Постанова від 05.07.2024 по справі 760/15474/24

С О Л О М ' Я Н С Ь К И Й Р А Й О Н Н И Й С У Д М І С Т А К И Є В А

вул. Максима Кривоноса, 25, м. Київ, 03037; тел. (044) 249-79-26, факс:249-79-28;

вул. Грушецька, 1, м. Київ, 03113; тел.: (044) 456-51-65; факс: 456-93-08

e-mail:inbox@sl.ki.court.gov.ua, web: https://sl.ki.court.gov.ua

Код ЄДРПОУ: 02896762

Провадження 3/760/5354/24

В справі 760/15474/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2024 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Коробенко С.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Київської митниці Держмитслужби, про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення №CS610661971UA громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України,

ВСТАНОВИВ:

04 липня 2024 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 за порушення митних правил.

Відповідно до протоколу № 0479/10000/24 про порушення митних правил від 27 травня 2024 року, 08 лютого 2024 року в зоні митного контролю м/п «УкрПошта» Київської митниці на території АТ «Укрпошта» здійснено митний огляд міжнародного поштового відправлення № CS610661971UA, яке пересилалося з України до Німеччини.

Згідно з інформацією задекларованою в митній декларації CN 23 МПВ №CS610661971UA, яка є підставою для переміщення через митний кордон України, в графі «Докладний опис вкладення/ кількість/ вага/ нетто/ вартість» зазначено «електросамовар», у кількості 1 шт., вага - 10,7 кг, вартість - 500,00 гривень.

Перевіркою встановлено, що відповідальним за пересилання вищевказаного МПВ є громадянин України ОСОБА_1 .

МПВ № CS610661971UA пересилалось на адресу одержувача громадянина АДРЕСА_2 ).

Київською митницею направлено запит до Національного музею історії України (вих. митниці 7.8-5/7.8-2002/14/2796 від 13.02.2024) для проведення експертизи на предмети встановлення належності зразка до культурної та історичної цінності та встановлення ринкової вартості зазначеного зразка.

Відповідно до висновку від 03.04.2024 № 55 Національного музею історії України наданий на дослідження зразок ідентифіковано як самовар (представлений на експертизу не укомплектованим): ХІХ ст., Російська імперія, матеріал - латунь, дерево. Даний самовар відноситься до категорії самоварів екстра-класу, які виготовлялися по індивідуальному замовленню в одному екземплярі для високопоставлених осіб та чиновників.

Статтею 473 МК України передбачена відповідальність за пересилання через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.

Своїми діями громадянин ОСОБА_1 порушив вимоги Закону України від 21.09.1999 №1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей».

За переконанням митного органу, в діях громадянина ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 473 Митного кодексу України.

Представник Київської митниці у судовому засіданні пояснив, що обставини порушення митних правил відправником міжнародного поштового відправлення №CS610661971UA - громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , є доведеними, що підтверджується матеріалами справи, у зв'язку з чим відносно останнього 27.05.2024 складено протокол про порушення митних правил № 0479/10000/24 за ст. 473 МК України.

У судовому засіданні представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності адвокат Кириченко Н.В. клопотала про закриття провадження у справі у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення. Стверджувала, що самовар не відноситься до предметів, які є об'єктами матеріальної та духовної культури та не міститься у переліку культурних цінностей ст.1 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей».

Заслухавши пояснення представника Київської митниці Держмитслужби та особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи та долучені докази, суд приходить до наступного висновку.

За змістом ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Порушення митних правил передбачене ст. 473 МК України полягає у пересиланні через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.

Частиною 8 ст. 233 МК України визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.

Відповідно до п. 28 ст. 4 МК України митні правила - встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до ст.236 МК України декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, здійснюється оператором поштового зв'язку, експрес-перевізником чи декларантом або уповноваженою ним особою. Кореспонденцiя, поштові листи та листівки, література для сліпих, друковані матеріали, міжнародні експрес-відправлення документарного характеру декларуються в уснiй формi на підставі товаросупровідних документів. Інші товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, підлягають письмовому декларуванню.

Згідно з ч.1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, на які накладено електронний підпис декларанта або уповноваженої ним особи.

Частиною 1 ст.235 МК України передбачено, що забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях: 1) товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території; 2) товарів, відправлених з порушенням митних правил; 3) товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності; 4) товарів, які за результатами проведення заходів офіційного контролю не можуть бути випущені у заявлений митний режим відповідно до мети їх ввезення в Україну; 5) товарів (одяг, взуття тощо), що були у використанні та перебувають у брудному стані, які за своїми ознаками можуть становити небезпеку для працівників поштового зв'язку, без документів про проведену фумігацію; 6) товарів, що класифікуються в 1-24 групах згідно з УКТ ЗЕД, що переміщуються (пересилаються) на адресу громадян або відправляються громадянами, крім харчових продуктів загальною вагою не більше 10 кілограмів в упаковці виробника; 7) алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів, що переміщуються (пересилаються) на адресу громадян або відправляються громадянами, незалежно від вартості.

Вивезення культурних цінностей з митної території України регулюється Законом України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» від 21.09.1999 № 1068-XIV (далі - ЗУ № 1068-XIV).

Відповідно до статті 1 ЗУ № 1068- XIV культурні цінності - це об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України, а саме:

оригінальні художні твори живопису, графіки та скульптури, художні композиції та монтажі з будь-яких матеріалів, твори декоративно-прикладного і традиційного народного мистецтва;

предмети, пов'язані з історичними подіями, розвитком суспільства та держави, історією науки і культури, а також такі, що стосуються життя та діяльності видатних діячів держави, політичних партій, громадських і релігійних організацій, науки, культури та мистецтва;

предмети музейного значення, знайдені під час археологічних розкопок;

складові частини та фрагменти архітектурних, історичних, художніх пам'яток і пам'яток монументального мистецтва;

старовинні книги та інші видання, що становлять історичну, художню, наукову та літературну цінність, окремо чи в колекції;

манускрипти та інкунабули, стародруки, архівні документи, включаючи кіно-, фото- і фонодокументи, окремо чи в колекції;

унікальні та рідкісні музичні інструменти;

різноманітні види зброї, що має художню, історичну, етнографічну та наукову цінність;

рідкісні поштові марки, інші філателістичні матеріали, окремо чи в колекції;

рідкісні монети, ордени, медалі, печатки та інші предмети колекціонування;

зоологічні колекції, що становлять наукову, культурно-освітню, навчально-виховну або естетичну цінність;

рідкісні колекції та зразки флори і фауни, мінералогії, анатомії та палеонтології;

родинні цінності - культурні цінності, що мають характер особистих або родинних предметів.

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЗУ № 1068-XIV у разі прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей рішення про можливість вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей власнику культурних цінностей чи уповноваженій ним особі видається свідоцтво встановленого зразка на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей. Зразок свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 2 ст. 13 ЗУ № 1068-XIV свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України. Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється.

Відповідно до ч. 3 ст. 13 ЗУ № 1068-XIV Митні органи здійснюють відповідні митні формальності, необхідні для випуску у відповідний митний режим, пропуску через митний кордон України культурних цінностей, що вивозяться, у тому числі тимчасово, за межі України, на підставі відповідного свідоцтва, отриманого від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, з використанням механізму "єдиного вікна" відповідно до Митного кодексу України.

Таким чином, для вивезення з митної території України товарів, які є культурними цінностями, необхідно отримати в Міністерстві культури свідоцтво на право вивезення культурних цінностей за процедурою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, яке складається на підставі висновку державної експертизи культурних цінностей.

Відповідно до п. 1.6. Інструкції, затвердженої Наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22.04.2002 № 258 «Про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України», вивезення, (тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання), культурних цінностей за межі митної території України дозволяється за наявності свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України (далі - свідоцтво), зразок якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.00 N 984 "Про затвердження зразка свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України. Без зазначеного свідоцтва вивезення культурних цінностей забороняється.

Відповідно до ст. 35 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 «Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку», у міжнародних поштових відправленнях пересилаються предмети, не заборонені до ввозу на територію України та вивозу з території України відповідно до законодавства.

Відповідно до ст. 196 МК України не можуть бути пропущені через митний кордон України:

1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

2) товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів;

3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.

Частиною 1 статті 235 МКУ регламентується заборона щодо переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів, відправлених з порушенням митних правил; а також товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території (п.1.1), відправлених з порушенням митних правил (п.1.2) та товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (п.1.3).

Судом встановлено, що 08 лютого 2024 року в зоні митного контролю м/п «УкрПошта» Київської митниці на території АТ «Укрпошта» здійснено митний огляд міжнародного поштового відправлення № CS610661971UA, яке пересилалося з України до Німеччини.

Згідно з інформацією задекларованою в митній декларації CN 23 МПВ №CS610661971UA, яка є підставою для переміщення через митний кордон України, в графі «Докладний опис вкладення/ кількість/ вага/ нетто/ вартість» зазначено «електросамовар», у кількості 1 шт., вага - 10,7 кг, вартість - 500,00 гривень.

Перевіркою встановлено, що відповідальним за пересилання вищевказаного МПВ є громадянин України ОСОБА_1 .

МПВ № CS610661971UA пересилалось на адресу одержувача громадянина АДРЕСА_2 ).

Київською митницею направлено запит до Національного музею історії України (вих. митниці 7.8-5/7.8-2002/14/2796 від 13.02.2024) для проведення експертизи на предмети встановлення належності зразка до культурної та історичної цінності та встановлення ринкової вартості зазначеного зразка.

Відповідно до висновку від 03.04.2024 № 55 Національного музею історії України наданий на дослідження зразок ідентифіковано як самовар (представлений на експертизу не укомплектованим): ХІХ ст., Російська імперія, матеріал - латунь, дерево. Даний самовар відноситься до категорії самоварів екстра-класу, які виготовлялися по індивідуальному замовленню в одному екземплярі для високопоставлених осіб та чиновників.

На момент здійснення митного контролю МПВ № CS610661971UA дозвільні документи на право переміщення через митний кордон України культурних цінностей громадянином ОСОБА_1 до митниці не надавались, у вказаному МПВ були відсутні.

Отже, у діях відправника міжнародного поштового відправлення №CS610661971UA - громадянина України ОСОБА_1 , наявні ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 473 Митного кодексу України, а саме пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання.

Оцінюючи в сукупності надані докази, суд знаходить їх належними та допустимими, у зв'язку з чим приходить до висновку, що факт вчинення порушення митних правил, передбаченого ст. 473 МК України повністю підтверджений в ході розгляду справи.

У відповідності до ч. 2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Таким чином, в діях відправника міжнародного поштового відправлення №CS610661971UA - громадянина України ОСОБА_1 вбачаються ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України.

На підставі вищезазначеного, обираючи вид стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, а також обставини, за яких було вчинено правопорушення.

Санкція статті 473 МК України передбачає конфіскацію товарів, які переміщувалися через митний кордон України з порушенням правил міжнародних поштових відправлень.

З огляду на викладене, відправника міжнародного поштового відправлення №CS610661971UA - громадянина України ОСОБА_1, слід визнати винним у порушенні митних правил за статтею 473 Митного Кодексу України та піддати адміністративному стягненню у виді конфіскації безпосередніх предметів порушення митних правил.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з відправника міжнародного поштового відправлення ОСОБА_1 на користь держави України підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605,60 грн.

На підставі викладеного та керуючись статтями 40-1, 245, 280, 283, 284 КУпАП, ст.ст. 196, 235, 458, 465, 467, 473, 495, 519, 520, 527 Митного кодексу України, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина ОСОБА_1 визнати винним у порушенні митних правил, передбачених статтею 473 Митного Кодексу України.

Накласти на громадянина ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді конфіскації товарів, заборонених до пересилання через митний кордон України, зазначених в описі предметів до протоколу про ПМП № 0479/10000/24 від 27 травня 2024 року.

Стягнути з громадянина ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя: