17 липня 2024 року м. Житомир справа № 240/8150/24
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Попова О. Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинитим дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області викладене у формі листа - повідомлення від 21.03.2024 №0600-0305-8/34627 про проведення відрахування коштів в сумі 417386,88 грн. за період з 01.04.2021 по 31.03.2024 із пенсії в розмірі 20%;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області припинити проведення відрахування коштів в сумі 417386,88 грн. за період з 01.04.2021 по 31.03.2024 із пенсії в розмірі 20%;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повернути незаконно стягнуті із пенсії суми коштів відповідно до рішення про утримання надміру виплачених сум пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 21.03.2024 №0600-0305-8/34627, викладеного у формі листа - повідомлення, позивачку повідомлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснено перерахунок пенсії у зв"язку з тим, що на думку відповідача, позивачка являється фізичною особою-підприємцем, зареєструвала підприємницьку діяльність з 27.11.2000 року із датою взяття на облік в МДЗУ - 01.01.1995 року, а отже є працевлаштованою особою, тобто працюючим пенсіонером. В результаті проведеного перерахунку пенсії утворилася переплата пенсії (надміру виплачені кошти) за період з 01.04.2021 по 31.03.2024 в розмірі 417380,88 грн. Враховуючи зазначене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області винесене вище вказане рішення про утримання надміру виплачених коштів в розмірі 20% від суми пенсії до повного погашення, а тому виникли підстави для звернення з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 30.04.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статей 258-263 КАС України.
19.06.2024 через відділ документального забезпечення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначає, що відповідно до відомостей з реєстру страхувальників позивачка, ЄДРПОУ страхувальника 2312715386, зареєструвала підприємницьку діяльність як фізична особа-підприємець в ОПФУ - 27.11.2000, дата взяття на облік в МДЗУ - 01.01.1995. В результаті перерахунку пенсії відповідно Відомостям з реєстру страхувальників встановлено факт надміру виплачених коштів за період з 01.04.2021 по 31.03.2024 в сумі 417 386,88 грн. Враховуючи викладене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області від 22.03.2024 №10771/03-16 про утримання надміру виплачених коштів в розмірі 20% від суми пенсії до повного погашення, про що позивачку було повідомлено листом від 21.03.2024 за №0600-0305-8/34627.
Відповідно до норм ст.ст. 257, 262 КАС України дана адміністративна справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі - позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності, відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 17.06.2020 у справі №240/884/19 було задоволено адміністративний позов, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити із 17 липня 2018 року нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює трьом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
На виконання рішення суду позивачці проведено перерахунок пенсії, з урахуванням підвищення як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі, що дорівнює трьом мінімальним заробітним платам згідно із законом про Державний бюджет України, в межах покладених судом зобов'язань, тобто 3723,00 грн., з 01.01.2019 - 4173,00 грн., з 01.01.2020 - 4723,00 грн., з 01.09.2020 грн. - 5000,00 грн., з 01.01.2021 - 6000,00 грн., з 01.12.2021 - 6500,00 грн.
В подальшому, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 21.03.2024 за №0600-0305-8/34627 позивачку повідомлено, що відповідно до Відомостей з реєстру страхувальників, позивачка (ЄДРПОУ страхувальника 2312715386), зареєструвала підприємницьку діяльність як фізична особа-підприємець в ОПФУ - 27.11.2000, дата взяття на облік в МДЗУ - 01.01.1995. В результаті перерахунку пенсії відповідно Відомостям з реєстру страхувальників встановлено факт надміру виплачених коштів за період з 01.04.2021 по 31.03.2024 в сумі 417 386,88 грн. Враховуючи викладене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області від 22.03.2024 №10771/03-16 про утримання надміру виплачених коштів в розмірі 20% від суми пенсії до повного погашення.
З таким рішенням позивачка не погоджується, а тому звернулась до суду з метою його оскарження.
Надаючи правове обґрунтування спірним правовідносинам, суд вказує наступне.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Водночас у п.5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005 року Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.
За приписами пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Так, спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
У преамбулі Закону №1058-IV зазначено, що цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 50 Закону №1058-IV передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.
Отже, відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе лише у зв'язку із зловживаннями з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних.
Таким чином, статтею 50 Закону №1058-IV визначені виключні підстави за наявності яких, надміру виплачені кошти повинні бути повернуті пенсіонером. При цьому, будь-які інші підстави для утримання з пенсії пенсіонера надміру виплачених коштів не передбачено чинним законодавством.
Так, механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, визначає Порядок відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 № 6-4 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.05.2003 за № 374/7695 (далі - порядок).
Згідно з пунктом 3 вказаного порядку суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.
Отже, статтею 50 Закону №1058-IV та положеннями вказаного порядку прямо передбачені дві умови за наявності яких підлягає відрахуванню (утриманню) надміру виплачена сума пенсії, зокрема з підстав: зловживання з боку пенсіонера та подання страхувальником недостовірних даних.
У контексті наведеного, слід відмітити, що законодавством визначено дві самостійні підстави для відшкодування зайво сплаченої пенсії, кожна з яких визначає суб'єкта, на якого покладається такий обов'язок в залежності від того, хто із цих суб'єктів вчинив відповідні дії, що призвели до такої зайвої сплати. У випадку зловживань з боку пенсіонера - обов'язок відшкодування може бути покладений на нього, а у випадку подання недостовірних відомостей страхувальником - обов'язок відшкодування зайвих виплат покладається на цього страхувальника.
Вказана позиція узгоджується з правовими висновками Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеними в постанові від 25 жовтня 2021 року у справі № 554/4736/17.
Судом встановлено, що рішенням від 22.03.2024 за №10771/03-16 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області утримано надміру виплачених сум пенсій, оскільки згідно відомостей з реєстру страхувальників, ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець з 27.11.2000 у зв'язку з чим виникла надміру виплачена сума пенсії в сумі 417 386,88 грн. за період з 01.04.2021 по 31.03.2024.
Так, матеріалами справи встановлено, що постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 14.01.2008 у справі №2-а-8625/07 припинено підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 .
У резолютивній частині такої постанови зазначено: “Копію постанови для внесення запису в Єдиний державний реєстр направити державному реєстратору за місцем проживання фізичної особи”.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 25 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.
...............Таким чином, рішення суду про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця є підставою для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про припинення державної реєстрації фізичної особи-підприємця.
Згідно зі ст. 49 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” (в редакції, чинній на час прийняття постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 14.01.2008) суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, у тому числі рішення про визнання фізичної особи - підприємця недієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Державний реєстратор зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем заповнити реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у зв'язку з прийняттям судового рішення, внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем у зв'язку з постановленням судового рішення та в той же день видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) їй повідомлення про внесення такого запису.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду від 14.01.2008 у справі №2-а-8625/07 набрала законної сили 14.02.2008.
Однак, в матеріалах справи відсутні будь-які докази внесення державним реєстратором відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
В свою чергу, згідно наданих Відомостей з реєстру страхувальників позивачка, ЄДРПОУ страхувальника 2312715386, зареєструвала підприємницьку діяльність як фізична особа-підприємець в ОПФУ - 27.11.2000, дата взяття на облік в МДЗУ - 01.01.1995.
Зважаючи на вищевикладені приписи Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” та беручи до уваги те, що постанова Житомирського окружного адміністративного суду від 14.01.2008 у справі №2-а-8625/07, якою припинено підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , набрала законної сили 14.02.2008, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 мала законне сподівання на те, що відповідне рішення буде у законодавчо встановлений порядок та термін направлене державному реєстратору для внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак, таке зволікання реєстратором з вчиненням передбачених законодавством дій призвело до негативних наслідків для позивача в частині прийняття відповідачем рішення про утримання надміру виплачених сум пенсії зокрема, у зв'язку з відсутністю запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ..
Суд наголошує, що зволікання з внесенням запису в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 не може мати наслідком позбавлення позивача права на мирне володіння його майном. Крім того, таке зволікання з внесенням запису в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 відбулось за відсутності будь-якої вини (чи не вчинення передбачених законом обов'язкових дій) з боку позивача.
Враховуючи вищенаведене та беручи до уваги відсутність встановленого факту зловживання з боку позивача при призначенні пенсії, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області викладене у формі листа - повідомлення від 21.03.2024 №0600-0305-8/34627 про проведення відрахування коштів в сумі 417386,88 грн. за період з 01.04.2021 по 31.03.2024 із пенсії в розмірі 20% є протиправним та підлягає скасуванню та, як наслідок, з метою захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повернути позивачці кошти, утримані з його пенсії на підставі рішення викладеного у формі листа - повідомлення від 21.03.2024 №0600-0305-8/34627.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
За відсутності документально-підтверджених судових витрат, питання про їх розподіл суд не вирішує.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинитим дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області викладеного у формі листа - повідомлення від 21.03.2024 №0600-0305-8/34627 про утримання з ОСОБА_1 надміру виплачених сум в розмірі 417 386,88 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повернути ОСОБА_1 кошти, утримані з її пенсії на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області викладеного у формі листа - повідомлення від 21.03.2024 №0600-0305-8/34627.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.Г. Попова
17 липня 2024 р.