17 липня 2024 рокусправа № 380/8270/24
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши в письмовому провадженні, у м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; ЄДРПОУ: 13814885), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо нездійснення перерахунку і виплати позивачу пенсії з 01 березня 2022 року із урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії, з урахуванням щорічних індексацій пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01 березня 2022 року перерахунок та виплату пенсії позивача із урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії, з урахуванням щорічних індексацій пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що є особою з інвалідністю 3 групи внаслідок війни і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни. Відповідач провів перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» зі збільшенням розміру пенсії на 25 відсотків. Проте, при проведенні такого перерахунку відповідач протиправно не врахував суми індексації пенсії починаючи з 01.03.2022. З метою досудового врегулювання спору позивачем направлено заяву відповідачу, проте отримано відповідь від 14.03.2024, якою відмовлено у перерахунку та виплаті пенсії. Позивач вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області протиправними та такими, що порушують його право на пенсійне забезпечення, а тому з метою захисту своїх прав та законних інтересів позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою судді від 22.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» передбачено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» збільшуються на 25%. Позивач отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до ст.21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання Постанови №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» проведено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2022 з врахуванням індексації, про що надає відповідний перерахунок. Враховуючи вищенаведене, просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Посвідченням від 06.02.2024 серії НОМЕР_2 підтверджується, що позивач є особою з інвалідністю 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни.
04.03.2024 позивач звернувся до ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області з інформаційним запитом стосовно доплати до його пенсії, «збільшення основного розміру пенсії на 25% від суми 6911.08», а саме яким законодавчим актом передбачена ця доплата, принцип і складові розрахунку, чому розраховується від суми 6911.08 грн і чому 25 %.
У відповіді від 08.03.2024 ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області від повідомило, що позивач отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до ст.21 Закону №2262, а постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (далі - Постанова №1381) передбачено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статей 13 і 21 Закону №2262 збільшуються на 25% і ця сума розрахована від основного розміру пенсії, який визначений відповідно до ст. 21 Закону 2262: 1727,77 грн (збільшення основного розміру пенсії на 25%) = 25% від 6911,08 грн (основний розмір пенсії).
14.03.2024 позивач звернувся зі скаргою до ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області з вимогою починаючи з 1 березня 2022 року здійснити перерахунок і виплату збільшення основного розміру моєї пенсії на 25%, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з урахуванням попередньо виплаченої суми.
Листом від 27.03.2024 позивач отримав відповідь з ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій вказано, що чинним законодавством не передбачено збільшення пенсії, обчисленої відповідно до статей 13 і 21 Закону №2262 на 25% з врахуванням індексації.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності з 01.03.2022 з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом з метою захисту свого порушеного права.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спірні правовідносини врегульовані, зокрема, Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до статей 18, 19 Закону №2262-ХІІ, пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи.
Статтею 21 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах:
а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку);
б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Суд встановив, що позивач є особою з інвалідністю третьої групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни, перебуває на обліку в ГУ ПФ України у Львівській області та отримує пенсію по інвалідності у розмірі 60% грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (далі - Постанова №1381) (в редакції Постанови КМУ №118 від 16.02.2022), розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13, 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.
Отже, на виконання Постанови №1381 розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни збільшуються на 25 відсотків від основного розміру пенсії з урахуванням суми щорічної індексації такої на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова №118).
Пунктом 2 Постанови №118 установлено, що з 1 березня 2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з абз. 2 п. 1 Постанови №118, з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Так, з матеріалів справи судом встановлено, що на виконання Постанови №118 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.03.2022, за результатами якого підсумок пенсії (з надбавками) становив 9528,64 грн, а саме:
- основний розмір пенсії 60% грошового забезпечення 2805,22 грн (60% від 4675,37 грн);
- індексація базового ОСНП 392,73 грн (2805,22 грн * 0,140);
- збільшення основного розміру пенсії на 25% від суми 3197,95 грн (2805,22 грн + 392,73 грн) - 799,49 грн, серед яких 98,18 грн індексація збільшення пенсії на 25%;
- щомісячна доплата 2000,00 грн відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021;
- вид підвищення або надбавки до пенсії: 580,20 грн - інвалід війни 3 групи/при виконання обов'язків в/с; 50,00 грн - інвалід війни 3 групи/при виконання обов'язків в/с; 967,00 грн непрацездатна дитина віком до 18 років; 967,00 грн непрацездатна дитина віком до 18 років; 967,00 грн непрацездатна дитина віком до 18 років.
З аналізу вищевказаного перерахунку слідує, що з 01.03.2022 на виконання Постанови №1381 відповідач збільшив розмір пенсії позивача на 25% - 799,49 грн, які рахував від суми 3197,95 грн (2805,22 грн (основний розмір пенсії) + 392,73 грн (індексація базового ОСНП у 2022 році). Індексація збільшення пенсії на 25% з 01.03.2022 становить 98,18 грн (25% від 392,73 грн) та виплачувалася позивачу.
В подальшому, відповідачем також здійснено перерахунок пенсії позивача на виконання судового рішення з грудня 2019 року, що підтверджується відповідним протоколом за пенсійною справою. Як слідує з такого протоколу, на виконання Постанови №1381 відповідач збільшив розмір пенсії позивача на 25% - 1969,66 грн, які рахував від суми 7878,63 грн (6911,08 грн (основний розмір пенсії) + 967,55 грн (індексація базового ОСНП у 2022 році). Індексація збільшення пенсії на 25% з 01.03.2022 становить 241,89 грн (25% від 967,55 грн) та виплачується позивачу.
Доказів того, що підвищення 25% до пенсії ОСОБА_1 , передбачене постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381, виплачується без урахуванням щорічних індексацій пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії матеріали справи не містять.
При цьому, суд звертає увагу позивача на неможливість проведення перерахунку його пенсії з 01 березня 2022 року, із урахуванням щорічних індексацій пенсії, адже у 2022 році індексація пенсій проводилася лише згідно з Постановою №118, подальша ж індексація пенсії у 2023 та 2024 роках не може бути підставою для перерахунку пенсії та враховуватися з 01.03.2022.
Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги у цій справі є безпідставними, та такими що не підтверджуються жодними належними доказами, тому задоволенню не підлягають.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку що у задоволенні позову необхідно відмовити.
Враховуючи висновки суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволені позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяБратичак Уляна Володимирівна