Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
02 липня 2024 року № 520/8002/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Походенко А.І.,
за участю представників: позивача - Гавкалюка В.В., відповідача - Іхненко Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Центренерго" (вул Рудиківська, буд. 49, смт. Козин, Обухівський район, Київська область, 08711, код ЄДРПОУ 22927045) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернулося Публічне акціонерне товариство " Центренерго" з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області , в якому просить суд :
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02 січня 2024 року №0000/18/0413.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02 січня 2024 року №0000/19/0413.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02 січня 2024 року №0000/20/0413.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02 січня 2024 року №0000/21/0413.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02 січня 2024 року №0000/22/0413.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням ДПС у Харківській області проведено камеральну перевірку ПАТ «ЦЕНТРЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 22927045) щодо порушень правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів. За результатами перевірки відповідачем складено Акт від 05.12.2023 року №38457/20-40-04-13-03/22927045. За результатами перевірки було встановлено порушення пункту 57.1 статті 57, підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX, пункт 250.2 статті 250 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасна сплата узгодженого податкового зобов'язання у встановленні строки: - з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення за 4 квартал 2021 року, 1 квартал 2022 року, 2 квартал 2022 року, 3 квартал 2022 року, 4 квартал 2022 року, 1 квартал 2023 року та 2 квартал 2023 року; - з екологічного податку надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти за 4 квартал 2021 року, 1 квартал 2022 року, 2 квартал 2022 року, 3 квартал 2022 року, 4 квартал 2022 року, 1 квартал 2023 року та 2 квартал 2023 року; - з екологічного податку надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, за 4 квартал 2021 року, 1 квартал 2022 року, 2 квартал 2022 року, 3 квартал 2022 року, 4 квартал 2022 року, 1 квартал 2023 року та 2 квартал 2023 року, - з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 квартал 2022 року та 3 квартал 2022 року. Як наслідок, Головним управлінням ДПС у Харківській області винесено з екологічного податку 5 податкових повідомлень - рішень, якими нараховано позивачу штрафні санкції за порушення строків сплати узгоджених зобов'язань на загальну суму 11 586 813,84 грн. Нарахування штрафних санкцій за порушення вимоги пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України в частинні несвоєчасної сплати екологічного податку за період з 4 кварталу 2021 року по 2 квартал 2023 року є неправомірним та таким, що суперечить пункту 521 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, оскільки період, за який до ПАТ «ЦЕНТРЕНЕРГО» застосовано штрафну санкцію, припадає на період запровадження на усій території військового стану та мораторію у зв'язку з введенням карантину. Нарахування штрафних санкцій за порушення вимоги пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати податкових зобов'язань є неправомірним та таким, що суперечить підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України в редакції, яка діяла на момент прийняття спірних податкових повідомлень-рішень.
Ухвалою судді від 03.04.2024 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою судді від 12.04.2024 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі, призначено підготовче засідання на 06 травня 2024 року о 14:00.
Відповідач не погодився з позовними вимогами та направив до суду відзив, в якому зазначив, що починаючи з 27.05.2022 до платників податків, які мали можливість виконувати свої податкові обов'язки, але не виконали їх у строки, визначені підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, з урахуванням змін, внесених Законом № 2836, застосовуються штрафні (фінансові) санкції (штрафи). ПАТ "Центренерго" надано до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Заяву про неможливість виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, оформлену відповідно до вимог Порядку № 225 від 30.06.2023 № 7483/6. Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято Рішення від 15.08.2023р. №1657/31-00-04- 01-02 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку. Отже, спірні податкові повідомлення-рішення є правомірними та винесені відповідно до вимог чинного законодавства та підстав для задоволення позову не вбачається.
Представник позивача не погодився з доводами відзиву та направив до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що згідно з п. 52-1 та п. 69.2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, зміни, внесені Законом № 2260-ІХ до п. 69.2 ПК України, не звільняють від фінансової відповідальності на період воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, але в той же час, ані цим Законом, ані іншими нормативно-правовими актами не скасовано чи/або не зупинено дію положень п. 52-1 ПК України, яким встановлені обмеження щодо тих же фінансових санкцій. Тобто, на момент вчинення порушення платником податків, положення ПК України містило дві правові норми, які суперечили одна одній, зокрема, положення п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України встановлюють мораторій на застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії карантину, тоді як положення п. 69.2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України вказують на те, що такий мораторій не застосовується. Положеннями п.56.21 ст.56 ПК України передбачено, що у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків. На момент прийняття оскаржуваних податкових повідомлень - рішень №№ 0000/18/0413, 0000/19/0413, 0000/20/0413, 0000/21/0413, 0000/22/0413 від 02.01.2024, на підставі Закону України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», який набрав чинності 01.08.2023, були внесені зміни до п. 69.2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України шляхом викладення цього пункту в новій редакції. Зокрема абзац 18 у вказаній відповідачем редакції з вказаного пункту було вилучено. Тобто, на момент прийняття оскаржуваних рішень Головним управління ДПС у Харківській області, норми Податкового кодексу України не містили положень по незастосуванню мораторію (зупинення) відносно штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Відповідачем подано до суду додаткові пояснення, в яких останній зазначив, що норма п.52-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК України щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій за порушення термінів нарахування, декларування та сплати податків і зборів на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовується з 27.05.2022 на період дії воєнного стану, отже платники не звільняються від застосування до них штрафних санкцій за неподання (несвоєчасне подання) податкової звітності (ст.120 ПК України ), за несплату узгодженої суми грошового зобов'язання (ст.124 ПК України), за заниження податкового зобов'язання (ст.123 ПК України), у тому числі за звітні (податкові) періоди, які припадають до 24.02.2022, з урахуванням умов, за яких платники у період до припинення або скасування воєнного стану на території України звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання своїх податкових обов'язків, визначених пп.69.1 п.69 підр.10 р. ХХ ПК України.
Представник позивача направив до суду додаткові пояснення в яких зазначив, що на дату виникнення у позивача обов'язку щодо оплати зобов'язань з екологічного податку на всій території України було установлено карантин (діяв з 12.03.2020), котрий тривав до 30.06.2023. Отже, відповідно до п.52-1 підр. 10 р. XX ПК України в період з 01.03.2020 до 30.06.2023, штрафні санкції щодо несвоєчасної оплати податкових зобов'язань не застосовуються. Пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, як на дату складання оспорюваного ППР - 02.01.2024, так і на дату проведення перевірки відповідачем - 05.12.2023, не містив абз. 18, на який ДПС посилається в своєму рішенні. Тобто, ДПС в своєму рішенні посилається на норму права, якої вже не існувало на дату складання оскаржуваного ППР та дату проведення перевірки.
Ухвалою суду від 29.04.2024 заяву представника позивача про участь в судових засіданнях по справі № 520/8002/24 в режимі відеоконференції - задоволено. Забезпечено участь представника позивача Публічного акціонерного товариства "Центренерго" в судових засіданнях у справі № 520/8002/24 в режимі відеоконференції шляхом використання Підсистеми відеоконференцзв'язку ЄСІТС (vkz.court.gov.ua) з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Протокольною ухвалою суду від 18.06.2024 закрито підготовче провадження у справі призначено справу до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 02.07.24.
В судовому засіданні представник позивача Гавкалюк В.В., який брав участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представниця відповідача ОСОБА_1 проти задоволення позову заперечувала з підстав, зазначених у відзиві та додаткових поясненнях.
Суд, дослідивши матеріали справи, доводи позову, відзиву, встановив такі обставини.
Головним управлінням ДПС у Харківській області проведено камеральну перевірку ПАТ «ЦЕНТРЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 22927045) щодо порушень правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів.
За результатами перевірки відповідачем було складено Акт від 05.12.2023 року №38457/20-40-04-13-03/22927045, який отримано позивачем 12 грудня 2023 року.
За результатом перевірки відповідачем встановлено порушення ПАТ «ЦЕНТРЕНЕРГО» пункту 57.1 статті 57, підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX, пункт 250.2 статті 250 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасна сплата узгодженого податкового зобов'язання у встановленні строки: -з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення за 4 квартал 2021 року, 1 квартал 2022 року, 2 квартал 2022 року, 3 квартал 2022 року, 4 квартал 2022 року, 1 квартал 2023 року та 2 квартал 2023 року; -з екологічного податку надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти за 4 квартал 2021 року, 1 квартал 2022 року, 2 квартал 2022 року, 3 квартал 2022 року, 4 квартал 2022 року, 1 квартал 2023 року та 2 квартал 2023 року; -з екологічного податку надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, за 4 квартал 2021 року, 1 квартал 2022 року, 2 квартал 2022 року, 3 квартал 2022 року, 4 квартал 2022 року, 1 квартал 2023 року та 2 квартал 2023 року; -з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 квартал 2022 року та 3 квартал 2022 року.
Заперечення до акту перевірки ПАТ "Центренерго" до контролюючого органу, яким проведено камеральну перевірку, не надавалися.
За результатами перевірки Головним управлінням ДПС у Харківській області прийнято, зокрема, 5 податкових повідомлень - рішень, якими до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасну сплату узгоджених зобов'язань з екологічного податку на загальну суму 11 586 813,84 грн, а саме:
№ 0000/18/0413 від 02.01.2024 на суму 126.447,58 грн;
№ 0000/19/0413 від 02.01.2024 на суму 790.110,85 грн;
№ 0000/20/0413 від 02.01.2024 на суму 5.236.622,51 грн;
№ 0000/21/0413 від 02.01.2024 на суму 1.172,70 грн;
№ 0000/22/0413 від 02.01.2024 на суму 5.432.460,20 грн,
Інші 4 податкові повідомлення - рішення, якими до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасну сплату узгоджених зобов'язань з рентної плати за користування надрами на загальну суму 34.345,37 грн, а саме: № 0000/14/0413 від 02.01.2024 у сумі 65,61 грн; № 0000/15/0413 від 02.01.2024 у сумі 289,77 грн; № 0000/16/0413 від 02.01.2024 у сумі 10.237,02 грн; № 0000/17/0413 від 02.01.2024 у сумі 23.752,97 грн не є предметом спору у даній справі.
Не погодившись з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями з екологічного податку, ПАТ «ЦЕНТРЕНЕРГО» оскаржило їх до ДПС України (скарга № 08/408 від 23.01.2024).
За результатами розгляду скарги Державна податкова служба України рішенням від 14.03.2024 № 7202/6/99-00-06-03-02-06 про результати розгляду скарги ПАТ «ЦЕНТРЕНЕРГО» скаргу залишила без задоволення, а ППР - без змін.
ПАТ «ЦЕНТРЕНЕРГО» вважає, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення №№ 0000/18/0413, 0000/19/0413, 0000/20/0413, 0000/21/0413, 0000/22/0413 від 02.01.2024 прийняті з порушенням норм законодавства, з огляду на що звернулось до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним податковим повідомленням-рішенням відповідача, суд виходить з наступного.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1 статті 1 ПК України).
Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний, зокрема: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів.
Згідно з пунктом 46.1 статті 46 ПК України податкова декларація - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і зборів.
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника по податків у зв'язку з порушення ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотримання якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Пунктом 36.1 статті 36 ПК України зазначено, що податковим обов'язком визначається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки визначені Кодексом.
Згідно з п. 38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визначається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації (п. 57.1 ст. 57 ПК України).
18 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 533- IX (далі - Закон № 533-IX).
У зв'язку із набранням чинності Закону №533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту:
«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:
порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
порушення вимог законодавства в частині:
обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;
обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;
здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку;
порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».
Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України містив вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Отже, законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів сплати екологічного податку.
Необхідно зазначити, що карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі постанови від 11 березня 2020 року № 211 з 12 березня 2020 року.
Постановою від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року №2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).
Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Зокрема, підпунктом 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Законом № 2142-IX від 24 березня 2022 року внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».
В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).
У зв'язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:
«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».
Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо своєчасної сплати податків.
Законом № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнено положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Законом № 2260-IX було внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.
Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX (набрав чинності 03 січня 2023 року) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема зазначено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо:
строків сплати податків та зборів за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для річного звітного (податкового) періоду), I квартал 2022 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень - травень 2022 року (для місячного звітного (податкового) періоду), за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року (для сплати податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору - не пізніше 31 грудня 2022 року);
строків сплати грошових зобов'язань, визначених контролюючими органами, граничний строк сплати яких припадає на період починаючи з 24 лютого до 1 червня 2022 року, за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року.
Позивачем сплачено податкові зобов'язання поза межами зазначених строків, з огляду на що вказана норма не підлягає застосуванню до позивача.
Водночас, з огляду на наведене вище правове регулювання спірних правовідносин, суд зазначає, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну сплату податку в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 30 червні 2023 року.
Законом України від 30.06.2023 № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (далі - Закон № 3219-IX), який набрав чинності з 01 серпня 2023 року, законодавець змінив норму п.п. 69.2 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК України шляхом викладення її у новій редакції.
Зокрема, законодавець виключив з п.п. 69.2 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК України абзац, яким було передбачено, що «у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються».
Натомість, норма п. 52-1 підрозд. 10 розд. XX ПК України залишилася незмінною та чинною.
Отже, як на день проведення камеральної перевірки (05.12.2023), так і на день винесення спірних податкових повідомлень-рішень (02.01.2024), тобто на день застосування штрафних санкцій, п.п. 69.2 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК України не містив норми, яка припинила застосовування положень законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались п. 52-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК України.
З огляду на викладене, відповідач безпідставно не врахував положення п. 52-1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України під час нарахування штрафу позивачу.
Несплата податкових зобов'язань є триваючим порушенням, яке припиняється сплатою зобов'язання.
На момент проведення перевірки та прийняття спірного податкового повідомлення-рішення відновлена дія приписів п. 52-1 підр. 10 розділу ХХ ПК України, якою запроваджено мораторій на застосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), оскільки норма п. 69.2 підр. 10 розділу ХХ ПК України з 01.08.2023 замінена нормами іншого змісту, які не надають права податковому органу застосовувати штрафні санкції до платника ПДВ за порушення строків сплати податкових зобов'язань, вчинені у період дії карантину.
Відтак, до випадків порушення позивачем строків сплати податкового зобов'язання, що відбулися до скасування на території України карантину, спричиненого коронавірусною хворобою (COVID-19), мали застосовуватися положення п. 52-1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України щодо звільнення позивача від нарахування та сплати штрафних санкцій.
Вказане свідчить про невідповідність податкових повідомлень-рішень, винесенених 02.01.2024 Головним управлінням ДПС у Харківській області в частині застосування штрафних санкцій на загальну суму 3666296,28 грн критеріям, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України, зокрема:
№0000/18/0413 в частині визначеного ним штрафу на суму 56359,68 грн,
№0000/19/0413 в частині визначеного ним штрафу на суму 323529,37 грн,
№0000/20/0413 в частині визначеного ним штрафу на суму 1784962,30 грн,
№0000/21/0413 в частині визначеного ним штрафу на суму 694,81 грн,
№0000/22/0413 в частині визначеного ним штрафу на суму 1500750,12 грн.
Водночас, з розрахунків штрафних санкцій, що є додатком до спірних податкових повідомлень-рішень, судом встановлено, що також перевіркою встановлені випадки порушення позивачем строків сплати податкових зобов'язань з екологічного податку, граничний термін сплати та сплата яких припадали на період після скасування карантину (після 30.06.2023), а саме:
у податковому повідомленні-рішенні № 0000/18/0413 від 02.01.2024 граничний термін:
- 20.02.2023, сплачено - 18.08.2023;
- 22.05.2023, сплачено - 21.08.2023, 02.10.2023,
- 21.08.2023, сплачено - 02.10.2023, 04.10.2023;
у податковому повідомленні-рішенні № 0000/19/0413 від 02.01.2024 граничний термін:
- 01.08.2022, сплачено - 18.08.2023, 02.10.2023,
- 19.08.2022, 21.11.2022, 20.02.2023, 22.05.2023, 21.08.2023, сплачено - 02.10.2023,
- 21.08.2023, сплачено - 04.10.2023,
у податковому повідомленні-рішенні № 0000/20/0413 від 02.01.2024 граничний термін:
- 01.08.2022, 19.08.2022, 21.11.2022, 20.02.2023, сплачено - 18.08.2023,
- 20.02.2023, 22.05.2023, сплачено - 21.08.2023,
- 22.05.2023, сплачено - 23.08.2023, 25.09.2023,
- 21.08.2023, сплачено - 25.09.2023, 02.10.2023, 04.10.2023,
у податковому повідомленні-рішенні № 0000/21/0413 від 02.01.2024 граничний термін:
- 22.05.2023, сплачено - 18.08.2023, 02.10.2023;
- 21.08.2023, сплачено - 02.10.2023,
у податковому повідомленні-рішенні № 0000/22/0413 від 02.01.2024 граничний термін:
- 21.02.2022, 01.08.2022, сплачено - 31.07.2023,
- 01.08.2022, 19.08.2022, 21.11.2021, 20.02.2023, сплачено - 18.08.2023,
- 20.02.2023, сплачено - 02.10.2023, 03.10.2023,
- 22.05.2023, сплачено - 03.10.2023, 04.10.2023,
- 21.08.2023, сплачено - 04.10.2023.
