Рішення від 15.07.2024 по справі 240/4820/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2024 року м. Житомир справа № 240/4820/24

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати з 01.04.2019 року належної пенсії відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 30.01.2024 № 9/3-264 та не нарахування та не виплату з 01.01.2018 73 % грошового забезпечення та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату належної пенсії.

В обґрунтування позову зазначає, що в 2005 році пенсія позивачу була призначена в розмірі 73 % грошового забезпечення, відсотковий розмір якої з 01.01.2018 був зменшений до 70 % ; звернувся 05.02.2024 до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки, на що відповідач листом відмовив у перерахунку.

Ухвалою від 01.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову, зазначаючи, що підстав для перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019 немає.

Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, призначену в 2005 році відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ), основний розмір якої складав 73% відповідних сум грошового забезпечення, а з 01.01.2018 був зменшений відповідачем до 70%; позивач звернувся до відповідача із заявою від 05.02.2024 про перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 30.01.2024 № 9/3-264 ; перерахунок пенсії позивачу відповідачем на підставі вказаної довідки зроблений не був.

У вказаній довідці зазначений розмір грошового забезпечення позивача з 5 березня 2019 року відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 № 704 за посадою, яку він займав на день звільнення зі служби.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Щодо дії відповідача, які полягають у зменшення позивачу з 01.01.2018 відсоткового розміру основної пенсії.

Відповідно до підпунктом 8 пункту 6 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI у ст. 13 Закону № 2262-ХІІ внесені зміни, а саме: у частині другій цифри « 90» замінити цифрами « 80». Ці зміни набрали чинності з 01.10.2011.

27.03.2014 прийнято Закон № 1166-VII , який набрав чинності з 01.04.2014, пунктом 23 Розділу II якого внесено зміни до Закону № 2262-XII, а саме: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.

Між тим, суд зазначає, що стаття 13 Закону № 2262-XII регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону № 2262-XII ні Законом № 3668-VI, ні Законом № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-XIІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін, у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VI та Закону № 1166-VII, не зазнала.

Відтак, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Тобто, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законами України № 3668-VI та № 1166-VІІ зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 73% від сум грошового забезпечення та з 01.01.2018 року у розмірі 70% від сум грошового забезпечення, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав на отримання пенсії виходячи із 73% розміру грошового забезпечення.

Отже, зміна максимального відсотковго розміру пенсії за ч .2 ст. 13 Закону № 2262-XII після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру вже призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку, в тому числі, на підставі відповідних довідок.

Аналогічна правові висновки Верховний Суд виклав в рішенні від 04.02.2019 та постанові від 16.10.2019 по справі № 240/5401/18.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому позов в цій частині підлягає задоволенню.

Щодо перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки.

При прийнятті рішення суд враховує висновки, викладені в рішенні Верховного Суду від 17.12.2 019 у справі № 160/8324/19, в якому зазначено:

"30. При цьому колегія суддів зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

31. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові

документи, які дають право на підвищення пенсії.

...

38. Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ."

Згідно з частиною першої статті 63 Розділу VIII ПОРЯДОК ПЕРЕРАХУНКУ ПЕНСІЙ Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч.2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ).

При настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (ч.1 ст. 51 Закону №2262-ХІІ).

Згідно абз.2 ч.4 ст. 45 Закону України № 1058-IV"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, оскільки позивач 05.02.2024 подав відповідачу додаткові документи для перерахунку пенсії відповідно до частин 1, 2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію на підстави цих документів не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не здійснивши такого перерахунку вчинив протиправно, а тому для захисту прав і інтересів позивача відповідача належить зобов'язати здійснити, враховуючи приписи абз.2 ч.4 ст. 45 Закону № 1058-IV, з 01.02.2023 на підставі вищевказаної довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 30.01.2024 № 9/3-264 перерахунок і виплату позивачу пенсії, з урахуванням проведених виплат, відмовивши в задоволенні позовних вимог щодо перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019.

Щодо посилання позивача на ч. 3 ст. 51 Закон № 2262-ХІІ, то суд враховує постанову Верховного Суду від 16.06.2021 у справі № 639/8782/16-а, в якій зазначено:

"За правилами частини 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до статті 55 цього Закону нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу ПФУ, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Отже, норми спеціального законодавства у сфері соціального захисту, які виключають застосування обмеження строком, стосуються саме нарахованих сум пенсій за минулий час, які не виплачені з вини пенсійного органу.

Позивач в своєму позові просить визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії з 01 серпня 2008 року.

Натомість звернувся він до суду з даним позовом лише 23 листопада 2016 року.

Оскільки пенсія є періодичною виплатою, яка виплачується щомісяця, то про порушення свого права, про бездіяльність відповідачів щодо не вчинення оскаржуваних дій, необхідних для перерахунку пенсії, позивач мав дізнатись у 2008 року, не отримуючи пенсію у перерахованому розмірі.

Проте, положення частини 3 статті 51 Закон № 2262-ХІІ не підлягають застосуванню до правовідносин, з приводу яких виник спір у цій справі, через те, що приписи цих норми законодавства регулюють виплату за минулий час уже нарахованих пенсій, але не виплачених з вини ПФУ."

При цьому суд звертає увагу, що з матеріалів справи не вбачається, що перерахунок пенсії на підставі зазначеної довідки з 01.04.2019 не був проведений з вини Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України.

Враховуючи часткове задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати в сумі 1816,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 .) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, Житомир, 10003, код 13559341) задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з 73% до 70% сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 73% відповідних сум грошового забезпечення.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 30.01.2024 № 9/3-264.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 30.01.2024 № 9/3-264 перерахунок і виплати пенсії, з урахуванням проведених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати в сумі 1816,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк