про зупинення провадження у справі
16 липня 2024 року м. Житомир справа № 240/4909/24
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглядаючи у письмовому провадженні питання про зупинення провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернулась до суду з даним позовом, в якому просить визнати протиправними відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначені та виплаті пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 01.12.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Житомирській області здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 No 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з страхові внески.
В обґрунтування позовних вимог вказала, що перебуває на обліку Головному управлінні Пенсійного фонду України Житомирській області та отримує пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку, передбаченого статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Керуючись своїм правом та досягнувши 60-річного віку, 01.12.2023 позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2020-2022 роки.
Однак листом від 08.01.2024 відповідач відмовив в призначені пенсії за віком, оскільки позивачу вже була призначена пенсія за віком відповідно до Закон № 796- XII XII.
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Матеріали справи свідчать, що відмовляючи позивачу у призначені та виплаті пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, відповідач вказав, що такий показник застосовується лише при призначенні пенсій, а також у разі, коли особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Позивачу призначено пенсію з 2015 року і вона з цього часу отримує пенсію за віком. На інші види пенсії не переходила.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку щодо необхідності зупинення провадження у справі із наступних підстав.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Так, як встановлено судом, ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 09.07.2024 у справі №№300/5450/23 передано на розгляд судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду справу за позовом особи до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні.
Предметом розгляду в даній справі є позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Івано-Франківській області про відмову у призначенні позивачці пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2020-2022 роки.
Спір у цій справі виник у зв'язку з відмовою територіального органу Пенсійного фонду України призначити позивачці пенсію за віком на загальних підставах відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачено страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 09.03.2023, яка була обґрунтована тим, що позивачка вже отримує пенсію за віком, яку було призначено на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до статті 13 Закону №1788-XII.
При цьому, слід відмітити, що предмети спірних правовідносин, що розглядається у даній справі, та у справі №300/5450/23, є подібними.
Підставою для передачі цієї справи на розгляд судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду визначена необхідність відступити від висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 17.06.2021 у справі №336/7438/16-а, від 13.02.2019 у справі №334/917/17 та інших, у яких викладено правовий висновок про наявність в осіб, яким призначалась пенсія за віком на пільгових умова відповідно до статті 13 Закону 1788-XII, права на призначення пенсії за віком на загальних підставах (після досягнення пенсійного віку) відповідно до Закону №1058-ІV із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії.
Отже, з урахуванням положень п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України та беручи до уваги обставини подібність правовідносин (призначення пенсії за віком на підставі різних законів), що формування відповідних правових висновків Верховного Суду у справі №300/5450/23, може вплинути на наслідки розгляду даної справи, відтак суд дійшов висновку щодо необхідності зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі №300/5450/23.
Керуючись статтями 236, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Зупинити провадження в адміністративній справі № 240/4909/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі №300/5450/23.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.В. Капинос