Рішення від 17.07.2024 по справі 340/2112/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/2112/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: Приватного підприємства "Ареал", вул. Лімбарського, 55а, с. Суботці, Кіровоградська область,27417

до відповідача: Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, вул.Центральна,24, с. Суботці, Кіровоградська область,27444

про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Підприємство звернулося до суду з позовом, в якому просить:

1) визнати протиправними дії 42 сесії 8 скликання Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області щодо прийняття рішення №3510 від 29.02.2024 року,

2) визнати незаконним та скасувати рішення 42 сесії 8 скликання Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області №3510 від 29.02.2024 року.

23.04.2024 року ухвалою суду відкрито спрощене /письмове/ провадження в адміністративній справі.

Від представника відповідача до суду надійшов відзив, в якому останній заперечив проти позовних вимог. Вказав, що під час прийняття спірного рішення, діяв в межах законодавства та наданих повноважень. Вказані обставини, на переконання відповідача, свідчать про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Зі змісту позовної заяви та долучених документів встановлено, що колгосп імені Леніна с. Суботці Знам'янського району Кіровоградської області 10 лютого 1996 року реорганізовано в КСП ім. Леніна, а 18 лютого 2000 року КСП ім. Леніна реорганізовано в ССПВ "Зоря України". ССПВ "Зоря України" правонаступників не має, реєстрація припинена на підставі рішення №18/158 від 19.07.2007 року. Згідно даних ЄДРПОУ знаходиться в стані припинення.

Приватизація землі колишнього КСП ім. Леніна розпочата в 1998 році та не була завершена. Члени колишнього КСП ім. Леніна отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) розміром по 3,88 га в умовних кадастрових гектара без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) (розпорядження Знам'янської РДА №59-р від 02.02.1998 року). Виготовлені в подальшому державні акти закріпили право власності пайовиків на земельні ділянки лише під ріллею. Земельна ділянка під багаторічними насадженнями державним актом не оформлялася і не виділялася в натурі.

На даний час питання розпаювання та виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок під багаторічними насадженнями не вирішено, що відображено в Проекті землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів на території Суботцівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області.

Згідно рішення Кіровоградської обласної ради від 23.11.2012 року, розпорядником земель під багаторічними насадженнями є Суботцівська сільська рада, яка вправі надавати дозволи стосовно використання, розпорядження, виготовлення документації стосовно земельної ділянки під "садом плодоносним" площею 559, 2 га, який, згідно Мирової Угоди та ухвали Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 26.12.2007 року, переданий у власність, тобто на баланс ПП "Ареал", громадським об'єднанням "Третій майновий комплекс".

Рішенням одинадцятої сесії Знам'янської районної ради двадцять другого скликання від 27 листопада 1997 року № 89 "Про затвердження проекту роздержавлення та передачу земель у колективну власність колективному сільськогосподарському підприємству імені Леніна" у колективну власність КСП ім. Леніна було передано 7135,2 га земель, в тому числі 559,2 га багаторічних насаджень.

Розпорядженням Знам'янської райдержадміністрації № 59-р від 2 лютого 1998 року "Про затвердження розрахунку вартості земельної частки (паю) та її розміру в умовних кадастрових гектарах по колективному сільськогосподарському підприємству імені Леніна" затверджений уточнений розрахунок вартості земельної частки (паю) та її розміру в умовних кадастрових гектарах по КСП ім. Леніна. Відповідно до даного розрахунку розмір земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарах склав 3,88 га, в тому числі: рілля, сіножаті, пасовища та багаторічні насадження (0,32 га). На підставі даного розпорядження члени підприємства отримали сертифікати на право на земельну частку (пай). В подальшому Державні акти на право приватної власності на землю були виготовлені на ріллю. Сільськогосподарські угіддя під багаторічними насадженнями, сіножатями та пасовищами залишились не розпайованими ( не виділеними в натурі).

Загальними зборами співвласників майнових паїв ССПВ "Зоря Україні" 11 грудня 2001 року прийнято рішення про створення п'яти майнових комплексів.

Відповідно до ухвали Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 26.12.2007 у справі № 2-1910/07 затверджено мирову угоду між ПП "Ареал" та Суботцівською спілкою громадян-співвласників майна, реорганізованого КСП ім. Леніна "Третій майновий комплекс", згідно якої відповідачі (вказані особи) визнають обґрунтованість позовних вимог позивача (ПП "Ареал»), а саме: дійсність укладеного сторонами договору купівлі-продажу саду плодоносного від 19.03.2007; відповідачі визнають право власності ПП "Ареал" на сад плодоносний загальною площею 559,2 га, який розташований поблизу с. Суботці Знам'янського району Кіровоградської області, автодорога Львів-Кіровоград-Знам'янка і складається з кадастрових кварталів за номерами, вказаними у договорі. Згідно рішення Суботцівської сільської ради № 523 від 20.12.2013, з урахування змін за рішенням № 551 від 28.03.2018, передано в оренду ПП "Ареал" земельні ділянки, а саме невитребувані земельні частки (паї) угіддя - багаторічні насадження колишньою КСП ім. Леніна в кількості 11 в умовних кадастрових гектарах терміном на 10 років.

Рішенням передбачено, що у разі виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) орендні відносини припиняються. 24.09.2014 між Суботцівською сільською радою (Орендодавець) та ПП "Ареал" (Орендар) укладено договори оренди земельної частки (паю), відповідно до яких ПП "Ареал" отримано в оренду земельні частки (паї), які розміщені в межах земельної ділянки, виділеної в натурі єдиним масивом багаторічних насаджень, тобто до 24.09.2024 року.

27.05.2016 на сесії Суботцівської сільської ради прийнято рішення № 123 про надання дозволу власникам сертифікатів на право на земельну часток (паїв) на складання проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) із земель сільськогосподарського призначення колишнього КСП "ім. Леніна", а саме угіддя багаторічних насаджень площею 554 умовних кадастрових гектарів, розташованих на території Суботцівської сільської ради, що підлягають розподілу між власниками земельних часток паїв.

13.11.2020 на сесії Суботцівської сільської ради прийнято рішення № 1191 про погодження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) із земель колишнього КСП "ім. Леніна" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ А.01.01) загальною площею 528,4003 га, розташованих на території Суботцівської сільської ради, розроблено "ТОВ "Тектоареал" на підставі прийнятого рішення Суботцівської сільської ради від 27.05.2016 № 123. "ПП Ареал" звернулось з заявою до Суботцівської сільської ради від 19.03.2021 року №15 "Про надання відповіді на звернення, про надання дозволу на проведення інвентаризації, скасування рішення ради від 13.11.2020 року №123", з вимогою про скасування вказаного рішення з підстав затвердження мирової угоди на придбання саду плодоносного згідно ухвали суду у справі №2-1910/07 від 26.12.2007 року. Згідно листа від 15.04.2021 Суботцівською сільською радою на запит ПП "Ареал" повідомлено останнього про прийняття рішення № 123 від 27.05.2020 та вказано про відсутність підстав для його скасування.

На підставі вказаної відмови ПП "Ареал" подало до господарського суду позовну заяву до Суботцівської сільської ради про визнання недійсними вищевказаних рішень.

Господарським судом Кіровоградської області у справі №912/1885/21 від 09.11.2021 року, у зв'язку з відсутністю порушень прав ПП "Ареал" за оспорюваними у справі рішеннями Суботцівської сільської ради № 123 від 27.05.2016 та № 1191 від 13.11.2020, відмовлено у задоволенні позову повністю. Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 11.05.2022 року апеляційну скаргу ПП "Ареал" залишено без задоволення, а рішення Господарського суду Кіровоградської області від 09.11.2021 року-залишено без змін. Постановою Верховного суду у складі Касаційного господарського суду від 06.09.2022 року, касаційну скаргу ПП "Ареал" залишено без задоволення. Рішення Господарського суду Кіровоградської області від 09.11.2021 року та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 11.05.2022 в справі №912/1885/21 залишено без змін.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З огляду на викладені обставини, суд зазначає, що судовими рішеннями було підтверджено правомірність рішень Суботцівської сільської ради №123 від 27.05.2016 та №1191 від 13.11.2020, згідно з якими проводиться паювання колишнього КСП "ім. Леніна" та на реалізацію якого прийнято спірне рішення №3510 від 29.02.2024.

Згідно ст.141 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України

Суботцівська сільська рада - представницький орган місцевого самоврядування, який наділений правом представляти інтереси територіальної громади, приймати від її імені рішення та здійснювати в її інтересах. Функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", Європейською хартією місцевого самоврядування.

Згідно ст.46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

П.п.15 ч.6 ст.46 визначено, що порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні

Так, судом встановлено, що відповідач діє на підставі Регламенту Суботцівської сільської ради, затвердженого рішенням Суботцівської сільської ради від 08 грудня 2020 року № 5 "Про Регламент першої сесії Суботцівської сільської ради восьмого скликання" та внесених змін до нього на підставі рішення двадцятої сесії восьмого скликання 04 лютого 2021 року №2557. Регламент Суботцівської сільської ради розміщено на офіційному сайті ради.

Регламент Суботцівської сільської ради восьмого скликання, прийнятий на підставі та відповідно до чинного законодавства України, встановлює порядок діяльності Суботцівської сільської ради, скликання сесій ради, підготовки і розгляду нею питань, прийняття рішень ради та з інших процедурних питань, порядок роботи сесії ради, порядок проведення пленарних засідань ради, порядок затвердження структури виконавчих та інших органів ради, порядок їх формування, обрання та затвердження посадових осіб ради, порядок формування та організації роботи постійних комісій, тимчасових контрольних комісій та інших органів ради, порядок участі депутатських фракцій і груп у роботі та інші процедури, які виходять з повноважень ради, встановлених Конституцією і законами України.

Відповідно до ст.13 Регламенту, Рада утворює постійні комісії. Функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначається окремим Положенням. Постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа депутатів для вчинення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради. Постійні комісії ради обираються за поданням сільського голови з числа депутатів у складі голови та членів комісії на строк повноважень ради. Повноваження, основні функції постійних комісій ради, обрання визначаються Конституцією України, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про доступ до публічної інформації", "Про запобігання корупції", "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" з урахуванням вимог щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями ради, Регламентом та Положенням про постійні комісії Суботцівської сільської ради восьмого скликання.

За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії ради готують висновки і рекомендації, які приймаються у формі рішень на засіданні комісії, або спільному засіданні декількох комісій. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більшість депутатів від загального складу комісії. Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій. Рішення постійної комісії ради підписує голова комісії, а у разі його відсутності - заступник голови комісії або секретар комісії. Протокол засідання постійної комісії ради підписують голова комісії, а у разі його відсутності - заступник голови комісії, та секретар комісії у тижневий строк після засідання комісії.

Відповідно до ст.16 Регламенту, Рада проводить свою роботу сесійно. Сесія ради - це форма роботи ради як представницького органу, яка складається з пленарних засідань, а також засідань постійних комісій ради.

Статтею 19 Регламенту встановлено порядок скликання чергових та позачергових сесій. Чергові сесії скликаються не рідше одного разу у квартал відповідно до плану роботи ради. Окрім чергових сесій ради, визначених планом роботи ради, можуть скликатися позачергові сесії ради. Розпорядження про дату, місце і час проведення та порядок денний пленарних засідань доводиться до відома депутатів через оприлюднення розпорядження та повідомлення, не пізніше, ніж за 10 календарних днів до дня проведення сесії, а у виняткових випадках - не пізніше, ніж за 1 день до проведення сесії.

Судом встановлено, що відповідно до розпорядження сільського голови №12 від 09.02.2024 "Про скликання зборів власників сертифікатів колишнього "КСП ім. Леніна" з питання розподілу земельних ділянок, ініційовано питання скликання та проведення загальних зборів власників сертифікатів колишнього КСП ім. Леніна.

Відповідне оголошення було розміщено на офіційному сайті Суботцівської сільської ради та на сторінці у соціальній мережі Фейсбук (а.с.38).

24 лютого 2024 року відбулися збори власників сертифікатів колишнього КСП "ім. Леніна". На зборах були присутні 285 осіб, з яких 185- пайовиків, 100- за дорученнями представники та спадкоємці. На зборах, прийнято ряд рішень: обрано секретарем зборів ОСОБА_1 , затверджено проект землеустрою щодо організації території земельних часток паїв колишнього КСП "ім. Леніна" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 528,4003 га розташованих на території Суботцівської сільської ради, розробленого ТОВ "Тектоареал" на підставі прийнятого рішення Суботцівської сільської ради №123 від 27.05.2016 року. А також, у зв'язку з відсутністю кворуму, у відповідності до ст.9 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", протокольно прийнято рішення про доручення секретарю зборів власників сертифікатів колишнього КСП "ім. Леніна" ОСОБА_1 звернутися до Суботцівської сільської ради з заявою з питання прийняття до відома протоколу зборів від 24.04.2024 року та проханням провести жеребкування у відповідності до погодженого рішення Суботцівської сільської ради №1191 від 13.11.2020 року "Про погодження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток(паїв) із земель колишнього КСП "ім. Леніна" та запропонувати сільській раді розподіл земельних ділянок у запропонованому протоколом порядку.

26.02.2024 на адресу Суботцівської сільської ради надійшла заява секретаря зборів власників колишнього КСП "ім. Леніна" про прийняття до відома протоколу зборів та про створення комісії по розподілу невитребуваних та нерозподілених земельних часток(паїв) колишнього КСП "ім. Леніна" шляхом жеребкування у відповідності до способів групування визначених в протоколі (а.с.46).

Відповідач у відзиві вказав, що на 29.02.2024 року було заплановано проведення 42-ї позачергової сесії Суботцівської сільської ради. Порядок денний було оприлюднено на офіційному сайті Суботцівської сільської ради 22 лютого 2024 року.

Засідання постійної депутатської комісії з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів, житлово-комунального господарства, будівництва, охорони навколишнього природного середовища Суботцівської сільської ради відбулося 28 лютого 2024 року. Порядок денний комісії передбачав розгляд заяви секретаря зборів власників сертифікатів колишнього КСП "ім. Леніна" з питання створення Комісії по розподілу невитребуваних та нерозподілених земельних часток(паїв) шляхом проведення жеребкування.

Під час розгляду вказаної заяви членів депутатської комісії проінформовано пророзпочату процедуру завершення розпаювання колишнього КСП "ім. Леніна" та повідомлено про надходження заяви, яка надійшла від секретаря зборів власників сертифікатів колишнього КСП "ім. Леніна" 26 лютого 2024 року.

Члени постійної депутатської комісії вивчили та обговорили дану ситуацію і внесли пропозицію про включення до порядку денного 42 ї позачергової сесії Суботцівської сільської ради питання "Про розгляд заяви секретаря зборів власників сертифікатів колишнього КСП "ім. Леніна" з питання створення Комісії по розподілу невитребуваних земельних часток(паїв) шляхом проведення жеребкування" (а.с.36).

За результатом розгляду заяви секретаря власників сертифікатів колишнього КСП "ім. Леніна" на засіданні 42 сесії 8 скликання Суботцівської сільської ради прийнято рішення №3510 від 29.10.2024 року, яким:

1.прийнято до відома протокол зборів власників сертифікатів колишнього КСП ім. Леніна №1 від 24.02.2024

2. створити та затвердити склад Комісії по розподілу невитребуваних та нерозподілених земельних часток (паїв) колишнього КСП ім Леніна шляхом жеребкування в кількості 5 осіб

3. комісії жеребкування провести керуючись загальною кількістю власників земельних часток /паїв/ - 1731 особа, визначених на підставі затверджених розпорядженнями Знам'янської РДА №123-р від 26.03.2002, 154-р від 26.04.2002 та №156 від 25.01.2001, з урахуванням критеріїв групування визначених протоколом загальних зборів власників сертифікатів колишнього КСП "ім. Леніна" №1 від 24.02.2024 (а.с.43-44).

Відповідно до статті 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (в редакції Закону №2498-VIII) нерозподіленою земельною ділянкою є земельна ділянка, яка відповідно до проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) увійшла до площі земель, що підлягають розподілу, але відповідно до протоколу про розподіл земельних ділянок не була виділена власнику земельної частки (паю).

Невитребуваною є земельна частка (пай), на яку не отримано документа, що посвідчує право на неї, або земельна частка (пай), право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі (на місцевості).

Нерозподілені земельні ділянки, невитребувані частки (паї) після формування їх у земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до дня державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участі у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення або шляхом вручення відповідного повідомлення особисто, якщо відоме їх місцезнаходження.

У разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.

Така невитребувана земельна частка (пай) після формування її у земельну ділянку за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (у разі необхідності формування) за заявою відповідної ради на підставі рішення суду передається у комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована, у порядку визнання майна безхазяйним.

За позовом власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцю у разі пропуску строку для оформлення права власності на земельну ділянку з поважної причини суд може визначити додатковий строк, достатній для такого оформлення. У разі відсутності земель сільськогосподарських угідь колективної власності така земельна частка (пай) може бути виділена в натурі (на місцевості) за рахунок земель запасу комунальної власності відповідної територіальної громади (за наявності таких земель).

Протягом 7 років з дня державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку, сформовану з невитребуваної земельної частки (паю), забороняється передача її у приватну власність (крім передачі її власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцям).

Законом №2498-VIII доповнено Закон України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" статтею 14-1 "Особливості використання та розпорядження землями, що залишилися у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства".

Відповідно до цієї норми у разі якщо власники земельних часток (паїв) після розподілу земельних ділянок, що підлягали паюванню, до 1 січня 2019 року не прийняли рішення про розподіл інших земель, що залишилися у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, що не було припинено як юридична особа, та якщо такі землі не передані у власність у порядку, визначеному законом, розподіл таких земель проводиться згідно з вимогами цієї статті за згодою більшості осіб, визначених абзацами другим - четвертим частини першої статті 1 цього Закону, яким були виділені земельні ділянки в розмірі земельної частки (паю).

Організація розподілу земель, що залишилися у колективній власності, здійснюється сільською, селищною, міською радою, на території якої такі землі розташовані.

З метою інформування осіб, зазначених у частині першій цієї статті, про проведення розподілу земель, що залишилися у колективній власності, сільська, селищна, міська рада розміщує у загальнодоступних місцях відповідних населених пунктів, публікує у друкованих засобах масової інформації районної державної адміністрації або районної ради та оприлюднює на власному офіційному веб-сайті (за наявності) оголошення про проведення зборів осіб, визначених абзацами другим - четвертим частини першої статті 1 цього Закону, яким були виділені земельні ділянки в розмірі земельної частки (паю).

В оголошенні повідомляються: мета, дата, місце і час проведення зборів; прізвище, номер службового телефону особи, в якої можна отримати інформацію щодо проведення зборів.

Розподіл земельних ділянок проводиться за умови реєстрації більшості осіб, визначених в абзацах другому - четвертому частини першої статті 1 цього Закону, яким були виділені земельні ділянки в розмірі земельної частки (паю).

Збори веде сільський, селищний, міський голова або уповноважена відповідною радою особа.

Землі, зазначені у частині четвертій статті 7 цього Закону, які залишилися у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності територіальної громади, на території якої вони розташовані.

Сільськогосподарські угіддя, які підлягали паюванню, однак не були передані до приватної, державної або комунальної власності у порядку, визначеному законом, за рішенням зборів осіб, визначених абзацами другим - четвертим частини першої статті 1 цього Закону, яким були виділені земельні ділянки в розмірі земельної частки (паю), можуть бути розпайовані у порядку, встановленому цим Законом.

У разі якщо земельні ділянки, зазначені у частинах сьомій - восьмій цієї статті, не були сформовані як об'єкти цивільних прав, їх формування може здійснюватися за проектом землеустрою щодо відведення земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель. Визначення меж земельних ділянок, зазначених у абзаці дев'ятому частини четвертої статті 7 цього Закону, здійснюється з урахуванням будівельних норм, державних стандартів і норм.

За результатами розподілу оформляється протокол, що підписується особами, які брали участь у зборах, головуючим та секретарем зборів.

До протоколу додається список реєстрації учасників зборів, засвідчений їхніми підписами. Кожен аркуш зазначеного списку підписується головуючим та секретарем зборів і скріплюється печаткою сільської, селищної, міської ради.

Секретар зборів у дводенний строк після закінчення зборів подає протокол сільській, селищній, міській раді.

Після отримання протоколу зборів сільська, селищна, міська рада протягом місяця приймає рішення про затвердження протоколу розподілу земельних ділянок та прийняття у комунальну власність відповідних земель. Це рішення та протокол зборів є підставою для державної реєстрації права власності територіальної громади та/або громадян на відповідні земельні ділянки.

До державної реєстрації права власності на земельні ділянки, що залишилися у колективній власності, сільська, селищна, міська рада може надати такі земельні ділянки в оренду на строк до державної реєстрації права власності на такі земельні ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок під польовими дорогами, запроектованими для доступу до земельних ділянок у масиві земель сільськогосподарського призначення, що залишилися у колективній власності, здійснюється з урахуванням вимог, визначених частиною п'ятою статті 37-1 Земельного кодексу України.

Розподіл між власниками земельних часток (паїв) та їх спадкоємцями земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок, має бути здійснений до 1 січня 2025 року.

У разі якщо до 1 січня 2025 року протокол про розподіл земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок між особами, визначеними абзацами другим - четвертим частини першої статті 1 цього Закону, яким були виділені земельні ділянки в розмірі земельної частки (паю), не оформлений у порядку, визначеному цією статтею, та не поданий на затвердження органу місцевого самоврядування, вважається, що суб'єкти права колективної власності відмовилися від права колективної власності на землю, а зазначені землі (крім невитребуваних часток (паїв) і сформованих за їх рахунок земельних ділянок, а також нерозподілених земельних ділянок) передаються у комунальну власність в порядку визнання майна безхазяйним.

Згідно з пунктом 21 розділу Х "Перехідні положення" ЗК України (у редакції Закону №2498-VIII) з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які, в силу зазначеного Закону, переходять до комунальної власності.

Таким чином, у зв'язку з набранням чинності Законом України від 10.07.2018 року №2498-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" визнаються комунальною власністю територіальних громад землі колективної власності тих колективних сільськогосподарських підприємств, які ліквідовані. Цим законом надано можливість загальним зборам членів колективних сільськогосподарських підприємств, паювання земель у яких завершилось, перерозподілити між собою (допаювати) залишок сільськогосподарських угідь та передати землі несільськогосподарського призначення до комунальної власності. Також цим законом надано органам місцевого самоврядування право тимчасового розпорядження землями колективної власності шляхом передачі їх в оренду до моменту державної реєстрації права власності на них.

Аналізуючи викладені вище обставини, суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, діяв в межах чинного законодавства та в межах наданих йому повноважень.

Додатково слід зазначити, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду і доведеність позивачем порушення відповідним рішенням, дією чи бездіяльністю його прав та законних інтересів.

Схожа за змістом правова позиція щодо умов надання правового захисту судом викладена й у постанові Верховного Суду від 30.08.2022 у справі №810/1044/18.

Така правова позиція викладена Верховним Судом й у постанові від 14.02.2022 у справі №200/9772/18-а і узгоджується з висновками щодо застосування норм права, наведеними у постанові цього ж Суду від 13.08.2020 у справі №369/3756/16-а, у якій також наголошується, що порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення, що не дозволяє скаржитися щодо певних обставин абстрактно лише тому, що заявник вважає, що спірне рішення начебто впливає на правове становище позивача та третіх осіб. Неодмінним елементом правовідносин є їх зміст, тобто суб'єктивне право особи та її юридичний обов'язок.

Отже, судовому захисту підлягає суб'єктивне право особи, яке порушується у конкретних правовідносинах. Для відновлення порушеного права у зв'язку із прийняттям рішення суб'єктом владних повноважень та/або органами місцевого самоврядування особа повинна довести, яким чином відбулось порушення її прав.

Наприклад, у постанові Верховного Суду від 16.06.2022 у справі №826/6176/16 колегія суддів визнала факт порушення прав позивача, оскільки дія оскаржуваного нормативно-правового акту мала вплив на його права та обов'язки, як особи, на яку поширювалася його дія. На момент звернення до суду з позовом вимога позивача про визнання порушення його права негативною триваючою дією чинного нормативного-правового акта була реальною, актуальною, об'єктивно обґрунтованою і шкідливою.

Водночас, відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові. Така правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постанові від 15.08.2019 у справі №1340/4630/18.

Згідно з вимогами частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Закону, що і було зроблено позивачем.

Відповідно до вимог частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

З урахуванням вимог статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову приватного підприємства "Ареал" до Суботцівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО