Рішення від 17.07.2024 по справі 240/35248/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2024 року м. Житомир справа № 240/35248/23

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Департаменту захисту економіки Національної поліції України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Департаменту захисту економіки Національної поліції України, які полягають у відмові проведення мені перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції з урахуванням індексації;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Департаменту захисту економіки Національної поліції України перерахувати мені розмір одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації та виплатити різницю недоотриманої грошової допомоги при звільненні, з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Департаменту захисту економіки Національної поліції України, які полягають у відмові проведення мені перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції з урахуванням доплати за службу в нічний час;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Департаменту захисту економіки Національної поліції України перерахувати мені розмір одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням доплати за службу в нічний час та виплатити різницю недоотриманої грошової допомоги при звільненні, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову зазначає, що при нарахуванні позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні, відповідач протиправно не врахував індексацію та доплату за службу в нічний час.

Ухвалою від 30.04.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що законодавством не передбачено зарахування доплати за службу в нічний час в одноразову грошову допомогу, оскільки вказана доплата не має постійного характеру та не входить до вичерпного переліку складових грошового забезпечення, встановленого Порядком № 260; сума індексації не передбачена в переліках додаткових видів грошового забезпечення, тому не належить до складу грошового забезпечення та на неї не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Позивач відповіді на відзив не надав.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 25.06.2010 по 31.10.2019 проходив службу в органах внутрішніх справ та Національній поліції України (а.с. 27).

28.09.2023 позивач подав заяву про перерахунок та виплату вихідної допомоги при звільненні та одноразової грошової допомоги в разі загибелі чи втрати працездатності, оскільки при нарахуванні не були враховані індексація грошового забезпечення та доплата за нічні зімни.

Листом від 10.10.2023 № К-108/39/03-2023 відповідач відмовив у такому перерахунку (а.с. 29-30).

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач подав до суду позов.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно ч. 1 ст. 3 Закону України № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII) у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

У відповідності до п. 4 ч. 10 ст. 62 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Як визначено п. 3 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 (далі - Порядок № 260), грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно п. 23 розділу I Порядку № 260 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) поліцейським, які звільняються зі служби в поліції та в установленому порядку мають право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні, нарахування такої допомоги здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення.

При цьому до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні не включається винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах, антитерористичних операціях та інших заходах в умовах особливого періоду. Днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч. 2 ст. 19 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”).

Статтею 9 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України “Про індексацію грошових доходів населення”.

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Суд при вирішенні питання включення до складу грошового забезпечення індексації грошового забезпечення враховує правовий висновок сформований в постанові Верховного Суду від 03.04.2019 у справі № 638/9697/17, згідно з яким індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Відтак, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку № 260, поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.

Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00 годин.

Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час. Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час.

Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Якщо графіком виходу на роботу (графіком змінності) працівників передбачена робота в нічний час, то її тривалість включається до тривалості роботи (зміни) працівника. Компенсацією роботи в таких умовах є доплата за роботу в нічний час. При цьому така доплата здійснюється за фактично відпрацьовані години у нічний час.

Порядком №260 також визначено, що доплата за службу в нічний час не має постійного характеру та виплачується поліцейським, залучення яких до служби в нічний час, підтверджене вказаними вище документами, за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Тобто, ця виплата не є щомісячною і не має систематичного характеру, її розмір не є фіксованим.

Отже, згідно пункту 6 Розділу VI Порядку №260 нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи щомісячні додаткові види грошового забезпечення, однак доплата за службу в нічний час не є складовою грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір одноразової грошової допомоги при звільненні (оскільки така доплата не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення).

Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією висловленою Верховним Судом, зокрема у постанові від 05.05.2022 у справі 809/65/18, від 24.04.2019 у справі № 266/2322/16-а.

Таким чином, позовні вимоги у цій частині (розрахунку суми одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням доплати за службу у нічний час) не підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 242-246 КАС України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Ліквідаційної комісії Департаменту захисту економіки Національної поліції України (вул. Богомольця Академіка, 10, м. Київ, 01024, код 40111732) задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Департаменту захисту економіки Національної поліції України щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби без урахування індексації грошового забезпечення.

Зобов'язати Ліквідаційну комісію Департаменту захисту економіки Національної поліції України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби з урахуванням індексації грошового забезпечення, враховуючи раніше виплачену суму такої допомоги.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк