про залишення позовної заяви без руху
17 липня 2024 року м. Житомир справа № 240/13241/24
категорія 112010201
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Майстренко Н.М., розглядаючи позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо обмеження його пенсії максимальним розміром та щодо відмови йому у встановленні та виплаті з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії, обчисленої на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 5625 від 28.09.2021, в розмірі 90% від суми грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.04.2019;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії, обчисленої на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 5625 від 28.09.2021, в розмірі 90% від суми грошового забезпечення з урахуванням щомісячної доплати в сумі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.07.2021;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії, обчисленої на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 5625 від 28.09.2021, в розмірі 90% від суми грошового забезпечення з урахуванням щомісячної доплати в сумі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та з урахуванням індексації пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.03.2022;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії, обчисленої на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 5625 від 28.09.2021, в розмірі 90% від суми грошового забезпечення з урахуванням доплати в сумі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з урахуванням індексації пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 та індексації пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.03.2023, та провести виплату недоотриманих пенсійних коштів по дату ухвалення остаточного рішення, з урахуванням сум, вже отриманих позивачем.
Перевіряючи адміністративний позов на відповідність вимогам статтей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов висновку, що він положенням вказаних статей не відповідає з наступних підстав.
Відповідно до частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Звертаючись з даним позовом до суду, позивач зазначив, що він як учасник бойових дій звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір".
У підтвердження наявності відповідного статусу позивач долучив до позовної заяви копію посвідчення, в якому зазначено, що його пред'явник має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій.
Перевіряючи наявність законодавчо визначених підстав для звільнення від сплати судового збору, суд зазначає таке.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Правовий статус ветеранів війни регулюється Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон від 22.10.1993 № 3551-XII).
Статтею 22 Закону від 22.10.1993 №3551-XII передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акту (в тому числі учасники бойових дій), отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначений у статті 12 Закону від 22.10.1993 №3551-XII. Серед наданих Законом пільг відсутнє право на звернення до суду з вимогами у правовідносинах, пов'язаних із перерахунком пенсійних виплат.
При цьому, конструкція пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", в якому йдеться про "справи, пов'язані з порушенням їхніх прав", вказує на категорію справ, в яких учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору. Якби лише наявність в особи такого статусу надавала у цій частині пільгу, то відпадала б необхідність у формулюванні другої частини зазначеної норми закону про уточнення характеру порушених прав.
Отже, сама по собі наявність статусу учасника бойових дій не гарантує звільнення від сплати до бюджету судового збору з усіх спорів.
Враховуючи, що вирішення даного спору не стосується порушення прав заявника як учасника бойових дій на соціальний захист, то він не звільнений від сплати судового збору на підставі положень пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір".
Отже, в даному випадку, судовий збір має бути сплачений на загальних підставах.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2024 встановлений в розмірі 3028 грн.
Таким чином, ОСОБА_1 за подачу до суду даного позову повинен сплатити судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (розрахунок судового збору, що підлягає сплаті: 3028,00 грн. х 0,4 х 1 = 1211,20 грн., де: 3028,00 грн. - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 0,4 - ставка судового збору з подання до суду позову немайнового характеру; 1 - кількість позовних вимог немайнового характеру, заявлених позивачем у поданій позовній заяві).
Крім того, частиною 6 статті 161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
За приписами частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з абзацом 1 частини 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зі змісту наведених норм слідує, що для звернення до адміністративного суду з позовом встановлено шестимісячний строк і цей строк обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Про застосування шестимісячного процесуального строку на звернення до суду у правовідносинах щодо захисту права на отримання щомісячної доплати до пенсії в розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", також зазначено в постановах Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21.06.2023 у справі №560/1679/23 та від 22.06.2023 у справі № 560/3979/23.
В той же час, з позовної заяви вбачається, що позивач просить, зокрема, зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому щомісячну доплату до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 з 01.07.2021 у розмірі 2000 грн.
Водночас, до суду за захистом своїх прав позивач звернувся лише 12.07.2024, тобто вимоги за період з 01.07.2021 по 11.01.2024 заявлені з пропуском строку, визначеного статтею 122 КАС України.
При цьому, заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду із зазначенням поважних й документально підтверджених для цього підстав позивачем не подано.
Частинами 1 та 2 статті 123 КАС України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Враховуючи викладене, позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліку шляхом надання до суду:
- оригіналу документу про сплату судового збору в сумі 1211,20 грн. або обґрунтованого клопотання про звільнення від сплати останнього (відстрочення чи розстрочення) з наданням належних доказів існування підстав, визначених законом;
- заяви про поновлення строку звернення до суду із зазначенням поважних причин пропуску процесуального строку та наданням доказів їх поважності.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя Н.М. Майстренко