Постанова від 16.07.2024 по справі 560/10199/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/10199/23

Головуючий у 1-й інстанції: Блонський В.К.

Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.

16 липня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Полотнянка Ю.П.

суддів: Драчук Т. О. Смілянця Е. С.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 вересня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.09.2023 позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2022 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2021 (від 06.04.2023 №85), виданої Центром прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.01.2022, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2021 (від 06.04.2023 №85), виданої Центром прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля.

Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що оскільки Кабінет Міністрів України не приймав нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії, а тому відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки Центром прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України.

Апелянт вказує, що довідка Центру прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля про розмір грошового забезпечення від 06.04.2023 №85 видана без дотримання Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, відтак не є підставою для проведення відповідного перерахунку пенсії.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як встановлено судом першої інстанції, позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Центром прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку (від 06.04.2023 року №85) про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2021.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 21.04.2023 повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії за новою довідкою.

Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 №1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" від 20.01.2021 №29, посадові оклади відповідних категорій військовослужбовців збільшилися з 01.12.2021.

Отже, у позивача виникло право перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2021, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-XII.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

За правилами ч. 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно вимог ч.3 ст.51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із п.3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків.

Форма довідки про суму грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії затверджена додатком 2 до Порядку №45.

Як було зазначено вище, Центром прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2021 для проведення з 01.01.2022 перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Колегія суддів звертає увагу, що в довідці Центру прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля від 06.04.2023 року №85 міститься посилання на те, що підставою для її видачі є постанова Кабінету Міністрів України від 20.01.2021 №29 "Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери".

Так, вказаною постановою Примітку 1 до додатка 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (Офіційний вісник України, 2002 р., № 36, ст.1699; 2005 р., № 34, ст.2064) після абзацу третього доповнено новим абзацом такого змісту:

"Посадові оклади (тарифні ставки) з 1 січня 2021 р. розраховуються виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду - 2670 гривень, з 1 грудня 2021 р. - 2893 гривні."

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, що п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2020 року № 1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" визначено, що умови оплати праці, посадові оклади (ставки заробітної плати) та ставки погодинної оплати праці, визначені цією постановою, поширюються на відповідні категорії працівників (невійськовослужбовців і тих, що не мають звань рядового і начальницького складу) всіх бюджетних установ, закладів та організацій незалежно від відомчого підпорядкування.

Тобто, видана Центром прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля Національного центру управління та випробовувань космічних засобів Державного космічного агентства України довідка від 06.04.2023 №85 не може слугувати підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача, оскільки фактично вона видана на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2021 №29 "Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", якою внесено зміни до постанови КМ України від 30.08.2002 №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», яка не регулює питання грошового забезпечення військовослужбовців.

Отже, посилання суду першої інстанції на постанову Кабінету Міністрів України від 20.01.2021 №29 "Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", якою було внесено зміни у постанову Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2020 року № 1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери»" згідно з якою було збільшено посадові оклади керівних працівників, фахівців, робітників Національного центру управління та випробування космічних засобів, є необґрунтованим, оскільки пунктом 5 цієї постанови передбачено, що її дія на військовослужбовців не поширюється.

Таким чином, надаючи оцінку викладеному, колегія суддів приходить до висновку, що довідка Центру прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля Національного центру управління та випробувань космічних засобів Держаного космічного агентства України від 06.04.2023 №85 складена на підставі нормативно-правового акта, який не підлягає застосуванню в межах спірних правовідносин, у зв'язку з чим вказана довідка не має юридичного значення для цілей перерахунку пенсії військовослужбовцю та не створює для пенсійного органу обов'язків щодо її застосування для цілей перерахунку пенсії позивачу.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 28 лютого 2023 року по справі № 640/17917/19 та від 13 грудня 2023 року у справі №320/5213/19.

Крім того, колегія суддів зауважує, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» не передбачена виплата надбавки за складність, напруженість у роботі та за шифрувальні роботи, які в свою чергу зазначені в довідці Центру прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля Національного центру управління та випробовувань космічних засобів Державного космічного агентства України від 02.05.2021 №108, що свідчить про те, вказана довідка від 06.04.2023 №85 не відповідає формі, затвердженій додатком 2 до Порядку №45, враховуючи висновки рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у справі №160/8324/19.

Також, п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, визначено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону ( 2262-12 ) уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Колегія суддів наголошує, що позивач не надав доказів звернення до обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому перебуває на обліку щодо видачі оновленої довідки (у формі, затвердженій додатком 2 до Порядку №45) про грошове забезпечення станом на 01.12.2021 для перерахунку пенсії.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки від 06.04.2023 №85, виданої Центром прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а тому суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч.2 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно ч.1 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Отже, при розгляді справи судом першої інстанції не надано оцінку усім обставинам у справі, що мають значення для її вирішення, а тому рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, що призвело до неправильного вирішення справи, тому рішення суду першої інстанції належить скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити повністю.

Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 вересня 2023 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Полотнянко Ю.П.

Судді Драчук Т. О. Смілянець Е. С.