Рішення від 16.07.2024 по справі 380/2327/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2024 рокусправа № 380/2327/24

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач 2), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення №134550021592 від 18.01.2024 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у відмові ОСОБА_1 у переведенні на пенсію по віку відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" та пунктів 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України “Про державну службу” від 10 грудня 2015 року № 889-VIII;

- визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.01.2024 у видачі ОСОБА_1 Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи на посадах з 12.11.1999 по 28.09.2001 року у відділі субсидій Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, з 01.10.2001 по 04.01.2007 відділу праці та соціального захисту населення Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради та з 04.01.2007 по 19.12.2022 у Сихівському відділі соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради і видати Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області переверти ОСОБА_1 з 10 січня 2024 року на пенсію по віку відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" та пунктів 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про державну службу” від 10 грудня 2015 року № 889-VHI з обчисленням пенсії від заробітної плати з урахуванням Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року.

Ухвалою від 05.02.2024 відкрите спрощене провадження у справі без виклику сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка одержує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. 28.12.2023 вона звільнилася з посади головного спеціаліста відділу обслуговування громадян №6 Головного управління Пенсійного фонду Україні у Львівській області та 02 січня 2024 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України Львівській області, про видачу довідок про заробіток, які необхідні для призначення ( переведення) пенсії як державному службовцеві відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" та пунктів 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про державну службу” від 10 грудня 2015 року № 889-УІІІ.

Відповідач 1 відмовив у видачі Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року, через відсутність необхідного стажу державної служби. Із аналогічних підстав відповідач 2 відмовив у переведенні позивачки на пенсію державного службовця. Позивачка стверджує, що відповідачі протиправно не зарахували їй до стажу державної служби періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 12.11.1999 по 28.09.2001 року у відділі субсидій Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, з 01.10.2001 по 04.01.2007 відділу праці та соціального захисту населення Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради та з 04. 01.2007 по 19.12.2022 у Сихівському відділі соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.

Вважаючи таку відмову протиправною, просить суд задовольнити позов.

Відповідач 1 надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що за результатом розгляду заяви позивачки від 10.01.2024 та з урахуванням поданих нею документів, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, за принципом екстериторіальності, прийняло рішення від 18.01.2024 № 134550021592 про відмову у проведенні перерахунку пенсії позивачки з огляду на наступне. В результаті аналізу поданої заяви та трудової книжки НОМЕР_1 встановлено, що позивачка працювала з 12.11.1999 по 28.09.2001 на посаді спеціаліста 2-ї категорії відділу субсидій Залізничної районної адміністрації, з 01.10.2001 по 19.12.2022 спеціалістом 2-ї категорії відділу праці та соціального захисту населення Львівської міської ради, що не підтверджено відповідними документами віднесення посад до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) та актами Кабінету Міністрів України. До набуття чинності Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-ІП (далі - Закон № 2493-ІП) посади працівників органів місцевого самоврядування були віднесені до відповідних категорій посад державної служби постановою Кабінету Міністрів України «Віднесення посад працівників місцевих рад та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців» від 18.04.1994 № 239 (втрата чинності від 26.10.2021). Згідно ст. 14 Закон № 2493-ІП посади в органах місцевого самоврядування з 04.07.2001 віднесені до відповідних категорій посад місцевого самоврядування. Відповідно до ст. 21 Закон № 2493-ІІІ пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється згідно Закону № 1058. Таким чином відсутні правові підстави для переведення позивачки на пенсію за віком відповідно Закону № 889-VIII.

Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.

Відповідач 2 надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VI1I) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723 XII лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж. Відповідно до пункт]/ 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, - визначених статтею 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають, не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХП в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Як вбачається із записів що містяться в трудовій книжці НОМЕР_1 ОСОБА_1 працювала, зокрема: з 12.11.1999 року по 28.09.2001 (1 рік 10 місяців 16 днів) на посаді спеціаліста 2-ї категорії відділу субсидій Залізничної районної адміністрації, з 01.10.2001 р. по 19.12.2022 р. (21 рік 02 міс. 18 днів, - станом на 01.05.2016 року - 14 років 07 міс.) - спеціаліст 2-ї категорії відділу праці та соціального захисту населення Львівської міської ради, що не підтверджено відповідними документами віднесення посад до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» № 3723- XII від 16.12.1993 року та актами Кабінету Міністрів України. Загальний страховий стаж позивача на момент звернення складає 40 років 6 місяців 28 днів, стаж на посадах державної служби, станом на 01.05.2016 року відсутній. Стаж роботи в ОМС станом на 01.05.2016 року складає 16років 05 міс. 17 днів),

Якщо припустити зарахування до стажу державної служби роботу на посада в органах місцевого самоврядування, то станом на 01.05.2016 року відсутній стаж 20 років на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, а то чу є безпідставними та не підлягають задоволенню вимоги позивача щодо «зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області переверти ОСОБА_1 з 10 січня 2024 року на пенсію по віку відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу” та пунктів 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про державну службу” від 10 грудня 2015 року № 889 з обчисленням пенсії від заробітної плати з урахуванням Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року» та вимоги щодо «визнання протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.01.2024 у видачі ОСОБА_1 Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року», оскільки 20 років державної служби необхідно мати станом на 01.05.2016 року а не на день звернення за призначенням пенсії як вважає позивач.

Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 одержує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , позивачка з 12.11.1999 працювала на наступних посадах, в тому числі в органах місцевого самоврядування:

Залізнична районна адміністрація, відділ субсидій

12.11.1999 - зарахована на посаду спеціаліста ІІ категорії, як обрана за конкурсом, присвоєний 15 ранг 7 категорія державного службовця, прийнята присяга державного службовця;

04.09.2001 - прийнята присяга посадової особи органу місцевого самоврядування;

28.09.2001 - звільнена з роботи по переводу у відділ праці та соціального захисту населення Сихівської райадміністрації;

Львівська міська рада. Сихівська районна адміністрація. Відділ праці та соціального захисту населення.

01.10.2001 - прийнята по переводу у відділ праці та соціального захисту населення Сихівської райадміністрації на посаду спеціаліста ІІ категорії;

01.05.2002 - присвоєно 14 ранг посадової особи місцевого самоврядування;

01.01.2003 - присвоєно 6 категорію 13ранг посадової особи місцевого самоврядування;

01.10.2003 - переведена на посаду спеціаліста першої категорії;

01.10.2005 - присвоєно 12 ранг посадової особи місцевого самоврядування;

01.01.2007 - присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування;

Львівська міська рада. Департамент гуманітарної політики Управління соціального захисту населення.

04.01.2007 - переведена на посаду головного спеціаліста сектору з призначення всіх видів допомог Сихівського відділу соціального захисту Управління соціального захисту населення Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради;

10.06.2009 - переведена на посаду головного спеціаліста сектору з призначення всіх видів допомог Сихівського відділу соціального захисту;

02.01.2017 - переведена на посаду головного спеціаліста сектору призначення субсидій Сихівського відділу соціального захисту;

19.12.2022 - звільнена за згодою сторін;

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області

20.12.2022 - призначена на посаду головного спеціаліста відділу обслуговування громадян № 6 (сервісний центр);

28.02.2023 - присвоєно 9 ранг державного службовця;

28.12.2023 - звільнена за власним бажанням.

02 січня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України Львівській області про надання довідок про заробіток, які необхідні для призначення (переведення) пенсії як державному службовцеві відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" та пунктів 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про державну службу” від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ.

05 січня 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, видало позивачці 2 довідки:

- Довідку про складові заробітної плати призначення пенсії державного службовця (оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 39-ф від 05.01.2024;

- Довідку про складові заробітної плати призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією № 42-ф від 05.01.2024.

Також 05 січня 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, відмовило у видачі Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію займає посади державної служби з посиланням на відсутність необхідного стажу державного службовця станом на 01.05.2016. Стаж на зазначену дату становив 16 років, 05 місяців 17 днів.

10 січня 2024 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про переведення на пенсію по ЗУ «Про державну службу» та необхідними документами.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (надалі - Порядок 22-1), регулює питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” .

Відповідно до пункту 1.1 Порядку 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.

Постановою Пенсійного Фонду України № 25-1 від 16.12.2020 внесені зміни до Порядку 22-1 щодо застосування екстериторіального призначення та перерахунку пенсій.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до вказаної постанови за принципом екстериторіальності заява ОСОБА_1 розглядалася Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, яким 18.01 2024 прийнято рішення № 134550021592 про відмову у переведенні на пенсію по віку як державному службовцеві.

Рішення мотивоване тим, що станом на 01.05.2016 - день набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ у позивачки відсутній стаж державної служби. Період роботи позивачки на різних посадах в органах місцевого самоврядування з 12.11.1999 по 19.12.2022 до стажу державної служби не зарахований.

Не погодившись із відмовою, позивачка звернулась до суду.

Надаючи оцінку позиціям сторін у справі, суд застосовує наступні правові норми.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Із 01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993 (далі - Закон №3723-XII).

Частиною першою статті 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пенсія за віком у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993, №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993, №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом №889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону №3723-XII вік і страховий стаж.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993, №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993, №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993, №52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Зі змісту наведених норм слідує, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII і Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі №687/545/17.

Як встановлено судом, згідно записів в трудовій книжці позивачка у період з 12.11.1999 по 28.09.2001 працювала у відділі субсидій Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, з 01.10.2001 по 03.01.2007 - відділі праці та соціального захисту населення Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради та з 04.01.2007 по 19.12.2022 - у Сихівському відділі соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.

Проте, у спірному рішенні відповідач стверджує, що стаж роботи позивачки на посадах віднесених до відповідних посад категорій державної служби, визначених ст.25 Закону №3723 станом на 01.05.2016 відсутній.

Відтак, до стажу державної служби відповідачами не зараховані періоди роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 12.11.1999 до 19.12.2022.

Суд не погоджується із таким підходом відповідачів щодо зарахування до стажу державної служби періодів роботи з 12.11.1999 до 19.12.2022, зважаючи на таке.

Згідно з частиною 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Механізм обчислення стажу державної служби визначає Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 (далі - Порядок №229).

Згідно з пунктом 6 Порядку №229 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII.

Приписами пункту 8 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (далі - Порядок №283), до стажу державної служби зараховується робота (служба):

- на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 №239 "Про віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців" затверджений Порядок віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців (далі Порядок №239).

Разом з тим, пунктом 1 Порядку №239 передбачено, що до посади працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів відносяться до:

- шостої категорії, зокрема, посади заступників голів, секретарів виконкомів міських Рад народних депутатів і міст районного підпорядкування, селищних і сільських Рад народних депутатів; керівників відділів секретаріатів районних, районних у містах Києві та Севастополі Рад народних депутатів; керівників управлінь, самостійних відділів виконкомів районних у містах Рад народних депутатів; керівників відділів (підвідділів) та їх заступників у складі управлінь, самостійних відділів, апаратів виконкомів районних у містах Рад народних депутатів; радників, консультантів, спеціалістів управлінь, самостійних відділів обласних, Київської та Севастопольської міських Рад народних депутатів; радників, консультантів, спеціалістів виконкомів міських Рад міст обласного підпорядкування, їх управлінь, самостійних відділів та інші прирівняні до них посади.

При цьому, відповідно до пункту 4 Порядку №229, до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Тобто, як Порядок №283, так і чинний Порядок №229 передбачає, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування.

Згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

При цьому, 04.07.2001 набрав чинності Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 №2493-III (далі - Закон №2493-III).

Зокрема, пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2493-III передбачено, що дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

Разом з тим, Верховний Суд у постанові від 10.05.2018, прийнятій у справі №351/1792/17, зазначив, що після набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VIII положення законодавства в частині механізму обрахунку стажу державної служби не змінилися. Відповідно до статті 46 закону України "Про державну службу" №889-VIII та пункту 4 Порядку №229, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" зараховується до стажу державної служби.

Таким чином, суд вважає, що ці обставини вказують на безпідставність дій відповідача щодо не зарахування до стажу державної служби стаж роботи позивача на посадах в органах місцевого самоврядування.

Суд приходить до висновку про те, що позивач має право на зарахуванням спірного періоду роботи до стажу державної служби, що дає право на призначення пенсії державного службовця.

Суд зазначає, що відповідач 2 у своєму рішенні стверджує, що на час набрання чинності Законом №889 (01.05.2016) у позивачки відсутній необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби визначених ст.25 Закону.

Проте, відповідачем 2 залишено поза увагою той факт що станом на дату набрання чинності Закону №889 позивач займала посади державної служби та стаж її роботи на посадах віднесених до посад державної служби становив більш як 10 років.

Тобто, позивачем дотримано всіх необхідних вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ, пунктами 10 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII для призначення їй пенсії за віком на умовах статті 37 Закону № 3723-ХІІ, зокрема, вік позивачки - 60 років, стаж державної служби станом на дату набрання чинності Закону №889 - більш як 10 років, страховий стаж - понад 40 років (що підтверджується копією трудової книжки позивача серії НОМЕР_3 та індивідуальними відомостями про застраховану особа (форма ОК-5) та підтверджено відповідачем 2 у спірному рішенні.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області протиправно прийнято рішення №134550021592 від 18.01.2024, яким відмовлено ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII згідно заяви від 10.01.2024.

Відтак дане рішення підлягає скасуванню, а позов у цій частині - задоволенню.

Стосовно вимоги позивача про зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи на посадах з 12.11.1999 по 28.09.2001 року у відділі субсидій Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, з 01.10.2001 по 04.01.2007 - у відділі праці та соціального захисту населення Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради та з 04. 01.2007 по 19.12.2022 у Сихівському відділі соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

У справі, яка розглядається суд встановив, що для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено ГУ ПФУ в Харківській області, рішенням якого позивачу відмовлено в переведенні на пенсію по віку відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".

Тож, дії зобов'язального характеру щодо зарахування до стажу державної служби спірних періодів роботи та вирішення питання про переведення на пенсію держслужбовця має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про перерахунок пенсії, яким у цьому випадку є ГУ ПФУ в Харківській області.

Наведена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 07.05.2024 у справі №460/38580/22 та 24.05.2024 №460/17257/23 .

Відтак належним способом захисту порушеного права позивачки є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи на посадах з 12.11.1999 по 28.09.2001 у відділі субсидій Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, з 01.10.2001 по 03.01.2007 у відділі у відділ праці та соціального захисту населення Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, з 04.01.2007 по 19.12.2022 у Сихівському відділі соціального захисту Управління соціального захисту населення Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.

Щодо позовної вимоги про видачу Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджений Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).

Пунктом 2 Порядку № 622 передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 № 3723-XII "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу", зокрема, мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Згідно з п. 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Відповідно до п. 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

На виконання вимог Порядку № 622 наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 766/30634, затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад № 750 (далі - Порядок № 750).

Відповідно до п. 7 Порядку № 750 довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 622.

Згідно з п. 8 Порядку № 750 для отримання довідки подаються такі документи: заява; документ, що підтверджує відсутність в державному органі посади державної служби, ліквідацію державного органу; довідки з архівної установи, в якій зберігаються документи ліквідованих державних органів, або іншого органу (організації, установи), в якому (якій) зберігаються документи про заробітну плату, про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на день звільнення з посади державної служби (припинення державної служби), надбавок до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації, а також інших виплат за їх наявності - у випадку, передбаченому пунктом 6 цього Порядку.

Відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-XV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-XV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Право позивачки на зарахування при обчисленні страхового стажу та стажу, що дає право на пенсію, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII, періоду роботи на посадах органів місцевого самоврядування з 12.11.1999 по 19.12.2022 встановлено судом вище.

Відтак, враховуючи ту обставину, що довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), видана відповідачем 1, відображає заробітну плату позивачки лише за 13 місяців, що позбавляє її права на об'єктивне нарахування пенсійних виплат, суд приходить до висновку про зобов'язання відповідача 1 видати позивачці Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Щодо позовної вимоги про обчислення пенсії з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, суд зазначає наступне.

Варто звернути увагу на те, що у справі, яка розглядається, спір виник щодо права позивачки на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у сукупності із пунктом 12 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, оскільки територіальний орган Пенсійного фонду України не визнав цього права за позивачем.

За результатами розгляду заяви позивачки пенсійним органом зроблено висновок, що остання не має права на отримання пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», переведення на пенсію державного службовця здійснено не було, і питання щодо сум заробітної плати, які мають враховуватися при визначенні розміру пенсії державного службовця на час звернення позивача у цій справі пенсійним органом не вирішувалось.

Таким чином, вимоги позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Львівській області здійснити обчислення пенсії від заробітної плати з урахуванням Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби є передчасними, оскільки стосуються розміру пенсійних виплат, який ще не обрахований суб'єктом владних повноважень, який наділений такою дискрецією, наслідки якої можуть бути предметом перевірки судом на відповідність критеріям, визначеним у статті 2 КАС України, а отже, така вимога спрямована на майбутнє, через, що не підлягає задоволенню з огляду на те, що судовому захисту підлягає тільки порушене право.

Вищевказане узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 12 вересня 2023 року у справі № 560/8328/22.

Згідно приписів ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу, проте згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам, відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій та рішення.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 18.01.2024 №134550021592 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію по віку відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" та пунктів 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України “Про державну службу” від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ 14099344, адреса: 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 поверх) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 ) про переведення на пенсію по віку відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" та пунктів 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України “Про державну службу” від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, зарахувавши до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи на посадах з 12.11.1999 по 28.09.2001 у відділі субсидій Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, з 01.10.2001 по 03.01.2007 у відділі праці та соціального захисту населення Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, з 04.01.2007 по 19.12.2022 у Сихівському відділі соціального захисту Управління соціального захисту населення Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та вирішити питання про переведення з урахуванням висновків суду.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.01.2024 у видачі ОСОБА_1 Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея,10) видати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 ) Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея,10).

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ 14099344, адреса: 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 поверх).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяМорська Галина Михайлівна