12.07.2024 Справа №607/14034/24 Провадження №3/607/6690/2024
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Кунець Н.Р., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
26 червня 2024 року Управлінням патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції направлено в суд матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №071807 від 14 червня 2024 року, 14 червня 2024 року близько 20 год. 00 хв. ОСОБА_1 у АДРЕСА_1 , вчинив відносно своєї дружини ОСОБА_2 домашнє насильство, тобто умисні психологічного характеру, а саме ображав її нецензурною лайкою, чинив психологічний тиск внаслідок чого могла бути завдана шкода її психічному здоров'ю, чим порушив вимоги п. 14 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про запобігання та протидії домашньому насильству», вчинено повторно протягом року, Тернопільський МРС № 7866 від 21 грудня 2023 року, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що вказані адміністративні матеріали оформлені з порушенням вимог КУпАП та підлягають належному доопрацювання, виходячи з наступного.
Так, на підставі ст. 278 Кодексу України про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, в тому числі питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
У відповідності ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Стаття 251 КУпАП вказує, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28.06.2024 матеріали даної адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП повернуто до Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції для належного дооформлення.
12.07.2024 судом зареєстровано матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП із супровідним листом, у якому зазначено, що до матеріалів вказаної справи долучено витяг з Єдиного державного реєстру судових рішень, а саме постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області № 607/5151/23 за ч.1 ст. 173-1 КУпАП (сторінка 11-13).
Однак, зазначені у постанові суду недоліки працівниками поліції не усунуто зокрема диспозицією ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису, особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з вказаних порушень.
Як вбачається з матеріалів справи, відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №071807 від 14 червня 2024 рокуза вчинення ним 14 червня 2024 рокуправопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, проте доказів притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП протягом року матеріали справи не місять.
При цьому суд звертає увагу, що долучена до матеріалів справи постанова судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 27 березня 2023 року у справі № 607/5151/23 (сторінка 11-13), не підтверджує факту повторного протягом року піддання ОСОБА_1 адміністративному стягненню за одне з порушень вказаних у ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, оскільки як вбачається із змісту вказаної постанови, така набрала законної сили 25 квітня 2023 року, а відтак рік з моменту накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за цією постановою минув 25 квітня 2024 року. Водночас згідно матеріалів справи правопорушення було вчинено ОСОБА_1 через півтора місяці після вказаної дати, а саме, 14 червня 2024 року.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену в протоколі про адміністративне правопорушення, яка по суті становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винність у скоєнні якого певною особою має доводитись в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винності особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушеннямст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи, що складення та оформлення даної справи про адміністративне правопорушення виконано неналежним чином, що унеможливлює її розгляд, а вказані вище недоліки не можуть бути усунені в суді, вважаю за необхідне повернути дані адміністративні матеріали для належного до оформлення до Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції.
Керуючись ч. 1, 2 ст. 173-2, ст. ст. 245, 280, 283, 284, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення направити до Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення.
СуддяН. Р. Кунець