17 липня 2024 року м. Житомир справа № 240/2314/24
категорія 108120000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Попової О. Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Ліцея №10 м.Житомира до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області про визнання протиправним та скасування висновку,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся Ліцей №10 м.Житомира із позовом до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-11-21-004474-а від 12.01.2024 Управління північно-східного офісу держаудитслужби в Житомирській області у процедурі закупівлі за предметом "Поточний ремонт з облаштування споруди об'єкта цивільного захисту (тимчасового укриття) (код ДК 021:2015:45400000-1 - Завершальні будівельні роботи)".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на підставі наказу від 26.01.2024 за №78-З проведено моніторинг процедури закупівлі №UA-2023-11-21-004474-а. Відповідно до висновку Управління Північного офісу державної аудиторської служби в Житомирській області від 12.01.2024 встановлено порушення замовником вимог пункту 5, підпункту 4 пункту 13, абзацу 3 пункту 17 Особливостей та відповідно недотримання вимог пункту 3-7 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі". З даним висновком позивач не погоджується, вважає необґрунтованим, протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 20.02.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі на 21.03.2024 об 11 год. 00 хв.
11.03.2024 через відділ документального забезпечення суду Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області подано заяву про закриття провадження у справі на підставі п.8 ч.1 ст.238 КАС України.
15.03.2024 позивачем подано заперечення на клопотання про закриття провадження у справі.
Протокольною ухвалою від 21.03.2024 судом оголошено перерву в судовому засіданні до 25.04.2024 об 10 год. 30 хв.
Судове засідання призначене на 25.04.2024 не проводилось у зв'язку із оголошенням повітряної тривоги по всій території України та розгляд справи відкладено на 14.05.2024 об 14 год. 00 хв.
09.05.2024 через ЄСІТС "Електронний суд" представником Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області до суду подано додаткові пояснення, в яких зазначає, що в порушення вимог пп. 4 п.13 Особливостей замовником належним чином документально не підтверджено наявність нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів. Зауважує, що на виконання зобов'язальної частини висновку, позивачем усунуто порушення шляхом притягнення до дисциплінарної відповідальності винної особи, що підтверджується доданим до позовної заяви наказом директора Ліцею №10 м. Житомира від 16.01.2024 №6-к/т «Про застосування дисциплінарного стягнення». Таким чином, замовник своїми діями, зокрема, шляхом притягнення до дисциплінарної відповідальності винної особи, вжив превентивних заходів, направлених на усунення виявлених порушень та недопущення їх в подальшому. Зазначає, що Управління в межах своєї компетенції у встановленому законодавством порядку розглянуло та підтвердило факт усунення виявлених порушень, тому саме в цій частині права позивача не є порушеними, а навпаки, відновленими.
14.05.2024 представником позивача подано заяву про зменшення позовних вимог, в якій просить: визнати протиправним та скасувати Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-11-21-004474-а від 12.01.2024 Управління північно-східного офісу Держаудитслужби в Житомирській області у процедурі закупівлі за предметом «Поточний ремонт з облаштування споруди об'єкта цивільного захисту (тимчасового укриття) (код ДК 021:2015: 45400000-1 - Завершальні будівельні роботи)» в частині неправомірного обрання та застосування процедури закупівлі (порушення вимог пункту 5, підпункту 4 пункту 13, абзацу 3 пункту 17 Особливостей та не дотримання вимог пункту 3-7 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі»).
Протокольною ухвалою суду від 14.05.2024 закрито підготовче провадження і призначено адміністративну справу до розгляду по суті на 03.06.2024 об 11 год. 00 хв.
Ухвалою судді від 17.05.2024 у задоволенні клопотання Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області про закриття провадження по справі - відмовлено.
Протокольною ухвалою від 03.06.2024 судом оголошено перерву в судовому засіданні до 02.07.2024 об 12 год. 00 хв.
Протокольною ухвалою від 02.07.2024 суд, без виходу до нарадчої кімнати, заслухавши думку сторін, перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що на підставі наказу начальника Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області від 26.01.2024 за №78-З, з 27.12.2023 по 12.01.2024 проведено моніторинг процедури закупівлі відкритих торгів за предметом: "Поточний ремонт з облаштування споруди об'єкта цивільного захисту (тимчасового укриття) (код ДК 021:2015:45400000-1 - Завершальні будівельні роботи)".
За результатами проведеного моніторингу складено висновок від 12.01.2024 № UA-2023-11-21-004474-а, в якому зазначено:
- за результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства в сфері публічних закупівель щодо оприлюднення інформації про закупівлю в електронній системі закупівель установлено порушення вимог пункту 5, підпункту 4 пункту 13, абзацу 3 пункту 17 Особливостей та відповідно не дотримано вимоги пункту 3-7 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону.
- за результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства в сфері публічних закупівель щодо оприлюднення інформації установлено порушення вимог абзацу 24 пункту 13 Особливостей.
- за результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель при визначенні предмета закупівлі за окремим будинком і спорудою, своєчасності надання інформації та документів у випадках, передбачених законодавством, - порушень не встановлено.
- з огляду на встановлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель та керуючись статями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі», Управління Північного офісу Держаудителужби в Житомирській області зобов?язус здійснити заходи направлені на недопущення встановлених порушень у подальшому, зокрема, шляхом притягнення до дисциплінарної або матеріальної відповідальності осіб, якими допущено порушення норм передбачених пунктом 3-7 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, пункту 5, підпункту 4 та абзацу 24 пункту 13, абзацу 3 пункту 17 Особливостей, а також протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Вважаючи висновок відповідача про результати моніторингу процедури закупівлі частково протиправним, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Приписами ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (далі - Закон № 2939-ХІІ) головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі (абзацу 2 ст. 2 Закону № 2939-ХІІ).
Частиною першою вказаної статті визначено, що моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи. Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про публічні закупівлі" рішення про початок моніторингу закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник за наявності визначених підстав.
Згідно з ч. 6 ст. 8 Закону України "Про публічні закупівлі" за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі, що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
Як встановлено судом, в оскаржуваному висновку Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області зазначено, що за результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства в сфері публічних закупівель щодо оприлюднення інформації про закупівлю в електронній системі закупівель установлено порушення вимог пункту 5, підпункту 4 пункту 13, абзацу 3 пункту 17 Особливостей та відповідно не дотримано вимоги пункту 3-7 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про публічні закупівлі".
На виконання вимог пункту 3-7 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 922-VIII Кабінет Міністрів України Постановою №1178 від 12.10.2022 затвердив Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування" (далі Особливості, у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Цими Особливостями було встановлено порядок та умови здійснення публічних закупівель (далі - закупівлі) товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі (далі - замовники), із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Відповідно до пункту 3 Особливостей замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих Особливостей.
Згідно п.5 Особливостей № 1178 забороняється придбання замовниками товарів, робіт і послуг до/без проведення процедури закупівлі відкриті торги/використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), визначеної цими особливостями, та укладення договорів про закупівлю, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедури закупівлі відкриті торги/використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), визначеної цими особливостями (крім випадків, передбачених п.9 і 13 цих особливостей).
Пунктом 10 Особливостей № 1178 визначено, що замовники, у тому числі централізовані закупівельні організації, здійснюють закупівлі товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту, предмет закупівлі яких визначається відповідно до п.3 розд.II Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 р. №708, вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 р. № 822 "Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу"), з урахуванням положень, визначених цими особливостями.
За результатами здійснення закупівлі шляхом застосування відкритих торгів або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до цього пункту в електронній системі закупівель замовником оприлюднюється договір про закупівлю та додатки до нього відповідно до вимог Закону з урахуванням цих особливостей. У разі коли оприлюднення в електронній системі закупівель інформації про місцезнаходження замовника та/або місцезнаходження (для юридичної особи)/місце проживання (для фізичної особи) постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг (оприлюднення якої передбачено Законом та/або цими особливостями) несе загрозу безпеці замовника та/або постачальника, така інформація в договорі про закупівлю, який оприлюднюється в електронній системі закупівель, може зазначатися як назва населеного пункту місцезнаходження замовника та/або місцезнаходження (для юридичної особи)/місце проживання (для фізичної особи) постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або назва населеного пункту, в який здійснюється доставка товару (в якому виконуються роботи чи надаються послуги).
Звіт про результати проведення закупівлі з використанням електронної системи закупівель оприлюднюється відповідно до вимог Закону з урахуванням цих Особливостей (крім закупівель із застосуванням електронного каталогу).
Відповідно до підпункту 4 пункту 13 Особливостей придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів та/або електронного каталогу, яка повинна бути документально підтверджена замовником.
Згідно оскаржуваного висновку, підставою для його прийняття стало не підтвердження позивачем наявності нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів.
Щодо наявності порушення процедури проведення закупівлі суд зазначає наступне.
Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24.02.2022 р. в Україні введено воєнний стан, який діє по цей час.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про оборону України" від 06.12.1991 р. №1932-XII (далі - Закон № 1932-XII) оборона України базується на готовності та здатності органів державної влади, усіх складових сектору безпеки і оборони України, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту, національної економіки до переведення, при необхідності, з мирного на воєнний стан та відсічі збройній агресії, ліквідації збройного конфлікту, а також готовності населення і території держави до оборони.
За змістом ст.3 Закону 1932-XII підготовка держави до оборони в мирний час, серед іншого, включає забезпечення готовності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту об'єктів критичної інфраструктури до виконання завдань цивільного захисту в особливий період, зокрема у воєнний час, з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права.
У силу п.14 ч.1 ст.2 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 р. № 5403-VI (далі - КЦЗ України) захисні споруди цивільного захисту - інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.32 КЦЗ України до захисних споруд цивільного захисту належать сховища - герметична споруда для захисту людей, в якій протягом певного часу створюються умови, що виключають вплив на них небезпечних факторів, які виникають внаслідок надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів; протирадіаційне укриття - негерметична споруда для захисту людей, в якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого опромінення у разі радіоактивного забруднення місцевості та дії звичайних засобів ураження.
Цивільним захистом, згідно зі ст.4 КЦЗ України, є комплекс заходів, які реалізуються на території України в мирний час та в особливий період і спрямовані на захист населення, територій, навколишнього природного середовища, майна, матеріальних і культурних цінностей від надзвичайних ситуацій та інших небезпечних подій, запобігання виникненню таких ситуацій та подій, ліквідацію їх наслідків, надання допомоги постраждалим, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Згідно з п.2 ч.1 ст.21 КЦЗ України громадяни України мають право на забезпечення засобами колективного та індивідуального захисту та їх використання.
Як визначено ч.4, 5 ст.32 КЦЗ України, для вирішення питань щодо укриття категорій населення, визначених частиною третьою цієї статті, центральні органи виконавчої влади, інші органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та суб'єкти господарювання завчасно створюють фонд таких споруд. Порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, виключення таких споруд з фонду та ведення його обліку визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 53 Закону України "Про освіту" здобувачі освіти мають право в тому числі і на безпечні та нешкідливі умови навчання, утримання і праці.
Відповідно до ч.3 ст.16 Закону України "Про загальну середню освіту" організація освітнього процесу має забезпечувати безпечні та нешкідливі умови здобуття освіти.
Відповідно до доручення Прем'єр-міністра України від 10.06.2022 р. № 14529/0/1-22 "Про організацію укриття працівників та дітей у закладах освіти" з метою створення безпечних умов перебування в закладах освіти дітей, учнів, студентів і працівників з урахуванням збройної агресії російської федерації органами місцевого самоврядування створено комісії з огляду (оцінки) будівель (споруд, приміщень) закладів освіти з метою визначення їх можливості використання таких як укриття.
Аналізуючи наведені положення, суд зазначає, що з 24.02.2022 Україна зіткнулася з жорстокою агресією російської федерації. Країна-агресор постійно здійснює ракетні удари по нашій території, які знищують та пошкоджують не тільки споруди, техніку, але призводять до загибелі та травмуванні людей. Тому для забезпечення безпеки громадян під час ракетних ударів останнім повинен надаватись доступ до захисних споруд цивільного захисту. Відсутність або неготовність захисних споруд до укриття становить підвищену загрозу життю та здоров'ю населення, що в свою чергу може призвести до настання тяжких та невідворотних наслідків, що не відповідатиме суспільному інтересу та порушить інтереси держави.
Враховуючи наведене, приписами пп.4 п.13 Особливостей придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів та/або електронного каталогу, яка повинна бути документально підтверджена замовником.
Матеріалами справи встановлено, що 27.02.2022 приміщення Ліцею було пошкоджено внаслідок ракетного обстрілу об'єкта критичної інфраструктури, який знаходиться поряд з Ліцеєм. На підставі наказу Департаменту освіти ЖМР №22 в закладі було відновлено освітній процес з використанням технологій дистанційного навчання.
При цьому, як зазначено представником позивача, у період з березня 2022 року по квітень 2023 року приміщення Ліцею №10 використовувалося для потреб міністерства оборони України, тому приступити до ремонту приміщення не було можливості.
Матеріалами справи також підтверджено про неодноразове звернення керівника та батьків учнів Ліцею №10 до органів місцевого самоврядування щодо необхідності мати власне укриття на території навчального закладу (а.с. 171-191).
Сесією Житомирської міської ради №885 від 28.09.2023 виділено кошти для облаштування найпростішого укриття Ліцею №10 міста Житомира.
Відповідне фінансування поточного ремонту з облаштування споруди об'єкта цивільного захисту (тимчасового укриття) з місцевого бюджету було здійснено лише 02.10.2023, що підтверджується довідкою Департаменту освіти ЖМР №573 від 02.10.2023
04.10.2023 керівник ліцею звернувся із заявою до експерта з технічного обстеження будівель і споруд ФОП ОСОБА_1 , в якій просив у стислі строки виконати обстеження приміщення Ліцею №10 на предмет влаштування найпростішого укриття в цокольних приміщеннях закладу (а.с. 43).
ФОП ОСОБА_1 на замовлення Ліцею №10 виконане обстеження будівлі та приміщення на предмет влаштування найпростішого укриття та за результатами проведеного технічного обстеження будівлі та приміщення експертом станом на жовтень 2023 року встановлено можливість влаштування найпростішого укриття за адресою: АДРЕСА_1 , про що складено висновок від 20.10.2023 (а.с. 64).
Цього ж дня, на засіданні педагогічної ради ліцею, на якому були присутні керівник ліцею №10 - ОСОБА_2 ; фахівець із публічних закупівель - ОСОБА_3 ; головний бухгалтер закладу - ОСОБА_4 ; представник батьківської громадськості - Володимир Барановський, яких було проінформовано щодо отримання висновку експерта з технічного обстеження будівель і споруд ФОП ОСОБА_1 щодо можливості влаштування найпростішого укриття в закладі та одноголосно прийнято рішення звернутися в проектний інститут для технічного обстеження приміщень в частині пробивки прорізу в несучій стіні, щоб з'єднати між собою всі приміщення цокольного поверху (найпростішого укриття), а також покладено на фахівця із публічних закупівель обов'язок підготувати технічне завдання на тендер, після отримання технічного обстеження щодо можливості пробивки прорізу в несучій стіні закладу, що підтверджується протоколом №1 від 20.10.2023 (а.с. 32-33).
Керівником ліцею 20.10.2023 невідкладно направлено лист за №365 до «НДІ ПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» щодо розроблення технічного звіту з влаштування прорізу в споруді цивільного захисту (в найпростішому укритті), що буде облаштована в цокольному поверсі ліцею (а.с. 44).
В подальшому, 22.10.2023 Житомирською філією інституту «НДІ ПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» виготовлено технічний звіт "Технічне обстеження частини приміщення будівлі Ліцею №10 міста Житомира на можливість пробивки прорізу за адресою: АДРЕСА_1 " яке отримано керівником 17.11.2023, що підтверджується накладною №240-23 від 17.11.2023 (а.с. 51-63).
Разом з тим, з отриманих пропозицій від трьох можливих потенційних виконавців робіт, 17.11.2023 позивачем укладено договір №34 на виконання робіт з поточного ремонту з ФОП ОСОБА_5 , який запропонував найбільш економічно вигідну (обгрунтовану) пропозицію. Предметом укладеного договору є: поточний ремонт з облаштування споруди об"єкта цивільного захисту (тимчасового укриття) (код ДК 021:2015: 45400000-1 - Завершальні будівельні роботи). Ціна робіт згідно п. 2.1. Договору становить 4 800 000,00 грн.
На запити від 01.01.2024 та 04.01.2024 посадової особи органу державного фінансового контролю, відповідальної за проведення моніторингу закупівель, позивачем надані через електронну систему закупівель 02.01.2024 та 04.01.2023 відповіді та завантажено документи, що підтверджують нагальність потреби у здійсненні закупівлі; копія довідки №573 від 02.10.2023 про зміни до кошторису на 2023 рік, дефектний акт, технічний звіт «ППО Житомирського філіалу інституту «НДІ ПРОЄКТРЕКОНСТРУКЦІЯ», висновок експерта від 20.10.2023 щодо можливості влаштування найпростішого укриття ліцею №10.
Суд наголошує, що будівництво, поточний ремонт, облаштування захисних споруд цивільного захисту, в тому числі споруд подвійного призначення, найпростіших укриттів, а особливо для дітей, є пріоритетним завданням уповноважених органів в умовах зовнішньої агресії.
Таким чином, суд погоджується з доводами позивача, що, оскільки, на численні звернення керівника та батьків учнів ліцею, відповідне фінансування поточного ремонту з облаштування споруди об'єкта цивільного захисту (тимчасового укриття з місцевого бюджету було здійснено лише 02.10.2023, що підтверджується довідкою Департаменту освіти ЖМР №573 від 02.10.2023, керівником закладу було здійснено усі дії, спрямовані на невідкладність проведення поточного ремонту та облаштування найпростішого укриття.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позивачем документально підтверджено наявність нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів та застосуванням підстави щодо проведення закупівлі без використання електронної системи закупівель, відповідно до пп. 4 п. 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, які затвердженні Постановою Кабінету Міністрів України №1178 від 12.10.2022.
Відтак, з цих мотивів, суд визнає протиправним і таким, що підлягає скасуванню висновок Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області UA-2023-11-21-004474-а від 12.01.2024 у процедурі закупівлі за предметом «Поточний ремонт з облаштування споруди об'єкта цивільного захисту (тимчасового укриття) (код ДК 021:2015: 45400000-1 - Завершальні будівельні роботи)» в частині неправомірного обрання та застосування процедури закупівлі (порушення вимог пункту 5, підпункту 4 пункту 13, абзацу 3 пункту 17 Особливостей та не дотримання вимог пункту 3-7 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі»).
Частинами 1 та 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд зазначає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх доказів в обґрунтування своєї позиції та не довів правомірності оскаржуваного висновку про результату моніторингу закупівлі.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат проводиться судом відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 9, 90, 72-78, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов Ліцею №10 м.Житомира (шосе Київське, 37, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10007. РНОКПП/ЄДРПОУ: 22059028) до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області (пл. Корольова, 12, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10014. РНОКПП/ЄДРПОУ: 40919579), про визнання протиправним та скасування висновку - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати висновок Управління Північного офісу Державної аудиторської служби в Житомирській області UA-2023-11-21-004474-а від 12.01.2024 у процедурі закупівлі за предметом «Поточний ремонт з облаштування споруди об'єкта цивільного захисту (тимчасового укриття) (код ДК 021:2015: 45400000-1 -Завершальні будівельні роботи)» в частині неправомірного обрання та застосування процедури закупівлі (порушення вимог пункту 5, підпункту 4 пункту 13, абзацу 3 пункту 17 Особливостей та не дотримання вимог пункту 3-7 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі»).
Стягнути на користь Ліцею №10 м.Житомира за рахунок бюджетних асигнувань Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору у сумі розміром 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя О.Г. Попова
17 липня 2024 р.