Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 липня 2024 року Справа№200/3662/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 через свого представника, адвоката Шведу Андрія Михайловича, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в перерахунку розміру призначеної позивачу пенсії з 1 квітня 2019 року на підставі довідки Головного управління ДФС у Донецькій області № 116/05-97-08-02-22 від 13 липня 2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки Головного управління ДФС у Донецькій області № 116/05-97-08-02-22 від 13 липня 2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, та виплату пенсії із врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено, що позивач перебуває на обліку у відповідача з червня 2005 року та отримує пенсію за вислугу років, призначену йому відповідно до Закону України 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року позивач набув право на перерахунок призначеної йому пенсії.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року та постановою Верховного суду України від 12 листопада 2019 року у зазначеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та інших осіб».
30 травня 2024 року представник позивача, адвокат Шведа А.М., звернувся до відповідача із адвокатським запитом № 1399/24-05, в якому просив перерахувати позивачу пенсію з 1 грудня 2019 року на підставі довідки Головного управління ДФС у Донецькій області № 116/05-97-08-02-22 від 13 липня 2021 року, з урахуванням проведених раніше виплат.
Листом від 3 червня 2024 року № 0500-0203-8/56381 Головне управління ПФУ в Донецькій області відмовило у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки, посилаючись на те, що Кабінетом Міністрів України нормативних актів щодо перерахунку пенсій, призначених за Законом 2262-XII, не приймалося, а тому відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсійних виплат за оновленою довідкою.
Позивач вважає дії відповідача щодо відмови здійснення перерахунку призначеної йому пенсії на підставі довідки №116/05-97-08-02-22 від 13 липня 2021 року протиправними та такими, що порушують його право на належний соціальний захист (а.с. 1-6).
У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , зазначаючи наступне.
Позивач є одержувачем пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 9 квітня 1992 року (Закон № 2262).
Згідно зі ст. 63 Закону № 2262 перерахунок пенсії проводиться у разі, якщо змінюється розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на песію за цим законом, або у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року [...], з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704.
Згідно із п.п. 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (у редакції постанови № 103) пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 103 та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України № 704 позивачу з 1 січня 2018 року було здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до п. 5 Порядку № 45, додатка 2 до Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 5 березня 2019 року, визнані протиправними та нечинними.
Після визнання протиправним та скасування рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 пунктів 1, 2 Постанови № 103 інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.
Зазначено, що у розділі ІІ постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 2 березня 2023 року № 10-1) наведений вичерпний перелік заяв, які можуть розглядатись органами ПФУ та визначено перелік необхідних документів, які подаються заявником до органу, що призначає пенсію, і даний перелік не містить заяви пенсіонера про перерахунок у разі зміни відповідних сум грошового забезпечення.
Верховний Суд у постанові від 14 березня 2023 року у справі № 380/15276/21 зазначив, що збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовця за аналогічною посадою, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії, яку займав позивач на час звільнення зі служби, на підставі розпорядчих документів силових структур, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення військовослужбовців в цілому.
Також відповідач зазначив, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що спірний перерахунок пенсії не було здійснено раніше за дату видачі довідки (13 липня 2021 року) з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають такі довідки. У зв'язку із чим необхідно застосовувати норми ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до яких перерахунок пенсій, призначених […] особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії; якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Посилається на висновки, викладені у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року у справі № 580/5095/23.
Просить суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог (а.с. 32-34).
Ухвалою суду від 10 червня 2024 року відкрито провадження у справі; справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні в письмовому порядку; визнано, що позивач звернувся до суду із даним позовом із дотриманням строку, встановленого ч. 2 ст. 122 КАС України; зобов'язано відповідача надати суду додаткові докази по справі, в тому числі: копію рішення (протоколу) про призначення позивачу пенсії за вислугу років; пояснення щодо дати отримання пенсійним органом довідки про розмір грошового забезпечення від 13 липня 2021 року № 116/05-97-08-02-22, виданої Головним управлінням ДФС у Донецькій області; копії рішень (протоколів) про перерахунок призначеної позивачу пенсії за періоди, починаючи з 1 квітня 2019 року, в тому числі копію рішення, прийнятого за результатом розгляду заяви позивача щодо перерахунку пенсії на підставі довідки від 13 липня 2021 року № 116/05-97-08-02-22 про розмір грошового забезпечення, виданої Головним управлінням ДФС у Донецькій області; копію рішення (протоколів) про перерахунок пенсії від 1 січня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» (а.с. 25-26).
21 червня 2024 року судом отримано від відповідача відзив на позов (а.с. 32-34).
25 червня 2024 року судом отримано від відповідача частину витребуваних судом доказів по справі (а.с. 43-57).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , є громадянином України згідно паспорта НОМЕР_1 від 28 грудня 2020 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце фактичного проживання/перебування згідно довідки ВПО від 16 червня 2016 року № 1451-9906: 87443, АДРЕСА_2 ), є отримувачем пенсії за вислугу років (ДФС) згідно пенсійного посвідчення № НОМЕР_3 (а.с. 9-15).
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є суб'єктом владних повноважень (а.с. 39-41).
На підставі матеріалів справи судом встановлено, що позивач з 17 червня 2005 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної йому відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», вислуга років позивача склала 30 років (календарних 23 роки) роки; пенсія призначена у розмірі 80% грошового забезпечення; пенсійна справа - 100505016059 (ДПА) (а.с. 46-48, 53-57).
Як зазначено у відзиві на позов, на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 103 та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України № 704 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 січня 2018 року на підставі довідки (а.с. 33).
Суд зазначає, що копії протоколу/розпорядження про перерахунок з 1 січня 2018 року призначеної позивачу пенсії за вислугу років, а також копії довідки, із врахуванням якої був здійснений перерахунок пенсії позивача з 1 січня 2018 року, а також пояснень щодо складових грошового забезпечення, які були враховані при такому перерахунку - матеріали справи не містять.
Розпорядженням від 21 квітня 2018 року про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 100505016059-ДПА позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 травня 2018 року, основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі 9 838,50 грн. Згідно постанови КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року (постанова КМУ № 704) підвищення складає 1005,43 грн. З них виплачується: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення: 502,72 грн; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення: 754,07 грн; з 1 січня 2020 року щомісячно 100% від підвищення: 1005,43 грн; перерахунок з 1 січня 2018 року здійснювався із сум грошового забезпечення: посадовий оклад: 7 890,00 грн, оклад за військове звання - 1 480,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50% - 4 685,00 грн, всього: 14 055,00 грн. З 1 травня 2018 року розмір пенсії позивача склав 9 335,79 грн (а.с. 54).
Розпорядженням від 25 червня 2018 року про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 100505016059 - ДПА здійснено перерахунок пенсії позивача з 1 липня 2018 року, виходячи із сум грошового забезпечення: посадовий оклад: 9 020,00 грн, оклад за військове звання - 1 480,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50% - 5 250,00 грн, всього: 15 750,00 грн, основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі 11 025,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 11 025,00 грн, з урахуванням підвищення 1095,97 грн (50% від 219193) - 9 929,04 грн. Згідно постанови КМУ 103 від 21 лютого 2018 року підвищення складає 2 191,93 грн. З них виплачується: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення: 1 095,97 грн; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення: 1 643,95 грн; з 1 січня 2020 року щомісячно 100% від підвищення: 2 191,93 грн. З 1 липня 2018 року розмір пенсії позивача склав 9 929,04 грн (а.с. 54-55).
13 липня 2021 року Головним управлінням Державної фіскальної служби у Донецькій області ОСОБА_1 видано довідку № 116/03-97-08-02-22 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», станом на 1 квітня 2019 року за посадою заступник начальника управління податкової міліції Державної податкової адміністрації у Донецькій області, відповідно до якої розмір грошового забезпечення склав: посадовий оклад - 9 020,00 грн; надбавка за військовим (спеціальним званням) полковник податкової поліції - 1 480,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) - 5 250,00 грн, надбавка за таємність (15%) -1 353,00 грн, премія (38,39% від посадового окладу) - 3 462, 00 грн; всього - 20 565,00 грн (а.с. 18, 50).
30 травня 2024 року адвокат Шведа А.М. звернувся із адвокатським запитом (вих. № 1399/24-0512) до відповідача, в якому просив здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Головного управління ДФС у Донецькій області № 116/05-97-08-02-22 від 13 липня 2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням щомісячних надбавок та премії - із врахуванням раніше виплачених сум. Також просив направити йому електронну копію протоколу перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі цієї довідки. До адвокатського запиту долучено скановану копію оригіналу довідки Головного управління ДФС у Донецькій області № 116/05-97-08-02-22 від 13 липня 2021 року, завіреної кваліфікованим електронним підписом представника (а.с. 19).
Листом від 3 червня 2024 року (вих. № 0500-0203-8/5638) Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило адвокату А.Шведі, що підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні. Також у листі зазначено, що станом на дату підготовки відповіді на адвокатський запит довідка ДФС у Донецькій області № 116/05-97-08-02-22 від 13 липня 2021 року про визначення грошового забезпечення для гр. ОСОБА_1 до Головного управління не надходила (а.с. 20).
Відповідно до службової записки заступника начальника відділу обслуговування військовослужбовців та деяких інших категорій громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, скерованої начальнику відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян управління пенсійного забезпечення надання страхових виплат соціальних послуг, житлових субсидій та пільг, сканована копія довідки Головного управління ДФС у Донецькій області № 116/05-97-08-02-22 від 13 липня 2021 року про розмір грошового забезпечення, яку надіслано до Головного управління разом із адвокатським запитом (вх. № 10145/8 від 12 червня 2024 року), передана для проведення перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 (а.с. 52).
6 червня 2024 року адвокат Шведа А.М. направив до відповідача Укрпоштою (поштове відправлення № 8412212500939) адвокатський запит (вих. № 1423/24-06), в якому зазначив, що 30 травня 2024 року ним направлявся адвокатський запит із проханням здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Головного управління ДФС у Донецькій області № 116/05-97-08-02-22 від 13 липня 2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з урахуванням щомісячних надбавок та премії, до якого було додано скановану копію довідки № 116/05-97-08-02-22 від 13 липня 2021 року, завірену кваліфікованим електронним підписом. Просив долучити до пенсійної справи ОСОБА_1 оригінал довідки № 116/05-97-08-02-22 від 13 липня 2021 року, сканована копія якої направлялась пенсійному органу 30 травня 2024 року. До адвокатського запиту представник позивача долучив оригінал довідки Головного управління ДФС у Донецькій області № 116/05-97-08-02-22 від 13 липня 2021 року (а.с. 49-50, 60).
Адвокатський запит представника позивача № 1423/24-06, до якого додано оригінал довідки № 116/05-97-08-02-22 від 13 липня 2021 року, був отриманий відповідачем 16 червня 2024 року (тобто, через декілька днів після передачі посадовою особою відповідача сканованої копії цієї довідки у роботу до відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян) (а.с. 60).
Відповідно до протоколу від 20 червня 2024 року за пенсійною справою 10-0505016059 (ДПА) пенсія позивачу обчислюється виходячи з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення, яке складає 15 750,00 грн (складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 9 020,00 грн, оклад за військове звання 1 480,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50% - 5250,00 грн); з урахуванням доплати - 17 551,77 грн; індексація пенсії: 2022 рік - 1 764,00 грн, 2023 рік - 1 500,00 грн, 2024 рік - 1 262,77 грн); щомісячна доплата до пенсії відповідно до ПКМУ № 713 від 14 липня 2021 року - 425,00 грн; загальний розмір пенсії: 17 551,77 грн (а.с. 57).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату з 1 квітня 2019 року призначеної позивачу пенсії за вислугу років на підставі довідки Головного управління ДФС у Донецькій області № 116/05-97-08-02-22 від 13 липня 2021 року про розмір грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам, […] які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
13 лютого 2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до п. 1 цього Порядку передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 1 березня 2018 року (далі - Постанова № 704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, цією постановою Кабінет Міністрів України установив такі додаткові види грошового забезпечення як надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, у розмірах та порядку, визначених законодавством (п. 6), також передбачено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (п. 5).
Постановою Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року (далі - Постанова № 103) встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (п. 1).
Також викладено в новій редакції п. 5 Порядку № 45, згідно з якої під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького складу - з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту (додаток 6), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка міститься у додатку 2 до Порядку № 45, також викладена в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Згідно з ч. 2 ст. 265 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, з 5 березня 2019 року (дня набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/3858/18) форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, що міститься у додатку 2 до Порядку № 45, діє в редакції, яка діяла до внесення змін Постановою № 103 та яка передбачала, що до грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, входять наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.
У зразковій справі № 160/8324/19 Верховний Суд сформулював правовий висновок, відповідно до якого з 5 березня 2019 року (з дня набрання чинності судовими рішеннями у справі № 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Згідно зі ст. 51 Закону № 2262-ХІІ такий перерахунок основного розміру пенсії має бути проведений з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 1 квітня 2019 року.
Висновки, наведені у цій зразковій справі, є застосовними щодо правовідносин, пов'язаних з перерахунком пенсій особам начальницького складу податкової міліції, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, оскільки грошове забезпечення цих осіб також регулюється постановою Кабінету Міністрів України № 704, а порядок проведення перерахунку таких пенсій унормований Порядком № 45.
Таким чином, позивач після визнання протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45, набув право на врахування всіх видів грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальні органи Пенсійного фонду України у зв'язку з втратою чинності положеннями п.п. 1, 2 Постанови 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився; довідки мають видаватись державним органом, з якого особа була звільнена із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (п. 3 Порядку № 45).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно із п. 4 Порядку № 3-1 при поданні заяви в паперовій формі документи з урахуванням вимог, передбачених п. 15 розділу II цього Порядку, можуть подаватись як в оригіналах, так і в копіях, засвідчених нотаріально, уповноваженим органом (структурним підрозділом), органом, в якому особа проходила військову службу (службу), або органом, що призначає пенсію. […] До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал, додаються с к а н о в а н і к о п і ї оригіналів документів. На електронні копії заявником накладається кваліфікований електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Відповідно до п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо порядку перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям у разі зміни розміру грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.
При цьому відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч. 2 і 3 ст. 51 Закону.
Наведене відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, які викладені в постанові від 24 червня 2020 року № 160/8324/19 (зразкова справа).
Як вже зазначалося судом, довідки видаються державним органом, з якого особа була звільнена зі служби, у випадку ліквідації такого державного органу - правонаступником органу, а в разі його відсутності - державним органом, визначеним відповідними актами Кабінету Міністрів України.
Статтею 1 Закону України від 4 грудня 1990 року № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні», який був чинний на час звільнення позивача зі служби в податковій міліції, визначено систему органів державної податкової служби, зокрема, встановлено, що до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, спеціалізовані державні податкові інспекції, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах. У складі органів державної податкової служби знаходяться відповідні спеціальні підрозділи по боротьбі з податковими правопорушеннями (податкова міліція).
Указом Президента України «Про деякі заходи з оптимізації системи центральних органів виконавчої влади» від 24 грудня 2012 року № 726/2012 було утворено Міністерство доходів і зборів України шляхом реорганізації Державної митної служби України та Державної податкової служби України, яке згідно з Положенням про Міністерство доходів і зборів України, затвердженим Указом Президента України від 18 березня 2013 року №141/2013, стало правонаступником реорганізованих служб.
Постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 2014 року № 67 ліквідовано Міністерство доходів і зборів; припинено здійснення заходів щодо реорганізації Державної податкової служби та Державної митної служби; відновлено діяльність зазначених служб; установлено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками прав та обов'язків ліквідованого Міністерства доходів і зборів у відповідних сферах діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року № 160 утворено Державну фіскальну службу, реорганізувавши Міністерство доходів і зборів шляхом перетворення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року № 311 утворено територіальні органи Державної фіскальної служби територіальних органів ДФС, в тому числі Головне управління ДФС у Донецькій області.
Отже, податкова міліція входила до системи податкових органів, згодом - до системи органів доходів і зборів, а після - до Державної фіскальної служби.
Реорганізація ДФС України розпочалася з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» (далі - Постанова № 1200), пунктом 1 якої передбачено утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України шляхом реорганізації Державної фіскальної служби шляхом поділу.
Пунктом 2 Постанови № 1200 установлено, що ДФС продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення ДПС, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. Підрозділи податкової міліції у складі ДФС продовжують здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції до завершення здійснення заходів з утворення центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
На виконання Постанови № 1200 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 17 травня 2019 року зареєстрована ДПС України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Постанова № 537) утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1 (п. 1); реорганізовані деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2 (п. 2). Установлено, що територіальні органи ДФС, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України (п. 3).
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 вересня 2019 року № 846 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» підрозділи податкової міліції були виключені зі структури органів ДПС; визначено, що підрозділи податкової міліції у складі ДФС продовжують здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями […].
Таким чином, підрозділи податкової міліції продовжували здійснення повноважень у складі ДФС України.
Повертаючись до питання визначення органу, уповноваженого у розумінні Порядку № 45 на видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, який був звільнений з посади заступника начальника управління податкової міліції Державної податкової адміністрації у Донецькій області у військовому званні полковник, суд виходить із того, що територіальні органи ДФС, у тому числі і Головне управління ДФС у Донецькій області, у складі якого як структурний підрозділ діяла податкова міліція, продовжували здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень відповідному органу виконавчої влади.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління ДФС у Донецькій області перебуває у стані припинення з 7 серпня 2019 року, але станом на час видачі довідки (як і станом на час розгляду справи) запис до Реєстру про його припинення не внесений (https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search).
Отже, довідка про розмір грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року для перерахунку пенсії з 1 квітня 2019 року за аналогічною посадою співробітника податкової міліції тій посаді, яку позивач займав на дату звільнення, видана належним суб'єктом.
