Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 липня 2024 року Справа№200/2963/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Духневича О.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
15 травня 2024 року через систему "Електронний суд" до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 19.04.2024 року П/С № 914670301362 «Про відмову в оформленні та виплаті недоотриманої пенсії ОСОБА_1 », що прийняте за заявою ОСОБА_1 про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, що подана 14.03.2023 року як представником ОСОБА_2 ;
- зобов'язати відповідача виплатити ОСОБА_1 , яка є представником спадкоємця ОСОБА_2 , спадщину у вигляді недоотриманої пенсії у сумі 58629,73 грн. згідно Свідоцтва про право на спадщину за законом від 14.03.2023 року, що зареєстроване в реєстрі за № 67.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.06.2023 по справі № 200/1171/23 відповідачем розглянуто заяву від 14.03.2023 про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера.
Рішенням відповідача від 19.04.2024 № П/С № 914670301362 позивачу відмовлено в оформленні та виплаті недоотриманої пенсії, оскільки виявлені порушення норм чинного законодавства, а саме п. 1.1 (заява подана довіреною особою), п. 1.2 (відсутній рахунок відкритий в АТ “Ощадбанк” на ім'я спадкоємця), п. 1.5 (не надано довідку ВПО), п. 2.26 Порядку № 22-1 (відсутній документ посвідчуючий особу-спадкоємця ОСОБА_2 ).
Рішення від 19.04.2024 П/ НОМЕР_2 позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Тому з метою захисту своїх прав та законних інтересів, звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.05.2024, зазначена вище справа була розподілена та передана судді Духневичу О.С.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.05.2024 відкрито провадження у справі та вирішено її розглядати в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Донецьким окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
17.06.2024 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Обгрунтовуючи відзив відповідач зазначив, що 14.03.2023 позивач, як представник, який діє на підставі нотаріально посвідченої довіреності в інтересах ОСОБА_2 звернулась через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою № 442 щодо оформлення недоотриманої пенсії за померлого ОСОБА_3 відповідно до статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV. Для оформлення недоотриманої пенсії було надано скановані оригінали документів, а саме: заява щодо виплати недоотриманої пенсії від 14.03.2023 № 442; паспорт ОСОБА_1 № НОМЕР_3 , виданий 04.03.2020; довідка про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру ОСОБА_1 від 14.03.2020 № 444403-20; картка фізичної особи - платника податків на ім'я ОСОБА_1 ; довіреність на ім'я ОСОБА_1 від 04.12.2021 серія НОМЕР_4 ; свідоцтво про право на спадщину за законом на ім'я ОСОБА_2 від 14.03.2023 НРТ № 238954; свідоцтво про смерть ОСОБА_3 від 25.11.2021 серії НОМЕР_5 .
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.06.2023 по справі № 200/1171/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянуто заяву від 14.03.2023 про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 19.04.2024 П/С № 914670301362 позивачу відмовлено в оформленні та виплаті недоотриманої пенсії, оскільки виявлені порушення норм чинного законодавства, а саме п. 1.1 Порядку № 22-1 (заява подана довіреною особою), п. 1.2 Порядку № 22-1 (відсутній рахунок відкритий в АТ “Ощадбанк” на ім'я спадкоємця), п. 1.5 Порядку № 22-1 (не надано довідку ВПО), п. 2.26 Порядку № 22-1 (відсутній документ посвідчуючий особу-спадкоємця ОСОБА_2 ).
Відповідач зазначив, що подана позивачем заява не відповідала вимогам чинного законодавства, а тому управління діяло чітко відповідно до норм законодавства та в межах повноважень, жодним чином не порушуючи прав позивача на володіння майном або права звернення до органів публічного права.
Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_1 (дівоче прізвище ОСОБА_4 ) - є донькою ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_6 , виданим 20.04.1989 Київським відділом РАЦСу м. Донецька та свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_7 від 28.05.2011 виданим відділом реєстрації актів цивільного стану Красноармійського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер рідний батько позивача - ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 , виданим 25.11.2021 Покровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).
Відповідно до довіреності, яка була нотаріально посвідчена приватним нотаріусом Покровського районного нотаріального округу Донецької області Шемчуком Н.Б. 04.12.2021 та зареєстрованою в реєстрі за № 500, ОСОБА_1 є представником своєї матері ОСОБА_2
14.03.2023 приватним нотаріусом Покровського районного нотаріального округу Донецької області Шемчук Н.Б. видано свідоцтво про право на спадщину за законом на ім'я ОСОБА_2 , яке видане на недоотриману за життя пенсію ОСОБА_3 , вартість спадкового майна 58629,73 грн.
14.03.2023 позивач, як представник, який діє на підставі нотаріально посвідченої довіреності в інтересах ОСОБА_2 звернулась через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою № 442 щодо оформлення недоотриманої пенсії за померлого ОСОБА_3 відповідно до статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV. Для оформлення недоотриманої пенсії було надано скановані оригінали документів, а саме: заява щодо виплати недоотриманої пенсії від 14.03.2023 № 442; паспорт ОСОБА_1 № НОМЕР_3 , виданий 04.03.2020; довідка про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру ОСОБА_1 від 14.03.2020 № 444403-20; картка фізичної особи - платника податків на ім'я ОСОБА_1 ; довіреність на ім'я ОСОБА_1 від 04.12.2021 серія НОМЕР_4 ; свідоцтво про право на спадщину за законом на ім'я ОСОБА_2 від 14.03.2023 НРТ № 238954; свідоцтво про смерть ОСОБА_3 від 25.11.2021 серії НОМЕР_5 .
При формуванні вказаного пакету документів на порталі Пенсійного фонду України програмою запропоновано зберегти сформовану заяву та заяві було присвоєно № 442.
Відповідачем вказаній заяві присвоєно статус «Помилковий», в розділі «Повідомлення» зазначено, що подання заяви за довіреністю не передбачене п. 1.1 Порядку № 22-1. Необхідно особисто подавати документи.
Не погоджуючись із відмовою у розгляді заяви, вважаючи, що такі дії порушують її права як представника (повіреного) фізичної особи та суперечать законодавству, позивач звернулась до суду з позовом.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29.06.2023 по справі № 200/1171/23 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, що подана 14.03.2023, як представником ОСОБА_5 ..
Зобов'язано відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, яка подана 14.03.2023 з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.06.2023 по справі № 200/1171/23 відповідачем розглянуто заяву ОСОБА_1 від 14.03.2023 про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера.
Рішенням відповідача від 19.04.2024 П/С № 914670301362 позивачу відмовлено в оформленні та виплаті недоотриманої пенсії, оскільки виявлені порушення норм чинного законодавства, а саме п. 1.1 (заява подана довіреною особою), п. 1.2 (відсутній рахунок відкритий в АТ “Ощадбанк” на ім'я спадкоємця), п. 1.5 (не надано довідку ВПО), п. 2.26 Порядку № 22-1 (відсутній документ посвідчуючий особу-спадкоємця ОСОБА_2 ).
Рішення від 19.04.2024 № П/С № 914670301362 позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Тому з метою захисту своїх прав та законних інтересів, звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
При вирішені спору суд виходить з того, що принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно ст. 1 Закону № 1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника (ст. 9 Закону № 1058-IV).
Згідно ч. 1 ст. 46 Закону № 1058-IV, нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Питання виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера врегульовані статтею 52 Закону № 1058-IV.
Так, положеннями ст. 52 Закону № 1058-IV передбачено, що сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.
У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Вищевказана норма закону кореспондується зі статтею 91 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 № 1788-XII, згідно з якою суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
При зверненні кількох членів сім'ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну.
Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшли не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.
Як встановлено судом, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.06.2023 по справі № 200/1171/23 відповідачем розглянуто заяву ОСОБА_1 від 14.03.2023 про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера.
Рішенням відповідача від 19.04.2024 № П/С № 914670301362 позивачу відмовлено в оформленні та виплаті недоотриманої пенсії, оскільки виявлені порушення норм чинного законодавства, а саме п. 1.1 (заява подана довіреною особою), п. 1.2 (відсутній рахунок відкритий в АТ “Ощадбанк” на ім'я спадкоємця), п. 1.5 (не надано довідку ВПО,) п. 2.26 Порядку № 22-1 (відсутній документ посвідчуючий особу-спадкоємця ОСОБА_2 ).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного Фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 1.1 Порядку № 22-1 визначено, що заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.
Заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436 (абз. 2 п. 1.1. Порядку № 22-1).
Днем звернення за виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Відповідно до пункту 2.26 Порядку № 22-1 регламентовано наступне.
Для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки з померлим пенсіонером, документ, що посвідчує особу заявника.
Непрацездатними членами сім'ї, зазначеними у частині другій статті 36 Закону, подаються документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера.
Члени сім'ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.
Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв'язку з відсутністю членів сім'ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.
Згідно з абз. 2 та 3 п. 4.3 Порядку № 22-1, рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Суд вважає за необхідне зазначити, що члени сім'ї померлого пенсіонера, які проживали разом із ним на день його смерті, мають право на суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку зі смертю, реалізація якого повинна здійснюватися у встановленому національним законодавством порядку, визначеному, зокрема, у Законі № 1058-IV і затвердженому на виконання його положень Порядку № 22-1.
Виходячи із аналізу правових норм, які регулюють порядок звернення особи за виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку із смертю пенсіонера в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, суд зазначає, що підставою для вчинення дій, спрямованих на тримання таких виплати, є відповідна заява особи разом із переліком документів, які додаються до такої заяви, подані до уповноваженого територіального органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.
При цьому, Порядком № 22-1 передбачені декілька способів звернення із заявами про виплату недоотриманої пенсії до структурних підрозділів ПФУ, а саме: особисто, засобами поштового зв'язку або через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.
Таким чином, на підставі доказів, які містяться у матеріалах справи, судом встановлено, що позивачем було дотримано порядок та спосіб звернення із заявою від 14.03.2023 за виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку із смертю пенсіонера.
При цьому, норми Порядку № 22-1 не містять вимог стосовно прямої заборони особам, що звертаються до пенсійних органів, подавати заяву через представника, уповноваженого на вчинення таких дій на підставі нотаріально посвідченої довіреності.
Аналогічного висновку дійшов Перший апеляційний адміністративний суд в постанові від 04.04.2024 по справі № 360/1258/23.
Необхідно зазначити, що стаття 59 Конституції України передбачає, що кожен має право на правову допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Доводи відповідача про те, що заява позивача про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може бути передана в пенсійний фонд тільки ним особисто, звужує конституційне право на звернення за допомогою через уповноваженого представника.
Отже, суд дійшов висновку, що чинним законодавством передбачена можливість подачі заяви як особисто позивачем, так і його особистої заяви уповноваженим представником, при цьому, відсутні вказівки на те, що останній повинен звертатися до органу ПФУ особисто та позбавлений можливості надіслати заяву та належні документи через представника.
Таким чином, судом встановлено, що позивачем було дотримано порядок та спосіб звернення за виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку із смертю пенсіонера, а також надано весь необхідний пакет документів передбачений Порядком № 22-1.
Згідно з пунктом 1 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.99 № 1596 (далі - Порядок № 1596), цей Порядок визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, у тому числі допомоги на поховання і сум пенсій, грошової допомоги, недоотриманих у зв'язку із смертю одержувача, особам, які мають право на отримання таких виплат, головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві (далі - органи Пенсійного фонду України) та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчого органу міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат, а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги, а у разі їх смерті - на поточні рахунки осіб, які мають право на отримання допомоги на поховання та недоотриманої суми пенсії, грошової допомоги, в уповноважених банках.
Згідно з абз. 2 п. 4 Порядку № 1596 допомога на поховання, сума пенсії, грошової допомоги, недоотримана у зв'язку із смертю одержувача, пенсія, грошова допомога в разі виїзду одержувача на постійне місце проживання за кордон та у випадках, що потребують термінових виплат, виплачуються органами Пенсійного фонду України, органами соціального захисту населення шляхом зарахування на поточний рахунок одержувача (особи, яка має право на отримання виплат у зв'язку із його смертю) в уповноваженому банку. У разі відсутності в одержувача поточного рахунка такі виплати можуть проводитися органами Пенсійного фонду України шляхом переказу коштів одержувачу без відкриття рахунка через банк, який є уповноваженим на провадження розрахунково-касових операцій з коштами Пенсійного фонду України, визначений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 січня 2004 р. № 25 “Про визначення уповноваженого банку, який провадить розрахунково-касові операції з коштами Пенсійного фонду України” (Офіційний вісник України, 2004 р., № 3, ст. 127), а також органами соціального захисту населення - через уповноважений банк, з яким передбачено такий спосіб виплати договором, зазначеним у пункті 3 цього Порядку.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 січня 2004 року № 25-р визначено АТ "Ощадбанк" уповноваженим банком, який провадить розрахунково-касові операції з коштами Пенсійного фонду України.
Для внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на обліку внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, уповноваженим банком є АТ "Ощадбанк".
Перерахування недоотриманої пенсії здійснюється на ім'я та рахунок особи, яка згідно з законодавством має право на зазначену виплату.
Отже, виплата недоотриманої пенсії у зв'язку із смертю особи здійснюється на поточні рахунки осіб, які мають право на отримання такої виплати, що відкриті в уповноважених банках, а у разі їх відсутності шляхом переказу коштів одержувачу без відкриття рахунка через банк, який є уповноваженим на провадження розрахунково-касових операцій з коштами Пенсійного фонду України.
При цьому суд звертає увагу, що матеріали справи не містять банківських реквізитів позивача на які повинні здійснюватися відповідні виплати, як і доказів відсутності таких рахунків.
Як встановлено судом, позивач не позбавлена права на отримання недоотриманої пенсії на особистий поточний рахунок, відкритий в уповноважених банках.
Отже, після надходження до відповідача відповідних відомостей щодо відкритих рахунків позивача в уповноважених банках, на які необхідно виплатити недоотриману пенсію, або відсутності таких рахунків, відповідач матиме можливість здійснити відповідні виплати в спосіб передбачений Порядком № 1596.
Проте, сама по собі відсутність відкритого рахунку в уповноваженому банку, відповідно до чинного законодавства не є підставою для прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про відмову у оформленні та виплаті недоотриманої пенсії.
Відсутність відповідного рахунку буде лише перешкодою для виконання такого рішення.
Аналогічного висновку дійшов Перший апеляційний адміністративний суд в постановах від 01.08.2022 по справі № 200/9474/21, від 04.04.2024 по справі № 360/1258/23.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність обґрунтованих підстав, для відмови позивачу у виплаті недоотриманої пенсії її батька з підстав не надання довідки про відкритий рахунок в уповноваженому банку.
Щодо посилання відповідача про необхідність надання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яка звертається за вказаними виплатами необхідно зазначити наступне.
Статус внутрішньо переміщеної особи врегульований Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII).
Згідно ст. 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
Відповідно до ст. 14 Закону № 1706-VII внутрішньо перемішені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо перемішеними особами.
Згідно ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 № 1382-IV громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
Суд зазначає, що статус внутрішньо переміщеної особи надає особі спеціальні, додаткові права (або "інші права", як це зазначено у ст. 9 Закону № 1706-VII) не звужуючи, між тим, обсяг конституційних прав та свобод особи та створюючи додаткові гарантії їх реалізації, а тому відповідач повинен всіляко сприяти відновленню виплат, гарантованих державою внутрішньо переміщеним особам.
З огляду на викладене, відсутність довідки внутрішньо переміщеної особи не може бути підставою для невиплати недоотриманої пенсії.
Таким чином, вказана підстава для невиплати недоотриманої пенсії є необґрунтованою.
Отже, рішення від 19.04.2024 П/С № 914670301362 "Про відмову в оформленні та виплаті недоотриманої пенсії ОСОБА_1 " є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо вимоги позивача виплатити їй, як представнику спадкоємця ОСОБА_2 , спадщину у вигляді недоотриманої пенсії у сумі 58629,73 грн. згідно Свідоцтва про право на спадщину за законом від 14.03.2023 року, що зареєстроване в реєстрі за № 67, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, приватним нотаріусом Покровського районного нотаріального округу Донецької області Шемчук Н.Б. 14.03.2023 видано свідоцтво про право на спадщину за законом на ім'я ОСОБА_2 , яке видане на недоотриману за життя пенсію ОСОБА_3 , вартість спадкового майна 58629,73 грн., що зареєстроване в реєстрі за № 67.
Відповідно до змісту довіреності, яка була нотаріально посвідчена приватним нотаріусом Покровського районного нотаріального округу Донецької області Шемчуком Н.Б. 04.12.2021 та зареєстрованою в реєстрі за № 500, ОСОБА_1 надано право, зокрема на одержання документів та грошових коштів, оформлених на ім'я ОСОБА_2 згідно Свідоцтва про право на спадщину.
Тобто, ОСОБА_1 згідно довіреності від 04.12.2021 № 500, як представник ОСОБА_2 має право на отримання спадщини у вигляді недоотриманої пенсії у сумі 58629,73 грн. згідно Свідоцтва про право на спадщину за законом від 14.03.2023 року, що зареєстроване в реєстрі за № 67.
З огляду на викладене, суд дійщов висновку що позивач має право на отримання спадщини у вигляді недоотриманої пенсії у сумі 58629,73 грн. згідно Свідоцтва про право на спадщину за законом від 14.03.2023 року, що зареєстроване в реєстрі за № 67.
Перевіривши в сукупності підстави відмови позивачу в оформленні та виплаті недоотриманої пенсії, суд дійшов висновку про неправомірність аргументів, на які зіслався відповідач, а тому позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 19.04.2024 П/С № 914670301362 "Про відмову в оформленні та виплаті недоотриманої пенсії ОСОБА_1 " та зобов'язання відповідача виплатити ОСОБА_1 , яка є представником спадкоємця ОСОБА_2 , спадщину у вигляді недоотриманої пенсії у сумі 58629,73 грн. згідно Свідоцтва про право на спадщину за законом від 14.03.2023 року, що зареєстроване в реєстрі за № 67.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову в розмірі 968,96 грн.
Враховуючи викладене, сплачений позивачем судовий збір за подачу позову до суду підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 262 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 19.04.2024 П/С № 914670301362 "Про відмову в оформленні та виплаті недоотриманої пенсії ОСОБА_1 ".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 , яка є представником спадкоємця ОСОБА_2 , спадщину у вигляді недоотриманої пенсії у сумі 58629,73 грн. згідно Свідоцтва про право на спадщину за законом від 14.03.2023 року, що зареєстроване в реєстрі за № 67.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 968,96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя О.С. Духневич