Рішення від 15.07.2024 по справі 620/4905/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2024 року м. Чернігів Справа № 620/4905/24

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «ФІРМА «ГОЛД ТРАНС» до Державної служби України з безпеки на транспорті, начальника Відділу державного нагляду (контролю) у Чернігівській області Петренка Р.М. про визнання незаконною та скасування постанови,

УСТАНОВИВ:

Приватне підприємство “ФІРМА “ГОЛД ТРАНС” (далі - позивач, ПП "Фірма "Голд Транс") звернулося до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач1), начальника Відділу державного нагляду (контролю) у Чернігівській області Петренка Р.М. (далі - відповідач2), у якому просить: визнати незаконною постанову Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу №073793 від 20.03.2024 відносно позивача та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №073793 від 20.03.2024, складену начальником Відділу державного нагляду (контролю) у Чернігівській області Державної служби України з безпеки на транспорті ОСОБА_1 відносно позивача у зв'язку з відсутністю події правопорушення.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем2 порушено порядок розгляду справи, зокрема, не викликано для дачі пояснень представника ПП "Фірма "Голд Транс" та водія. Зазначено, що при здійсненні габаритно-вагового контролю автомобіля було складено тільки довідку про результати здійснення контролю, яка не містить характеристик в частині вимірювального та завантажувального обладнання, зокрема, якими саме вагами проводилося зважування транспортного засобу, який відсоток похибки ваг і чи враховувався під час зважування сипучий стан вантажу. Також позивачем вказано, що при проведенні габаритно-вагового контролю автомобіля жодних квитанцій або талонів у присутності водія не складалося, так само як і акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову, оскільки габаритно-ваговий контроль транспортного засобу був проведений в межах своїх повноважень та з дотриманням вимог чинного законодавства. Зазначає, що під час проведення контролю було виявлене порушення, а саме - перевезення подільного вантажу з перевищенням встановлених вагових норм на понад 10%. Також вказано, що водій був ознайомлений з актом №АВ001352 від 07.02.2024 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідкою №ДЗ001701 про результати здійснення габаритно-вагового контролю. Щодо розгляду справи відповідачем зазначено, що повідомлення про розгляд справи було надіслано і в подальшому отримано позивачем.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

07.02.2024 посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Київській області була проведена рейдова перевірка транспортного засобу марки SCANIA, модель R420, державний номерний знак НОМЕР_1 з причіпом KRONE, модель SDP27, державний номерний знак НОМЕР_2 , які належать позивачу, шляхом зважування, за результатами якої видано чек зважування від 07.01.2024 о 14:48 на підставі якого було складеноскладено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 07.02.2024 № АВ001352 та довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 07.02.2024 № ДЗ001701 (а.с. 61,62,63).

Водієм для перевірки було надано свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів, посвідчення водія, товарно-транспортну накладну від 07.02.2024 року №8531477.

Зважування проводилось на габаритно - ваговому комплексі, який утримується в робочому стані та відповідає законодавству в сфері стандартизації та сертифікації відповідно до свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №427, чинного до 29.03.2024 року (а.с. 60).

Після проходження габаритно - вагового контролю було встановлено, що загальна маса транспортного засобу з вантажем становить 40,76 тон при нормативно допустимих 40 тонах, навантаження на одиночну вісь транспортного засобу склало 13,1 тон при нормативно допустимих 11,5 тонах. Таким чином, інспектором було зроблено висновок, що вагові параметри навантаження на одиночну вісь перевищене на 13,9% над нормативно допустимими.

Також посадовою особою Державної служби України з безпеки на транспорті було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 07.02.2024 № АР012479, яким зафіксовано порушення позивачем 22.5. Правил дорожнього руху рух, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, а саме: перевозив подільний вантаж (висівки), навантаження на одиничну вісь склало 13,1 т, при допустимих 11,5 т, перевищення склало 13,9%. Відповідальність за вказане порушення передбачене абзацом 15 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт": перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 10 до 20 відсотків (а.с. 64).

На адресу Приватного Підприємства "ФІРМА "ГОЛД ТРАНС" було направлено повідомлення від 19.02.2024 про запрошення позивача на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на 20.03.2024 з 10.00 год. до 11.00 год. (а.с. 65).

Вказане відправлення було вручене позивачу 23.02.2024, що підтверджується копію рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 66).

За результатами розгляду справи про порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт Відділом державного нагляду (контролю) у Чернігівській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 20.03.2024 № 073793, якою на Приватне Підприємство "ФІРМА "ГОЛД ТРАНС" накладено штраф у розмірі 17000,00 грн., відповідно до абзацу 15 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с. 67).

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі - Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно підпункту 1 пункту 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (підпункти 15, 27 пункту 5 Положення).

Відтак, саме на Укртрансбезпеку покладені повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.

Частиною другою статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі - Правила № 30), рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

В силу вимог пункту 3, абзацу четвертого пункту 4 Правил № 30 транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує вказані показники. Зокрема, навантаження на одинарну вісь - 11,5 тон для автомобільних доріг державного значення.

Частинами першою, четвертою статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок № 879).

Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції (пункт 3 Порядку № 879).

Згідно з пунктами 4, 6 Порядку № 879 робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.

Власники (балансоутримувачі) пунктів габаритно-вагового контролю здійснюють фінансування робіт (послуг) з їх утримання, обслуговування та забезпечення функціонування.

Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

Відповідно до пунктів 12, 13 Порядку № 879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.

З матеріалів справи слідує, що габаритно-ваговий контроль було здійснено за допомогою габаритно - вагового комплексу, який утримується в робочому стані та відповідає законодавству в сфері стандартизації та сертифікації відповідно до свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №427, чинного до 29.03.2024 року (а.с. 60).

Отже, станом на дату проведення зважування транспортного засобу позивача (07.02.2024) метрологічна характеристика вимірювальної техніки відповідала вимогам нормативно-технічної документації.

Як встановлено судом, посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) в Київській області Державної служби України з безпеки на транспорті було виявлено порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт, а саме: перевезення вантажу з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 10% до 20% включно.

Відповідно до пунктів 21, 22 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі - Порядок № 1567) у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).

В силу статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.

Згідно з абзацом 15 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У відповідності до пунктів 25-27 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу, на адресу АДРЕСА_1 було направлено повідомлення від 19.02.2024 про дату та час розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 66).

Таким чином, відповідач здійснив передбачені Порядком № 1567 дії для належного повідомлення позивача про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Суд не приймає до уваги посилання позивача, що ним здійснювалось перевезення подільного вантажу, а тому під час руху по дорозі можливе переміщення вантажу по всім осям транспортного засобу, з огляду на те, що перевізник повинен дотримуватись технічних характеристик, не навантажувати на автомобіль більше його технічних можливостей і не допускати перевантаження транспортного засобу, в даному випадку, на одиничну вісь транспортного засобу більше 11,5 тон.

Крім того, навіть у випадку доведення можливості переміщення вантажу, ця обставина не спростовує встановленого під час зважування перевищення допустимого осьового навантаження. Наведеними вище нормативними актами не передбачається можливості звільнення перевізника від відповідальності за порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом у випадку переміщення вантажу у вантажному відсіку автомобіля.

Так, згідно чинного законодавства та жодними вітчизняним чи міжнародним нормативним документом не передбачені виключення з Правил дорожнього руху України щодо правильності розміщення та кріплення вантажу при перевезенні подільних (в тому разі сипучих) вантажів.

Переміщення ватажу під час руху не є припустимим, оскільки його переміщення спричиняє збільшення динамічної маси транспортного засобу при гальмуванні, а також порушує стійкість транспортного засобу. Вказані негативні переміщення вантажу під час руху можуть призвести до непередбачуваних катастрофічних наслідків та є загрозою для безпеки дорожнього руху.

При цьому, суд зазначає, що законодавцем чітко передбачено критичну похибку в розмірі 2%, що дозволяє враховувати специфіку вантажу, в тому числі й подільного, який під час транспортування здатний зсуватися (перемішуватися).

Завантажуючи вантажний автомобіль в межах дозволеної фактичної маси, перевізник зобов'язаний враховувати дозволені навантаження на осі транспортного засобу, нерівномірний розподіл маси вантажу на осі, зміну маси транспортного засобу та можливе перевищення вагових параметрів після здійснення заправки автомобіля пальним тощо.

Щодо посилання позивача на те, що при проведенні габаритно-вагового контролю автомобіля жодних квитанцій або талонів у присутності водія не складалося, так само як і акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, то такі обставини не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи. Оскільки в акті №АВ001352 від 07.02.22024 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідці №ДЗ001701 від 07.02.2024 про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акті №АР012479 від 07.02.2024 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом містяться підписи водія.

Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Приватного підприємства «ФІРМА «ГОЛД ТРАНС» до Державної служби України з безпеки на транспорті, начальника Відділу державного нагляду (контролю) у Чернігівській області Петренка Р.М. про визнання незаконною та скасування постанови - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Приватне підприємство «ФІРМА «ГОЛД ТРАНС» (вул. Краснодонців, 20, м. Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ 37199162).

Відповідач1: Державна служба України з безпеки на транспорті (прос. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845).

Відповідач2: начальник Відділу державного нагляду (контролю) у Чернігівській області Петренко Р.М. (вул. П'ятницька, 39, м. Чернігів, 14000).

Повне судове рішення складено 15.07.2024.

Суддя Оксана ТИХОНЕНКО