Рішення від 16.07.2024 по справі 240/34572/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2024 року м. Житомир

справа № 240/34572/23

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул.Лятошинського Бориса, 5, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому (з урахуванням уточненої позовної заяви від 02.01.2024 за вх.№209/24) просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області протиправними;

- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про відмову у перерахунку пенсії №064350006104 від 29.08.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до спеціального страхового стажу період роботи ОСОБА_1 на посаді заступника директора з навчальної роботи та вчителем англійської мови з 22.08.1994 по 22.09.2003, призначити та виплатити грошову допомогу ОСОБА_1 в розмірі десяти пенсій, передбаченої пунктом 7-1 розділу 15 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернулася до органу Пенсійного фонду України із відповідною заявою про призначення грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області рішенням №064350006104 від 29.08.2023 відмовило в призначенні такої грошової допомоги у зв'язку із тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року №909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років" посада заступника директора школи не передбачена.

У зв'язку з цим до спеціального стажу, що дає право зокрема, на виплату вказаної допомоги не зараховано період її роботи з 22.08.1994 по 22.09.2003 на посаді з заступника директора школи з навчальної роботи Радомишльської ЗОШ І-ІІІ ступенів ім.Т.Г.Шевченка.

Вважаючи, що має право на зарахування вказаного стажу до спеціального та призначення виплатити грошової допомоги, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 16.01.2024 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачами.

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження у справі надіслав до суду відзив на позовну заяву (за вх.№13858/24).

Зазначає, що позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду у Вінницькій області правомірно відмовлено у призначенні та виплаті грошової допомоги в розмірі десяти пенсій, передбаченої пунктом 7-1 розділу 15 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», у зв"язку з тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року №909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років" посада заступника директора школи не передбачена.

Саме тому страховий стаж в закладах освіти відповідно до вказаного Переліку становить 28 років 07 місяців 06 днів, що є недостатнім для виникнення права на виплату грошової допомоги.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України уВінницькій області у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не надіслав до суду відзив на позовну заяву.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суд розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.

22 серпня 2023 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV.

З урахуванням принципу екстериторіальності, заяву позивача про призначення пенсії розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області та 29 серпня 2023 року прийнято рішення №064350006104 про відмову у призначенні та виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV, у зв"язку з відсутністю необхідного спеціального стажу.

В зазначеному рішенні вказано, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року №909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років" посада заступника директора школи не передбачена, саме тому період роботи з 22.08.1994 по 22.09.2003 зараховано до страхового стажу на загальних підставах.

Вказано, що страховий стаж у закладах освіти відповідно до Переліку становить 28 років 07 місяців 06 днів.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсії за вислугу років працівникам освіти призначають відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII).

Відповідно до п. «е» ст. 55 Закону №1788-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Як передбачено п. 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Такий Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, який визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до п. 7-1 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою Кабінету Міністрів Україні 23.11.2011 року № 1191 (далі - Порядок №1191).

Відповідно до п. 2 Порядку №1191, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені: переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року №909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».

Згідно з п.5 Порядку №1191, грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 р. призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

Відмовляючи позивачці у виплаті грошової допомоги, відповідно до п.7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідач послався на недостатній страховий стаж, що дає право на виплату одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.

До спеціального стажу, як працівника освіти, відповідачем не зараховано період роботи позивача з 22.08.1994 по 22.09.2003 на посаді заступника директора школи, з підстав відсутньої такої посади у Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року №909.

Суд вказує, що постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 затверджено "Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років" (Перелік № 909), яким установлено заклади освіти і посади, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років: у загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах - учителі, логопеди, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідуючі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, завідувачі філіями, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної) роботи, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи; - у позашкільних навчальних закладах: директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.

Тобто, Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року №909 передбачена посада заступника з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною.

Разом із тим, постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 14 червня 2000 року затверджено перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, яким посаду заступника директора загальноосвітнього навчального закладу з навчальної роботи належать до категорії педагогічних працівників.

Суд наголошує, що відповідно до записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 22.08.1985, ОСОБА_1 15.08.1985 прийнята на посаду вчителя англійської мови в Радомишльську СШ №1; з 22.08.1994 призначена на посаду заступника директора школи, наказ №104 від 22.08.1994; з 23.09.2003 призначена на посаду заступника директора з навчальної роботи, вчителя англійської мови Радомишльського ліцею №1 ім.Т.Г.Шевченка порядком переводу з посади заступника директора з навчальної роботи, вчителя англійської мови Радомишльської ЗОШ І-ІІІ ступенів їм.Т.Г.Шевченка, на підставі наказу №194-ка від 23.09.2003 по відділу освіти, наказ №120 від 23.09.2003 по Радомишльському ліцею №1.

Достовірність записів сумніву не викликає. Крім того суд вказує, що на підтвердження спірного трудового стажу позивачем надано довідку №48 від 08.09.2023, видану Відділом освіти, молоді та спорту Радомишльської міської ради Житомирської області, згідно зі змістом якої ОСОБА_1 працювала заступником директора з навчально-виховної роботи та вчителем іноземної мови в Радомишльській середній школі №1 з 22.08.1994 по 22.09.2003. Також вказано, що запис у трудовій книжці "заступник директора" передбачає виконання обов"язків заступника директора з навчально-виховної роботи.

З огляду на викладене, зазначене свідчить про те, що назва посади на якій працювала позивачка з 22.08.1994 по 22.09.2003 у Радомишльській середній школі №1, а саме "заступник директора" була невірно записана у трудовій книжці.

Суд вказує, що відповідальність за належне і своєчасне оформлення штатних розкладів та вірне внесення в трудові книжки працівників освіти найменування посад покладається на керівників підприємств та установ і не може позбавити особу гарантованого Конституцією права на належне пенсійне забезпечення.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що стаж роботи позивачки з 22.08.1994 по 22.09.2003 у Радомишльській середній школі №1 на посаді заступника директора з навчальної роботи необхідно зарахувати до спеціального (педагогічного) стажу, який дає право на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, та на підставі матеріалів справи спростовується доводи відповідача про не підтвердження необхідного спеціального стажу, понад 30 років (28 років 07 місяців 06 днів зарахований органом Пенсійного фонду + понад 9 років зарахований в межах розгляду даної справи) перебування позивача на посаді, що дає право на призначення та виплату такої допомоги.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 29.08.2023 №064350006104 про відмову ОСОБА_1 у призначенні та виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV.

Отже, позивачка має право на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, що передбачена п.7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З цього приводу суд зазначає, що для ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд вважає за можливе зобов'язання суб'єкта владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, який уповноважений вчиняти дії, спрямовані на відновлення порушених прав позивача зарахувати позивачці до спеціального (педагогічного) стажу період роботи на посаді заступника директора з навчальної роботи у Радомишльській середній школі №1 з 22.08.1994 по 22.09.2003 та нарахувати і виплатити грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Щодо частини позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, суд вказує наступне.

Позивач помилково просить також визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у призначенні та виплаті грошової допомоги, оскільки у даному випадку права та законні інтереси позивача, як пенсіонера, порушуються саме прийняттям рішення про відмову у виплаті вказаної допомоги, а не діями органу Пенсійного фонду України.

Крім того, публічно-правовий спір між сторонами виник у зв'язку з прийняттям суб'єктом владних повноважень рішення при здійсненні владних управлінських функцій, а не певних юридично значимих дій, які можуть бути предметом судового оскарження окремо від цього рішення.

Враховуючи наведене, у задоволенні позову в частині визнання протиправними дій відповідача слід відмовити.

Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

У силу приписів ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідн. номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд. 7, м.Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н,10003. код ЄДРПОУ 13559341) та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (Хмельницьке шосе, 7, м.Вінниця, 21028, код ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 29.08.2023 №064350006104 про відмову ОСОБА_1 у призначенні та виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком відповідно до пункту 7-1розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (педагогічного) стажу період роботи на посаді заступника директора з навчальної роботи у Радомишльській середній школі №1 з 22.08.1994 по 22.09.2003 та нарахувати і виплатити грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 536 (п"ятсот тридцять шість) грн 80 (вісімдесят) коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 536 (п"ятсот тридцять шість) грн 80 (вісімдесят) коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено в повному обсязі 16 липня 2024 року.

Суддя А.В. Горовенко