Суд зазначає, що аналіз розрахунку штрафних санкцій дозовлює зробити висновок, що застосування п. 52-1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України не впливає на відсотковий розмір ставки штрафних санкцій, що підлягали застосуванню в тій частині, в якій судом підтверджено вчинення позивачем порушення податкового законодавства.
Відтак, повідомлення-рішення:
- №0000/18/0413 в частині визначеного ним штрафу на суму 70087,90 грн;
- №0000/19/0413 в частині визначеного ним штрафу на суму 466581,48 грн;
- №0000/20/0413 в частині визначеного ним штрафу на суму 3451660,21 грн;
- №0000/21/0413 в частині визначеного ним штрафу на суму 477,89 грн;
- №0000/22/0413 в частині визначеного ним штрафу на суму 3931710,08 грн
є обґрунтованими та скасуванню не підлягають.
В силу ч. 5 ст. 242 КАС України суд враховує висновок Верховного Суду щодо можливості часткового скасування податкового повідомлення-рішення, висловленого в Постанові від 05.10.2023 по справі № 520/14773/21, в якій Верховний Суд зазначив: «Колегія суддів вважає, що за встановлених у цій справі обставин відсутні перешкоди для скасування податкового повідомлення-рішення лише в частині суми необґрунтовано застосованого штрафу, оскільки це пов'язано із застосуванням помилкової ставки штрафу внаслідок безпідставної кваліфікації діяння як умисного. За відсутності цієї кваліфікуючої ознаки діяння позивачки утворює склад правопорушення, за яке відповідальність наступає на підставі пункту 124.1 статті 124 ПК України у вигляді штрафу в розмірі 10 відсотків.
Часткове скасування податкового повідомлення-рішення із зміною ставки штрафу в межах однієї об'єктивної сторони, суб'єкта та об'єкта правопорушення не може розглядатися як втручання у дискреційні повноваження контролюючого органу або перебирання на себе його функцій. У даному випадку лише уточняється правильна кваліфікація діяння платника податків в межах одного складу податкового правопорушення та правильна ставка штрафної санкції».
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, шляхом стягнення на користь позивача суми сплаченого судового збору пропорційно розміру задоволених позовних вимог (задоволено позов в частині скасування штрафу на суму 3666296,28 грн з 11586813,84 грн) в сумі 7664,95 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13-14, 77, 242-246, 250, 255-262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Центренерго" - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.01.2024 №0000/18/0413 в частині визначеного ним штрафу на суму 56359,68 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.01.2024 №0000/19/0413 в частині визначеного ним штрафу на суму 323529,37 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.01.2024 №0000/20/0413 в частині визначеного ним штрафу на суму 1784962,30 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.01.2024 №0000/21/0413 в частині визначеного ним штрафу на суму 694,81 грн
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.01.2024 №0000/22/0413 в частині визначеного ним штрафу на суму 1500750,12 грн.
Відмовити у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними та скасуванні податкових повідомлень - рішень Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 02.01.2024:
- №0000/18/0413 в частині визначеного ним штрафу на суму 70087,90 грн;
- №0000/19/0413 в частині визначеного ним штрафу на суму 466581,48 грн;
- №0000/20/0413 в частині визначеного ним штрафу на суму 3451660,21 грн;
- №0000/21/0413 в частині визначеного ним штрафу на суму 477,89 грн;
- №0000/22/0413 в частині визначеного ним штрафу на суму 3931710,08 грн.
Стягнути з Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) на користь Публічного акціонерного товариства "Центренерго" (вул Рудиківська, буд. 49, смт. Козин, Обухівський район, Київська область, 08711, код ЄДРПОУ 22927045) за рахунок бюджетних асигнувань суму сплаченого судового збору в розмірі 7664,95 грн (сім тисяч шістсот шістдесят чотири гривні 95 копійок).
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено 15.07.2024
Суддя Білова О.В.