Постанова від 15.07.2024 по справі 420/24522/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/24522/23

Перша інстанція: суддя Потоцька Н.В.,

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача - Турецької І. О.,

суддів - Градовського Ю. М., Шеметенко Л. П.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу адвоката Панчошака Олександра Дмитровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2023 року у справі за позовом адвоката Панчошака Олександра Дмитровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

У вересні 2023 року адвокат Панчошак О.Д., який діє в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду першої інстанції з позовом до Головного управління Національної поліції в Одеській області (далі - відповідач, ГУНП в Одеській області) в якому просив:

-визнати протиправною відмову у підготовці та направленні до ГУ УПФ в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, а також відомостей про інші розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на серпень 2019 року, для перерахунку пенсії з 01.09.2019;

-зобов'язати відповідача підготувати та направити до ГУ ПФУ в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, а також відомостей про інші розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на серпень 2019 року, що враховуються відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988), наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» (далі - Порядок №260) для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2019.

В обґрунтування позовних вимог адвокат Панчошак О.Д. пояснив, що його довіритель проходив службу в органах внутрішніх срав України, у тому числі в ГУ НП в Одеській області.

Після звільнення зі служби у 2016 році ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію на підставі Закону № 2262-ХІІ.

Адвокат пояснює, що на його звернення до ГУНП в Одеській області із запитом щодо видачі довідки для перерахунку пенсії його довірителя, отримав відмову із посиланням на відсутність правових підстав для видачі такої довідки.

Адвокат вважає відмову відповідача у видачі довідки протиправною та зазначає, що з вересня 2019 року розмір грошового забезпечення поліцейських збільшився за рахунок надання дозволу керівникам органів внутрішніх справ на збільшення виплати надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським та премії в розмірі до 100% посадового окладу, з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в залежності від посад, згідно листа Національної поліції України від 26.07.2019 №8714/09/29-2319.

На переконання адвоката, відмова відповідача порушує право його довірителя на належний соціальний захист, гарантоване Конституцією України та його право власності, у розумінні положень статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2023 року, ухваленим за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні), в задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовлено.

Вирішуючи спір та відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що положення статті 63 Закону № 2262-ХІІ та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 не містять правових підстав для перерахунку призначеної пенсії, з огляду на відсутність факту підвищення грошового забезпечення поліцейських, у порядку передбаченому Кабінетом Міністрів України.

При цьому, суд зауважив, що збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців за посадою аналогічною тій, яку займав позивач на час звільнення зі служби, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії, на підставі розпорядчих документів Національної поліції України, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та відзиву.

В апеляційній скарзі, адвокат Панчошак О.Д., представляючи інтереси ОСОБА_1 зазначає, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права, а відтак просить скасувати рішення суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позову та прийняти нове - про задоволення позову в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що суд першої інстанції під час ухвалення рішення проігнорував той факт, що листом Національної поліції України від 26.07.2019 вих.№8714/09/29-2019 до головних управлінь Національної поліції в областях доведена інформація про необхідність виплати поліцейським надбавки за специфічні умови проходження служби, передбаченої абзацом третім підпункту 1 пункту 4 Постанови №988. Виплату відповідної надбавки розпочато відповідачем з серпня 2019 року.

Таким чином, на переконання скаржника, станом на серпень 2019 року відбулося збільшення грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, а тому його довіритель має право на перерахунок пенсії з 01.09.2019.

Окремо адвокат зауважував на тому, що протиправні дії відповідача становлять втручання у майнові права позивача у розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки поняття майно охоплює як наявне майно, так і активи включаючи право вимоги, у зв'язку з чим заявник може стверджувати, що він має принаймні законні очікування стосовно ефективного здійснення свого права власності на пенсійне забезпечення.

ГУНП в Одеській області, скориставшись своїм процесуальним правом, подало відзив на апеляційну скаргу позивача, в якому зазначає про законність та обґрунтованість позиції суду першої інстанції, викладеної в оскаржуваному рішенні.

Посилаючись на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 26.04.2023 у справі №420/11589/22 та від 04.07.2023 у справі №500/1532/22, зазначає про безпідставність заявлених позовних вимог та доводів апеляційної скарги, у зв'язку з чим просить відмовити в задоволенні скарги, а рішення суду - залишити без змін.

Ураховуючи, що апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 КАС України, розглянув справу в порядку письмового провадження.

Фактичні обставини справи.

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх срав України, у тому числі в ГУНП в Одеській області.

Згідно витягу з Наказу №162 о/с від 31.03.2016 підполковник ОСОБА_1 , начальник Любашівського відділу поліції ГУНП в Одеській області, звільнений зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу) (а.с.10).

З квітня 2016 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію на підставі Закону № 2262-ХІІ.

Згідно наявної в матеріалах справи копії протоколу ГУ ПФУ в Одеській області за пенсійною справою №1513019788 від 13.05.2017 ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності у розмірі 80% грошового забезпечення, яке складалося із: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в т.ч., робота з таємними виробами, носіями та премії(а.с.11).

Листом від 30.08.2023 за №14/111/аз, у відповідь на адвокатський запит, ГУ НП в Одеській області повідомило про відсутність правових підстав для видачі довідки про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії.

Вважаючи порушеним своє право на отримання довідки для перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Джерела правового регулювання (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та оцінка суду апеляційної інстанції доводів апеляції і висновків суду першої інстанції.

Переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення.

Досліджуючи доводи апеляційної скарги адвоката Панчошака О.Д, який діє в інтересах ОСОБА_1 , стосовно того що протиправна відмова відповідача у видачі довідки порушує гарантоване Конституцією України право його довірителя на перерахунок пенсії, колегія суддів зазначає таке.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, пов'язані, зокрема, із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі і вище - Закон №2262-ХІІ).

Частина 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ визначає, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 згаданого Закону, за приписами якого перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі і вище - Порядок №45).

Пункт 1 Порядку №45 передбачає, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацами 1 та 2 пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

У Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка Постановою №103 була викладена в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

При цьому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №826/3858/18, визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Отже, оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначена форма довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін та до якої входили наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнаний протиправним та скасований пункт 3 Постанови №103.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, органи Національної поліції, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2, 3 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

На думку колегії суддів суд першої інстанції доречно зауважив, що на час звернення позивача із заявою про видачу довідки про розміри складових грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 встановлював, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2019 № 769 затверджена Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань» (далі - Інструкція №760).

Відповідно до пунктів 1, 2 розділу І Інструкції №760 визначена процедура організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Положеннями абзацу 4 пункту 3 розділу І, пункту 1 розділу ІІ Інструкції №760 визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України як структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Згідно пункту 2 розділу ІІІ Інструкції №760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).

Згідно пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

За аналізом викладених норм, суд першої інстанції виснував, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Аналогічний правова позиція неодноразово була викладена у постановах Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13, а також у постановах Верховного Суду від 20.12.2018 у справі № 686/15836/16-а, від 27.02.2019 у справі №753/23503/16, від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №988, якою затверджені схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

За змістом пункту 4 Постанови №988, керівникам органів, закладів та установ Національної поліції надано право, в межах, затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.

При цьому пунктом 7 Постанови № 988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.

Такий порядок затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» відповідно до статті 94 Закону № 580-VIII, Постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, який набрав чинності 27.05.2016 (далі- Порядок №260).

В силу вимог пункту 4 розділу ІІ Порядку №260 надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, при цьому в межах, затверджених асигнувань на грошове забезпечення.

Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу.

Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Поліцейським, які отримують підвищені посадові оклади, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції виплачується з урахуванням підвищених посадових окладів.

У разі несвоєчасного або неналежного виконання завдань, зниження результатів службової діяльності розмір установленої раніше надбавки за мотивованим поданням керівництва органу поліції може бути зменшено або надбавку взагалі скасовано, про що оголошується наказом.

Враховуючи викладене, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції є додатковим видом грошового забезпечення, який має індивідуальний характер, залежить від специфіки умов проходження служби кожного поліцейського, та може бути за певних умов зменшена або скасована.

Розмір і складові грошового забезпечення для призначення пенсії позивачеві обчислювались на підставі положень Постанови №988, з урахуванням отримуваних ним основних і додаткових видів грошового забезпечення перед звільненням.

Із вересня 2019 року для поліцейських законодавством не були введені нові або змінені щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Крім того, надбавка за специфічні умови проходження служби не є обов'язковою для нарахування та виплати поліцейському, у зв'язку з чим її встановлення окремому поліцейському, якому надалі така надбавка може бути зменшена або скасована, не тягне підстав для перерахунку пенсії особам, посади яких прирівняні до відповідної посади поліцейського.

На думку колегії суддів, суд першої інстанції доречно зауважив на відсутності доказів того, що з вересня 2019 року змінився розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення або були введені для поліцейських за прирівняною посадою, яку обіймав позивач, нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, внаслідок чого збільшилося грошове забезпечення таких осіб.

Колегія суддів наголошує на тому, що грошове забезпечення поліцейських унормовано Постановою № 988 та Порядком №260.

Позаяк, з часу прийняття цих нормативно-правових актів, визначений ними розмір видів грошового забезпечення поліцейських не змінився, колегія суддів вважає безпідставними доводи скаржника про наявність правових підстав для перерахунку пенсії позивача.

При цьому, з огляду на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії як у особи, яка проходила службу в органах Національної поліції, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для надання до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії.

Також колегія суддів зауважує, що збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців за посадою аналогічною тій, яку займав позивач на час звільнення зі служби, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії, на підставі розпорядчих документів, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому.

Слід зазначити, що висновок суду першої інстанції відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 26.04.2023 у справі №420/11589/22 та від 04.07.2023 у справі №500/1532/22.

Згідно частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Узагальнюючи викладене, колегія суддів доходить висновку, що доводи апеляції не знайшли свого підтвердження під час апеляційного перегляду. Наведені скаржником аргументи суперечать викладеним вище нормам чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, та указаній вище практиці Верховного Суду, а відтак підстави для її задоволення відсутні.

Відповідно до вимог статті 316 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги, якщо суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

На думку колегії суддів, суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування правильного по суті судового рішення відсутні.

Розподіл судових витрат, відповідно до вимог статті 139 КАС України не передбачений.

Стаття 328 КАС України встановлює право учасників справи, а також осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки на касаційне оскарження рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.

Водночас пункт 2 частини 5 вказаної статті встановлює, що не підлягають касаційному оскарженню, у тому числі судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Отже, враховуючи, що судом апеляційної інстанції постановлено рішення у справі розглянутої за правилами спрощеного позовного провадження, відсутні підстави для його оскарження в касаційному порядку.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 322, 325, 328 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу адвоката Панчошака Олександра Дмитровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2023 року у справі за позовом адвоката Панчошака Олександра Дмитровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку до Верховного Суду не підлягає, за винятком випадків, перелічених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Доповідач - суддя І. О. Турецька

суддя Ю. М. Градовський

суддя Л. П. Шеметенко

Повне судове рішення складено 15.07.2024.