Справа № 128/2791/24
17 липня 2024 року місто Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Карпінська Ю.Ф., отримавши адміністративний матеріал, що надійшов з Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Вінницькій області (Вінницький рибоохоронний патруль), про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП,
До Вінницького районного суду Вінницької області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення повинен відповідати вимогам статті 256 КУпАП та Інструкції з оформлення з оформлення працівниками служби державної охорони природно-заповідного фонду України матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 22.10.2021 №687, зареєстрованої в МЮ України 23.12.2021 за №1656/37278.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Слід зазначити, що суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з п. 4 розділу ІІ Інструкції з оформлення з оформлення працівниками служби державної охорони природно-заповідного фонду України матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 22.10.2021 №687, зареєстрованої в МЮ України 23.12.2021 за №1656/37278 (далі - Інструкція), усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою (у разі якщо особа, стосовно якої складається протокол про адміністративне правопорушення, не володіє українською мовою, протокол про адміністративне правопорушення складається за участю перекладача). Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що вносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою щодо якої його складено.
Однак у фабулі протоколу №001671 про адміністративне правопорушення від 16.03.2024 міститься закреслення у зазначенні розміру понесених збитків рибному господарству України, що є недопустимим.
Відповідно до п. 5 розділу ІІ Інструкції, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, крім іншого, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення.
Однак з фабули протоколу №001671 про адміністративне правопорушення від 16.03.2024 суд позбавлений можливості встановити точне місце вчинення адміністративного правопорушення.
Відповідно до п.п. 2-5 розділу ІІІ Інструкції, протокол про адміністративне правопорушення реєструється уповноваженою посадовою особою у журналі реєстрації протоколів про адміністративні правопорушення (додаток 4), сторінки якого мають бути прошнуровані, пронумеровані, засвідчені підписом керівника структурного підрозділу. Складений протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення формуються у справу. Кожній справі присвоюється номер за номером відповідного протоколу. Справа про адміністративне правопорушення формується наступним чином: першим друкарським способом виготовляється титульний аркуш справи з внутрішнім описом документів справи (додаток 5), до якого долучається протокол та інші документи у хронологічній послідовності: пояснення, інші письмові докази; носії із записами технічної фіксації запаковуються у щільні пакети, підписуються та долучаються до матеріалів справи останніми. Усі матеріали справи прошнуровуються та пронумеровуються з обов'язковим заповненням опису з підписом уповноваженої особи, яка сформувала матеріали справи. Уповноважена посадова особа забезпечує виготовлення копії справи про адміністративне правопорушення, яка зберігається у відповідному структурному підрозділі установи природно-заповідного фонду протягом трьох років.
Вказаним вимогам адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП, що надійшов до Вінницького районного суду Вінницької області, не відповідає.
Так, з протоколу №001671 про адміністративне правопорушення від 16.03.2024 убачається, що на ньому наявний реєстраційний штамп, у якому відсутні номер та дата реєстрації, що свідчить про відсутність факту реєстрації протоколу №001671 про адміністративне правопорушення уповноваженою посадовою особою.
Крім того, складений протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, належним чином не сформовані у справу, а саме: у справі відсутні титульний аркуш справи з внутрішнім описом документів справи; відсутній носій із записом технічної фіксації, хоч у протоколі №001671 про адміністративне правопорушення зазначено, що фото- і відеозйомка проводилась за допомогою пристрою «Bohlov-200»; матеріали справи непрошнуровані та непронумеровані, не містять підпису уповноваженої особи, яка сформувала матеріали справи.
Долучені до протоколу №001671 про адміністративне правопорушення від 16.03.2024 копії документів не засвідчені в установленому законом порядку.
Також згідно з п. 6 розділу ІІІ Інструкції, після формування справи про адміністративне правопорушення, справа з супровідним листом протягом 3 робочих днів з дати складення протоколу про адміністративне правопорушення направляється до районного, районного у місті, міського, міськрайонного суду за місцем вчинення адміністративного правопорушення. Строк направлення справи про адміністративне правопорушення до суду у разі потреби може бути продовжений керівником структурного підрозділу, до функцій якого належить направлення до суду справ про адміністративні правопорушення, до 5 робочих днів з дати складення протоколу про адміністративне правопорушення.
Так, протокол №001671 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складений 16.03.2024, а до Вінницького районного суду Вінницької області адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП, надійшов лише 15.07.2024, тобто майже через чотири місяці.
Таким чином, недоліки матеріалу про адміністративне правопорушення перешкоджають суду розглянути його у відповідності до вимог КУпАП, повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення.
Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звернута увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Тому вважаю за доцільне повернути адміністративний матеріал, що надійшов з Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Вінницькій області (Вінницький рибоохоронний патруль), про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 85 КУпАП для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 251, 276, 278, 283 КУпАП, суддя -
Адміністративний матеріал, що надійшов з Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Вінницькій області (Вінницький рибоохоронний патруль), про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП, - повернути для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
СУДДЯ Юлія КАРПІНСЬКА