ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"17" липня 2024 р. справа № 300/4202/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" про заміну боржника у виконавчому листі, виданому в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,
08.07.2024 представник державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" звернулася до суду із заявою, згідно якої просить замінити Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" на регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС), у зв'язку з тим, що згідно Наказу МВС України від 21.06.2024 за №432 на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за їх зверненням довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій, уповноважено Головний сервісний центр МВС.
Представники сторін в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового розгляду заяви були належним чином повідомлені.
Представник заявника на адресу суду направив клопотання, в якому просив розгляд заяви здійснювати без його участі.
Представник позивача на адресу суду направив заяву, в якій проти задоволення заяви не заперечив та просив розгляд заяви проводити за відсутності позивача.
Згідно частини 2 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За таких обставин суд вважає, що, із врахуванням положень частини 2 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд заяви можливий за відсутності сторін та розглянув справу в порядку письмового провадження на підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подану суду заяву, дослідивши матеріали справи, судом встановлене наступне.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.03.2024 в справі №300/4202/23, визнано протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" щодо нескладення та неподання до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", наказу Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016; зобов'язано Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", наказу Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, які мають постійних характер) в розмірах, встановлених за відповідною (прирівняною) посадою та спеціальним званням станом на 19.11.2019; інших надбавок, доплат, підвищень, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії, та щомісячної премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною (прирівняною) посадою поліцейського у листопаді 2019 року; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн.
Вказане судове рішення набрало законної сили згідно ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2024.
За заявою особи, на користь якої ухвалено рішення, 18.06.2024 Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано: виконавчі листи №300/4202/23.
26.06.2024 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №75391743 за виконавчим листом №300/4202/23 виданого 18.06.2024.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За приписами ч. 1, 2, 5 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.
Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Суд зазначає, що з моменту видачі виконавчих документів Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області", на яку покладено обов'язок щодо виконання рішення, в силу положень частини 2 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року № 1404-VIII, набула статусу боржника.
Відповідно до частини 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Згідно частини 1 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Судом встановлено, що Наказом МВС від 07.11.2015 за №1447 затверджено Положення про Державну установу "Територіальне медичне об'єднання", відповідно до якого Державна установа "Територіальне медичне об'єднання" є бюджетною установою та підпорядковується МВС України.
Наказом МВС України від 25.02.2019 за №129 "Про визнання в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунок) пенсій" було визнано в МВС України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України з покладанням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департамент.
Пунктом 2 цього наказу забезпечення внесення відповідних змін до положень про територіальні медичні об'єднання МВС України по областях, місту Києву.
16.04.2021 наказом МВС України №291 внесено зміни до наказу МВС України від 25.02.2019 № 129, встановлено визнати в МВС України:
1) Департамент персоналу уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів ПФУ документів для призначення (перерахунку) пенсій з покладанням таких функцій на управління координації пенсійних питань та соціальної роботи цього Департаменту;
2) Територіальні медичні об'єднання МВС України по областях, місту Києву уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладанням таких функцій на відповідні сектори (відділи) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ".
В подальшому, 22.04.2024 наказом МВС України за №259 визнано таким, що втратив чинність наказ МВС України від 25.02.2019 за №129 "Про визнання в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунок) пенсій" (зі змінами).
Таким чином, з 22.04.2024 Державні установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України" по областях втратили повноваження на видачу довідок про розмір грошового забезпечення, які раніше були покладені на відповідні сектори (відділи) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ.
Разом з тим, 21.06.2024 МВС України прийнято наказ за №432 "Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22 квітня 2024 року № 259".
Відповідно до пункту 2 вищезазначеного наказу внесено зміни, а саме: уповноважити Головний сервісний центр МВС на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за їх зверненнями довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі № 160/8324/19 та судових рішень у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18, а також здійснювати відповідно до законодавства України розгляд звернень таких осіб про видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за інші періоди з покладанням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС).
Відтак, пенсіонери системи органів внутрішніх справ, із заявами щодо оформлення довідок про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсій звертаються безпосередньо за місцем їх проживання до сектору з пенсійних питань з обслуговування регіональних сервісних центрів ГСЦ МВС по областях, місту Києву.
Суд зазначає, що позивач зареєстрований у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області, тобто органом, який уповноважений підготувати та направити довідку про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії у справі №300/4202/23, є Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях, який є філією Головного сервісного центру МВС.
Згідно вищевикладеного та, враховуючи право позивача на своєчасне виконання рішення суду, яке є невід'ємною частиною права на справедливий суд, суд доходить висновку про обґрунтованість заяви відповідача про зміну боржника, а тому слід замінити боржника у справі №300/4202/23 з Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" на Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях.
На підставі наведеного, керуючись статтями 52, 241-243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Заяву Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" - задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому провадженні ВП №75391743 Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області" (код ЄДРПОУ 08734204, вул. Сахарова, 11, м. Івано-Франківськ, 76018) на Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (код ЄДРПОУ 43611996, вул. Данила Апостола, 11, м. Львів, 79040).
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Матуляк Я.П.