Справа № 643/1176/24
Провадження № 2-о/643/137/24
24.06.2024 р. м. Харків
Московський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Харченко А.М.
за участю секретаря - Іщенко Ю.Д.
заявника - ОСОБА_1 ,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Управління соціального захисту населення Адміністрації Салтівського району Харківської міської ради, про встановлення факту здійснення догляду,
06.02.2024 ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту здійснення ним догляду за ОСОБА_2 . В обгрунтування заяви посилався на ті обставини, що він здійснює догляд на непрофесійній основі за своїм дядьком, ОСОБА_2 , який є рідним братом його матері, ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Факт того, що дядько заявника потребує постійного догляду підтверджується довідкою форми 080-4/0 від 01.05.2023. Встановлення факту здійснення догляду є необхідним для подальшого отримання компенсації за надання соціальних послуг на непрофесійній основі.
Ухвалою суду від 08.02.2024 року відкрито провадження у справі.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 підтримав заяву, посилаючись на вищенаведене, та просив заяву задовольнити. Також зазначив, що ОСОБА_2 хворіє на професійне захворювання, встановлення факту здійснення догляду необхідно для встановлення опіки.
Заінтересована особа - Управління соціального захисту населення Адміністрації Салтівського району Харківської міської ради направило суду лист, в якому просили заяву ОСОБА_1 розглядати без участі представника управління, рішення винести на розгляд суду.
Суд, заслухавши пояснення заявника, дослідивши матеріали справи та надані докази, прийшов до наступного.
Згідно з ч.1, 2 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту:
1) родинних відносин між фізичними особами;
2) перебування фізичної особи на утриманні;
3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню;
4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення;
5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу;
6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті;
7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження;
8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті;
9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно з Висновком 1400 від 01.05.2024 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, виданого комісією КНП «МП № 11» ХМР, копія якого знаходиться в матеріалах справи, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи. Висновок дійсний до 30 квітня 2024 р. Висновок надається для одержання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Згідно з поясненнями заявника ОСОБА_1 до цього часу з наявним висновком він не звертався до Управління соціального захисту населення.
Статтею 55 ЦК України визначено, що опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.
Згідно з ст. 56 ЦК України, Органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
Права та обов'язки органів, на які покладено здійснення опіки та піклування, щодо забезпечення прав та інтересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, встановлюються законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до вимог ст. 58 ЦК України, опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Статтею 59 ЦК України унормовано, що піклування встановлюється над неповнолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена.
Згідно з нормами ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Суд встановлює піклування над фізичною особою у разі обмеження її цивільної дієздатності і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування.
Суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Суд встановлює піклування над неповнолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування.
Враховуючи вищенаведене, суд не вбачає законних підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 та в задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа - Управління соціального захисту населення Адміністрації Салтівського району Харківської міської ради, про встановлення факту здійснення догляду відмовляє за його необгрунтованістю.
Керуючись ст. ст. 13, 89, 258, 259, 264-265, 268, 315 ЦПК України, суд
В задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа - Управління соціального захисту населення Адміністрації Салтівського району Харківської міської ради, про встановлення факту здійснення догляду - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення буде складений протягом десяти днів.
Суддя Харченко А.М.