Рішення від 16.07.2024 по справі 140/4230/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2024 року ЛуцькСправа № 140/4230/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Про-Альянс» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Про-Альянс» (далі - ТзОВ «Про-Альянс») звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області) про визнання протиправним та скасувати податкового повідомлення-рішення (далі - ППР) від 01.11.2023 №00139600408 форми «Н».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДПС у Волинській області було проведено камеральну перевірку ТзОВ «Про-Альянс» з питань дотримання податкового законодавства в частині своєчасної реєстрації податкових накладних (далі - ПН) в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), за результатами якої було складено акт про результати камеральної перевірки від 12.09.2023 №13812/03-20-04-08/40929592.

01.11.2023 на підставі вказаного акту відповідач виніс ППР № 00139600408.

Позивач не згідний з ППР форми «Н» від 01.11.2023 № 00139600408 про застосування штрафу, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню з огляду на те, що позивач 29.07.2022 (при граничному терміні реєстрації- 31.07.2022) надіслав на реєстрацію в ЄРПН ПН в межах операційного дня, що підтверджується скриншотами сервісу електронного документообігу «M.E.doc» та протоколами з програмного забезпечення для подання звітності до контролюючих органів та обміну юридично значущими первинними документами між контрагентами в електронному вигляді, а відтак виконав визначений статтею 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) обов'язок з їх реєстрації (до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому складена ПН).

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач у відзиві на позов заперечив позовні вимоги та у їх задоволенні просив відмовити. В обґрунтування цієї позиції вказав, що за наслідками проведеної камеральної перевірки складено акт № 13812/03-20-04-08/40929592 від 12.09.2023. На підставі висновку акту перевірки контролюючим органом винесено ППР форми «Н» № 00139600408 від 01.11.2023.

Вказує на те, що позивачем не надано квитанцій, які б підтверджували направлення та отримання ДПС податкових накладних, більше того, долучені лише «протоколи про відправку документів», чиє джерело походження встановити неможливо.

Крім того, зазначає, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 №2120-ІХ (далі - Закон №2120-ІХ) внесено зміни до ПК України, а саме пункт 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України доповнено підпунктом 69.18, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.

Вважає, що висновок акта перевірки є обґрунтованим, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення правомірним.

Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ГУ ДПС у Волинській області проведено камеральну перевірку щодо недотримання граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТзОВ «Про-Альянс», за результатами якої складено акт камеральної перевірки від 12.09.2023 №13812/03-20-04-08/40929592.

У висновку зазначеного акту перевірки контролюючий орган вказав на порушення товариством пункту 201.10 статті 201 ПК України, в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних, а саме:

№1 від 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№2 від 02.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№3 від 04.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№4 від 04.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№5 від 05.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№6 від 05.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№7 від 05.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№8 від 07.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№9 від 07.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№10 від 08.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№11 від 08.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№12 від 12.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№13 від 13.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№14 від 13.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№15 від 13.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№16 від 15.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№17 від 15.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022.

На підставі вказаного акту перевірки, ГУ ДПС у Волинській області прийняло ППР № 00139600408 від 01.11.2023 (форма «Н»), яким до позивача за затримку реєстрації ПН/РК застосовано штраф у сумі 17340,00 грн.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

У розумінні підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».

Пунктом 11 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПК України передбачено, що з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Абзацом 1 пункту 201.10 ст.201 Кодексу визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Згідно із підпунктом 120-1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

Так, постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок №1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).

Пунктами 2, 3 Порядку №1246 встановлено, що операційний день частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 1246 до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких у встановленому порядку прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України «Про електронний цифровий підпис», Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 11 Порядку № 1246 встановлено, що після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).

Згідно з пунктом 14 Порядку № 1246 квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.

Відповідно до пункту 15 Порядку № 1246 у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Отже, у будь-якому випадку контролюючий орган протягом операційного дня зобов'язаний надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (аналогічний правовий висновок зроблено Верховним Судом у постанові від 17.04.2018 у справі № 820/6330/16).

Крім того, після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем. Строки, визначені для реєстрації податкових накладних, встановлені у календарних днях, при цьому право платника податку для реєстрації податкових накладних пов'язане виключно з операційним днем, який відповідно до Порядку №1246 триває з 8-ї до 20-ї години. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Наведені нормативні положення дають підстави для висновку, що в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДПС, та/або безпосередніх дій працівників ДПС, на яку (які) платник податку не має впливу.

Такі висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 03.04.2020 у справі №160/5380/19.

У цьому контексті встановлена нормою пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та /або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДПС у строк, встановлений цією статтею (аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 10.06.2019 у справі № 802/1825/16-а, від 12.07.2019 у справі № 0940/1600/18).

Спірним питанням у даних правовідносинах є встановлення порушення строків реєстрації податкових накладних, вказаних в акті перевірки та відображених у розрахунку штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення, а саме: №№ 1-17.

Як вбачається із матеріалів справи, позивачем за допомогою електронного сервісу «M.E.Doс» відправлено на реєстрацію наступні податкові накладні:

№1 від 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата подачі для реєстрації - 29.07.2022 о 18:02, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№2 від 02.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата подачі для реєстрації - 29.07.2022 о 18:04, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№3 від 04.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата подачі для реєстрації - 29.07.2022 о 18:05, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№4 від 04.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата подачі для реєстрації - 29.07.2022 о 18:07, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№5 від 05.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата подачі для реєстрації - 29.07.2022 о 18:08, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№6 від 05.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022, дата подачі для реєстрації - 29.07.2022 року о 18:10, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№7 від 05.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022 року, дата подачі для реєстрації - 29.07.2022 року о 18:11, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№8 від 07.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022 року, дата подачі для реєстрації - 29.07.2022 року о 18:13, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№9 від 07.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022 року, дата подачі для реєстрації - 29.07.2022 року о 18:14, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№10 від 08.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022 року, дата подачі для реєстрації - 29.07.2022 року о 18:16, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№11 від 08.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022 року, дата подачі для реєстрації - 29.07.2022 року о 18:17, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№12 від 12.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022 року, дата подачі для реєстрації - 29.07.2022 року о 18:19, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№13 від 13.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022 року, дата подачі для реєстрації - 29.07.2022 року о 18:20, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022.

№14 від 13.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022 року, дата подачі для реєстрації - 29.07.2022 року о 18:22, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№15 від 13.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022 року, дата подачі для реєстрації - 29.07.2022 року о 18:23, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№16 від 15.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022 року, дата подачі для реєстрації - 29.07.2022 року о 18:25, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022;

№17 від 15.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.07.2022 року, дата подачі для реєстрації - 29.07.2022 року о 18:27, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 01.08.2022.

Вказане підтверджується скриншотами сервісу електронного документообігу «M.E.Doc» та протоколами з програмного забезпечення для подання звітності до контролюючих органів та обміну юридично значущими первинними документами між контрагентами в електронному вигляді.

Суд звертає увагу, що вказані спірні накладні позивач направив на реєстрацію 29.07.2022 в проміжок часу з 18:02 до 18:27, тобто у термін, визначений законом і вони знаходилась в статусі «очікується доставка».

Будь-яких квитанцій про реєстрацію чи зупинення у реєстрації платник податку до кінця операційного дня не отримував.

Верховний Суд у постанові від 22.11.2021 у справі № 160/10558/19 дійшов висновку про те, що при розгляді справ про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних принциповим є не дата фактичного надходження податкових накладних до Єдиного реєстру податкових накладних, а дата їх відправлення виходячи з технічного способу реєстрації податкових накладних, тому скріншоти з програми «M.E.Doc» є належним засобом доказування.

Водночас, відповідач не надав суду доказів несправності засобів телекомунікаційного зв'язку платника податків чи інших доказів на підтвердження наявності вини позивача у порушенні граничного строку направлення на реєстрацію податкових накладних.

Крім того, в порушення вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України контролюючим органом не надіслані позивачу протягом операційного дня направлення податкових накладних квитанцій в електронному вигляді у текстовому форматі про прийняття зазначених податкових накладних або про їх неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкових накладних, з незалежних від позивача причин, тобто з причин, які не залежали від його волі.

Таким чином, у зв'язку з недотриманням контролюючим органом обов'язку із надіслання платнику податку квитанції про прийняття розрахунків коригування або про їх неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації розрахунків коригування, із врахуванням правових наслідків, передбачених пунктом 201.10 статті 201 ПК України, відповідно до приписів якого, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних (аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 23.01.2018 у справі № 806/832/17).

Суд дійшов висновку, що позивач виконав свій обов'язок щодо реєстрації в ЄРПН ПН №№1-17 у строк, встановлений пунктом 201.10 статті 201 ПК України.

Стосовно посилань представника відповідача у відзиві на підпункт 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, яким встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 08 години до 18 години, суд зазначає про таке.

Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 прийняття та перевірка ПН здійснюється в автоматизованому режимі, після чого формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації ПН. Таким чином, ПН реєструється автоматично без участі у цьому працівників ДПС (постанови Верховного Суду від 19.01.2019 у справі № 808/2275/16, від 04.06.2020 у справі № 802/1801/16-а).

Пунктом 2 Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827 (далі Порядок №557), операційний день визначений як частина дня, протягом якої за наявності технічної можливості здійснюється електронний документообіг. При цьому конкретні часові межі операційного дня Порядком №557 не визначені, тоді як пунктом 3 Порядку № 1246 встановлено, що операційний день в робочі дні триває з 8 до 20 години. Така тривалість операційного дня застосовується в цілях статті 201 ПК України як встановлена спеціальною нормою, що регулює порядок направлення електронного документа - податкової накладної (розрахунку коригування до податкової накладної) до ДПС для реєстрації в ЄРПН.

Верховний Суд в ухвалі від 15.09.2020 у справі № 640/19254/19 наголосив на необхідності розмежування «операційного дня для обміну електронними документами» та «операційного дня для реєстрації податкових накладних».

Крім того, автоматичний (віддалений) прийом ПН для реєстрації у ЄРПН - комп'ютерними системами ДПС не створює жодної небезпеки для платників податків.

На думку суду, підпункт 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України не стосується визначення операційного дня, протягом якого здійснюється реєстрація ПН.

За приписами пункту 109.1 статті 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Аналіз зазначеної норми дає підстави вважати, що законодавець передбачив можливість застосування до платника наслідків несвоєчасної реєстрації податкової накладної, передбачених статтею 120-1 ПК України, лише за наявності його вини.

Отже, позивач вжив заходів щодо реєстрації ПН у строк, встановлений пунктом 201.10 статті 201 ПК України та їх фактична реєстрація відбулася, про що зазначено в акті перевірки та підтверджується матеріалами справи.

З огляду на викладені обставини, суд вважає, що позивачем вчинено всіх залежних від нього заходів для недопущення порушення законодавства при реєстрації ПН в ЄРПН. На думку суду, вина позивача в порушенні граничного строку реєстрації зазначених ПН є відсутньою, що відповідно виключає протиправність діянь платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності, оскільки штраф, передбачений пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, за своєю правовою природою є фінансовою відповідальністю платника податків за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної, а відтак, може бути застосований виключно за умови наявності його вини. З урахуванням наведеного висновки контролюючого органу про порушення ТзОВ «Про-Альянс» пункту 201.10 статті 201 ПК України щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН є необґрунтованими та безпідставними.

З урахуванням встановлених обставин справи, на підставі наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позовні вимоги з наведених вище мотивів підлягають до задоволення у спосіб прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування ППР від 01.11.2023 №00139600408.

Як визначено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 2422,40 грн, сплачений платіжною інструкцією від 24.04.2024 №789.

Керуючись статтями 243-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 01 листопада 2023 року №00139600408.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Про-Альянс» судовий збір у розмірі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві грн. 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Про-Альянс» (43023, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Карбишева, 1/411, ідентифікаційний код 40929592).

Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44106679).

Суддя О. О. Андрусенко