61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649
11.07.2024 Справа № 905/801/24
Господарський суд Донецької області у складі судді Харакоза К.С.,
секретар судового засідання Пелих Т.В.,
розглянувши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна», м.Київ,
до відповідача Російської Федерації в особі Генеральної прокуратури Російської Федерації, м.Москва,
про відшкодування майнової шкоди у розмірі 377725026,97 грн.
за участю представників сторін:
від позивача - Шевченко І.В., Жукотанська О.В., в режимі відеоконференції,
від відповідача - не з'явився,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Російської Федерації в особі Генеральної прокуратури Російської Федерації про відшкодування майнової шкоди у розмірі 377725026,97 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та воєнних дій на території м.Маріуполь позивач зазнав майнової шкоди у розмірі 377725026,97 грн.
Ухвалою від 03.06.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі 905/801/24; справу вирішив розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначив на 25.06.2024 року о 16:00 год.
25.06.2024 через систему "Електронний суд" від Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» надішло клопотання про долучення доказів, в якому позивач просить суд приєднати до матеріалів справи товарні накладні. До клопотання додані додаткові документи.
25.06.2024 судове засідання не відбулося з причини оголошення на території Харківської області повітряної тривоги (повідомлення з сайту Офіційна карта повітряних тривог України https://map.ukrainealarm.com, що інформує про повітряну тривогу).
Ухвалою від 25.06.2024 суд призначив розгляд справи № 905/801/24 у судовому засіданні на 11.07.2024 року о 16:00 год.
11.07.2024 через систему "Електронний суд" від Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» надішло клопотання про долучення доказів, в якому позивач просить суд визнати причини неподання позивачем доказів у встановлений законом строк; приєднати до матеріалів справи довідку про балансову вартість обладнання та малоцінних товарно-матеріальних цінностей.
Відповідач відзиву на позовну заяву, будь-яких заяв та/або клопотань не надав.
Розглянувши в підготовчому засіданні 11.07.2024 матеріали справи, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Донецьку обласну військово-цивільну адміністрацію, та залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Міністерство юстиції України, з огляду на наступне.
Стаття 50 ГПК України встановлює, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Предметом розгляду даної справи є відшкодування майнової шкоди у розмірі 377725026,97 грн, яка виникла внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та воєнних дій на території м.Маріуполь.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13 червня 2023 р. № 624 місцеві держадміністрації, військові адміністрації, військово-цивільні адміністрації є публічними реєстраторами Реєстру пошкодженого та знищеного майна, що забезпечують внесення інформації (документів) про пошкоджене та знищене майно, про осіб, майно яких пошкоджено або знищено, шкоду та збитки, завдані внаслідок пошкодження такого майна, та іншої інформації, визначеної Порядком ( п. 14, 15 Постанови).
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 1 ЗУ "Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України" державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр пошкодженого та знищеного майна), - єдина державна інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, накопичення, обліку, обробки, зберігання та захисту інформації (документів) про рухоме та нерухоме майно (далі - майно), пошкоджене та знищене внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, осіб, майно яких пошкоджено або знищено, матеріальну шкоду (у тому числі збитки), завдану внаслідок пошкодження та знищення такого майна, компенсацію за пошкодження та знищення такого майна, фінансування відновлення пошкодженого та знищеного майна, а також іншої інформації (документів), визначеної Законом.
Також ч.1 ст. 3 вищевказаного Закону зазначається, що для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації), як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.
Встановивши, що ймовірний результат вирішення спору може вплинути на обсяг прав та обов'язків Донецької обласної військово-цивільної адміністрації, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі Донецьку обласну військово-цивільну адміністрацію (84306, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 6; код ЄДРПОУ 00022473) третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
В силу норм ст.129 Конституції України обов'язковість рішення суду визначено однією із основних засад судочинства.
За приписами ст.326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Згідно Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 липня 2014 р. № 228, Міністерство юстиції України (Мін'юст) є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що реалізує державну політику з організації примусового виконання рішень судів, тощо. Основними завданнями Мін'юсту є забезпечення своєчасного, повного і неупередженого виконання рішень у порядку, встановленому законодавством (п. 3, підпункт 2-4 Положення). Мін'юст відповідно до покладених на нього завдань організовує, контролює та здійснює примусове виконання рішень у випадках, передбачених законом (п. 4, підпункт 83-21 Положення).
Відповідно до ст.1 Закону України “Про виконавче провадження” виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч.1 ст. 76 Закону України “Про міжнародне приватне право” суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у випадках, зокрема, якщо у справах про відшкодування шкоди, якщо її було завдано на території України.
Водночас, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. З огляду на триваючу широкомасштабну збройну агресію Російської Федерації проти України воєнний стан в Україні продовжено.
Згідно з повідомленням Міністерства закордонних справ України через повномасштабну агресію Росії проти нашої держави дипломатичні відносини між Україною та Росією розірвано.
Через відсутність на теперішній час законодавчого врегулювання порядку виконання судових рішень про стягнення збитків спричинених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі Міністерство юстиції України (01601, м.Київ, вул. Городецького, 13; е-mail: callcentre@minjust.gov.ua; themis@minjust.gov.ua) третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
Згідно з п.3 ч.2 ст.183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
За змістом ч.2 ст. 232 ГПК України процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
За результатами судового засідання з метою необхідності забезпечення реалізації учасниками процесу своїх прав, а також належної підготовки справи до розгляду по суті, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання.
Керуючись ст. 12, 183, 232, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Відкласти розгляд справи на 25.07.2024 року о 16:00 год. зал судового засідання № 104.
Залучити до участі у справі Міністерство юстиції України (01601, м.Київ, вул.Городецького, 13; код ЄДРПОУ 00015622) третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
Залучити до участі у справі Донецьку обласну військово-цивільну адміністрацію (84306, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 6; код ЄДРПОУ 00022473) третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
Зобов'язати позивача направити на адресу Міністерства юстиції України, Донецької обласної військово-цивільної адміністрації копію позовної заяви з додатками; докази направлення надати суду.
Зобов'язати Міністерство юстиції України та Донецьку обласну військово-цивільну адміністрацію надати суду та сторонам пояснення стосовно обставин, що викладені в позовній заяві.
Продовжити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву із урахуванням вимог ст.165 ГПК України до дати судового засідання. Докази надіслання позивачу копії відзиву на позовну заяву та доданих до нього документів надати до суду.
Повідомити сторони, що у зв'язку із запровадженням на території України воєнного стану, на підставі рекомендацій Ради суддів України, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів і працівників суду, у відповідності до розпорядження керівництва суду, доступ до приміщення суду тимчасово обмежено.
Роз'яснити, що учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Участь у засіданні суду в режимі відеоконференції відбудеться лише за умови наявності об'єктивних обставин, які забезпечать можливість та безпеку проведення судового засідання у приміщенні Господарського суду Донецької області.
Повідомити учасників справи про обов'язок зареєструвати свій електронний кабінет в Єдиній інформаційно-телекомунікаційній системі (ЄСІТС) та можливість ознайомлення з матеріалами справи через ЄСІТС або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.
Направлення даної ухвали здійснювати шляхом електронного листування на електронні адреси сторін.
Ухвала набирає законної сили в день її підписання та оскарженню не підлягає.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://dn.arbitr.gov.ua.
Суддя К.С. Харакоз