Рішення від 10.07.2024 по справі 918/524/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" липня 2024 р. Справа № 918/524/24

Господарський суд Рівненської області у складі: суддя Романюк Р.В.,

за участю секретаря судового засідання Шандалюк А.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу

за позовом Управління архітектури, містобудування, житлово - комунального господарства та земельних відносин Дубенської міської ради

до Фізичної особи - підприємця Дворжак Тамари Олександрівни

про стягнення коштів

За участю представників сторін:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

Управління архітектури, містобудування, житлово - комунального господарства та земельних відносин Дубенської міської ради (далі - Позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Фізичної особи - підприємця Дворжак Тамари Олександрівни (далі - Відповідач) в якій просить стягнути 30 923,96 грн.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що рішенням виконавчого комітету Дубенської міської ради від 20.08.2015 р. № 350 ФОП Дворжак Т.О. надано дозвіл на розміщення конструкції зовнішньої реклами, а саме рекламного щита розміром 6,0 х 3,0 м в м. Дубно на вул. Кременецька терміном на п'ять років. 31.08.2015 р. ОСОБА_1 видано дозвіл № 73 на тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій та укладений договір на тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій № 73. Строк дії дозволу по 31.08.2020 р.

Позивач зазначає, що у зв'язку з тим, що рішенням Дубенської міської ради від 15.05.2019 р. № 3728 затверджений Порядок визначення розміру плати за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності, то при продовженні дозволу № 73 від 31.08.2015 р. був укладений новий договір на тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій від 18.09.2020 р. № 37/73. Згідно п. 3.2. договору позивач на правах власника надає відповідачу в тимчасове користування місця розташування спеціальних конструкцій, а останній сплачує до місцевого бюджету плату за тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій в розмірі 857 гривень на місяць.

Позивач вказує, що з моменту укладення договору відповідач по справі здійснював плату за договором лише один раз - 15000 гривень. Отже, заборгованість за договором від 18.09.2020 р. № 37/73 становить 30923,96 гривень (10618,44 грн. (за 2022 рік) + 15037,44 грн (2023 рік), + 5268,08 грн. (2024 рік).

За твердженням позивача, позивачем на адресу відповідача надсилались листи (від 12.01.2022 р. № 01-25-4/22, від 27.01.2023 р. № 14-21/01-25/23, від 29.09.2023 р. № 289/01-25/23, від 29.01.2024 р. № 30-4/01-25/24) з проханням сплатити заборгованість, яка виникла за договором, однак ОСОБА_1 заборгованості так і не сплатила.

13.06.2024 року до суду від відповідача надійшов відзив на позов відповідно до якого просить суд відмовити в задоволенні позову повністю, посилаючись на те, що 23.11.2021 року Дубенською міською радою, у відповідь на заяву ОСОБА_1 , листом № 07-02-30/1042-Д-1292 було повідомлено про звільнення від відповідальності за невиконання своїх зобов'язань, які виникли на підставі договору на тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій для розміщення зовнішньої реклами.

При цьому, відповідач вказує на те, що в додатку 4 до Правил розміщення зовнішньої реклами у м. Дубно затвердженого рішенням № 3728 від 15.05.2019 року такого типу спеціальної конструкції яка передбачена договором № 37/73 не вказується, що унеможливлює обґрунтування нарахованої заборгованості. Враховуючи п. п. 3.2. п. 3 Договору № 37/73 - підставою для оплати є договір, а сума оплати - 857 грн на місяць.

19.06.2024 року до господарського суду від позивача надійшла відповідь на відзив в якій вважає доводи представника відповідача викладені у відзиві на позов необґрунтованими, вказуючи про те, що відповідачем не надано суду жодних доказів неможливості використання ним спеціальних конструкцій в період карантину, а відповідно й доказів того, що він не міг розповсюджувати рекламу в цей період. Постановою КМУ від 27.06.2023 р. № 651 відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 р. на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Однак, відповідачем з 1 липня 2023 року жодної сплати за Договором не здійснено.

Разом з тим, позивач зазначає, що Управління архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства та земельних відносин Дубенської міської ради та Дубенська міська рада є окремими юридичними особами. Дубенська міська рада не була стороною договору, який був укладений між позивачем та відповідачем по справі. Звільнити відповідача від зобов'язань можна було лише внаслідок укладення відповідних додаткових угод між сторонами договору. Однак, жодних документів між управління архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства та земельних відносин Дубенської міської ради та ОСОБА_1 з цього питання не укладалося.

За твердженням позивача, підписуючи Договір Дворжак Т.О. погоджувалася з його умовами, у тому числі щодо розміру плати, який встановлений ним. Також, в 2021 році нею було сплачено 15000 гривень на виконання договору, що свідчить про визнання його умов.

09.07.2024 року до господарського суду від позивача надійшла заява про розгляд справи без участі в якій просить суд здійснювати розгляд справи № 918/524/24 без участі представника Управління архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства та земельних відносин Дубенської міської ради, позов задовольнити у повному обсязі.

Прийняті у справі судові рішення та інші процесуальні дії.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 30.05.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та призначено розгляд справи на "19" червня 2024 р.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 19.06.2024 року розгляд справи відкладено на "10" липня 2024 р.

Представник позивача в судове засідання 10.07.2024 року не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить Довідка Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документ в електронному вигляді (Ухвала від 19.06.2024 р.) надіслано одержувачу Управлінню архітектури, містобудування, житлово - комунального господарства та земельних відносин Дубенської міської ради в його електронний кабінет, документ доставлено до електронного кабінету 20.06.2024 року.

Представник відповідача в судове засідання 10.07.2024 року не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 06 002 733 082 26, яке наявне в матеріалах справи.

Згідно з ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

За таких обставин, враховуючи, що неявка представників позивача та відповідача не перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному розгляду всіх обставин справи, відтак, керуючись статтею 202 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Фізична особа - підприємець Дворжак Тамара Олександрівна звернулася до Дубенської міської ради із заявою від 07.08.2015 року з проханням видати дозвіл на розміщення реклами, рекламний щит, за адресою: м. Дубно, вул. Грушевського, вул. Замкова, вул. Кременецька, вид діяльності - роздрібна торгівля деталями та приладдям для авто/зас.

Рішенням Виконавчого комітету Дубенської міської ради Рівненської області № 350 від 20.08.2015 року "Про надання дозволу ОСОБА_1 на розміщення зовнішньої реклами на території м. Дубно" вирішено надати дозвіл фізичній особі - підприємцю Дворжак Тамарі Олександрівні, котра проживає АДРЕСА_1 на розміщення рекламних щитів розміром 3,0 х 6,0 метра на вул. Замкова (біля ГРП) та на вул. Кременецькій (згідно викопіювання), розміром 2,0 х 3,0 метра на вул. М. Грушевського (біля кафе "Зодіак") терміном на 5 (п'ять) років.

На підставі рішення виконавчого комітету Дубенської міської ради № 350 від 20.08.2015 року виданий дозвіл № 73 на тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій ФОП Дворжак Т.О., адреса місця розташування рекламного засобу: вул. Кременецька, рекламний щит розміром 6,0 х 3,0 м, строк дії дозволу з 31.08.2015 р. до 31.08.2020 року; продовжено з 18.09.2020 року до 17.09.2025 року.

31.08.2015 року між Управлінням архітектури, будівництва та земельних питань Дубенської міської ради (Управління) та фізичною особою - підприємцем Дворжак Тамарою Олександрівною (Розповсюджувач) укладено Договір № 73 на тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.1. Договору, управління, на правах власника надає розповсюджувачу в тимчасове користування місця розташування спеціальних конструкцій згідно з поданою розповсюджувачем заявою, яка є невід'ємною частиною договору. Розповсюджувач сплачує в місцевий бюджет плату за тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій, згідно з виставленим рахунком. Податок за рекламу розповсюджувач сплачує в місцевий бюджет.

Згідно п. 1.2. та п. 1.3. Договору, дія даного договору поширюється на місця розташування спеціальних конструкцій, зазначених в поданій розповсюджувачем заяві. Договір набуває чинності з дня підписання. Термін дії договору становить 5 (п'ять) років. Якщо за місяць до закінчення дії договору жодна сторона не висловить у письмовій формі побажання його розірвати, термін дії вважається продовженим ще на один рік.

Розповсюджувач зобов'язується: своєчасно і в повному обсязі перераховувати на бюджетний рахунок міста: р/р 31417544700003 в ГУДКСУ у Рівненській області; МФО 833017; ЄДРПОУ 38043480; зазначену в даному договорі суму, яка складає в місяць 105 грн. Оплату згідно договору проводити щомісячно. При простроченні нараховується пеня в розмірі 0,5 % від зазначеної суми. (п. 2.1. та п. 2.2. Договору).

Вказаний Договір підписаний повноважними представниками сторін та скріплений відбитком печатки управління.

Рішенням Дубенської міської ради Рівненської області № 3728 від 15.05.2019 року "Про затвердження Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Дубно", вирішено: затвердити Правила розміщення зовнішньої реклами в м. Дубно згідно з додатком; визнати таким, що втратило чинність, рішення Дубенської міської ради від 21.06.2013 р. № 2319 "Про правила розміщення зовнішньої реклами в м. Дубно"; установити, що дозволи на розміщення зовнішньої реклами в місті Дубно, надані до набрання чинності цього рішення, є дійсними до закінчення строку їх дії.

За змістом п. 2.1. Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Дубно, спеціальні конструкції - тимчасові та стаціонарні рекламні засоби (світлові та несвітлові, наземні та неназемні (повітряні), плоскі та об'ємні стенди, щити, панно, транспоранти, троли, таблички, короби, механічні, динамічні, електронні табло, екрани, панелі, тумби, складні просторові конструкції, аеростати, повітряні кулі тощо), які використовуються для розміщення зовнішньої реклами.

Фізична особа - підприємець Дворжак Тамара Олександрівна звернулася до Дубенської міської ради заявою від 12.08.2020 року з проханням продовжити термін дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами № 68, 71, 73, за адресою: АДРЕСА_2 , строком на п'ять років.

Рішенням Виконавчого комітету Дубенської міської ради Рівненської області № 347 від 17.09.2020 року "Про переоформлення дозволу ОСОБА_1 на розміщення зовнішньої реклами на території м. Дубно" вирішено, зокрема, переоформити ОСОБА_1 , котра проживає АДРЕСА_1 , дозвіл № 73 від 31.08.2015 року на тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій, а саме: двостороннім рекламним щитом типу "білборд" розміром 3,00 х 6,0 м в кількості 1 шт. у АДРЕСА_3 , терміном на 5 (п'ять) років.

18.09.2020 року між Управлінням архітектури, будівництва та земельних питань Дубенської міської ради (Управління) та ОСОБА_1 (Розповсюджувач) укладено Договір № 37/73 на тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.1. Договору, у відповідності до умов даного договору та Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Дубно (далі - Правила), управління надає розповсюджувачу у тимчасове користування місце для розташування спеціальних конструкцій зовнішньої реклами за адресою відповідно дозволу на розміщення зовнішньої реклами № 73 від 31.08.2015 року (далі - Дозвіл), виданого на підставі рішення виконавчого комітету Дубенської міської ради від 20.08.2015 року № 350, термін дії якого продовжено на підставі рішення виконавчого комітету Дубенської міської ради від 17.09.2020 року № 347, а розповсюджувач використовує надані місця для тимчасового розміщення спеціальних конструкцій, своєчасно та згідно з умовами цього договору здійснює оплату за тимчасове користування місцем та звільняє місце не пізніше наступного робочого дня після закінчення строку дії дозволу та/або цього договору.

Згідно п. 1.2. Договору, місце надається для розміщення виключно тих засобів, що вказані у дозволі, а саме: двосторонній рекламний щит типу "біл-борд" розміром 3,00 х 6,0 метра в кількості 1 шт. у м. Дубно на вул. Кременецька (згідно викопіювання, яке є невід'ємною частиною дозволу).

Пунктами 3.1. - 3.4. Договору передбачено, що плата за тимчасове користування місцями, які перебувають у комунальній власності, для розташування спеціальних конструкцій здійснюється на підставі цього договору та визначається у порядку, встановленому і затвердженому рішенням Дубенської міської ради № 3728 від 15.05.2019 року "Про затвердження Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Дубно". Плата за тимчасове користування місцями вноситься розповсюджувачем щомісячно до 25 числа поточного місяця на бюджетний рахунок міста у розмірі 857,00 грн/місяць. Підставою для оплати є даний договір, факт неотримання рахунку на оплату не звільняє розповсюджувача від здійснення плати за тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій. Нарахування плати здійснюється з дня видачі дозволу на тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій. Відсутність спеціальної конструкції на вказаних місцях не є підставою для звільнення від плати за користування місцями. Розповсюджувач зобов'язаний провести оплату з обов'язковим поданням управлінню копії відповідних квитанцій не пізніше останнього робочого дня поточного місяця. Допускається авансове перерахування грошових коштів.

За несвоєчасне внесення плати за тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій розповсюджувачу нараховується пеня в розмірі 1,5 % від суми заборгованості за кожен день прострочення платежу. При надходженні коштів до міського бюджету першочергово погашається пеня, а після цього - основна сума заборгованості (п. 3.5. Договору).

Згідно п. 3.7. Договору, сторони погодились, що плата за тимчасове користування місцями, які перебувають у комунальній власності, для розташування спеціальних конструкцій автоматично підлягає перерахуванню щорічно в січні кожного року на поточний рік шляхом коригування плати за попередній рік на рівень інфляції за цей же рік.

Відповідно до ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє протягом строку дії наданого дозволу (п. 7.1. Договору).

Вказаний Договір підписаний повноважними представниками сторін та скріплений відбитком печатки управління.

Позивач зазначає, що згідно умов п. 3.7. Договору, початкова сума сплати за рекламу в розмірі 857,00 грн., щороку підлягала коригуванню на індекс інфляції за 2020 рік - 105,0%, за 2021 рік - 110,0%, за 2022 рік - 126,6%, за 2023 рік - 105,1%. Таким чином, розмір плати за тимчасове користування місцями за один місяць становила в 2020 році - 857,00 грн., в 2021 році - 899,85 грн. (857,00 грн. х 105 %), в 2022 році - 989,83 грн. (899,85 грн. х 110%), в 2023 році - 1253,12 грн. (989,83 грн. х 126,6%) та в 2024 році - 1317,02 грн. (1253,12 грн. х 105,1%).

Так, за період з 18 вересня 2020 року по 1 травня 2024 року відповідач мав сплатити 45923,96 гривень за тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій (за період з 18.09.2020 р. по 31.12.2020 р. - (857 грн х 3 місяці) + (857 грн. / 30 днів х 13 днів (період 18.09.2020-30.09.2020) = 2942,28 грн.; за 2021рік - 899,85 грн. х 12 місяців - 10798,20 грн.; за 2022 рік - 989,83 грн. х 12 місяців = 11877,96 грн.; за 2023 рік - 1253,12 грн. х 12 місяців = 15037,44 грн; за період з 01.01.2024 по 01.05.2024 - 1317,02 грн. х 4 місяці = 5268,08 грн.

Відповідно до виписки банку, відповідач частково сплатив позивачу за тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій на суму 15 000,00 грн.

Відповідачем подано суду лист Дубенської міської ради № 07-02-30/1042-Д-1292 від 23.11.2021 року в якому зазначено, що у зв'язку з тим, що встановлення Кабінетом Міністрів України карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID - 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 є обставиною непереборної сили, Дворжак Т. на період дії таких обставин, звільняється від відповідальності за невиконання своїх зобов'язань, які виникли на підставі договорів на тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій для розміщення зовнішньої реклами.

Управління архітектури, будівництва та земельних питань Дубенської міської ради зверталося до Дворжак Т. з листом № 01-25-4/22 від 12.01.2022 р. в якому просило при здійсненні розрахунків за користування місцями розташування спеціальних конструкцій з 01.01.2022 року брати до уваги нову щомісячну плату, зокрема, по договору № 73 від 31.08.2015 року в сумі 990,00 грн. При цьому, у вказаному листі управління повідомило про наявність заборгованості по сплаті за користування місцями розташування спеціальних конструкцій станом на 01.01.2022 року, яку просило терміново погасити. Вказаний лист отримано Дворжак Т. 21.01.2022 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 3560301340857.

Управління архітектури, будівництва та земельних питань Дубенської міської ради зверталося до Дворжак Т. з листом № 14-21/01-25/23 від 27.01.2023 р. в якому просило при здійсненні розрахунків за користування місцями розташування спеціальних конструкцій з 01.01.2023 року брати до уваги нову щомісячну плату, зокрема, по договору № 37/73 від 18.09.2020 року в сумі 1253,34 грн. При цьому, у вказаному листі управління повідомило про наявність заборгованості по сплаті за користування місцями розташування спеціальних конструкцій станом на 01.01.2023 року, яку просило терміново погасити до 20.02.2023 року. Вказаний лист отримано Дворжак Т. 10.02.2023 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 3560301750931.

Рішенням Дубенської міської ради Рівненської області № 2615 від 22.12.2022 року "Про припинення управління житлово - комунального господарства Дубенської міської ради" вирішено: припинити управління житлово - комунального господарства Дубенської міської ради шляхом приєднання його до управління архітектури, будівництва та земельних питань Дубенської міської ради; перейменувати управління архітектури, будівництва та земельних питань Дубенської міської ради на управління архітектури, містобудування, житлово - комунального господарства та земельних відносин Дубенської міської ради.

Управління архітектури, містобудування, житлово - комунального господарства та земельних відносин Дубенської міської ради зверталося до Дворжак Т. з листом № 289/01-25/23 від 29.09.2023 р. в якому зазначило, що станом на 01.10.2023 року заборгованість по сплаті за користування місцями розташування спеціальних конструкцій складає, зокрема, по договору № 37/73 від 18.09.2020 р. - 33 625,00 грн, рахунок - фактура № 3 від 29.09.2023 року. При цьому, у вказаному листі управління просило терміново погасити борг до 10.10.2023 року з поданням управлінню копії відповідних квитанцій, що підтверджують проведення оплати. Вказаний лист отримано Дворжак Т. 13.10.2023 року, рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 3560402668420.

Управління архітектури, містобудування, житлово - комунального господарства та земельних відносин Дубенської міської ради зверталося до Дворжак Т. з листом № 30-4/01-25/24 від 29.01.2024 р. в якому просило при здійсненні розрахунків за користування місцями розташування спеціальних конструкцій з 01.01.2024 року брати до уваги нову щомісячну плату, зокрема, по договору № 37/73 від 18.09.2020 року в сумі 1317,26 грн. При цьому, у вказаному листі управління повідомило про наявність заборгованості по сплаті за користування місцями розташування спеціальних конструкцій станом на 01.01.2023 року, яку просило терміново погасити до 15.02.2024 року. Вказаний лист отримано Дворжак Т. 02.02.2024 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 3560302122101.

Докази сплати позивачу відповідачем заборгованості за тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій в сумі 30 923,96 грн суду не подано.

Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.

Між сторонами у справі виникли цивільно-правові відносини на підставі укладених Договорів на тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій в силу статті 11 Цивільного кодексу України, які за своєю правовою природою є договорами оренди, судом враховано законодавство що встановлює та регулює договірні зобов'язання, які виникають на підставі договору оренди.

Частиною 1 статті 143 Конституції України встановлено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ч. 1 ст. 144 Конституції України).

Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до п. п. 1 та 2 п. а) ст. 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: 1) управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад; 2) встановлення порядку та здійснення контролю за використанням прибутків підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідних територіальних громад.

Згідно з ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 3 Господарського кодексу України (далі - ГК України), під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).

Згідно ч. 1 ст. 509 ЦК України та ч. 1 ст. 173 ГК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 ЦК України).

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 ЦК України).

Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди). Особливості найму (оренди) державного і комунального майна встановлюються Законом України "Про оренду державного та комунального майна".

Згідно ч. 1 - ч. 5 ст. 762 ЦК України, за найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Плата за найм (оренду) майна може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за найм (оренду) майна встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за найм (оренду) майна. Наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася. Плата за найм (оренду) майна вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі (ч. 1 та ч. 4 ст. 286 ГК України).

Положеннями ст. 525, ч. 1 ст. 526 ЦК України, ч. 1 ст. 193 ГК України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Закон України "Про рекламу" визначає засади рекламної діяльності в Україні, регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами.

За змістом ст. 1 Закону України "Про рекламу", зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

За змістом ч. 1 ст. 16 Закону України "Про рекламу", розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Зовнішня реклама на територіях, будинках та спорудах розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб).

Згідно з ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

За частиною 1 статті 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання (ч. 1 та ч. 2 ст. 614 ЦК України).

Як унормовано положеннями частини 2 статті 193 ГК України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Відповідно до ст. 617 ЦК України, особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов'язання, відсутність у боржника необхідних коштів.

Висновки суду за результатами вирішення спору.

За результатами з'ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст.ст. 75-79, 86 ГПК України, враховуючи, що відповідач відповідно до умов договору № 73 на тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій від 31.08.2015 року та договору № 37/73 на тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій від 18.09.2020 року неналежно виконав обов'язку щодо оплати за право тимчасового користування місцем розташування спеціальних конструкцій, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та стягнення з фізичної особи - підприємця Дворжак Тамари Олександрівни 30 923,96 грн заборгованості.

Посилання відповідача на лист Дубенської міської ради яким звільнено останнього від сплати за тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій, не приймається судом, оскільки, як вбачається з даного листа, міською радою звільнено від відповідальності за невиконання своїх зобов'язань, які виникли на підставі договорів, а не від зобов'язань щодо оплати за тимчасове користування місцями розташування спеціальних конструкцій.

Розподіл судових витрат.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на зазначене, враховуючи, що позов визнано обґрунтованим судом в повному обсязі, судові витрати у справі по сплаті судового збору у розмірі 2 422,40 грн покладаються на відповідача у справі.

Керуючись ст. ст. 129, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Дворжак Тамари Олександрівни ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління архітектури, містобудування, житлово - комунального господарства та земельних відносин Дубенської міської ради (35603, Рівненська обл., м. Дубно, вул. Замкова, 4, код ЄДРПОУ 25675957) 30 923,96 грн (тридцять тисяч дев'ятсот двадцять три гривні 96 копійок) заборгованості та 2 422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок) витрат по сплаті судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Позивач (стягувач): Управління архітектури, містобудування, житлово - комунального господарства та земельних відносин Дубенської міської ради (35603, Рівненська обл., м. Дубно, вул. Замкова, 4, код ЄДРПОУ 25675957).

Відповідач (боржник): Фізична особа - підприємець Дворжак Тамара Олександрівна ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені статтями 256 - 257 Господарського процесуального кодексу України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 16 липня 2024 року.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.

Суддя Р.В. Романюк