Рішення від 12.07.2024 по справі 280/4108/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2024 року Справа № 280/4108/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 17.08.2023 №923010139690, в частині не застосування в розрахунку перерахунку пенсії індивідуального коефіцієнта заробітної плати ОСОБА_1 для обчислення пенсії за період її роботи з 01.01.1987 по 31.12.1991, згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зробити з 17.08.2023 перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням в розрахунку перерахунку пенсії індивідуального коефіцієнту заробітної плати позивача для обчислення пенсії за період її роботи з 01.01.1987 по 31.12.1991, згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач звільнений від сплати судового збору у відповідності до п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 17.08.2023 №923010139690 про перерахунок пенсії, відповідачем не застосовано в розрахунку пенсії індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача для обчислення пенсії за період її роботи з 01.01.1987 по 31.12.1991, згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV). Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 13 травня 2024 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Відповідач 23 травня 2024 року надав до суду відзив на позовну заяву, Головне управління заперечує проти позову в повному обсязі, виходячи з наступного. Відповідно до матеріалів пенсійної справи на теперішній час розрахунок пенсійної виплати обчислений відповідно до наданих документів та сплачених страхових внесків з урахуванням страхового стажу 33 роки 11 місяців 26 днів, страховий стаж враховано по 30.09.2010. Для розрахунку пенсії взято період роботи позивача з 01.01.1987 по 31.12.1991. За цей період роботи середня заробітна плата, обчислена згідно зі статтею 40 Закону № 1058-IV, складає 9223,19 грн. (індивідуальний коефіцієнт заробітною плати - 1,24553). Відповідач діяв на підставі та у межах повноважень у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо, добросовісно та розсудливо. Просить в задоволенні позовної заяви відмовити.

На підставі матеріалів справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, позивачу призначено пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу 33 роки 11 місяців 26 днів (407 міс), індивідуальний коефіцієнт заробітку становить 1.24553, коефіцієнт стажу 0.33917.

Вважаючи протиправним не застосування в розрахунку перерахунку пенсії індивідуального коефіцієнта заробітної плати для обчислення пенсії за період її роботи з 01.01.1987 по 31.12.1991, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії врегульовано статтею 40 Закону № 1058-IV.

Так, зокрема, за правилами частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

У відповідності до вимог частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). У разі якщо сума страхових внесків, сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати. У разі якщо сума страхових внесків визначена платником та/або застрахованою особою, яка є працівником та гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті відповідно до Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", і сплачена виходячи з суми, що є більшою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), але меншою за фактичну суму заробітної плати (доходу) застрахованої особи, для обчислення пенсії враховується лише та частина суми заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зд - сума заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, і яка визначається за формулою: Зд=Д/Тх100%, де: Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону, або додаткових сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати; Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.

Згідно з перерахунком пенсії від 17.08.2023 за пенсійною справою позивача коефіцієнт стажу позивача без урахування кратності становить 0,33917, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності (407/100 х 12) х 1) - 0,33917, у період з 01.09.2023 - 21.09.2023: розмір пенсії за віком (ст. 27) (9223,19 х 0,33917) - 3128,23 грн, доплата за понаднормований стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 13 років) - 272,09, загальний розмір пенсії - 3400,32 грн, підвищення дітям війни - 66,43 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2023, компенсаційна виплата 75-ти річним (400 х 1,14) - 456,00 грн, розмір пенсії з надбавками - 3922,75 грн; з 22.09.2023 - довічно: розмір пенсії за віком (ст. 27) (9223,19 х 0,33917) - 3128,23 грн, доплата за понаднормований стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 13 років) - 272,09, загальний розмір пенсії - 3400,32 грн, підвищення дітям війни - 66,43 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2023, компенсаційна виплата 80-ти річним (500 х 1,14) - 570,00 грн, розмір пенсії з надбавками - 4036,75 грн.

Як встановлено з розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії враховані показники заробітної плати (доходу) позивача за періоди:

з 01.01.1987 до 31.12.1987 (коефіцієнт - 17,23788);

з 01.01.1988 до 31.12.1988 (коефіцієнт - 16,92996);

з 01.01.1989 до 31.12.1989 (коефіцієнт - 15,86244);

з 01.01.1990 до 31.12.1990 (коефіцієнт - 13,75404);

з 01.01.1991 до 31.01.1991 (коефіцієнт - 1,00606);

з 01.02.1991 до 28.02.1991 (коефіцієнт - 0,50505);

з 01.03.1991 до 31.03.1991 (коефіцієнт - 0,73333);

з 01.04.1991 до 30.04.1991 (коефіцієнт - 0,57576);

з 01.05.1991 до 31.05.1991 (коефіцієнт - 0,60808);

з 01.06.1991 до 30.06.1991 (коефіцієнт - 0,67071);

з 01.07.1991 до 31.07.1991 (коефіцієнт - 0,56970);

з 01.08.1991 до 31.08.1991 (коефіцієнт - 0,85253);

з 01.09.1991 до 30.09.1991 (коефіцієнт - 1,00202);

з 01.10.1991 до 31.10.1991 (коефіцієнт - 1,22828);

з 01.11.1991 до 30.01.1991 (коефіцієнт - 1,22020);

з 01.12.1991 до 31.12.1991 (коефіцієнт - 1,97576).

Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 33 роки 11 місяців 26 днів - 407 місяців; загальний страховий стаж після 01.07.2000 - 5 місяців 18 днів - 5 місяців; дата вводу заробітку 30.09.1998; середній заробіток за три попередні роки - 2017 - 3764,40 грн (за 2014-2016 роки); коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати - 1,9671198511 (1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197); збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати - 7405,03 грн; останній місяць врахованої зарплати - 31.12.1991; максимальна дата оптимізації - 31.12.1991; сума коефіцієнтів заробітної плати - 74,73180 (до оптимізації), сума коефіцієнтів заробітної плати - 74,73180 (після оптимізації); кількість місяців заробітної плати (до оптимізації) - 60 місяців; кількість місяців, виключених оптимізацією - 0; кількість місяців заробітної плати - 60 (після оптимізації); індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1,24553 (до оптимізації); індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1,24553 (після оптимізації); середньомісячний заробіток для обчислення: 9223,19000.

Доводи позивача зводяться до того, що відповідач не правильно обрахував пенсію позивача, а саме не застосував в розрахунку пенсії індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії за період її роботи з 01.01.1987 по 31.12.1991.

Суд не погоджується з таким твердженням позивача, оскільки, як встановлено судом, з розрахунків пенсійної справи позивача, відповідачем враховано заробітну плату за період з 01.01.1987 по 31.12.1991.

При цьому, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить - 1,24553 (74,73180 : 60).

Отже, розмір пенсії позивача за віком розраховується таким чином: 3764,40 грн - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки, збільшений на 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,24553 х 0,33917 = 3128,23 грн.

З огляду на викладене, відповідачем враховано індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача, який становить 1,24553 обчислений з заробітної плати позивача за період з 01.01.1987 по 31.12.1991.

За таких обставин, заявлені позивачем вимоги щодо визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 17.08.2023 №923010139690, в частині не застосування в розрахунку перерахунку пенсії індивідуального коефіцієнта заробітної плати для обчислення пенсії за період роботи з 01.01.1987 по 31.12.1991, згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зробити з 17.08.2023 перерахунок пенсії із застосуванням в розрахунку перерахунку пенсії індивідуального коефіцієнту заробітної плати позивача для обчислення пенсії за період роботи з 01.01.1987 по 31.12.1991, згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не підлягають задоволенню, оскільки індивідуальний коефіцієнту для обчислення відповідачем врахований при здійсненні перерахунку пенсії позивачу.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведеного вище, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 262 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядок та строки, передбачені ст.ст. 295, 297 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ),

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (просп.Соборний, буд.158-б, м.Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012).

Повне судове рішення складено 12.07.2024.

Суддя Б.В. Богатинський