Рішення від 17.07.2024 по справі 140/32729/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2024 року ЛуцькСправа № 140/32729/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у невнесенні до оновленої довідки №ХА20603 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби не менше ніж 65 відсотків від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також премії не менше ніж 35 відсотків від посадового окладу відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - Постанова №704), Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, рішення Міністра оборони України від 27 січня 2021 року №248/612 для перерахунку пенсії з 01 лютого 2021 року; зобов'язання підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 19 квітня 1992 року №2262-ХІІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІІ), статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон №2011-XII), Постанови №704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до Постанови №704, надбавки за вислугу років та всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), зокрема, надбавки за особливості проходження служби у розмірі не менше ніж 65 відсотків посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, та премії у розмірі не менше ніж 35 відсотків посадового окладу, для здійснення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2021 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію, призначену на підставі Закону №2262-ХІІ. Позивач вважає, що на підставі пункту 4 Постанови №704 у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року, посадовий оклад та оклад за військовим званням військовослужбовців підлягає перерахунку, що дає йому право на перерахунок пенсії з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення у зміненому розмірі. ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та з врахуванням положень Постанови №704 виготовив йому оновлену довідку №ХА20603 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2021 року.

Однак позивач не погоджується із визначеним процентним розміром надбавки за особливості проходження служби (0%) та премії (10%) в оновленій довідці №ХА20603, оскільки рішенням Міністра оборони України від 27 січня 2021 року №248/612 військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту України в межах бюджетних асигнувань встановлено на 2021 рік в мінімальному розмірі надбавку за особливості проходження служби - 65 відсотків від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а премію (в залежності від тарифного розряду) - 35 відсотків посадового окладу (розміри визначені в додатках до розпорядження міністра, доведеного телеграмою до всіх військових частин від 27 січня 2021 року №248/612).

На переконання позивача, відповідач під час складання довідки про розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав до звільнення з військової служби, станом на 01 січня 2021 року для перерахунку пенсії не має підстав встановлювати надбавку за особливості проходження служби та премію в менших розмірах.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідач, отримавши ухвалу про відкриття провадження 07 листопада 2023 року (а.с.19), відзив на позов не подав.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2023 року провадження у цій справі було зупинене до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №380/19324/23; провадження у справі поновлено ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04 липня 2024 року.

Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи позову, суд встановив такі обставини.

Не є спірною та обставина, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.

ІНФОРМАЦІЯ_2 підготував та надіслав до ГУ ПФУ у Волинській області довідку №ХА20603 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року для перерахунку пенсії позивача (а.с.8). Відповідно до цієї довідки розмір грошового забезпечення станом 01 січня 2021 року з врахуванням положень статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та Постанови №704 за відповідною (аналогічною) посадою останній штатній посаді ОСОБА_1 становить: посадовий оклад (10 тарифний розряд) - 4200,00 грн, оклад за військовим званням - 1320,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 2484,00 грн, надбавка за особливі умови проходження служби (0%) - 0,00 грн, премія (10%) - 420,00 грн, а всього 8424,00 грн (а.с.9).

Позивач через свого представника звернувся до відповідача із заявою про внесення змін у довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року для переахунку пенсії, визначивши розмір надбавки за особливості проходження служби у розмірі від 65% до 100%, а розмір премії - не менше 35% (а.с.9).

На зазначену заяву ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 31 серпня 2023 року №3902 повідомив, що накази Міністра оборони України, яким встановлюється розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не місять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців (а.с.10).

Не погоджуючись із діями відповідача, які полягають у визначенні розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії у довідці №ХА20603 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року та щодо відмови у виготовленні та направленні до пенсійного органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2021 року, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначає Закон №2262-ХІІ.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За змістом частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з пунктами 2, 3 статті 9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

З наведеного слідує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є: 1) зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або 2) введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Порядок №45).

Пунктом 3 Порядку №45, зокрема, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, відповідно до вказаних норм законодавства перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Ці обставини зумовлюють обов'язок уповноважених державних органів скласти та подати до органів Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визначивши у них розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять дійсну військову службу.

Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704 (набрала чинності 01 березня 2018 року), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Відповідно до пункту 2 Постанови №704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 3 Постанови №704 установлено виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

Пунктом 5 Постанови №704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

На виконання цієї постанови наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року №260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок №260), який застосовується з дня набрання чинності Постановою №704.

Згідно із положеннями пунктів 1, 2 розділу VI Порядку №260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.

Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.

Пунктом 5 розділу VІ Порядку №260 передбачено, що виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки.

Також згідно з пунктами 1, 2, 3 розділу ХVІ Порядку №260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків.

Телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 27 січня 2021 року №248/612 до військових частин та установ доведено рішення Міністра оборони України, яким з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у 2021 році з 01 січня 2021 року встановлено: надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію - у розмірах згідно з Додатком 1 до цієї телеграми. Відповідно до додатку 1 до телеграми найменший розмір премії становить 35% .

Спірні правовідносини виникли з приводу протиправного, на думку позивача, зазначення у виданій відповідачем станом на 01 січня 2021 року довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за особливості проходження служби в розмірі 0 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також щомісячної премії у розмірі 10 відсотків від посадового окладу.

Оцінюючи обґрунтованість вимог позивача, суд зазначає, що внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, з 05 березня 2019 року діє редакція пункту 5 Порядку №45, що була чинною до внесення таких змін постановою Кабінету Міністрів України від 01 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”.

Відповідно до пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: ... щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналіз приписів пункту 5 Порядку №45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки (якщо їх конкретні розміри за відповідними посадами (категоріями) не установлені Кабінетом Міністрів України), премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Отже, зазначених приписів пункту 5 Порядку №45 щодо визначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії мав дотримуватися і відповідача, виготовляючи довідку №ХА20603 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року для перерахунку пенсії позивача.

Суд зазначає, що надбавка за особливості проходження служби та премія, не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України.

У той же час підпункт 1 пункту 5 Постанови №704 (яким надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) та підпункт 2 пункту 5 цієї Постанови (яким надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків) не встановлюють фіксованих розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, а лише передбачають мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.

Розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.

Між тим з пункту 2 розділу VІ Поряду №260 убачається, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби, який залежить від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (фонд грошового забезпечення Міністерства оборони України визначається законом України про Державний бюджет України на певний рік та може змінюватися), та мінімальний розмір не може перевищувати 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.

Конкретні розміри виплати надбавки за особливості проходження служби військовослужбовця будуть залежати від складності та важливості виконуваних ним обов'язків, однак у будь-якому випадку не можуть бути меншими розміру, встановленого керівником державного органу на певний рік, однак і не може перевищувати 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років. Так само розмір премії не може бути меншим ніж 10 відсотків посадового окладу, на що вказує підпункт 2 пункту 5 Постанови №704, пункт 2 розділу XVI Порядку №260. А оскільки Кабінет Міністрів України у Постанові №704 делегував право визначати військовослужбовцям розміри надбавок за особливості проходження служби та здійснювати преміювання, зокрема Міністру оборони України, то розмір надбавки за особливості проходження служби у 2021 році не повинен бути меншим 65 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а розмір премії - 35 відсотків посадового окладу (з 23 по 60 тарифний розряд).

Як слідує з примітки до довідки №ХА20603, відповідач керувався листом Департаменту фінансів Міністерство оборони України від 29 грудня 2021 року №248/10491. Однак лист Департаменту фінансів Міністерство оборони України не може вважатись ні нормативним, ні розпорядчим актом керівника, яким визначається сталий розмір надбавки чи премії. Відповідно посилання відповідача на лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 29 грудня 2021 року №248/10491 як підставу для обрахунку грошового забезпечення є неналежним.

Таким чином, зазначення відповідачем у виданій позивачу довідці №ХА20603 надбавки за особливості проходження військової служби у розмірі 0% та премії 10%, не відповідає наведеним нормам чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

За результатом розгляду справи №380/19324/23 як зразкової Верховний Суд у рішенні від 05 березня 2024 року, яке набрало законної сили на підставі постанови Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2024 року, дійшов висновку, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим) у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним та таким, що не ґрунтується на нормі закону.

Верховний Суд, зокрема, зазначив, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові №704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Ця справа за наведеними у зразковій справі №380/19324/23 ознаками (пункт 80) є типовою та висновки у зразковій справі підлягають врахуванню судом.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідач не довів дотримання ним вимог пункту 5 Порядку №45 при оформленні довідки №ХА20603 станом на 01 січня 2021 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та правильність визначення у цих довідках відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби (0%) та премії (10%).

У випадку позивача розміри надбавки за особливості проходження служби та премії відповідно до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою №103, мали бути визначені у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію, тобто надбавка за особливості проходження служби - не менше 65 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а премія - не менше 35 відсотків посадового окладу.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04 липня 2024 року витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 відомості про встановлений розмір надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за січень 2021 року за посадою, з якої звільнявся зі служби ОСОБА_1 (або посадою, прирівняною до цієї посади). Натомість відповідач надав суду довідку від 12 липня 2024 року №ХА20603 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2021 року, у якій розмір надбавки за особливості проходження служби визначено у розмірі 65 відсотків (4033,90 грн), а розмір премії (10 тарифний розряд) - 95 відсотків (3097,00 грн) (а.с.34 зворот). У той же час, як вбачається із примітки цієї довідки, розміри додаткових видів грошового забезпечення обраховано з посадового окладу та окладу за військовим званням, які визначені з розміру 1762,00 грн (тобто, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2018 року), що не відповідає приписам статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ з врахуванням положень Постанови №704.

Цей висновок суду узгоджується з висновками Верховного Суду у постанові від 02 серпня 2022 року у справі №440/6017/21.

Таким чином, зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи наведені вище норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, та висновки Верховного Суду у рішенні від 05 березня 2024 року, постанові Великої Палати від 23 травня 2024 року у зразковій справі №380/19324/23, та оскільки відсутні підстави вважати, що на день розгляду цієї справи порушення прав позивача повністю усунуто відповідачем, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення ОСОБА_1 в довідці №ХА20603 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року розміру надбавки за особливості проходження служби з 65 до 0 відсотків та премії з 95 до 10 відсотків та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУ ПФУ у Волинській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , в якій на підставі Постанови №704 та Порядку №260 зазначити відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за особливості проходження служби - 65 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії - 95 відсотків посадового окладу (враховуючи посадовий оклад і оклад за військовим званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт).

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Звертаючись до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 1073,60 грн, що підтверджується квитанцією від 01 вересня 2023 року №А45Е-СВ9Н-794Е-0902, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.5, 16).

У зв'язку із задоволенням позову на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у сумі 1073,60 грн.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення ОСОБА_1 в довідці №ХА20603 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року розміру надбавки за особливості проходження служби з 65 до 0 відсотків та премії з 95 до 10 відсотків.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, зазначити відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за особливості проходження служби - 65 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії - 95 відсотків посадового окладу (враховуючи посадовий оклад і оклад за військовим званням, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт).

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати у сумі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три грн 60 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк