Рішення від 12.07.2024 по справі 520/10400/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2024 року № 520/10400/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом Фермерського господарства "КЛЕПКИ+" до Кіндрашівської сільської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії -

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство "КЛЕПКИ+" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Кіндрашівської сільської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області, в якому просило суд:

- визнати протиправними та скасувати розпорядження №206 від 30.10.2023 р. та №211 від 31.10.2023 р., винесені відповідачем;

- зобов'язати відповідача прийняти рішення про визнання земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які знаходиться на території Кіндрашівської сільської територіальної громади Куп'янського району Харківської області, зазначені в заявах позивача, потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами та надати позивачу пільги з місцевих податків і зборів, а саме: зі сплати орендної плати за землю за 2023 р. та пільги зі сплати єдиного податку IV групи за земельні ділянки з 01.01.2023 р. по 31.12.2023 р.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що розпорядження №206 від 30.10.2023 р. та №211 від 31.10.2023 р., на думку позивача, є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідач, Кіндрашівської сільської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області, подала до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що ФГ "КЛЕПКИ+" на умовах оренди користується земельними ділянками для ведення фермерського господарства, що знаходяться на території Кіндрашівської сільської територіальної громади Куп'янського району Харківської області.

Позивач звернувся до Кіндрашівської сільської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області із заявою від 31.08.2023 № 3-2023 про потенційне забруднення земельних ділянок вибухонебезпечними предметами, в якій просив визнати непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою забруднення вибухонебезпечними предметами земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що знаходяться на території Кіндрашівської сільської територіальної громади Куп'янського району Харківської області, та встановити податкову пільгу зі сплати єдиного податку IV групи з 01.01.2023 по 31.12.2023.

Розпорядженням Кіндрашівської сільської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області №206 від 30.10.2023 року відмовлено фермерському господарству «Клепки+» у встановленні податкової пільги зі сплати єдиного податку IV групи за період з 09.09.2022 року по 31.12.2022 року, у зв'язку з не встановленням фактів засмічення земельних ділянок розташованих на території Кіндрашівської сільської територіальної громади Куп'янського району Харківської області вибухонебезпечними предметами та відмовлено фермерському господарству «Клепки+» у встановленні податкової пільги зі сплати єдиного податку IV групи за період з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року, у зв'язку з не встановленням фактів засмічення земельних ділянок розташованих на території Кіндрашівської сільської територіальної громади Куп'янського району Харківської області вибухонебезпечними предметами.

Також, позивач звернувся до Кіндрашівської сільської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області із заявою від 31.08.2023 № 1-2023 про потенційне забруднення земельних ділянок вибухонебезпечними предметами, в якій просив визнати непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою забруднення вибухонебезпечними предметами земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що знаходяться на території Кіндрашівської сільської територіальної громади Куп'янського району Харківської області, та встановити податкову пільгу зі сплати орендної плати за земельні ділянки державної власності на 2023 рік.

Розпорядженням Кіндрашівської сільської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області №211 від 30.10.2023 року відмовлено фермерському господарству «Клепки+» (код ЄДРПОУ: 41436004) у встановленні податкової пільги зі сплати орендної плати за 2023 рік, у зв'язку з не встановленням фактів засмічення земельних ділянок розташованих на території Кіндрашівської сільської територіальної громади Куп'янського району Харківської області вибухонебезпечними предметами.

Не погоджуючись з рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 30.1 статті 30 ПК України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 ст. 30 ПК України.

Відповідно до п. 30.5 ст. 30 ПК України податкові пільги, порядок та підстави їх надання встановлюються з урахуванням вимог законодавства України про захист економічної конкуренції виключно цим Кодексом, рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, прийнятими відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до положень п. 288.8 ст. 288 ПК України у частині земельних ділянок, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, період, коли земельні ділянки визнаються забрудненими вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території (у тому числі коли дата початку обстеження небезпечної території операторами протимінної діяльності настає після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації на відповідній території), за умови подання платником плати за землю заяви до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації та військово-цивільної адміністрації про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами та прийняття таким органом місцевого самоврядування, військовою адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів щодо земельної ділянки, зазначеної в такій заяві, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.

Відповідно до положень п. 292-1 ст. 292-1 ПК України для земельних ділянок, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, період, коли земельні ділянки визнаються забрудненими вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території (у тому числі коли дата початку обстеження небезпечної території операторами протимінної діяльності настає після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації на відповідній території), за умови подання платником податку заяви до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації та військово-цивільної адміністрації про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами та прийняття таким органом місцевого самоврядування, військовою адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів щодо земельної ділянки, зазначеної у такій заяві, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.

Згідно з п.п. 12.3.7 п. 12.3 ст. 12 ПК України не дозволяється сільським, селищним, міським радам встановлювати індивідуальні пільгові ставки місцевих податків та зборів для окремих юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і фізичних осіб або звільняти їх від сплати таких податків та зборів.

Дія абзацу першого цього підпункту не поширюється на прийняття сільськими, селищними, міськими радами, військовими адміністраціями та військово-цивільними адміністраціями рішень про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяви платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами (з обов'язковим зазначенням кадастрових номерів таких земельних ділянок), а також про внесення змін до таких рішень.

Рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами повинні прийматися на кожний календарний рік окремо, за умови наявності відповідних заяв платників податків, та на період не більше ніж до кінця поточного календарного року.

Відповідно до п.п. 12.4.6 п. 12.4 ст. 12 ПК України до повноважень сільських, селищних, міських рад, військових адміністрацій та військово-цивільних адміністрацій щодо податків та зборів належать надання інформації контролюючим органам за місцезнаходженням земельних ділянок щодо рішень про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів, прийнятих на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами. Така інформація надається в електронному вигляді у порядку та за формою, затвердженими Кабінетом Міністрів України, протягом 10 календарних днів з дня прийняття відповідного рішення з обов'язковим зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок, щодо яких прийнято відповідне рішення.

Таким чином, земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визнаються забрудненими вибухонебезпечними предметами за умови подання платником плати за землю до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації заяви про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами.

При цьому, рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами приймаються за умови наявності відповідних заяв платників податків.

З огляду на викладене, інших умов та підстав для прийняття рішення відповідного органу місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів, окрім як на підставі заяви платника податків про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами (за умови розташування земельної ділянки на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією) чинним законодавством не передбачено.

Так, ФГ "КЛЕПКИ" на умовах оренди користується земельними ділянками для ведення фермерського господарства, що знаходяться на території Кіндрашівської сільської територіальної громади Куп'янського району Харківської області.

Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, з 24.02.2022 по 11.09.2022 Кіндрашівська сільська територіальна громада Куп'янського району Харківської області була віднесена до території України, що була тимчасово окупована Російською Федерацією. З 11.09.2022 по 01.07.2023 Кіндрашівська сільська територіальна громада Куп'янського району Харківської області була територією активних бойових дій. З 01.07.2023 Кіндрашівська сільська територіальна громада Куп'янського району Харківської області визначена територією активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Позивач звернувся до Кіндрашівської сільської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області з заявами від 31.08.2023 № 3-2023 та від 31.08.2023 № 1-2023 про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами, в якій просив визнати непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою забруднення вибухонебезпечними предметами земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що знаходяться на території Кіндрашівської сільської територіальної громади Куп'янського району Харківської області, та встановити податкові пільги.

Відповідачем був направлений позивачу запит від 27.09.2023 р. № 01-12/1086, в якому відповідач вимагав надати документи, зокрема: графічні матеріали розташування контурів землекористування; протоколи обмінів (в разі наявності); підтвердження факту невикористання землі в господарській діяльності в 2023 р.; фотофіксацію кожної земельної ділянки з прив'язкою до місцевості та часу.

На вказаний запит позивач направив лист від 09.10.2023 р. №09/10-2023, в якому зазначив, що діючим законодавством для отримання податкових пільг не передбачено надання будь-яких інших документів, окрім Заяви про потенційне забруднення земельних ділянок вибухонебезпечними предметами. Вказано, що норми ПК України не зобов'язують платника податків підтверджувати факт невикористання земельної ділянки, тим паче, проводити фотофіксацію з прив'язкою до місцевості та часу, з метою отримання пільг.

За результатами розгляду заяв позивача, відповідач не визнав земельні ділянки непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами та прийняв рішення про відмову у встановленні податкових пільг, оформлені розпорядженнями №206 від 30.10.2023 р. та №211 від 31.10.2023 р.

Так, відповідач, приймаючи оскаржувані рішення, відмовив позивачу у задоволені його заяв у зв'язку з не встановленням фактів засмічення земельних ділянок розташованих на території Кіндрашівської сільської територіальної громади Куп'янського району Харківської області вибухонебезпечними предметами.

Проте, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано доказів яким чином він встановив відсутність засмічення земельних ділянок розташованих на території Кіндрашівської сільської територіальної громади Куп'янського району Харківської області вибухонебезпечними предметами.

При цьому, суд в чергове наголошує, що земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визнаються забрудненими вибухонебезпечними предметами за умови подання платником плати за землю до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації заяви про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами.

За таких обставин, суд вважає необґрунтованими оскаржувані рішення відповідача.

Відповідач у відзиві на адміністративний позов зазначив, що діючим законодавством для всебічного і об'єктивного прийняття рішення органом державної влади та місцевого самоврядування про надання податкових пільг не забороняється просити додаткову документацію, відомості та інформацію, не віднесену законодавством України до інформації з обмеженим доступом, тому прохання надати інформацію, вказану в листі-відповіді на заяву позивача, не виходить за рамки чинного законодавства України.

При цьому, зі змісту норми п. 288.8 ст. 288 та п. 292-1 ст. 292-1 ПК України не вбачається обов'язку платника податку подавати додаткові документи, не встановлені законом для прийняття рішення про встановлення пільг у 2023 році.

Суд зазначає, що положення Податкового кодексу України не ставлять можливість отримання пільг та винесення рішення про їх надання у залежність від підтвердження або непідтвердження здійснення діяльності.

Також, відповідач, обґрунтовуючи правомірність прийнятих розпоряджень, посилається на невнесення відомостей, що підтверджують факт забруднення земельних ділянок і були б підставою для видачі розпорядження про встановлення пільг, до Державного земельного кадастру.

Проте, позивачу, який не є розпорядником Державного земельного кадастру, не може ставитись в провину не внесення до останнього відповідних відомостей.

Таким чином, відповідач у спірних правовідносинах не врахував приписи ПК України в частині прийняття рішень щодо визнання непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою забруднення вибухонебезпечними предметами земельних ділянок для ведення фермерського господарства та встановлення податкових пільг.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що розпорядження №206 від 30.10.2023 р. та №211 від 31.10.2023 р. Кіндрашівської сільської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області є протиправними та підлягають скасуванню.

При цьому, відповідач, приймаючи оскаржувані рішення, об'єктивно не дослідив наявності обставин для визнання непридатними до використання у зв'язку з потенційною загрозою забруднення вибухонебезпечними предметами земельних ділянок.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на те, що відповідачем під час розгляду заяв позивача не було вчинено заходів для перевірки наявності обставин з метою визнання непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою забруднення вибухонебезпечними предметами земельних ділянок, суд приходить до висновку, що наявні підстави для виходу за межі позовних вимог та задоволення позову шляхом зобов'язання Кіндрашівської сільської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області повторно розглянути заяви Фермерського господарства "КЛЕПКИ+" від 31.08.2023 № 3-2023 та від 31.08.2023 № 1-2023 щодо визнання непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою забруднення вибухонебезпечними предметами земельних ділянок для ведення фермерського господарства та встановлення податкових пільг, з урахуванням висновків суду.

Враховуючи те, що заяви позивача не було розглянуто належним чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення про визнання земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які знаходиться на території Кіндрашівської сільської територіальної громади Куп'янського району Харківської області, зазначені в заявах позивача, потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами та надати позивачу пільги з місцевих податків і зборів, а саме: зі сплати орендної плати за землю за 2023 р. та пільги зі сплати єдиного податку IV групи за земельні ділянки з 01.01.2023 р. по 31.12.2023 р., є зверненими на майбутнє та не підлягають задоволенню.

Щодо інших посилань сторін, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Фермерського господарства "КЛЕПКИ+" (63702, Харківська обл., місто Куп'янськ, вул. Сватівська, будинок 56) до Кіндрашівської сільської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області (вул. Вишнева, буд. 1, с. Кіндрашівка, Куп'янський район, Харківська область, 63720) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати розпорядження №206 від 30.10.2023 р. та №211 від 31.10.2023 р. Кіндрашівської сільської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області.

Зобов'язати Кіндрашівську сільську військову адміністрацію Куп'янського району Харківської області повторно розглянути заяви Фермерського господарства "КЛЕПКИ+" від 31.08.2023 № 3-2023 та від 31.08.2023 № 1-2023 щодо визнання непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою забруднення вибухонебезпечними предметами земельних ділянок для ведення фермерського господарства та встановлення податкових пільг, з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Кіндрашівської сільської військової адміністрації Куп'янського району Харківської області (код ЄДРПОУ 44709445, вул. Вишнева, буд. 1, с. Кіндрашівка, Куп'янський район, Харківська область, 63720) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Фермерського господарства "КЛЕПКИ+" (код ЄДРПОУ 41436004, 63702, Харківська обл., місто Куп'янськ, вул. Сватівська, будинок 56) сплачений судовий збір в сумі 4844 (чотири тисячі вісімсот сорок чотири) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.