Ухвала від 15.07.2024 по справі 295/7487/24

Справа №295/7487/24

1-кс/295/4627/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.07.2024 року м. Житомир

Слідчий суддя Богунського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 , за участю секретаря с/з ОСОБА_2 , прокурора - ОСОБА_3 , підозрюваного - ОСОБА_4 , захисника - ОСОБА_5 , розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора Житомирської окружної прокуратури ОСОБА_3 про продовження дії обов'язків, визначених ч. 5 ст. 194 КПК України, встановлених для підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -

встановив:

Прокурор звернувся до слідчого судді з вказаним клопотанням, в якому зазначив, що у провадженні СВ відділу поліції №1 Житомирського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області перебуває кримінальне провадження № 42022062020000212 від 22.12.2022 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 4, 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, у якому ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень - у розтраті бюджетних коштів, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем під час дії воєнного стану у великому розмірі, тобто - у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, та у розтраті бюджетних коштів, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем під час дії воєнного стану, вчиненій повторно, за попередньою змовою групою осіб та в особливо великому розмірі, тобто - у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що рішенням №521 двадцять другої сесії 8 скликання Оліївської сільської ради від 03.06.2022 року оголошено недовіру Оліївському сільському голові ОСОБА_6 . З огляду на викладене, відповідно до ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», з моменту оголошення недовіри, обов'язки Оліївського сільського голови виконував секретар Оліївської сільської ради - депутат ОСОБА_4 .

Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищний голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідного села.

Частиною 2 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що селищний голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень селищного голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищний голова, зокрема, забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органами виконавчої влади на відповідній території додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади, організовує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету, підписує рішення ради та її виконавчого комітету, здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету, призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначених радою, представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства, укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради, видає розпорядження у межах своїх повноважень та виконує інші, передбачені Законом функції.

Частиною 5 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що селищний голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді секретаря Оліївської сільської ради, виконуючи обов'язки Оліївського сільського голови, наділений організаційно-розпорядчими функціями, а тому, відповідно до ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та положень ст. 18 КК України, є службовою особою.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України, бюджетна система України ґрунтується, зокрема, на принципах ефективності та результативності - при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що до числа замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, віднесено, у тому числі, органи місцевого самоврядування та об'єднання територіальних громад.

Згідно зі ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі», закупівлі здійснюються, зокрема, за принципами максимальної економії, ефективності та пропорційності, а також запобігання корупційним діям і зловживанням. Замовники, учасники процедур закупівлі, суб'єкт оскарження, а також їхні представники повинні добросовісно користуватися своїми правами, визначеними цим Законом.

Крім того, згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» із 05:30 год. 24.02.2022 року, в Україні введено воєнний стан, який, в подальшому, неодноразово продовжено, та який тривав на момент вчинення кримінального правопорушення та діє по теперішній час, на підставі Указу Президента України від № 3564-IX від 06.02.2024 року «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».

Примірною методикою визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 275 від 18.02.2020 року, встановлені наступні методи визначення очікуваної вартості, а саме: розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг методом порівняння ринкових цін, розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг на підставі закупівельних цін попередніх закупівель, розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг, щодо яких проводиться державне регулювання цін і тарифів, розрахунок очікуваної вартості робіт.

Відповідно до вказаної методики, метод порівняння ринкових цін - це метод визначення очікуваної вартості на підставі даних ринку, а саме загальнодоступної відкритої інформації про ціни та інформації з отриманих цінових пропозицій та прайс-листів на момент вивчення ринку.

Способи, що рекомендуються для отримання інформації про ціну товарів та послуг:

1) здійснити пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну;

2) направити не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг.

При цьому, відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі», для планування закупівель та підготовки до проведення закупівель замовники можуть проводити попередні ринкові консультації з метою аналізу ринку, у тому числі запитувати й отримувати рекомендації та інформацію від суб'єктів господарювання.

Відповідно до п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України від

12 жовтня 2022 року № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли:

1) інформація, що повинна бути оприлюднена в оголошенні про проведення відкритих торгів та/або в тендерній документації, належить до інформації з обмеженим доступом або коли її розголошення під час дії правового режиму воєнного стану може нести загрозу національній безпеці та/або громадській безпеці і порядку, та/або безпеці об'єктів енергетичної чи газової інфраструктури, та/або об'єктів електроенергетики, та/або об'єктів розробки чи видобування вуглеводнів, за наявності відповідного обґрунтування;

4) існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів та/або електронного каталогу, яка повинна бути документально підтверджена замовником.

За результатами закупівлі, здійсненої, відповідно до цього пункту, замовники оприлюднюють в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до пункту 3-8 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону.

Так, у листопаді 2022 року у секретаря Оліївської сільської ради, який виконував обов'язки сільського голови, ОСОБА_4 виник злочинний умисел на розтрату бюджетних коштів Оліївської сільської ради на користь третіх осіб, зловживаючи своїм службовим становищем, в умовах дії воєнного стану.

Реалізуючи вказаний злочинний умисел, ОСОБА_4 умисно, протиправно, з корисливих мотивів, зловживаючи своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, за результатами переговорів, 24.11.2022 року у денний час доби у місті Житомирі, без проведення публічних закупівель, уклав з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_7 договір №132202208 про купівлю дизельної електрогенераторної установки JCB G220QS серійний номер НОМЕР_1 , 2022 року виготовлення, в кількості 1 шт., вартістю 1 709 583,33 грн.

При цьому, ОСОБА_4 було достовірно відомо, що запропонована ФОП ОСОБА_7 ціна дизельної електрогенераторної установки JCB G220QS на 479 716, 66 грн. вища за ринкову вартість аналогічного товару.

В подальшому, ОСОБА_4 25.11.2022 року, в силу займаної посади та обумовлених нею повноважень, підписав акт приймання-передачі вищенаведеної дизельної електрогенераторної установки JCB G220QS та, в цей же день, на видатковій накладній №132202208 від 25.11.2022 року вчинив резолюцію про необхідність здійснення оплати за поставлений товар.

На підставі вказаних документів, 29.11.2022 року, відповідно до платіжного доручення №8, з казначейського рахунку Оліївської сільської ради на банківський рахунок ФОП ОСОБА_7 перераховано грошові кошти в сумі 1 709 583,33 грн.

Таким чином, секретар Оліївської сільської ради ОСОБА_4 , виконуючи обов'язки Оліївського сільського голови та будучи службовою особою, протягом листопада-грудня 2022 року, в умовах дії воєнного стану, шляхом зловживання своїм службовим становищем, внаслідок здійснення в інтересах фізичної особи-підприємця ОСОБА_7 оплати за поставку дизельної електрогенераторної установки JCB G220QS по безпідставно завищеній вартості, умисно вчинив розтрату бюджетних коштів Оліївської сільської ради на суму 479 716,66 грн., що у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення та становить великий розмір, внаслідок чого, Оліївській об'єднаній територіальній громаді завдано майнової шкоди у вказаному розмірі.

Крім того, у грудні 2022 році у секретаря Оліївської сільської ради ОСОБА_4 , який виконував обов'язки сільського голови, повторно, за попередньою змовою із невстановленими службовими особами ТОВ «Профіт Мікс», виник злочинний умисел, спрямований на протиправну розтрату та заволодіння бюджетними коштами Оліївської сільської ради, шляхом зловживання службовим становищем.

З цією метою, 13.12.2022 року ОСОБА_4 , перебуваючи у с. Оліївка Житомирського району, від імені Оліївської сільської ради, як замовника, без проведення відкритих торгів, уклав договір з Товариством з обмеженою відповідальністю «Профіт Мікс» на закупівлю генераторів Gucbir GJD 10000S-3 у кількості 10 одиниць за ціною 2 888 100 грн. без ПДВ, достовірно знаючи, що ціна вказаного товару завищена на суму 1 458 149, 50 грн.

Продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, спрямованого на розтрату та заволодіння бюджетними коштами Оліївської сільської ради, невстановлені службові особи ТОВ «Профіт Мікс», у грудні 2022 року, діючи в межах попередньої спільної злочинної змови з секретарем Оліївської сільської ради ОСОБА_4 , підписали та надали до Оліївської сільської ради офіційний документ - накладну №1 від 13.12.2022 року.

При цьому, до вказаної накладної №1 від 13.12.2022 року внесли недостовірні відомості про фактичну поставку та передачу Оліївській сільській раді генераторів Gucbir GJD 10000S-3 у кількості 10 одиниць за ціною 2 888 100 грн. без ПДВ, хоча фактично така поставка у грудні 2022 року не здійснена.

Отримавши накладну №1 від 13.12.2022 року, достовірно знаючи, що вказані у ній генератори Gucbir GJD 10000S-3 у кількості 10 одиниць за ціною 2 888 100 грн. без ПДВ Оліївській сільській раді не поставлено, а їх вартість завищена на 1 458 149,50 грн., ОСОБА_4 , перебуваючи в с. Оліївка Житомирського району, діючи у межах спільного умислу зі службовими особами ТОВ «Профіт Мікс», вчинив на накладній №1 від 13.12.2022 року резолюцію працівникам відділу бухгалтерського обліку про здійснення оплати.

Таким чином, на підставі накладної №1 від 13.12.2022 року з місцевого бюджету Оліївської сільської ради 28.12.2022 року безпідставно перераховано на рахунок ТОВ «Профіт Мікс» кошти на загальну суму 2 888 100 грн. за генератори Gucbir GJD 10000S-3 у кількості 10 одиниць, що перевищує ринкову вартість відповідних генераторів на 1 458 149, 50 грн.

У ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 , на момент вчинення кримінального правопорушення, перебував на посаді секретаря Оліївської сільської ради Житомирського району та виконував обов'язки Оліївського сільського голови.

Відповідно до ст. 481 КПК України, 16.05.2024 року о 08 год. 40 хв. вручено повідомлення про підозру, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 4, 5 ст. 191 КК України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Житомира, українцю, громадянину України, секретарю Оліївської сільської ради, одруженому, який має на утриманні неповнолітніх дітей, раніше не судимому, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

17.05.2023 року ухвалою слідчого судді Богунського районного суду м. Житомира задоволено клопотання слідчого та застосовано до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а також, визначено заставу у розмірі 908400 гривень.

Крім того, вказаною ухвалою на ОСОБА_4 покладено обов'язки, передбачені ст. 194 КПК України, зокрема:

1)прибувати до слідчого, прокурора або суду за першою ж їх вимогою;

2)повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця свого проживання та/або місця роботи;

3)здати на зберігання у відповідний орган - Управління Державної міграційної служби - паспорт України для виїзду за кордон;

4)не спілкуватися зі свідками у кримінальному провадженні (вказаний обов'язок, відповідно до ухвали Житомирського апеляційного суду від 20.06.2024 року, змінено на обов'язок «не спілкуватися щодо обставин кримінального провадження із свідками у кримінальному провадженні, визначеними слідчим або прокурором»).

В подальшому, ОСОБА_4 звільнений 20.05.2024 з-під варти, у зв'язку із внесенням застави у сумі 908 400 гривень заставодавцем - ОСОБА_8 .

Відповідно до абзацу 3 ч. 4 ст. 202 КПК України, з моменту звільнення з-під варти у зв'язку з внесенням застави підозрюваний, обвинувачений вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.

Зазначене вказує на те, що починаючи з 20.05.2024 року до ОСОБА_4 фактично застосовано запобіжний захід у вигляді застави з покладенням обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.

Ухвалою Житомирського апеляційного суду від 20.06.2024 року вищевказану ухвалу слідчого судді Богунського районного суду м. Житомира від 17.05.2024 року про застосування до ОСОБА_4 запобіжного заходу залишено без змін (крім заміни обов'язку, про який зазначено вище).

11.07.2024 року, у зв'язку із наявністю підстав, передбачених ч. 1 ст. 294 КПК України, враховуючи неможливість закінчення досудового розслідування у строк до 16.07.2024 року, строк досудового розслідування, за клопотанням слідчого, продовжено керівником Житомирської окружної прокуратури до трьох місяців, тобто - до 16.08.2024 року, а отже, у органу досудового розслідування виникли підстави для продовження строку дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, що покладені на підозрюваного ОСОБА_4 ухвалою слідчого судді від 17.05.2024 року.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованих йому злочинів повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами у їх сукупності.

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення прокурора, який просив клопотання задовольнити, пояснення підозрюваного та його захисника, які заперечували щодо задоволення клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Подання клопотання прокурором з пропуском строку, передбаченого ч.1 ст.199 КПК України, не звільняє слідчого суддю від обов'язку розглянути його в строк, передбачений ч.4 ст.199 КПК України, а саме до закінчення строку дії попередньої ухвали.

Посилання сторони захисту на виконання підозрюваним обов'язку здати на зберігання у відповідний орган - Управління Державної міграційної служби - паспорт України для виїзду за кордон, не підтверджено відповідними доказами у справі.

Дострокове припинення підозрюваним повноважень секретаря ради не спростовує наявність ризиків, передбачених статтею 177 КПК України.

Враховуючи встановлену необхідність продовження строку дії обов'язків, передбачених частиною 5 статті 194 КПК України, покладених ухвалою слідчого судді на підозрюваного ОСОБА_4 , клопотання прокурора підлягає до задоволення на час досудового розслідування.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 182, 194, 199 КПК України, слідчий суддя, -

ухвалив:

Клопотання задовольнити.

Продовжити строк дії обов'язків, передбачених частиною 5 статті 194 КПК України, які покладено на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:

-прибувати до слідчого, прокурора або суду за першою ж їх вимогою;

-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця свого проживання та/або місця роботи;

-здати на зберігання у відповідний орган - Управління Державної міграційної служби - паспорт України для виїзду за кордон;

- не спілкуватися щодо обставин кримінального провадження зі свідками у кримінальному провадженні, визначеними слідчим або прокурором.

Строк дії ухвали до 16.08.2024 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1