Постанова від 15.07.2024 по справі 398/3369/24

Справа №: 398/3369/24

провадження №: 3/398/1456/24

ПОСТАНОВА

Іменем України

"15" липня 2024 р. суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Авраменко О.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , директора КП «Центральна міська лікарня м. Олександрії» Олександрійської міської ради, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 2 ст. 41 КУпАП

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 24 червня 2024 рокуперевіркою, проведеною вибірково з 21.06.2024 року по 24.06.2024 року в КП «Центральна міська лікарня м. Олександрії» Олександрійської міської ради за адресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Ярмаркова, 15, встановлено порушення вимог ч. 1 ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» та ч. 1 ст. 115 КЗпП України щодо виплати заробітної плати працівникам не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата, а відповідно до колективного договору підприємства, заробітна плата виплачується не пізніше 22 числа та не пізніше 07 числа наступного місяця, вчинені щодо неповнолітнього, вагітної жінки одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину-інваліда. Так, заробітна плата на підприємстві за травень 2024 року нарахована 1070 працівникам в сумі 13 546 892,10 грн., з яких до виплати належало 10 817 937,75 грн. виплата яких на день проведення перевірки 24.06.2024 року проведена не в повному обсязі в сумі 10 578 024,27 грн., згідно платіжних інструкцій №687 та №688 від 22.05.2024 року (аванс), №725 та №726 від 30.05.2024 року та №757 та №758 від 06.06.2024 року. Виплата заробітної плати за червень 2024 року (аванс) на день проведення перевірки 24.06.2024 року не проведена.

Відповідальність за вказане адміністративне правопорушення передбачена ч. 2 ст. 41 КУпАП.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. Подав клопотання про долучення доказів та про закриття провадження у справі, у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, в якому зазначено, що ОСОБА_1 вину не визнає, пояснюючи це тим, що несвоєчасна виплата пов'язана з недостатнім фінансування лікарні, з приводу чого він як головний лікар неодноразово звертався до органів, які здійснюють фінансування лікарні, зокрема, заробітної плати та виплат працівникам. Просив закрити провадження у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, посилаючись на те, що КП «Центральна міська лікарня м. Олександрії» Олександрійської міської ради є багатопрофільним закладом охорони здоров'я, яке надає послуги вторинної спеціалізованої медичної допомоги. Виробничі, трудові і соціально-економічні відносини між адміністрацією та працівниками комунального підприємства «Центральна міська лікарня м. Олександрії» Олександрійської міської ради регулюються Колективним договором від 11.07.2022 року. Основним джерелом надходження коштів для вирішення всіх питань підприємства є надходження коштів від Національної служби здоров'я України, про що КП «ЦМЛ м. Олександрії» та НСЗУ уклали та підписали договір №2639-EI24-Р000 10.02.2024 року. Заробітна плата працівникам підприємства повинна виплачуватися в терміни, які вказані в колективному договорі, а саме: не рідше 2-х разів на місяць (7-го та 22-го числа) кожного місяця. 14.05.2024 року КП «ОЦМЛ» підписало отриманий від НСЗУ звіт про обсяг наданих медичних послуг за глобальною ставкою (пакет №9) та 18.05.2024 року отримано кошти в сумі 2 375 595,60 грн. в 12 год 05 хв., проте цих коштів не вистачило виплатити аванс за травень в повному обсязі. Другий звіт у травні 2024 року складено НСЗУ та підписано КП «ОЦМЛ» 20.05.2024 року на суму 2 375 595,60 грн. Зазначені кошти від НСЗУ надійшли тільки 26.05.2024 року в 11 год. 39 хв. у вихідний день, у зв'язку із чим заробітна плата була нарахована працівникам лікарні в повному обсязі та 29-30.05.2024 року була також виплачена частково в межах отриманої суми з податками 2 270 664,00 грн. Звіт про обсяг наданих медичних послуг (глобальна ставка) за червень 2024 року складено НСЗУ 03.06.2024 року в сумі 7 397 120,40 грн.. На розрахунковий рахунок КП «ОЦМЛ» в банку зазначені кошти надійшли 06.06.2024 року о 10 год. 39 хв. і протягом двох годин заробітна плата (частково) і в межах отриманої суми була зарахована на карткові рахунки працівників за II половину травня (95,3%), що становить 7 199 985,00 грн. з податками. 17.06.2024 року підписано та відправлено звіт в НСЗУ про обсяг наданих медичних послуг за пролікований випадок в травні 2024 року в сумі 8 521 284,05 грн. Крім того, після винесення припису від 24.06.2024 року про усунення виявлених порушень законодавства про працю припису від 19.02.2024 року №ПС/КР/20821/0086/П кошти від НСЗУ було отримано 28.06.2024 року о 18 год. 10 хв. і у зв'язку з тим, що 29 та 30 червня були вихідними днями, отже заборгованість по заробітній платі за травень в сумі 906 647,20 грн. з податками та заробітна плата за першу половину червня виплачена в повному обсязі 01 липня 2024 року, тобто у строк визначений приписом. Станом на 04.07.2024 року заборгованість по заробітній платі за травень 2024 року відсутня. Крім того, просив розглядати справу у його відсутність.

Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступних висновків.

На підставі розпорядження Олександрійського міського голови №р-201-к від 05.07.2023 року з директором КП «Центральна міська лікарня м. Олександрії» Олександрійської міської ради ОСОБА_1 укладено додаткову угоду до контракту від 30.08.2021 року, згідно якої строк дії контракту з директором КП «Центральна міська лікарня м. Олександрії» Олександрійської міської ради продовжено на три роки, до 30.07.2026 року.

Тобто особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, з 01.09.2021 року по теперішній час є директором КП «Центральна міська лікарня м. Олександрії» ОМР.

Відповідно до п. п. 6, 7 Розділу І Статуту КП «Центральна міська лікарня м. Олександрії» ОМР, затвердженого рішенням виконавчого комітету Олександрійської міської ради №590 від 29.07.2021 року, засновником та власником підприємства є Олександрійська територіальна громада в особі Олександрійської міської ради. Підприємство є підпорядкованим управлінню Охорони здоров'я Олександрійської міської ради, підзвітним та підконтрольним Засновнику.

Пунктом 5 Розділу І Статуту передбачено, що підприємство здійснює господарську некомерційну діяльність та належить до категорії неприбуткових некомерційних підприємств.

Згідно з п. 3.6 Розділу VІІ Статуту, Засновник затверджує Положення про платні послуги, Перелік та тарифи платних послуг з медичного обслуговування, а Орган управління затверджує фінансовий план підприємства та контролює його виконання (п. 4.4 Розділу VІІ Статуту).

Відповідно до п. 5.14 Розділу VІІ Статуту, директор підприємства вживає заходів щодо своєчасної та в повному обсязі виплати заробітної плати, інших соціальних виплат. Джерелом коштів на оплату праці Підприємства є кошти, отримані в результаті його господарської некомерційної діяльності, а також з інших джерел, не заборонених законодавством.

24 червня 2024 року складено акт за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах праці №ПС/КР/20821/0086, на підставі якого було складено протокол про адміністративне правопорушення відносно директора КП «Центральна міська лікарня м. Олександрії» Олександрійської міської ради ОСОБА_1 , за ч. 2 ст. 41 КУпАП, відповідно до якого ОСОБА_1 порушив встановлені терміни виплати заробітної плати, допустив її виплату не в повному обсязі, вчинені щодо неповнолітнього, вагітної жінки одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину-інваліда.

Згідно з ч. 1 ст. 115 КЗпП України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» передбачено, що заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором.

Диспозицією ч. 2 ст. 41 КУпАП передбачено відповідальність, зокрема, у разі порушення встановлених термінів виплати заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, вчинені щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю.

Підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність у діях особи складу правопорушення.

Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення (об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона).

Згідно з ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Отже, суб'єктивна сторона складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 41 КУпАП, характеризується виною у формі умислу, а відтак особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має усвідомлювати протиправний характер своїх дій, передбачати шкідливі наслідки і бажати або свідомо допускати їх настання.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Однак доказів, які б свідчили про винуватість саме ОСОБА_1 у порушенні трудового законодавства, матеріали провадження, що були направлені до суду, не містять. Протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 41 КУпАП, містить дані, що стверджують виключно про факт несвоєчасної виплати заробітної плати та інших платежів, проте, жодним чином не вказують на те, що така несвоєчасність виплати виникла саме з вини ОСОБА_1 як керівника медичного закладу. Крім того, не спростовують повідомлених особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, обставин щодо відсутності фінансування у необхідному розмірі для забезпечення виплати всієї суми заробітної плати всім працівникам вчасно, що виключає вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення.

Законодавство України про адміністративні правопорушення має каральну направленість, а тому, з урахуванням принципів і загальних засад Кодексу України про адміністративні правопорушення, практики Європейського Суду з прав людини, передбачається принцип презумпції невинності особи, поки її винуватість не буде доведена у встановленому законом порядку.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Бочаров проти України» (остаточне рішення від 17.06.2011 р.) суд при оцінці доказів керується критерієм доведення поза розумним сумнівом. Проте, таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростовних презумпцій щодо фактів.

У своєму рішенні від 10.02.1995 року в справі «Алене де Рібермон проти Франції» Європейський Суд з прав людини зазначив, що сфера застосування принципу презумпції невинуватості є значно ширшою: він обов'язковий не лише для кримінального суду, який вирішує питання про обґрунтованість обвинувачення, а й для всіх інших суспільних відносин.

За змістом ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи вимоги ст. 62 Конституції України про те, що обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи повинні тлумачитися на її користь, провадження у справі, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 41 КУпАП.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області.

Постанова набирає чинності після закінчення строків подання апеляційної скарги або розгляду справи апеляційним судом, якщо постанову не скасовано.

Суддя О.В.Авраменко