10 липня 2024 рокуСправа №160/14051/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Кучми К.С.
при секретарі судового засідання - Казаковій Л.А.
за участю:
представників позивача - Янковського О.К., Громової Г.С.
представника відповідачів - ОСОБА_1
розглянувши у підготовчому судовому засіданні у м.Дніпрі клопотання відповідача-1 - Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про залучення третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідача по адміністративній справі №160/14051/24, -
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду знаходиться вищезазначена справа за правилами загального позовного провадження за позовною заявою ТОВ "Комфі Трейд" до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Державної податкової служби України, в якій заявлені позовні вимоги:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 29.02.2024 року № 159/32-00-07-08-20, № 160/32-00-07-08-20, № 161/32-00-07-08-20 та від 05.03.2024 року №182/32/00-07-08-20, прийняті Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків;
- визнати протиправним та скасувати рішення ДПС України про результати розгляду скарги від 23.05.2024 року № 15298/6/99-00-06- 03-02-06.
На адресу суду 26.06.2024 року від відповідача-1 надійшло клопотання про залучення до участі у цій справі в якості третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідача - Головного управління ДПС в Одеській області, Головного управління ДПС у Вінницькій області, Головного управління ДПС у Хмельницькій області, Головного управління ДПС у Черкаській області.
Дане клопотання обґрунтовано тим, що відповідачем-1 було отримано копії матеріалів фактичних перевірок територіальних підрозділів ДПС щодо ТОВ "Комфі Трейд", на підставі яких були винесенні оскаржувані податкові повідомлення-рішення. Однак, територіальні органи ДПС, які здійснювали фактичні перевірки позивача володіють інформацією щодо порушених ним питань та можуть надати детальні пояснення щодо обставин справи. Так, наказом ДПС України від 04.09.2020 року №470 (в редакції наказу ДПС України від 30.09.2021 року № 729) затверджено Методичні рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів Державної податкової служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків. Контролюючий орган за основним місцем обліку платника податків повинен прийняти та вручити податкове повідомлення-рішення без ставлення під сумнів висновків акту перевірки та результатів розгляду заперечень на цей акт перевірки. Оскільки спірні податкові повідомлення-рішення від 29.02.2024 року №159/32-00-07-08-20, №160/32-00-07-08-20, №161/32-00-07-08-20 та від 05.03.2024 року №182/32/00-07-08-20, прийняті Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, на підставі актів фактичних перевірок, які складені співробітниками територіальних підрозділів ДПС слід залучити третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідача по адміністративній справі, а саме: Головне управління ДПС в Одеській області, Головне управління ДПС у Вінницькій області, Головне управління ДПС у Хмельницькій області, Головне управління ДПС у Черкаській області.
До суду від позивача 02.07.2024 року надійшли заперечення стосовно заявленого клопотання, в якому зазначено, що наказом Міністерства фінансів України від 21.10.2015 року №916, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 23.12.2015 року за №1617/28062, затверджено «Порядок оформлення і подання скарг платниками податків та іншими особами та їх розгляду контролюючими органами». За змістом даного наказу розділ VIII за результатами проведення процедури адміністративного оскарження контролюючим органом приймається рішення. Під час процедури адміністративного оскарження обов'язок доведення того, що будь-яке нарахування, здійснене контролюючим органом, або інше рішення контролюючого органу є правомірним, покладається на контролюючий орган. Так, спірні податкові повідомлення-рішення від 29.02.2024 року № 159/32-00-07-08-20, №160/32-00-07-08-20, № 161/32-00-07-08-20 та від 05.03.2024 року № 182/32/00-07-08-20 були оскаржені позивачем у адміністративному порядку, шляхом надсилання відповідної скарги до контролюючого органу вищого рівня, а саме ДПС України. 28.05.2024 р. позивачем було отримано рішення відповідача-2 про результати розгляду скарги від 23.05.2024 р. № 15298/6/99-00-06-03-02-06. З огляду на вище викладене, позивач вважає, що фактично відповідачем-2 було належним чином отримано від усіх територіальних органів інформацію, документи, докази, та інше, щоб ґрунтовано, всебічно та повністю розглянути дане питання. ДПС України, яка залучена до справи у якості відповідача-2, володіє усією необхідною інформацією, щодо доказової бази виявлених правопорушень, а отже залучення третіх осіб є не доцільним та може затягнути процедуру розгляду цієї справи. З огляду на викладене, позивач просить суд відмовити у задоволенні даного клопотання.
У підготовчому судовому засіданні представник відповідачів підтримав заявлене клопотання підтримав, просив суд його задовольнити.
Представники позивача у підготовчому судовому засідання просили суд відмовити у задоволенні клопотання про залучення третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідача по цій адміністративній справі.
Розглянувши дане клопотання суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі (ч.4 ст.49 КАС України).
Відповідно до ч.5 ст.49 КАС України, про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Отже, можливість залучення до справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, обумовлена рішенням суду, яке може вплинути на її права, свободи, інтереси та обов'язки. Таким чином, залучення третіх осіб сприяє підвищенню результативності процедури доказування та забезпечує всебічний розгляд адміністративної справи.
Як свідчать матеріали справи, предметом спору у цій справі є оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 29.02.2024 року № 159/32-00-07-08-20, № 160/32-00-07-08-20, №161/32-00-0708-20 та від 05.03.2024 року № 182/32/00-07-08-20, що прийняті Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків і рішення ДПС України про результати розгляду скарги від 23.05.2024 р. № 15298/6/99-00-06-03-02-06.
З урахуванням наведеного, проаналізувавши заявлене відповідачем-1 клопотання суд дійшов висновку про недоцільність залучення Головного управління ДПС в Одеській області, Головного управління ДПС у Вінницькій області, Головного управління ДПС у Хмельницькій області, Головного управління ДПС у Черкаській області до участі у цій справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, оскільки рішення у цій справі жодним чином не може вплинути на їх права чи обов'язки.
За таких обставин, у задоволенні клопотання відповідача-1 про залучення третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідача по адміністративній справі №160/14051/24 слід відмовити, з підстав заявлених в ньому.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.49, 241-243, 248, 250 КАС України, суд, -
У задоволенні клопотання відповідача-1 - Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про залучення третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідача по адміністративній справі №160/14051/24 - відмовити.
Відповідно до статті 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи.
Повний текст ухвали складено 15.07.2024 року.
Суддя К.С. Кучма