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ установлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, […] особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Ураховуючи те, що 5 березня 2019 року настали обставини для перерахунку пенсії позивачу, такий перерахунок має бути проведений з 1 квітня 2019 року.
Щодо посилань відповідача на постанову Верховного Суду від 14 березня 2023 року у справі № 380/15276/21, суд зазначає наступне.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень (https://reyestr.court.gov.ua/Review/109541727) предметом спору у справі № 380/15276/21 була відмова пенсійного органу у перерахунку пенсії колишньому працівникові державного органу фіскальної служби на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, складеної керівником Головного управління ДФС у Львівській області у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення за аналогічною посадою, яку займав позивач до звільнення зі служби,при цьому така зміна відбулась внаслідок прийняття відповідного рішення саме керівником цього органу відповідно до Порядку виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 17 липня 2018року № 616 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції», яким передбачено право керівника ДФС та керівників її територіальних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання відповідних органів, встановлювати надбавку за особливості проходження служби залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою, та здійснювати преміювання осіб начальницького складу податкової міліції відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби у межах фонду преміювання.
Разом із цим збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення працівникам державного органу (в тому числі працівникам податкової міліції) за посадою аналогічною тій, яку займав пенсіонер на час звільнення зі служби, на підставі розпорядчих документів ДФС не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, спірні правовідносини, що були предметом розгляду в межах адміністративної справи № 380/15276/21, не є релевантними до правовідносин, що є предметом розгляду у цій справі.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на правову позицію Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року у справі № 580/5095/23, так як відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім цього, у вказаній постанові суд апеляційної інстанції, посилаючись на правові висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року у зразковій справі № 160/8324/19, зазначив, що саме з моменту отримання належної довідки, зокрема поданої органом, в якому позивач проходив службу, в пенсійного органу виникає обов'язок щодо здійснення перерахунку його пенсії. Колегія суддів також зазначила, що позивач набув право на відповідний перерахунок його пенсії з 1 грудня 2019 грудня, але у відповідача обов'язок щодо здійснення такого перерахунку виник з дати отримання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення (27 квітня 2023 року), зважаючи на те, що доказів того, що спірний перерахунок пенсії не здійснено раніше з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, колегія суддів вважає за необхідне застосувати приписи ст. 51 Закону № 2262-ХІІ та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок, нарахування та виплату пенсії позивача за період з 1 травня 2022 року (перший день місяця, що слідує за місяцем, коли особа звернулася до пенсійного органу, враховуючи вищевказаний граничний період 12 місяців).
Суд зазначає, що правовідносини з подібними обставинами були предметом розгляду у справі № 560/3290/21, за наслідком якого Верховний Суд у постанові від 13 липня 2023 року виклав висновок, відповідно до якого до спірних правовідносин застосуванню підлягає саме ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-XII.
Так, у вказаній постанові Верховний Суд наголосив, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Застосування до спірних правовідносин ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-XI зумовлює протиправність відмови відповідача у проведенні перерахунку на підставі оновленої довідки, тому дата видачі довідки та звернення позивача до органу ПФУ із відповідною заявою не змінює дату, з якої у позивача виникло право на проведення перерахунку пенсії.
З огляду на встановлені фактичні обставини та норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 1 квітня 2019 року на підставі довідки, виданої Головним управлінням ДФС у Донецькій області, № 116/05-97-08-02-22 від 13 липня 2021 року, є протиправними.
Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: […] 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; […] 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, […] від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, кожен, чиї права і свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У п. 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об'єднаного Королівства (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до довідки Головного управління ДФС у Донецькій області № 116/05-97-08-02-22 від 13 липня 2021 року, виданої станом на 1 квітня 2019 року, у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону № 2262-XII та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» - з урахуванням фактично виплачених раніше сум.
Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.
При зверненні до суду з даним адміністративним позовом позивачем було сплачено судовий збір у сумі 968,96 грн, що підтверджено квитанцією ID: 0763-4135-4591-8274 від 5 червня 2024 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (а.с. 21, 59).
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі […].
Беручи до уваги наведені нормативно-правові приписи та встановлені судом обставини, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати останнього зі сплати судового збору в повному обсязі, тобто в розмірі 968,96 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 12, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 255, 257, 258, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 з 1 квітня 2019 року на підставі довідки Головного управління ДФС у Донецькій області №116/05-97-08-02-22 від 13 липня 2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 116/05-97-08-02-22 від 13 липня 2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої Головним управлінням ДФС у Донецькій області, та виплату перерахованої пенсії - із врахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84116, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна