19 червня 2024 року Справа № 280/2347/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Максименко Л.Я.
за участю секретаря судового засідання П'яниди Б.В.
представника позивача - Гаврик В.В.
представника відповідача - Корольова О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “ПАЛИВНА КОМПАНІЯ “СЕРІОЛ-ПЛЮС” (69057, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 88, код ЄДРПОУ 30599933)
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 44118663)
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
Товариство з обмеженою відповідальністю “ПАЛИВНА КОМПАНІЯ “СЕРІОЛ-ПЛЮС” (далі - позивач) звернулось із позовною заявою до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправними і скасувати у повному обсязі винесені Головним управлінням ДПС у Запорізькій області щодо Товариства з обмеженою відповідальністю “ПК “СЕРІОЛ- ПЛЮС” (код за ЄДРПОУ 30599933) податкові повідомлення-рішення:
№ 00070050902 від 20.12.2023 року, яким застосовано штрафні санкції з акцизного податку на пальне у розмірі 10 931 652,74 грн.;
№ 6947/08010701 від 19.12.2023 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ за податковими зобов'язаннями у розмірі 457 093 грн. та за штрафними санкціями у розмірі 114 273,25 грн.;
№ 694908010701 від 19.12.2023 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств за податковими зобов'язаннями у розмірі 734 580 грн. та за штрафними санкціями у розмірі 67 720 грн.
В обгрунтування позову посилається на те, що ТОВ “ПК “СЕРІОЛ-ПЛЮС” зареєстровано платником акцизного податку з 2016 року та за весь період часу не подавало заяв на анулювання даного статусу. Зазначає, що встановлення нових правил реєстрації платником акцизного податку не анулює статус підприємства як платника акцизного податку, отриманого раніше. Більш того, жодна норма ПК України чи іншого законодавчого акту не встановлює позбавлення платників акцизного податку, які мали реєстрацію до 01.07.2019 такого статусу в разі не проходження повторної реєстрації в системі електронного адміністрування. Вважає, що оскільки нормативно-правовий акт, яким затверджено форми заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних накладних набрав чинності несвоєчасно, а саме, після 01.07.2019 , то з боку контролюючого органу неправомірно вимагати від підприємств складати та подавати вищевказану заяву в строки, встановлені пунктом 22 підрозділу 5 розділу ХХ ПК України та притягувати до відповідальності.
Щодо встановленого перевіркою заниження податку на прибуток зазначає, що визнані рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 17.11.2020 по справі №904/4502/20 суми розміру 3% річних, інфляційної складової, судового збору та витрат на правничу допомогу не може визнаватися активом підприємства та як наслідок не можуть визначатись як дохід підприємства. Висновок контролюючого органу про заниження інших операційних доходів від списання кредиторської заборгованості перед ТОВ "Д.С.К. ПРОСТРОЙМЕТ" станом на 01.01.2017 не відповідає обставинам справи, бо на думку позивача ця заборгованість стала безнадійною станом на 01.01.2014, що в свою чергу виходить за межі періоду, що перевірявся.
На підставі викладеного, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Головне управління ДПС у Запорізькій області позовну заяву не визнало. У письмовому відзиві від 11.04.2024 вх. № 17273 посилається на те, що під час проведення планової виїздної перевірки ТОВ “ПК “СЕРІОЛ-ПЛЮС” було виявлено порушення вимог пп. 212.3.4 п.212.3 ст.212 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (зі змінами) (далі по тексту - ПК України) в частині реалізації пального 01.07.2019 та 02.07.2019 (включно) без реєстрації платником акцизного податку. Також в ході перевірки було зафіксовано порушення п.44.1 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, п.135.1 ст.135 ПК України за період з 01.01.2017 по 30.06.2023, що призвело до заниження доходу на загальну суму 327 787 грн., п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134, п.135.1 ст.135 ПК України, з урахуванням вимог п.44.1, п.44.2, п. 44.6 ст.44 ПК України, п. 5 П(С)БО 11 "Зобов'язання", П(С)БО № 15 "Дохід", що призвело до заниження інших операційних доходів на загальну суму 1 260 574 гривень. Позовні вимоги вважає необґрунтованими та такими, що не підглягають задоволенню.
Ухвалою суду від 20.03.2024 вищевказану позовну заяву залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою суду від 27.03.2024 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі № 280/2347/24 та призначено підготовче судове засідання на 22.04.2024.
Ухвалою суду від 17.04.2024 забезпечено участь представника відповідача у судовому засіданні по даній справі в режимі відеоконференції.
Протокольною ухвалою суду від 22.04.2024 оголошено перерву до 20.05.2024.
16.05.2024 від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів, в якому просить суд долучити детальний розрахунок штрафних (фінансових) санкцій до оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 20.12.2023 №00070050902, №694708010701 та №694908010701.
20.05.2024 від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів, яким на виконання вимог суду долучено оборотно-сальдову відомість по рахунку 631 за жовтень 2023 р. на підтвердження наявної у ТОВ "Серіол-Плюс" кредиторської заборгованості перед ТОВ «Д.С.К. ПРОСТРОЙМЕТ» на загальну суму 1 260 574 грн. та не списаної станом на кінець жовтня 2023 р. (періоду проведення перевірки); оборотно-сальдову відомість по рахунку 631 за травень 2024 р. на підтвердження наявної та несписаної кредиторської заборгованості перед ТОВ «Д.С.К. ПРОСТРОЙМЕТ» станом на дату розгляду даної судової справи; оборотно-сальдову відомість по рахунку 361 за травень 2024 р. на підтвердження наявної непогашеної дебіторської заборгованості ТОВ «НВП «Золотий Колос» станом на дату розгляду даної судової справи.
Протокольною ухвалою суду від 20.05.2024 у підготовчому засіданні оголошена перерва до 27.05.2024.
24.05.2024 від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів, в якому просить суд долучити детальний розрахунок суми грошового зобовязання в розрізі кожного встановленого порушення.
27.05.2024 протокольною ухвалою суду було закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 19.06.2024.
У судовому засіданні 19.06.2024 представники сторін підтримали свої вимоги та заперечення.
19.06.2024 у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши думку сторін, суд встановив наступне.
На підставі направлень виданих Головним управлінням ДПС у Запорізькій області від 03.10.2023 №2362 ОСОБА_1 - заступником начальника відділу планових перевірок управління податкового аудиту ГУ ДПС у Запорізькій області; від 03.10.2023 №2363 ОСОБА_2 - головним державним інспектором відділу планових перевірок управління податкового аудиту ГУ ДПС у Запорізькій області; від 03.10.2023 №2364 ОСОБА_3 - головним державним інспектором відділу планових перевірок управління податкового аудиту ГУ ДПС у Запорізькій області; від 03.10.2023 №2365 ОСОБА_4 - начальником відділу контролю за виробництвом та обігом пального управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Запорізькій області; від 03.10.2023 №2366 ОСОБА_5 - головним державним інспектором відділу перевірок податкових агентів управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Запорізькій області; відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.77.1, п.77.4 ст.77 з урахуванням вимог п.69.35 ст.69 підрозділу 10 "Інші перехідні положення" Розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2023 рік, на підставі наказу ГУ ДПС у Запорізькій області від 21.09.2023 №1667-п, проведена планова виїзна документальна перевірка ТОВ "ПАЛИВНА КОМПАНІЯ "СЕРІОЛ-ПЛЮС", код ЄДРПОУ 30599933, з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 30.06.2023, валютного законодавства за період з 01.01.2017 по 30.06.2023, з питань єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 30.06.2023, іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 30.06.2023, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки.
За результатами проведеної документальної планової виїздної перевірки складено акт від 31.10.2023 №6591/08-01-07-01/30599933, яким встановлено порушення:
пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, п.135.1 ст.135 ПК України в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 734 580 грн., у тому числі за 1 квартал 2017 року в сумі 226 903 грн., за Півріччя 2017 року в сумі 226 903 грн., за Три квартали 2017 року в сумі 226 903 грн., за 2017 рік в сумі 270 880 грн., за 2020 рік в сумі 59 002 грн., за 1 квартал 2021 року в сумі 400 061 грн., за Півріччя 2021 року в сумі 404 699 грн., за Три квартали 2021 року в сумі 404 699 грн., за 2021 рік в сумі 404 699 грн., за 1 квартал 2023 року в сумі 7 518 гривень;
пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, п.135.1 ст.135 ПК України, в результаті чого завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування всього у сумі 1 315 918 грн.., у тому числі за півріччя 2023 року у сумі 1 315 918 гривень;
пп. 188.1 ст. 188, п. 198.3 ст. 198, п.200.4 ст.200 ПК України, в результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 473 258 грн., у тому числі за березень 2017 року у сумі 16 165 грн., за липень 2017 року у сумі 262 279 грн., за грудень 2018 року у сумі 24 788 грн., за січень 2019 року 40 319 грн., за червень 2019 року у сумі 126 187 грн., за лютий 2023 у сумі 3 520 гривень;
п.201.10 ст.201 ПК України ТОВ "ПК "СЕРІОЛ-ПЛЮС" порушено термін реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних на суму 96394,45 гривень. Відповідальність передбачена п.120 1.2 ст. 120 1 Податкового кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010 року (із змінами та доповненнями);
п. 201.1, п. 201.4, п. 201.10 ст. 201, пункту 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України ТОВ "ПК "СЕРІОЛ ПЛЮС": відсутня реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних на суму 199 072 грн., у тому числі за відповідні податкові періоди: липень 2017 - 4 258 грн.; грудень 2018 - 24 788 грн.; січень 2019 - 40 319 грн.; червень 2019 - 126 187 грн.; лютий 2023 - 3 520 гривень;
п. 231.1, п. 231.3, п. 231.5, п.231.6 ст. 231 ПК України не складено 31.01.2017, 28.02.2017, 31.03.2017, 31.10.2017, 31.08.2018, 30.09.2018, 30.11.2018, станом на дату підписання акту та, відповідно, не зареєстровано в єдиному реєстрі акцизних накладних, акцизні накладні на обсяги пального, використаного для власного споживання, реалізованого, втраченого пального всього на 8554,986 літрів пального приведених до температури 15° C, в т.ч. в розрізі коду УКТ ЗЕД:
п. 231.1, п. 231.3, п. 231.5 ст. 231 ПК України в частині реалізації пального 02.07.2019 в адресу СВК "ВІЛЬНЯНСЬК" код ЄДРПОУ 00428471 у кількості 2686,30 літрів при 150 та Фермерське господарство "ВЕСНА-2005" код ЄДРПОУ 25740933 у кількості 2681,78 літрів при 150 без складання та реєстрації 02.07.2019 та станом на дату підписання акту акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
абзаци 4,5,6 та 11 п. 231.6 ст. 231 розділу VI ПК України, а саме реєстрація акцизних накладних виписаних в період з 01.07.2019 по 30.06.2023 в Єдиному реєстрі акцизних накладних з порушенням граничного терміну їх реєстрації;
пп. 212.3.4 п.212.3 ст.212 ПК України, в частині реалізації пального 01.07.2019 та 02.07.2019 (включно) без реєстрації платником акцизного податку;
пп.168.1.2 п.168.1, ст. 168, п. 171.1, ст.171 та абз. "а" п. 176.2 ст. 176 ПК України, а саме сплата (перерахування) не в повному обсязі податку на доходи фізичних осіб під час виплати доходу у періоді з 01.01.2017 по 30.06.2023 у сумі 29 047,62 грн., в тому числі: 2017 рік - 8 972,77 грн.; 2018 рік - 8 113,91 грн.; 2019 рік - 5 124,33 грн.; 2020 рік - 4 600,19 грн.; 2021 рік - 2 236,42 гривень;
пп.168.1.2 п.168.1, ст. 168, п. 171.1, ст.171 та абз. "а" п. 176.2 ст. 176 ПК України, а саме сплата (перерахування) не в повному обсязі податку на доходи фізичних осіб під час виплати доходу у періоді з 01.01.2017 по 30.06.2023 на дату 20.02.2018 у сумі 5 000,0 грн., в тому числі: 2018 рік - 5 000,0 гривень;
п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX, п.п.168.1.2 п.168.1, ст. 168, п. 171.1, ст.171 та абз. "а" п. 176.2 ст. 176 ПК України, а саме сплата (перерахування) не в повному обсязі військового збору під час виплати доходу у періоді з 01.01.2017 по 30.06.2023 у сумі 4 128,92 грн., в тому числі 2017 рік - 821,73 грн.; 2018 рік - 2 215,57 грн.; 2019 рік - 542,64 грн.; 2020 рік - 448,42 грн.; 2021 рік - 100,56 гривень.
ТОВ "ПК "СЕРІОЛ-ПЛЮС" не погодившись з висновками акту перевірки від 31.10.2023 №6591/08-01-07-01/30599933 подало до Головного управління ДПС у Запорізькій області заперечення до акта перевірки.
Листом від 14.12.2023 № 49882/6/08-01-07-01-12 від Головного управління ДПС у Запорізькій області позивача було повідомлено про результати розгляду заперечення. В частині пунку п'ятого акту перевірки вимоги позивача було задовленно, в іншій частині акт перевірки залишено без змін.
19.12.2023 Головним управлінням ДПС у Запорізькій області прийнято податкове повідомлення-рішення № 694908010701 яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств за податковими зобов'язаннями у розмірі 734 580 грн. та застосовано штрафні санкції у розмірі 67 720 грн.
19.12.2023 Головним управлінням ДПС у Запорізькій області прийнято податкове повідомлення-рішення № 6947/08010701, яким збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ за податковими зобов'язаннями у розмірі 457 093 грн. та застосовано штрафні санкції у розмірі 114 273,25 грн.
20.12.2023 Головним управлінням ДПС у Запорізькій області прийнято податкове повідомлення-рішення №00070050902, яким застосовано штрафні санкції за платежем Акцизний податок у розмірі 10 931 652,74 грн. за порушення вимог пп. 212.3.4 п.212.3 ст.212 ПК України за реалізацію пального 01.07.2019 та 02.07.2019 (включно) без реєстрації платником акцизного податку.
04.03.2024 на адресу ТОВ "ПК "СЕРІОЛ-ПЛЮС" від Головного управління ДПС у Запорізькій області надійшло рішення № 5673/6/99-00-06-01-01-06 від 29.02.2024 щодо розгляду скарги позивача на спірні податкові повідомлення-рішення, яким в задоволенні заперечень платника податку було відмовлено.
Позивач вважає податкові повідомлення-рішення від від 19.12.2023 № 694908010701, від 19.12.2023 № 6947/08010701, від 20.12.2023 №00070050902 протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також, відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені ПК України.
Пунктом 212.3 ст.212 ПК України передбачено порядок реєстрації осіб як платників податку.
Реєстрація у контролюючих органах як платника податку суб'єкта господарювання, постійного представництва, які здійснюють діяльність з виробництва підакцизних товарів (продукції), яка підлягає ліцензуванню, здійснюється на підставі відомостей щодо видачі такому суб'єкту відповідної ліцензії.
Органи ліцензування, що уповноважені видавати ліцензії на зазначені види діяльності, зобов'язані надати контролюючому органу за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців інформацію про видані, переоформлені, призупинені або анульовані ліцензії у п'ятиденний строк з дня здійснення таких дій.
Особи - суб'єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням пункту продажу товарів не пізніше граничного терміну подання декларації акцизного податку за місяць, в якому здійснюється господарська діяльність.
Інші платники підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців, не пізніше граничного терміну подання декларації акцизного податку за місяць, в якому розпочато господарську діяльність.
Особи, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 113 затверджено Порядок електронного адміністрування реалізації пального, який був чинний до 01.07.2019 (далі Порядок №113). Цей Порядок визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування реалізації пального, порядок роботи системи електронного адміністрування реалізації пального, а також проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.
Система електронного адміністрування реалізації пального (далі - СЕАРП) запроваджується з 1 березня 2016 року.
Відповідно до п.5 Порядку №113, ДФС веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального (далі - реєстр платників). Включення осіб до реєстру платників, внесення змін до нього, виключення з реєстру платників здійснюється засобами системи електронного адміністрування реалізації пального та контролюючими органами за основним місцем обліку особи як платника податків.
Також аналогічна за змістом норма міститься у Порядку електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 № 408, який набрав чинності 25.05.2019 (далі - Порядок №408), за виключенням пунктів 19-44 Порядку, які набирають чинності з 01.07.2019 (п.5 Постанови КМУ), а саме: реєстр платників веде ДПС. Включення осіб до реєстру платників, внесення змін до нього, виключення з реєстру платників здійснюється контролюючими органами з використанням засобів системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Відповідно до п.1 Порядку №408 система електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового вводиться в дію з 1 липня 2019 року.
Платники акцизного податку зобов'язані з 1 травня 2019 р. до 1 червня 2019 р. зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового всі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники будуть станом на 1 липня 2019 року.
Суб'єкти господарювання, які відповідатимуть визначенню платників акцизного податку з 1 липня 2019 р., зобов'язані до 1 липня 2019 р. зареєструватися як платники акцизного податку та зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники акцизного податку будуть станом на 1 липня 2019 року.
Пунктом 8 Порядку №113 передбачено, що датою реєстрації платника податку є дата включення його до реєстру платників.
У свою чергу п.9 Порядку №408 передбачає, що датою реєстрації платника акцизного податку / акцизного складу є дата включення його до реєстру платників, але не раніше ніж 1 липня 2019 року.
Згідно з п.13 Порядку №113 виключення платника податку з реєстру платників здійснюється: 1) якщо відповідна особа подає реєстраційну заяву про анулювання реєстрації у разі припинення діяльності з реалізації пального. Заява надсилається у порядку, встановленому для реєстрації, розглядається контролюючим органом протягом трьох робочих днів після її подання. У такому разі датою анулювання реєстрації платника податку є дата виключення з реєстру платників; 2) за самостійним рішенням контролюючого органу за основним місцем обліку особи, стосовно якої до Єдиного державного реєстру внесено запис про припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем. Таке рішення контролюючий орган приймає протягом трьох робочих днів після надходження відомостей з Єдиного державного реєстру. У такому разі датою анулювання реєстрації платника податку є дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про припинення.
У день виключення з реєстру платників ДФС автоматично формує та надсилає особі, виключеній з реєстру платників, витяг з реєстру платників засобами електронного зв'язку в електронному вигляді (п.14 Порядку № 113).
Аналогічна за змістом п.13 Порядку №113 норма міститься і в Порядку №408 - пункт 12, а саме: виключення платника акцизного податку з реєстру платників здійснюється: в разі, коли відповідна особа подає заяву про анулювання реєстрації у зв'язку з припиненням діяльності з реалізації пального або спирту етилового. Заява надсилається у порядку, встановленому для реєстрації, та розглядається контролюючим органом протягом трьох робочих днів після її надходження. У такому разі датою анулювання реєстрації платника акцизного податку є дата виключення його з реєстру платників; за самостійним рішенням контролюючого органу за основним місцем обліку особи, стосовно якої до Єдиного державного реєстру внесено запис про припинення юридичної особи чи припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем. Зазначене рішення контролюючий орган приймає протягом трьох робочих днів після надходження відомостей з Єдиного державного реєстру. У такому разі датою анулювання реєстрації платника акцизного податку є дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про його припинення.
Відповідно до п.8 Порядку №408 витяг з реєстру платників також формується та надсилається платнику акцизного податку, зокрема, в день виключення платника акцизного податку з реєстру платників. Витяг з реєстру платників формується з використанням засобів системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового і надсилається платнику акцизного податку автоматично засобами електронного зв'язку в електронній формі. У витягу зазначаються інформація про платника акцизного податку та всі його зареєстровані в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового акцизні склади з уніфікованими номерами. Витяг є дійсним до внесення відповідних змін до реєстру платників.
З акту перевірки від 31.10.2023 №6591/08-01-07-01/30599933 вбачається, що податковим органом встановлено, що позивачем здійснено реалізацію пального в період з 01.07.2019 та 02.07.2019 (включно) без реєстрації платником акцизного податку на суму 10 931 652,74 грн., а також, встановлено, що в даний період ТОВ “ПАЛИВНА КОМПАНІЯ “СЕРІОЛ-ПЛЮС” не зареєстровано платником акцизного податку в СЕАРП СЕ.
Як встановлено судом, не заперечувалось відповідачем та вбачається з матеріалів справи ТОВ “ПАЛИВНА КОМПАНІЯ “СЕРІОЛ-ПЛЮС” було зареєстровано платником акцизного податку з 2016 року.
Зі змісту акта перевірки слідує, що підставою для висновку про порушення позивачем зазначених норм ПК України стало твердження відповідача про здійснення з з 01.07.2019 та 02.07.2019 (включно) операцій з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку у порядку, передбаченому ПК України, оскільки ТОВ «ПАЛИВНА КОМПАНІЯ “СЕРІОЛ-ПЛЮСПАЛИВНА КОМПАНІЯ “СЕРІОЛ-ПЛЮС» реєстрація в СЕАРП СЕ платником акцизного податку здійснена 03 липня 2019 року.
При цьому, будь-яких доказів на підтвердження того, що позивача виключено з реєстру платників відповідно до вказаних вимог Порядку №113 або Порядку №408, у тому числі станом на 01.07.2019, відповідачем суду не надано.
Факт перереєстрації позивача в СЕАРП СЕ 03 серпня 2019 року згідно з відповідною заявою в даному випадку не може бути достатньою підставою для висновку про відсутність реєстрації платником акцизного податку станом на 01 липня 2019 року.
Аналогічні висновки зроблено колегією суддів Касаційного адміністративного суду Верховного Суду у постанові від 11.08.2023 по справі № 340/5484/20.
Відсутність складу податкового правопорушення обумовлює протиправність застосування штрафних санкцій передбачених пунктом 117.3 статті 117 ПК України, що є підставою для скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області № 00070050902 від 20.12.2023.
Щодо висновку податкового органу про заниження ТОВ “ПАЛИВНА КОМПАНІЯ “СЕРІОЛ-ПЛЮС” операційних доходів за рахунок не включення до їх складу доходу від списаної кредиторської заборгованості ТОВ "Д.С.К. ПРОМСТРОЙМЕТ" суд вважає необхідним зазначити наступне.
Підпунктом 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України визначено, що об'єктом оподаткування податку на прибуток є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Базою оподаткування є грошове вираження об'єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу (п. 135.1 ст. 135 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 139.2.1 пункту 139.2 статті 139 ПК України фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності; на суму витрат від списання дебіторської заборгованості понад суму резерву сумнівних боргів.
Методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про дебіторську заборгованість та її розкриття у фінансовій звітності визначає П(С)БО №10 Дебіторська заборгованість, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 №237.
Відповідно до п. 5 П(С)БО №10 дебіторська заборгованість визнається активом, якщо існує ймовірність отримання підприємством майбутніх економічних вигод та може бути достовірно визначена її сума.
Поточна дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги визнається активом одночасно з визнанням доходу від реалізації продукції, товарів, робіт і послуг та оцінюється за первісною вартістю (п. 6 П(С)БО 10).
Відповідно до п. 7 П(С)БО 10 поточна дебіторська заборгованість, яка є фінансовим активом (крім придбаної заборгованості та заборгованості, призначеної для продажу), включається до підсумку балансу за чистою реалізаційною вартістю. Для визначення чистої реалізаційної вартості на дату балансу обчислюється величина резерву сумнівних боргів.
Таким чином, величина резерву сумнівних боргів створюється виключно для дебіторської заборгованості, яка є фінансовим активом.
Згідно з п. 11 П(С)БО 10, виключення безнадійної дебіторської заборгованості з активів здійснюється з одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів. У разі недостатності суми нарахованого резерву сумнівних боргів безнадійна дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги списується з активів на інші операційні витрати. Сума відшкодування раніше списаної безнадійної дебіторської заборгованості включається до складу інших операційних доходів.
Поточна дебіторська заборгованість, щодо якої створення резерву сумнівних боргів не передбачено, у разі визнання її безнадійною списується з балансу з відображенням у складі інших операційних витрат.
Отже, на дату списання такої заборгованості з моменту її виникнення має пройти щонайменше 3 роки, тобто 1095 днів.
Щодо висновку податкового органу про заниження ТОВ “ПАЛИВНА КОМПАНІЯ “СЕРІОЛ-ПЛЮС” податку на прибуток та завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування шляхом не нарахування в бухгалтерському обліку іншого операційного доходу від визнаних про стягнення з ТОВ "НВП "Золотий колос" суму боргу по судовій справі № 904/4502/20 суд зазначає наступне.
Актом перевірки встановлено, що рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 17.11.2020 по справі №904/4502/20 за позовом ТОВ "ПК "СЕРІОЛ ПЛЮС" до ТОВ НВП "Золотий колос" позовні вимоги про стягнення суми боргу в розмірі 3894334 грн. 68 коп., 3% річних в розмірі 126 042 грн. 28 коп., інфляційної складової в розмірі 114422 грн. 96 коп. задоволено частково, стягнуто з ТОВ НВП "Золотий колос" на користь ТОВ "ПК "СЕРІОЛ ПЛЮС" суму боргу в розмірі 3894334 грн. 68 коп., 3% річних в розмірі 126042 грн. 28 коп., інфляційну складову в розмірі 90383 грн. 44 коп., судовий збір у розмірі 61661 грн. 41 коп. та витрати на правничу допомогу у розмірі 49700 грн., у задоволенні позовних вимог про стягнення інфляційної складової в розмірі 24 039 грн. 52 коп. відмовлено.
Таким чином, присуджені рішенням суду до стягнення суми розміру 3 % річних, інфляційної складової, судового збору та витрат на правничу допомогу не можуть бути визнані доходом або дебіторською заборгованістю підприємства до моменту їх зарахування на рахунки платника податку.
В описовій частині акту перевірки, податковий орган, виходячи за межі своїх повноважень, самостійно тлумачить положення П(С)БО. А саме, в пункті 5 П(С)БО 15 відсутній зміст того, що суми, що підлягають відшкодуванню за рішенням суду (за виключенням основної суми боргу) мають відображатись в доходах незалежно від того, отримана сума самого відшкодування чи ні.
Як було зазначено раніше в положеннях П(С)БО, дебіторська заборгованість може визначатись активом лише в тому випадку, коли є ймовірність отримання кредитором майбутньої економічної вигоди. Але, враховуючи те, що розмір 3 % річних, інфляційна складова, судовий збір та витрат на правничу допомогу не затверджуються умовами договору, як до прикладу, основна сума зобов'язання за поставку товару, а тому підприємство не може бути впевненим в тому, що ці суми в майбутньому будуть сплачені контрагентом та позитивно вплинуть на фінансовий результат, навіть при наявності судового рішення, яке набрало законної сили. Включаючи ці суми до свого доходу платник податку буде нести ризики збитків, оскільки, окрім нестягнутої основної суми заборгованості, підприємство ще має сплатити податок на прибуток ще з однієї сумнівної суми.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 17.06.2021 по справі № 904/4551/21 відкрито провадження у справі про банкрутство TOB «НВП «Золотий колос» та визнано грошові вимоги TOB «ПК «Серіол-Плюс» до TOB «НВП «Золотий Колос» у 4 чергу.
Станом на розгляд даної справи процедура банкрутства триває та позивачем не отримано кошти від боржника, що підтверджується даними відображеними у оборотно-сальдовій відомості по рахунку 361 за березень 2024 року.
Такі обставини тільки підтверджують той факт, що позивач може не отримати повернення заборгованості від контрагента.
Таким чином, визнані рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 17.11.2020 по справі № 904/4502/20, суми розміру 3 % річних, інфляційної складової, судового збору та витрат на правничу допомогу не може визнаватися активом підприємства та як наслідок не можуть визначатись як дохід підприємства.
Судом встановлено, що податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДПС у Запорізькій області № 694908010701 від 19.12.2023, крім зазначеного вище спірного порушення, було застосовано податкові зобов'язання та штрафні санкції щодо інших порушень. Згідно розрахунку суми грошового зобов'язання, позивачу за заниження податку на прибуток та завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування шляхом не нарахування в бухгалтерському обліку іншого операційного доходу від суми розміру 3 % річних, інфляційної складової, судового збору та витрат на правничу допомогу було нараховано 285 905,00 грн. податкового зобов'язання та 56 725,75 грн. штрафних санкцій.
Згідно ч. 2 ст. 9 КАС Укрїани суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки позивач не заперечує факт порушення податкового законодавства в частині інших порушень, які було встановлено в акті перевірки, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області № 694908010701 від 19.12.2023 підглягає частковому скасуванню в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість за податковими зобов'язаннями на суму 285 905 (двісті вісімдесят п'ять тисяч дев'ятсот п'ять) гривень та застосування штрафних санкцій на суму 56 725 (п'ятдесят шість тисяч сімсот двадцять п'ять) гривень 75 копійок.
Актом первірки встановлено, що станом на 01.01.2017 та на 30.06.2023 обліковується кредиторська заборгованість по ТОВ "Д.С.К. ПРОМСТРОЙМЕТ", код ЄДРПОУ 24515393 у сумі 1 260 574 гривень, виникла у 2010 році (згідно баз даних ДПС, даних попереднього Акта планової виїзної документальної перевірки №324/23-508/30599933 від 23.09.2011, відповіді підприємства) та у зв'язку з припиненням ТОВ "Д.С.К. ПРОМСТРОЙМЕТ" у 2013 році (згідно постанови Запорізького окружного адміністративного суду 13.05.2013 по справі №808/2389/13а), вважається безнадійною станом на 01.01.2017.
Однак, на думку суду, за правилами бухгалтерського обліку дана заборгованість повинна була бути відображена у податковій звітності на 2014 рік.
Суд зазначає, що відповідно до п. 102.1 ст.102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У зв'язку з спливом трьох-річного строку, після проведення такого списання первинні документи вже не повинні зберігатися позивачем, оскільки у контролюючого органу не виникало сумніву у їх достовірності на дату складання та не виникало сумніву щодо їх відображення у бухгалтерському обліку за попередні періоди.
Отже, суд приходить до висновку, що станом на момент проведення перевірки факт кредиторської заборгованісті ТОВ "Д.С.К. ПРОМСТРОЙМЕТ" та його безнадійного списання не охоплюється періодом перевірки, а тому відповідач не має права притягувати позивача до відповідальності в частині зазначенного правопорушення.
Судом встановлено, що податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДПС у Запорізькій області № 6947/08010701 від 19.12.2023, крім зазначеного вище спірного порушення, було застосовано податкові зобов'язання та штрафні санкції щодо інших порушень. Згідно розрахунку суми грошового зобов'язання, позивачу за невідкоригування податкового кредиту на суму списаної простроченої кредиторської заборгованості по ТОВ "Д.С.К. ПРОМСТРОЙМЕТ" було нараховано 193 931,00 грн. податкового зобов'язання та 48482,75 грн. штрафних санкцій.
Згідно ч. 2 ст. 9 КАС Укрїани суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки позивач не заперечує факт порушення податкового законодавства в частині інших порушень, які було встановлено в акті перевірки, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області № 6947/08010701 від 19.12.2023 підглягає частковому скасуванню в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість за податковими зобов'язаннями на суму 193 931 (сто дев'яносто три тисячі дев'ятсот тридцять одна) гривня та застосування штрафних санкцій на суму 48 482 (сорок вісім тисяч чотириста вісімдесят дві) гривні 75 копійок.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В силу вимог ч.1, п.2 ч.2 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Суд враховує, що наслідком встановлення судом невідповідності частини рішення суб'єкта владних повноважень вимогам чинного законодавства є визнання такого акта частково протиправним, при умові, що цю частину може бути ідентифіковано (виокремлено, названо) та що без неї оспорюваний акт в іншій частині (частинах) не втрачає свою цілісність, значення.
Враховуючи наведене, суд робить висновок, що матеріалами справи частково підтверджується факт порушення позивачем положень податкового законодавства, а тому оскаржувані податкові повідомлення-рішення № 6947/08010701 від 19.12.2023, №694908010701 від 19.12.2023 є частково обґрунтованим та прийнятим з урахуванням усіх обставин, що мали значення, а тому частково відповідає критеріям правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, що визначені у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, внаслідок чого позовна заява частково підлягає задоволенню.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч. 1 ст. 143 КАС України).
Згідно з ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відтак, на користь позивача слід стягнути 28248,21 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Запорізькій області.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “ПАЛИВНА КОМПАНІЯ “СЕРІОЛ-ПЛЮС” (69057, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 88, код ЄДРПОУ 30599933) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 44118663) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,- задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області:
№ 00070050902 від 20.12.2023 року, яким застосовано штрафні санкції з акцизного податку на пальне у розмірі 10 931 652 (десять мільйонів дев'ятсот тридцять одна тисяча шістсот п'ятдесят дві) гривні 74 копійки.
№ 6947/08010701 від 19.12.2023 року в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість за податковими зобов'язаннями на суму 193 931 (сто дев'яносто три тисячі дев'ятсот тридцять одна) гривня та застосування штрафних санкцій на суму 48 482 (сорок вісім тисяч чотириста вісімдесят дві) гривні 75 копійок;
№ 694908010701 від 19.12.2023 року в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств за податковими зобов'язаннями на суму 285 905 (двісті вісімдесят п'ять тисяч дев'ятсот п'ять) гривень та застосування штрафних санкцій на суму 56 725 (п'ятдесят шість тисяч сімсот двадцять п'ять) гривень 75 копійок.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ПАЛИВНА КОМПАНІЯ “СЕРІОЛ-ПЛЮС” за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області судовий збір у розмірі 28248 (двадцять вісім тисяч двісті сорок вісім) гривень 21 копійка.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 16.07.2024.
Суддя Л.Я. Максименко