Провадження № 2-о/679/43/2024
Справа № 679/1043/24
24 червня 2024 року місто Нетішин
Нетішинський міський суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Грибанової Л.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Бражук Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Нетішинського міського суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Нетішинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Київ), - про встановлення факту смерті особи, в порядку ст.317 ЦПК України, -
встановив:
21 червня 2024 року до Нетішинського міського суду Хмельницької області надійшла заява ОСОБА_1 - про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, а саме, факту смерті батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця селища Мангуш Першотравневого району Донецької області, громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , у віці 79 років, у селищі Мангуш Донецької області, що є тимчасово окупованою територією України.
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначено:
09 квітня 2024 року, у віці 79 років, у селищі Мангуш Донецької області, що є тимчасово окупованою територією України, помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець селища Мангуш Першотравневого району Донецької області, громадянин України,
заявник ОСОБА_1 - є донькою померлого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого районним відділом ЗАГС Першотравневого району Донецької області 01 березня 1979 року, та копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 28 жовтня 2000 року,
заявник ОСОБА_1 , являючись внутрішньо-переміщеною особою з фактичним місцем проживання у АДРЕСА_1 , та маючи в наявності копію свідоцтва про смерть НОМЕР_3 від 12 квітня 2024 року, з метою реєстрації смерті особи - батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до Нетішинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Київ), де у проведенні державної реєстрації смерті останнього - було відмовлено, що і слугувало підставою для звернення до суду, оскільки, означене, а саме, проведення державної реєстрації смерті померлого з отриманням відповідного свідоцтва впливає на реалізацію заявником своїх прав та обов'язків.
21 червня 2024 року у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Нетішинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Київ), - про встановлення факту смерті особи, в порядку ст.317 ЦПК України, відповідно до Ухвали Нетішинського міського суду Хмельницької області від 21 червня 2024 року (а.с.16), - відкрито провадження, в порядку окремого провадження, з призначенням справи до судового розгляду в судовому засіданні.
Заявник ОСОБА_1 , будучи своєчасно та належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи, в судове засідання - не з'явилась, надавши до суду відповідну заяву (вх. №3859/24 від 24 червня 2024 року), щодо розгляду справи за її відсутності, підтримавши заявлені вимоги та наполягаючи на задоволенні останніх.
Представник заінтересованої особи: Нетішинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Київ) - Мартинюк Г.П., будучи своєчасно та належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи, в судове засідання - не з'явилась, надавши до суду відповідну заяву (вх. №ЕП-1324/24 від 24 червня 2024 року), щодо розгляду справи за відсутності представника Нетішинського відділу ДРАЦС, не заперечуючи щодо заявлених вимог заявника, поклавшись у вирішенні питання - не розсуд суду, водночас, додатково зазначивши, що у архіві Нетішинського відділу ДРАЦС у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Київ) та у відомостях Державного реєстру актів цивільного стану громадян - документ про державну реєстрацію смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - відсутній.
У відповідності до положень ст.247 ч.2 ЦПК України - фіксування судового засідання технічними засобами не здійснюється, оскільки, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо, відповідно до положень ЦПК України, розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У судовому засіданні встановлено:
відповідно до копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , виданого Першотравневим РВ УМВС України в Донецькій області 21 травня 2002 року, та копії довідки Управління соціального захисту населення ВК НМР Хмельницької області №6826-7501092761 від 29 червня 2022 року (а.с.4-6,8) - заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка селища Мангуш Першотравневого району Донецької області, зареєстрована у АДРЕСА_2 , взята на облік як внутрішньо переміщена особа з фактичним місцем проживання - АДРЕСА_3 ,
відповідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого районним відділом ЗАГС Першотравневого району Донецької області 01 березня 1979 року (а.с.9), - батьком заявника ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , - є ОСОБА_2 , про що свідчить актовий запис №24 від 28 лютого 1979 року,
відповідно до копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 , виданого Відділом реєстрації актів громадського стану Першотравневого управління юстиції 28 жовтня 2000 року (а.с.10), - вбачається, що заявник ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка селища Мангуш Першотравневого району Донецької області, після укладання шлюбу з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженцем селища Мангуш Першотравневого району Донецької області, змінила прізвище з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 », про що свідчить актовий запис №54 від 28 жовтня 2000 року,
із копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_5 , виданого Першотравневим РВ УМВС України в Донецькій області 08 грудня 1999 року (а.с.12-14), - ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 у селищі Мангуш Першотравневого району Донецької області, та є зареєстрованим у АДРЕСА_4 ,
відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого відділом ЗАГС Першотравневого районного управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки (а.с.11), - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець селища Мангуш Першотравневого району Донецької області, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , у віці 79 років, у селищі Мангуш Мангушського району Донецької Народної Республіки, про що складено відповідний запис акту про смерть за №121 від 12 квітня 2024 року.
Так, суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси - у спосіб, визначений законом, дотримуючись завдань та основних засад цивільного судочинства, якими є - справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави, і судовий захист - є однією з гарантій забезпечення прав і свобод учасників судового процесу.
Кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (ст.4 ЦПК України), що, окрім того, закріплено у ст.16 ЦК України, за приписами якої - кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Тож, суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваними судом у передбачених ЦПК України випадках, і учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору - на власний розсуд (ст.13 ЦПК України).
Водночас, суд вирішуючи справи, застосовує при розгляді проваджень - Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) і Протоколи до останньої, згоду на обов'язковість яких надано ВР України, та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ (ст.10 ч.4 ЦПК України).
Крім того, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в Постановах ВС (ст.263 ч.4 ЦПК України).
Разом з тим, згідно з положеннями ст.82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання, і обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав, з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Зокрема, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про - встановлення фактів, що мають юридичне значення (ст.293 ч.2 п.5) ЦПК України).
Юридичні факти - це обставини чи життєві факти, з якими норми права пов'язують виникнення, зміну або припинення правовідносин.
В порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто, від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, - чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення, - заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення, - встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право (п.1 Постанови Пленуму ВС України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31 березня 1995 року).
Встановлення юридичних фактів у порядку окремого провадження сприяє реалізації конституційних прав громадян, і умовами, за наявності яких звернення до суду для встановлення фактів, що мають юридичне значення, являється те, що згідно із законом означені факти породжують юридичні наслідки, тобто, від останніх залежить виникнення, зміна або припинення особистих немайнових чи майнових прав фізичних осіб, і чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення, і встановлення факту потрібне заявникові для конкретної мети, не пов'язаної з наступним вирішенням спору про право.
За приписами ст.315 ЦПК України - суд розглядає справи про встановлення факту: … п.8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті, що повністю узгоджується з Постановою Пленуму ВС України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31 березня 1995 року, відповідно до положень якої - в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: … згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто, від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян (п.1), в тому числі, коли цей факт породжує юридичні наслідки, тобто, заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за наявністю відмови органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті, при цьому, слід мати на увазі, що встановлення з зазначених підстав факту смерті, який встановлюється судом за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин, - відрізняється від встановлення факту реєстрації смерті (на відміну від факту смерті особи), так як суди можуть встановлювати факти народження і смерті, якщо в органах реєстрації актів громадянського стану не зберігся відповідний запис чи відмовлено у його відновленні або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту громадянського стану.
Відповідно до положень Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» за №2398-VI від 01 липня 2010 року, що регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану:
- актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків, державній реєстрації, відповідно до зазначеного закону, підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть (ст.2),
- державна реєстрація смерті (ст.17) проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою, 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
- заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі, якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів,
- державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника, у разі: 1) якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті, 2) встановлення у судовому порядку факту смерті, 3) звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою,
- державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб.
Тож, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час, у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті (ст.315 ч.1 п.8) ЦПК України), і рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Так, у відповідності до ст.1, ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» №1207-VІІ від 15 квітня 2014 року (зі змінами):
- тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) - є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана ВР України (ст.1),
- будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом (ст.9 ч.2),
- будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими у ст.9 ч.2 зазначеного Закону, - є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України за №309 від 22 грудня 2022 року (зі змінами), - селище Мангуш Маріупольського району Донецької області з 05 березня 2022 року перебуває у статусі тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, оскільки, вся територія Маріупольського району, за винятком села Заїченко та села Пікузи Сартанської селищної територіальної громади, що є окупованими з 07 квітня 2014 року, є тимчасово окупованою територією з 05 березня 2022 року
Заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою, відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника (ст.317 ч.1 ЦПК України).
Тож, на переконання суду, вбачаючи, що метою встановлення факту, що має юридичне значення, а саме, факту смерті особи, - є необхідність здійснити державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану, що безпосередньо породжує юридично значимі наслідки, - суд рахує вимоги заявника ОСОБА_1 - обґрунтованими, вмотивованими та переконливими, оскільки, у судовому засіданні встановлено, що заявник ОСОБА_1 , яка є донькою померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується відповідними документами, дослідженими у судовому засіданні, зокрема, копіями свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого районним відділом ЗАГС Першотравневого району Донецької області 01 березня 1979 року, та свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 , виданого Відділом реєстрації актів громадського стану Першотравневого управління юстиції 28 жовтня 2000 року, - не має іншої можливості зареєструвати у відповідному органі державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті особи, що мала місце на тимчасово окупованій території.
Таким чином, суд, приймаючи до уваги вищевикладене, дослідивши надані в судове засідання матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, і, відповідно, оцінивши надані докази, які мають значення для правильного вирішення справи, з точки зору їх належності, допустимості та достовірності, а їх сукупність - з точки зору достатності та взаємозв'язку, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні всіх обставин справи, базуючись на засадах верховенства права, ухвалюючи судове рішення, яке повинно бути законним та обґрунтованим, приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме, факту смерті особи в певний час, - підлягає задоволенню, оскільки, у судовому засіданні встановлено наявність підстав для задоволення заявлених вимог та доведено факт, що - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець селища Мангуш Першотравневого району Донецької області, громадянин України, зареєстрований та проживаючий на час смерті у АДРЕСА_4 , - помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , у віці 79 років, у селищі Мангуш Першотравневого району Донецької області, а також, встановлено відсутність необхідних документів для здійснення державної реєстрації смерті у визначеному законом порядку, і, в даному випадку, встановлення факту смерті особи - не порушує питання, пов'язане з вирішенням спору про право, а лише має юридичне значення, що породжує юридичні наслідки, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, так як реєстрація органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті необхідна заявникові для подальшого отримання необхідного правовстановлюючого документа - свідоцтва про смерть, і рішення суду - не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
При цьому, Європейський суд з прав людини в контексті усталеної практики ЄСПЛ, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, зазначає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються, і, хоча ст.6 п.1 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення, і питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст.6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (рішення ЄСПЛ від 10 лютого 2010 року у справі «SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE», №4909/04, §58, рішення ЄСПЛ від 09 грудня 1994 року у справі «RuizTorija v. Spain», №303-А, §29).
Водночас, суд вважає за необхідне, відповідно до вимог чинного законодавства, - допустити негайне виконання рішення, оскільки, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою, відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню (ст.317 ч.4 ЦПК України), і суд допускає негайне виконання рішень у справах про: встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою, відповідно до законодавства (ст.430 ч.1 п.8 ЦПК України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 258, 259, 263-265, 293-294, 315-317 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Нетішинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Київ), - про встановлення факту смерті особи, в порядку ст.317 ЦПК України, - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця селища Мангуш Першотравневого району Донецької області, зареєстрованого та проживаючого на час смерті у АДРЕСА_4 , - ІНФОРМАЦІЯ_2 , у віці 79 років, у селищі Мангуш Першотравневого району Донецької області.
Відповідно до ст.430 ЦПК України - допустити негайне виконання рішення.
Рішення у справах про встановлення факту народження або факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою, відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому ЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_6 , зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_5 , фактичне місце проживання - АДРЕСА_3 .
Заінтересована особа: Нетішинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Київ), ЄДРПОУ 33183295, місцезнаходження - 30100, місто Нетішин Шепетівського району Хмельницької області, вулиця Шевченка, 3.
Повний текст рішення складено: 24 червня 2024 року.
Суддя: