Справа № 344/12600/24
Провадження № 1-кс/344/5200/24
11 липня 2024 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого відділу Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області, старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 ,яке погоджено з заступником керівника Окружної прокуратури міста Івано-Франківська ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках кримінального провадження № 12023091010003609 від 23.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, -
Слідчим відділом Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у межах кримінального провадження № 12023091010003609 від 23.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
Як вбачається із матеріалів кримінального провадження, директор Громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 , ОСОБА_5 , переслідуючи мету незаконного переправлення трьох військовозобов?язаних осіб через державний кордон України, вчинив службове підроблення документів, на підставі яких органом влади було безпідставно прийнято рішення про їх бронювання (відстрочка від призову) та внесено неправдиві відомості в електронну систему «Шлях», що в подальшому дало їм можливість (як заброньованим водіям) безперешкодного перетинання державного кордону.
Для реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_5 (як керівник Громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») склав, підписав та завірив печаткою завідомо неправдивий наказ від 30 березня 2022 року
№ 2022_2 про нібито прийняття на роботу ОСОБА_6 ,
ІНФОРМАЦІЯ_2 , на посаду водія з 30 березня 2022 року, який приклав в якості додатка до свого неправдивого супровідного листа (вхідний № 3110/0/1-22/01-138 від 14.04.2022), і разом з «Пропозиціями щодо бронювання військовозобов?язаних водіїв...», де ОСОБА_6 вказаний як водій ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » вони були скеровані на адресу голови ІНФОРМАЦІЯ_3 з проханням надати йому бронь як водію ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що здійснює перевезення для потреб ЗСУ, інших військових формувань, а також медичних вантажів та гуманітарної допомоги. Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету міністрів України від 03.03.2022
№ 194 керівництво ІНФОРМАЦІЯ_3 акцептувала дане звернення, надала бронь, внесла ОСОБА_6 в електронну базу системи «Шлях» як водія ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » і для контролю перетину ним кордону своїм листом від 14.04.2022 № 3110/1/1-22/01-138 повідомила ІНФОРМАЦІЯ_4 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації для перевезення означених вантажів для урахування під час його виїзду з України і в?їзду в Україну.
У подальшому, ОСОБА_5 повторно склав, підписав та завірив печаткою завідомо неправдиві накази № 37-К від 02.05.2022 про прийняття на роботу ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , на посаду водіїв, а також «Пропозиції щодо бронювання військовозобов?язаних водіїв, яким надається відстрочка від призову» (в якому вони неправдиво вказані як водії ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») та приклав їх в якості додатків до свого супровідного листа(вх. № 4212/0/1-22/01-138 від 19.05.2022) на адресу голови ІНФОРМАЦІЯ_3 з проханням надати їм бронь як водіям ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що здійснюють перевезення для потреб ЗСУ, інших військових формувань, а також медичних вантажів та гуманітарної допомоги. ІНФОРМАЦІЯ_7 частково акцептувала дане звернення (тобто забронювала тільки військовозобов?язаного ОСОБА_7 , внесла по ньому неправдиві відомості в електронну базу системи «Шлях») і листом від 19.05.2022 4212/1/1-22/01-138 повідомила про своє рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Скориставшись внесеним в систему «Шлях» неправдивим відомостям, військовозобов?язаний ОСОБА_6 безперешкодно 20.04.2022 перетнув державний кордон через прикордонний пункт пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_8 » Чернівецької області як заброньований водій вказаної фірми, а ОСОБА_7 , відповідно, 25.05.2022 перетнув через пункт пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_9 » Львівської області. ОСОБА_8 , у свою чергу, перетнув кордон через п/п «Лужанка» Закарпатської області по системі «Шлях» на підставі наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 № 43 від 27.06.2022 року.
Однак, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 ніколи не були працевлаштовані в ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а громадською організацією не сплачувалися за них, як за найманих працівників, належні державні податки та страхові внески.
За наявною інформацією ОСОБА_6 (зареєстрований АДРЕСА_2 ) фактично є працівником ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_7 (зареєстрований АДРЕСА_3 ) є працівником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код НОМЕР_2 ), а ОСОБА_8 є працівником
ІНФОРМАЦІЯ_12 листом від 14.11.2023 № 0900-0703-5/57370 підтвердило, що інформація на ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , як про найманих працівників ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за період з 01.01.2022 року по 30.09.2023 в Реєстрі застрахованих осіб відсутня. Тобто, вказана юридична особа не сплачувала за них відповідні страхові внески як за своїх найманих працівників.
ІНФОРМАЦІЯ_13 листом від 16.11.2023 № 13793/5/09-19-24-04-05 підтвердило, що ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) повідомлення про прийняття на роботу ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , не подавало, та, відповідно, відсутня за них сплата належних податків і зборів із заробітної плати, починаючи з першого кварталу 2022 року.
В своєму поясненні від 21.11.2023 ОСОБА_6 підтвердив, що державний кордон перетнув 20.04.2022, будучи включеним в систему «Шлях». На той час він був працівником міграційної служби. Йому не відомі обставини його броні та включення в систему «Шлях». Наказ ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № 2022 2 від 30.03.2022 «Про прийняття на роботу ОСОБА_6 » в графі «з наказом ознайомлений» він підписав. В його трудовій книжці
НОМЕР_3 відсутній запис про роботу в ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Таким чином, у вищевказаних умисних діях ОСОБА_5 , що виразилися у ймовірному службовому підробленні та використанні підроблених офіційних документів (два супровідні листи ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 - вх. № 3110/0/1-22/01-138 від 14.04.2022 та вх. № 4212/0/1-22/01-138 від 19.05.2022; два накази від 30.03.2022 № 2022 2 та № 37-К від 02.05.2022 про працевлаштування; «Пропозиції бронювання військовозобов?язаних водіїв, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час»), які були ним підписані і завірені печаткою, та в яких неправдиво вказано, що ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 є працівниками-водіями вказаної громадської організації.
Відтак, з метою встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей та документів, володільцем яких є ІНФОРМАЦІЯ_14 , юридична адреса: АДРЕСА_4 та в яких міститься інформація щодо Громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за період часу із 01.01.2022 по 31.12.2022, а саме: документи в яких міститься інформація про всі відкриті та закриті рахунки громадської організації; податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ); звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; повідомлень про прийняття працівника на роботу; всієї наявної податкової звітності за вказаний період часу, із можливістю вилучення сканованих та електронних копій таких документів на цифровому та паперовому носіях інформації.
Слідчий подав заяву, за змістом якої просив розгляд клопотання проводити без його участі, просив клопотання задовольнити.
Представник особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, в судове засідання не з'явився, про дату та час судового засідання повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних(розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень КПК України судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснюється.
Дослідивши матеріали клопотання, вважаю наступне.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Ч. 1 ст. 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Ст. 162 КПК України визначено перелік охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах.
Відповідно до абз. 1 ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів., а згідно з ч. 7 цієї статі слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів.
В той же час стороною кримінального провадження поза розумним сумнівом доведено, що на даний час проводиться вичерпний комплекс заходів, спрямованих на розкриття кримінального правопорушення та встановлення осіб, які його вчинили, як і доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в зазначених в клопотанні документах, а також доведено про неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів, а можливе вилучення їх копій необхідне для досягнення мети отримання доступу до таких.
Отже, враховуючи вищенаведене, вважаю вказаний захід забезпечення доцільним, співмірним та таким, що відповідає завданням кримінального провадження, тому клопотання слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-166, 309 КПК України, -
Клопотання задовольнии.
Надати слідчим із числа групи слідчих СВ Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області - ОСОБА_3 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 дозвіл на проведення тимчасового доступу до речей та документів, володільцем яких є ІНФОРМАЦІЯ_14 , юридична адреса: АДРЕСА_4 та в яких міститься інформація щодо Громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за період часу із 01.01.2022 по 31.12.2022, а саме: документи в яких міститься інформація про всі відкриті та закриті рахунки громадської організації; податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ); звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; повідомлень про прийняття працівника на роботу; всієї наявної податкової звітності за вказаний період часу, із можливістю вилучення сканованих та електронних копій таких документів на цифровому та паперовому носіях інформації.
Роз'яснити положення ч. 1 ст. 166 КПК України, згідно з яким у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала діє до 10 вересня 2024 року включно та оскарженню не підлягає.
Оригінал ухвали виготовлено у двох примірниках.
Слідчий суддя ОСОБА_1