Рішення від 16.07.2024 по справі 120/3646/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

16 липня 2024 р. Справа № 120/3646/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

У Вінницький окружний адміністративний суд звернулася з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України - Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних виплат, житлових субсидій та пільг, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії.

У позовній заяві позивач просила:

- визнати дії Пенсійного фонду України - Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних виплат, житлових субсидій та пільг та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області протиправними;

- зобов'язати Пенсійний фонд України - Департамент пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних виплат, житлових субсидій та пільг та Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області включити в загальний стаж її роботи період з 01.01.1985 по 01.01.1987 на підприємстві - Вінницька фабрика "Ремеблі" державного комунального підприємства побутового обслуговування "Сервісмеблі ЛТД".

Ухвалою суду від 27.03.2024 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позову шляхом подання до суду уточненої позовної заяви, приведеної у відповідність до вимог п. 2 та п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України.

16.04.2024 позивач подала позовну заяву у новій редакції, у якій відповідачем зазначила лише Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та прохальну частину викладено в такій редакції: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії за віком з урахуванням періоду праці з 01.01.1985 по 01.01.1987 на підприємстві - Вінницька фабрика "Реммеблі", державному комунальному підприємстві побутового обслуговування "Сервісмеблі ЛТД".

Ухвалою від 22.04.2024 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Установлено строк для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідно до матеріалів справи, копію ухвали від 22.04.2024 надіслано Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області в його електронний кабінет та доставлено 22.04.2024 о 21:30, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Проте, у встановлений судом строк Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області відзив на позовну заяву не подало, як і не надходило до суду заяви про продовження процесуального строку для подання відзиву.

Верховний Суд у постанові від 23.11.2022 у справі № 500/8027/21 дійшов висновку, що довідка про доставку в електронному вигляді рішення суду є належним доказом отримання стороною такого рішення.

Ухвалою суду від 11.07.2024 витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області протокол (розрахунок стажу позивача) Форми РС-право ОСОБА_1 .

15.07.2024 на виконання вимог ухвали від 11.07.2024 відповідач надав витребувані документи.

Суд, вивчивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивач, вважаючи, що в її страховий стаж не включено період роботи з 1985 по 1987 на Вінницькій фабриці "Реммеблі" звернулася до відповідача із відповідною заявою.

Листом від 09.05.2023 за № 2800-030201-8/25587 пенсійний орган повідомив, що в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 містяться довідки про заробітну плату: від 02.03.2014 № 732 (видана Вагонною дільницею ст. Київ-Пасажирський) за період роботи з березня 1974 року по жовтень 1975 року; від 25.02.2011 № 3/062 (видана ВАТ "Маяк") за період роботи з грудня 1975 року по квітень 1979 року; від 04.01.2011 № 0-2579/01-26 (видана Архівним відділом Вінницької міської ради) за період роботи в ТОВ "Сервісмеблі" з січня 1988 року по грудень 1990 року (далі - довідка від № 0-2579/01-26). В довідці № 0-2579/01-26 зазначено, що особові рахунки по нарахуванню заробітної плати ОСОБА_1 за 1985-1987 року в документах фонду відсутні.

Водночас повідомлено, що довідки про заробітну плату за інші періоди роботи в ТОВ "Сервісмеблі ЛТД" в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 відсутні.

Розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено з урахуванням страхового стажу 48 років 10 місяців 23 дні (у тому числі зараховано період роботи на фабриці "Реммеблі" (ТОВ "Сервісмеблі", ТОВ "Сервісмеблі ЛТД" з 02.09.1982 по 30.07.2003) та заробітної плати, визначеної за період з 01.03.1974 по 31.10.1975, з 01.12.1975 по 31.03.1979 та за всі періоди страхового стажу з 01.07.2000 по 31.01.2011.

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами У країни.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-ІV (далі - Закон від 09,07.2003 № 1058-ІV).

Відповідно до ст. 8 Закону від 09.07.2003 № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1 ст. 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-ІV).

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-ІV).

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4 ст. 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-ІV).

Отже, з вище зазначеного слідує, що страховий стаж отриманий до впровадження системи персоніфікованого обліку обчислюється на підставі документів згідно законодавства, що діяло до набрання чинності Закону від 09.07.2003 № 1058-ІV.

Згідно з вимогами ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон від 05.11.1991 № 1788-ХІІ) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка працівника.

Вказаний висновок узгоджується із правовими позиціями Верховного Суду, викладеними у постановах від 05.12.2019 у справі №235/805/17, від 06.12.2019 у справі №663/686/16-а, від 06.12.2019 у справі №500/1561/17, від 05.12.2019 у справі №242/2536/16-а.

В даному випадку, обґрунтовуючи протиправність обрахунку відповідачем розміру пенсії позивача, остання зазначила, що неправомірно не зараховано до її страхового стажу період роботи з 01.01.1985 по 01.01.1987 на підприємстві - Вінницька фабрика "Ремеблі" державного комунального підприємства побутового обслуговування "Сервісмеблі ЛТД" на підставі наявних у трудовій книжці записів.

Поряд із цим, як видно із матеріалів справи, період роботи з 01.01.1985 по 01.01.1987 зарахований до страхового стажу позивач в повному обсязі, що підтверджується розрахунком стажу позивача, долученим відповідачем.

З огляду на викладене, твердження позивача щодо не зарахування до її страхового стажу періоду роботи з 01.01.1985 по 01.01.1987 є необґрунтованими.

Також суд відхиляє доводи позивача, що відповідач вказав загальний стаж її роботи 46 років 11 місяців 23 дні (без врахування періоду роботи за 1985-1987 роки), адже згідно протоколу (розрахунку стажу позивача) Форми РС-право, страховий стаж позивача становить 48 років 11 місяців 23 дні.

Відповідно до положень ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В силу приписів ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для відмови у задоволені позову.

Враховуючи, що у задоволенні вимог адміністративного позову відмовлено, підстави для присудження на користь позивача понесених при розгляді справи судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 13322403, вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005)

.

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна