звірки з ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ». Отже, на переконання позивача, контролюючий орган не мав правових підстав для відмови у реєстрації податкової накладної № 3 від 14.11.2022 р., а відтак оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалою судді Одеського окружного адміністративного суду Цховребової М.Г. від 05.01.2023 року відкрито провадження у справі за правила спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Згідно Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.09.2023 року, зазначена справа передана на розгляд судді Андрухіву В.В.

Ухвалою судді від 19.09.2023 року прийнято до провадження дану справу. Розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

У матеріалах справи наявний відзив на позовну заяву, який надійшов до суду 23.01.2023 року.

Відповідно до спільного відзиву, відповідачі позов не визнають та з позовними вимогами не погоджуються, з огляду на наступне.

Так, у відзиві зазначено, що відповідно до п. 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, серед іншого, щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

Відповідно до фактичних обставин справи відповідачами повідомлено, що ТОВ «ЄВРОКАРГО» направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №3 від 14.11.2022 року.

Згідно квитанції №1 до податкової накладної №3 від 14.11.2022 року за результатами обробки реєстрацію податкової накладної зупинено, відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 52.29 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПБ/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.».

Так, відповідач наполягав на тому, що ТОВ «ЄВРОКАРГО» взагалі не подано Таблиці даних платника податку на додану вартість, а отже відомості щодо Коду УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 52.29 на час зупинення реєстрації податкової накладної не були підтвердженими.

Відповідач підтвердив, що на виконання п. 11 Порядку №1165 позивачем було подано до контролюючого органу Повідомлення №1 від 28.11.2022 року про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Разом з Повідомленням № 1 від 28.11.2022 року позивачем надано до контролюючого органу 9 документів довільного формату.

Як зазначено у відзиві, з огляду на ненадання ТОВ «ЄВРОКАРГО» разом із повідомленням всіх необхідних документів, Комісією прийняте рішення від 01.12.2022 р. № 7753632/38109792 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 14.11.2022 р.

При цьому, відповідач стверджує, що в оскаржуваному рішенні Комісії було зазначено причину відмови в реєстрації податкової накладної № 3 від 14.11.2022 р., а саме було зазначено, які документи не було надано підприємством ТОВ «ЄВРОКАРГО» разом із повідомленням: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Відтак, прийняте рішення, на переконання відповідачів, є законним та обґрунтованим.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання зареєструвати в ЄРПН спірну податкову накладну датою її фактичного подання до ДПС України, відповідач послався на їх передчасність та дискреційність повноважень контролюючого органу.

30.01.2023 року представником позивача подано відповідь на відзив, згідно якого позивач наполягав на позовних вимогах, посилаючись на те, що ТОВ «ЄВРОКАРГО» надано всі передбачені законодавством документи, які свідчать про здійснення господарських операцій, що є підставою для складання та реєстрації податкової накладної. Натомість, контролюючим органом на стадії зупинення реєстрації податкової накладної не вказано щодо необхідності подання конкретного та вичерпного переліку документів.

Інші заяви по суті справи до суду не надходили.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ЄВРОКАРГО» (надалі - ТОВ «ЄВРОКАРГО»), код ЄДРПОУ 38109792, зареєстроване як юридична особа 06.03.2012 року; перебуває на обліку в ГУ ДПС в Одеській області та зареєстроване платником податку на додану вартість.

Видами економічної діяльності товариства за КВЕД є: Основний: 52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту; Інші: 52.10 Складське господарство; 52.24 Транспортне оброблення вантажів; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів.

З метою здійснення власної господарської діяльності ТОВ «ЄВРОКАРГО» укладено Договір про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом з АТ «Укрзалізниця» (Перевізник) № 5577274 від 16.12.2021 року. Предметом Договору є організація та здійснення перевезення вантажів, надання вантажного вагону для перевезення, інших послуг, пов'язаних з організацією перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученнях (експорт, імпорт) у власних вагонах Перевізника, вагонах залізниць інших держав та / або вагонах Замовника, пов'язаних з цим супутніх послуг (далі - послуги) і проведення розрахунків за ці послуги (а.с. 27-63).

У зв'язку з виконанням Договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом з АТ «Укрзалізниця» (Перевізник) № 5577274 від 16.12.2021 року, складений та підписаний Акт наданих послуг №2-5577274/2022-10 (а.с. 64).

10.06.2022 року між ТОВ «ЄВРОКАРГО» (Експедитор) та ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ» (Клієнт) укладено Договір про організацію перевезень вантажів №ЕУ-6, відповідно до якого Експедитор надає послуги з організації перевезень вантажів в залізничному рухомому складі й пов'язаних з цим послугах залізницями України, залізницями інших держав, в рухомому складі АТ «Укрзалізниця», рухомому складі власності, оренди, операторського управління Експедитора або інших юридичних осіб України або інших держав та здійсненню розрахунків за надані послуги (а.с. 65-69).

05.08.2022 року сторонами Договору про організацію перевезень вантажів №ЕУ-6 від 10.06.2022 року підписано Додаткову угоду №2 до цього Договору, згідно якої Сторони Договору домовились, що Експедитором надаються Клієнту послуги по організації перевезень вантажів у вагонах власності АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ», до яких в т.ч. входить консультативне довідкове супроводження перевезення, подача вагонів, диспетчерування та їх маршрутизація, визначення придатності вагому, контейнеру де навантаження вантажу тощо. Загальна вартість організації перевезень для Клієнта складається: з провізної плати (тарифу) перевезення за маршрутом (тариф УЗ), додаткових зборів (за наявності) відповідно до Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги (Тарифне керівництво №1), затверджене наказом Міністерства транспорту України від 26.03.2009 №317 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15.04.2009 за № 340/16356 з урахуванням відповідних коригуючих коефіцієнтів та діючих нормативних документів; винагороди Експедитора. Умови оплати: 100% передоплата на день приймання вагонів до перевезення, протягом 2-х (двох) банківських днів на підставі виставленого Експедитором рахунку. Податок на додану вартість розраховується та сплачується відповідно до чинного законодавства (а.с. 70).

На виконання умов Договору № ЕУ-6 від 10.06.2022 року та Додаткової угоди №2 від 05.08.2022 року щодо передоплати послуг перевезення, ТОВ «ЄВРОКАРГО» було виставлено ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ» попередній рахунок на оплату №302 від 10.11.2022 року на загальну суму 347235,30 грн., в т.ч. ПДВ 12015,95 грн. (а.с. 71).

14.11.2022 року ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ» було переведено кошти за рахунком на оплату №302 від 10.11.2022 року на рахунок ТОВ «ЄВРОКАРГО», що підтверджує платіжне доручення №672 від 14.11.2022 року на суму 347235,30 грн., в т.ч. ПДВ 12015,95 грн. (а.с. 72-73).

30.11.2022 року сторонами Договору №ЕУ-6 від 10.06.2022 року підписано Акт наданих послуг №308 та Звіт до нього (а.с. 74-75).

У зв'язку з передоплатою за рахунком на оплату №302 від 10.11.2022 року, за правилом першої події ТОВ «ЄВРОКАРГО» на виконання вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України складено на користь отримувача (покупця) - ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ» податкову накладну № 3 від 14.11.2022 року за номенклатурою «Залізничні послуги» код послуги згідно з ДКПП 49.20 та «Винагорода експедитора» код послуги згідно з ДКПП 52.29, - на загальну суму 347235,30 грн., в т.ч. ПДВ 12015,95 грн. (а.с. 13-14).

Вказану вище податкову накладну ТОВ «ЄВРОКАРГО» направило для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами обробки ТОВ «ЄВРОКАРГО» отримано з Автоматизованої системи Єдине вікно подання електронних документів ДПС України Квитанцію від 23.11.2022 року №9249185976, згідно якої документ доставлено до ДПС України, прийнято, проте реєстрацію зупинено (а.с. 15).

Згідно Квитанції, реєстрація податкової накладної № 3 від 14.11.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України з підстав: Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 52.29, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З метою подальшої реєстрації податкової накладної № 3 від 14.11.2022 року, ТОВ «ЄВРОКАРГО» через електронний кабінет направлено до контролюючого органу Повідомлення №1 від 28.11.2022 року про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, з додатками та поясненнями. Кількість додатків: 9 (а.с. 19, 99).

Разом із Повідомленням №1 від 28.11.2022 року ТОВ «ЄВРОКАРГО» подано окремим документом Пояснення щодо діяльності підприємства та підстав складання зупинених податкових накладних (а.с. 16-17, 159).

До Повідомлення додані копії документів у вигляді окремих додатків, а саме:

Договір № ЕУ-6 від 10.06.2022 р. з ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ»;

Додаткова угода №2 від 05.08.2022 р до Договору № ЕУ-6 від 10.06.2022 р.;

Договір про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом з AT «Українська залізниця»;

Заява про прийняття в цілому пропозиції (акцепт) укладення Договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом №38109792/2021-0001 від 14.12.2021 р.;

Рахунок на оплату №302 від 10.11.2022 р.;

Виписка банку по рахунку UA25 3071 2300 0002 6008 0108 0579 9 від 14.11.2022 р.;

Платіжне доручення №672 від 14.11.2022 на суму 347 235,30 грн.;

Акт звірки з ТОВ «Аллюр ОІЛ».

За результатами розгляду наданих пояснень і документів, доданих до них, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення № 7753632/38109792 від 01.12.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 14.11.2022 року (а.с. 20-21, 97).

Підставою відмови зазначено: ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Не погоджуючись із прийнятим Комісією регіонального рівня рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 14.11.2022 року, позивачем подано Скаргу з додатками до Комісії центрального рівня (а.с. 22-24).

Рішенням Комісії центрального рівня від 20.12.2022 року № 76620/38109792/2 скаргу ТОВ «ЄВРОКАРГО» залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.

Не погоджуючись із рішенням Комісії регіонального рівня № 7753632/38109792 від 01.12.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 14.11.2022 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165 затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165 у редакції від 14.10.2022, чинній на момент зупинення реєстрації спірної ПН).

Цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Згідно з п. 3 Порядку №1165, податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Пункт 4 Порядку №1165 визначає, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з п. 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Згідно з п. 7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до п. 8 Порядку №1165, платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Згідно з п. 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Пунктом 11 Порядку №1165 визначено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Як встановлено судом, реєстрація податкової накладної № 3 від 14.11.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена з підстав відповідності п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Суд зазначає, що Критерії ризиковості здійснення операцій є Додатком №3 до Порядку №1165 (у редакції від 14.10.2022, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій передбачено такий критерій:

Відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі.

Відповідно до п. 25 Порядку №1165, Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Згідно з п. 26 Порядку №1165, комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 13.12.2019 за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520, в редакції від 12.12.2019 року, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з пунктів 2-4 Порядку №520, прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 передбачений перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, який може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Суд зауважує, що вжите у цій нормі словосполучення “може включати” передбачає, що у кожному окремому випадку перелік таких документів є індивідуальним.

Саме тому форма рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбачена у додатку до Порядку № 520 чітко встановлює, що “документи, які не надано” необхідно підкреслити. А отже контролюючий орган повинен визначити конкретно ті документи, яких не надано платником податків.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Пункт 9 Порядку № 520 передбачає, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Відповідно до п. 10 Порядку № 520, Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Згідно п. 11 Порядку № 520, Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Відповідно до пунктів 12-13 Порядку № 520, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Як встановлено судом, Комісією регіонального рівня прийняте оскаржуване рішення № 7753632/38109792 від 01.12.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 14.11.2022 року з підстави «ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні».

Надаючи оцінку правомірності спірного рішення, суд виходить з такого.

Щодо дотримання відповідачем вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної № 3 від 14.11.2022 року.

У квитанції про зупинення контролюючий орган запропонував надати платнику податку пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Під час розгляду справи суд встановив, що з метою подальшої реєстрації (після зупинення) податкової накладної № 3 від 14.11.2022 року ТОВ «ЄВРОКАРГО» через електронний кабінет направлено до контролюючого органу Повідомлення №1 від 28.11.2022 року про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, з додатками та поясненнями. Кількість додатків: 9 (а.с. 19).

На переконання позивача, обсяг інформації, що містився у вказаних документах, був достатнім для підтвердження підстав формування податкових накладних, адже відповідач не конкретизував, які саме документи необхідно надати платнику податків, та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, щоб реєстрація ПН стала можливою.

Суд погоджується з наведеними доводами позивача.

Відповідач у відзиві підтвердив, що на виконання Порядку №1165 позивачем було подано до контролюючого органу Повідомлення з додатками.

Вирішуючи цей спір, суд виходить із того, що можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом переліку цих документів.

Матеріалами справи підтверджується, що в надісланій позивачу квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не було зазначено вичерпного переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, що не надало позивачу можливості надати достатній обсяг підтверджуючих документів.

Контролюючий орган не конкретизував, які саме документи необхідно надати платнику податків, та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, щоб ПН була зареєстрована.

Верховний Суд у постановах від 14.12.2022 у справі № 560/11825/21 (ЄДРСР 107878016), від 16.02.2023 у справі № 380/7648/22 (ЄДРСР 109063942) виснував, що у випадку загальної вказівки щодо необхідності подати документи у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний саме в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття необґрунтованого рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Також, у постанові від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20 (ЄДРСР 100789179) Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку №520 зазначив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної до реєстрації в ЄРПН прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків із зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

Аналогічна позиція також висловлена у постанові Верховного Суду від 29.06.2022 у справі 380/5383/21 (ЄДРСР 105024835).

Щодо обґрунтування підстав прийняття оскарженого рішення.

Як вже було зазначено, відповідачем прийнято оскаржуване рішення з підстав ненадання копій документів, проте без зазначення яких саме документів.

Суд зауважує, що ТОВ «ЄВРОКАРГО» через електронний кабінет направлено до контролюючого органу Повідомлення №1 від 28.11.2022 року про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, з додатками та поясненнями. Кількість додатків: 9.

До Повідомлення додані копії документів у вигляді окремих додатків, а саме:

Договір № ЕУ-6 від 10.06.2022 р. з ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ»;

Додаткова угода №2 від 05.08.2022 р до договору № ЕУ-6 від 10.06.2022 р.;

Договір про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом з AT «Українська залізниця»;

Заява про прийняття в цілому пропозиції (акцепт) укладення Договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом №38109792/2021-0001 від 14.12.2021 р.;

Рахунок на оплату №302 від 10.11.2022 р.;

Виписка банку по рахунку UA25 3071 2300 0002 6008 0108 0579 9 від 14.11.2022 р.;

Платіжне доручення №672 від 14.11.2022 на суму 347 235,30 грн.;

Акт звірки з ТОВ «Аллюр ОІЛ».

У даному випадку платником податку було надано первинні документи, які, на його думку, підтверджують господарську операцію, так як подання конкретних документів контролюючий орган не вимагав надати.

Разом із Повідомленням №1 від 28.11.2022 року ТОВ «ЄВРОКАРГО» подано окремим документом Пояснення щодо діяльності підприємства та підстав складання зупинених податкових накладних (а.с. 16-17, 159).

У поясненнях, наданих для розблокування податкової накладної від 14.11.2022 р. №3, яку було зупинено відповідно до п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, затверджених КМУ від 11.12.2019 №1165, ТОВ «ЄВРОКАРГО» пояснювало про таке:

Щодо діяльності підприємства зазначено, що ТОВ «ЕВРОКАРГО» надає транспортно-експедиторські послуги та займається організацією перевезень різними видами транспорту (залізничним, автомобільним, морським) вантажів для експорту, імпорту продукції, а також організацію перевезень вантажів територією України. За договорами транспортного експедирування залучає інших суб'єктів господарювання для надання послуг з перевезення вантажів, суміжних послуг з наземним перевезенням, послуг щодо транспортного оброблення вантажів, послуг допоміжних щодо транспортування та інше. Для здійснення перевезення ТОВ «ЄВРОКАРГО» залучає перевізника АТ «Українська залізниця», з яким укладено Договір про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом.

Щодо підстав складання зупиненої податкової накладної позивач пояснював, що ТОВ «ЄВРОКАРГО» було укладено Договір № ЕУ-6 від 10.06.2022 р. з ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ» стосовно організації перевезень вантажів в залізничному рухомому складі й пов'язаних з цим послугах залізницями України, залізницями інших держав, в рухомому складі АТ «Укрзалізниця», рухомому складі власності, оренди, операторського управління Експедитора або інших юридичних осіб України або інших держав та здійсненню розрахунків за надані послуги. Станції відправлення вантажу УЖГОРОД (ЕКСПОРТ ЖСР), Станція призначення КАГАМЛИЦЬКА, Вантаж розчинник. Загальна вартість організації перевезень по договору для Клієнта складається: з провізної плати (тарифу) перевезення за маршрутом (тариф УЗ), додаткових зборів (за наявності) відповідно до Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги (Тарифне керівництво №1), затверджене наказом Міністерства транспорту України від 26.03.2009 № 317 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15.04.2009 за № 340/16356 з урахуванням відповідних коригуючих коефіцієнтів та діючих нормативних документів, ПДВ 0%; - винагороди Експедитора, ПДВ 20%. Умови оплати: 100% передоплата.

ТОВ «ЄВРОКАРГО» 10.11.2022 року виписало на адресу ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ» рахунок №302 на суму 347235,30 грн., в т.ч. ПДВ 12015,95 грн. 14.11.20202 року ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ» сплатило у повному обсязі рахунок, про що свідчить платіжне доручення №672 від 14.11.2022 р., у зв'язку із чим, за першою подією (ст. 187.1 (а) ПК України), ТОВ «ЄВРОКАРГО» була виписана та направлена на реєстрацію податкова накладна №3 від 14.11.2022 року, яку було зупинено відповідно до п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Судом досліджено надані копії первинних документів та пояснення позивача, з яких встановлено, що вони є належно оформленими, містять всі необхідні реквізити, підписані уповноваженими особами, то ж відсутні підстави вважати їх неналежними доказами. Доказів зворотного відповідачами суду не надано.

Разом з тим, не зважаючи на надані пояснення та додані документи, що підтверджують наведені у поясненнях факти, контролюючий орган відмовив у реєстрації податкової накладної № 3 від 14.11.2022 року, обмежившись в оскаржуваному рішенні лише посиланням на ненадання платником податку копій документів.

У контексті викладеного суд зауважує, що вжите у пункті 5 Порядку № 520 визначення «перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати» передбачає, що у кожному окремому випадку перелік таких документів є індивідуальним.

Саме тому форма рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбачена у додатку до Порядку № 520 чітко встановлює, що “документи, які не надано” необхідно підкреслити. А отже контролюючий орган повинен визначити конкретно ті документи, яких не надано платником податків.

Надаючи правову оцінку прийнятому відповідачем рішенню про відмову у реєстрації податкової накладної № 3 від 14.11.2022 року, суд зазначає про те, що контролюючий орган визначив лише загальні підстави прийняття такого рішення, не зазначивши конкретної інформації щодо причин та підстав його прийняття. Адже контролюючий орган не сформував конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, не вказав яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію поданих податкових накладних.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Головною рисою індивідуальних актів є їхня конкретність (чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами владних повноважень, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, настанов для їх розв'язання що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; чітка відповідність такого акта нормам чинного законодавства.

Частинами 1 та 2 статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та Протоколи до неї є частиною національного законодавства України відповідно до статті 9 Конституції України, як чинний міжнародний договір, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Ратифікація Конвенції відбулася на підставі Закону України від 17 липня 1997 року №475/97-ВР та вона набула чинності для України 11 вересня 1997 року.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини2 встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Аналізуючи оскаржувані рішення, суд вказує, що принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, відповідно до ч.2 статті 2 КАС України, має на увазі, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі Суомінен проти Фінляндії (Suominen v. Finland), №37801/97, п.36, від 01 липня 2003 року, яке, відповідно до ч. 1 статті 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини, підлягає застосуванню судами як джерело права, вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

У рішенні від 10 лютого 2010 року у справі Серявін та інші проти України Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.

Разом з тим, як встановлено в ході судового розгляду справи, відповідачем зазначених вище принципів при прийнятті рішень дотримано не було.

Суд зазначає, що саме лише зазначення про відсутність документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.

Суд також наголошує, що, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності.

Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями.

Дана позиція викладена у постановах Верховного Суду від 07.12.2022 у справі № 500/2237/20, від 16.09.2022 у справі № 380/7736/21, від 16 лютого 2023 року по справі №380/7648/22.

Отже, всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення, визначених ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкових накладних.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає про те, що разом з Повідомленням № 1 від 28.11.2022 року позивачем надано до контролюючого органу 9 документів довільного формату та мотивуючи підстави прийняття спірного рішення зазначає, що у зв'язку з ненаданням всіх необхідних документів, Комісією прийняте рішення від 01.12.2022 року № 7753632/38109792 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 14.11.2022 року

Проте, суд відхиляє наведені обґрунтування відповідача, оскільки як квитанція про зупинення реєстрації, так і спірне рішення, не містять посилання та вимоги про необхідність надання та ненадання позивачем конкретно визначеного переліку документів.

У квитанції про зупинення відповідач не конкретизував, які саме документи необхідно надати платнику податків, для того, щоб реєстрація ПН стала можливою, а тому твердження у відзиві про ненадання певних доказів, як обґрунтування правомірності рішення про відмову реєстрації податкової накладної № 3 від 14.11.2022 року, є противоправним.

Щодо посилання контролюючого органу на те, що Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 52.29 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, суд зазначає, що з огляду на приписи пункту 12 Порядку №1165, подання до ДПС таблиці даних платника податку за встановленою формою (додаток 5) є правом платника податку (а не обов'язком) для безумовної реєстрації ПН.

Тобто законодавець надав право платнику податків подати Таблицю даних платника податку на додану вартість та якщо вона буде врахована, це є підставою для безумовної реєстрації податкової накладної. В іншому випадку діють загальні правила щодо реєстрації податкової накладної. Відсутність не врахованої Таблиці не є безумовною підставою для зупинення податкової накладної.

З огляду на вказане вище, суд доходить висновку, що рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 7753632/38109792 від 01.12.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 14.11.2022 року слід визнати протиправним та скасувати.

Щодо зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну № 3 від 14.11.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає таке.

Згідно пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

У цьому випадку, зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану позивачем податкову накладну датою її фактичного надходження є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 11.06.2019 у справі №480/4038/18 та від 28.11.2019 у справі №1640/2650/18.

Зважаючи на те, що судом встановлено протиправність рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову в реєстрації спірних податкових накладних, то, відповідно, слід зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну № 3 від 14.11.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання на реєстрацію.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За викладених обставин, суд дійшов висновку, що позов ТОВ «ЄВРОКАРГО» підлягає повному задоволенню.

Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як встановлено судом, при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в сумі 2481,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 23.12.2022 року №567 (а.с. 12).

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу підтверджені судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача ГУ ДПС в Одеській області, у складі якого утворено Комісію, що прийняла оскаржуване рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРОКАРГО» (адреса: Хаджибейська дорога, 4/1, м. Одеса, 65045; код ЄДРПОУ 38109792) до Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області, Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166), Державної податкової служби України (адреса: Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 7753632/38109792 від 01.12.2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 14.11.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ЄВРОКАРГО» податкову накладну № 3 від 14.11.2022 року датою її подання на реєстрацію.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРОКАРГО» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2481,00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Андрухів