Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
09 липня 2024 р. справа № 520/8370/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марини Лук'яненко, розглянувши у порядку спрощеного провадження позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), третя особа: Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:
1. визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати належної позивачу додаткової винагороди за період з 11.06.2022 по 25.07.2022;
2. зобов'язати відповідача виплатити позивачу додаткову винагороду за період з 11.06.2022 по 25.07.2022 із розрахунку 100000,00 грн. пропорційно часу безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та здійснити доплату донарахованих сум;
3. стягнути понесені судові витрати з Відповідача.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що, у порушення норм чинного законодавства, ІНФОРМАЦІЯ_2 не нараховано та не виплачено йому додаткову винагороду за період з 11.06.2022 по 25.07.2022 із розрахунку 100000,00 грн. пропорційно часу безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 24.04.2024 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в зазначеній справі.
Представник відповідача у наданому до суду відзиві на позов проти заявленого позову заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позову, в обґрунтування чого зазначив, що до ІНФОРМАЦІЯ_1 не надходило довідки про участь позивача у бойових діях, яка б давала останньому право на отримання спірної винагороди.
Третя особа своїх письмових пояснень щодо позову до суду не надала.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді старшого стрільця першого відділення охорони другого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , ТВО старшого бойового медика роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 ; на грошовому забезпеченні перебував у ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Як зазначено у позовній заяві та у відзиві на позов, відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 11.06.2022 року №181 позивача було відряджено до військової частини НОМЕР_1 ; відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 26.07.2022 року №238 останній повернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
За період проходження служби у військовій частині НОМЕР_1 , командиром військової служби НОМЕР_1 видано відносно позивача довідку від 01.02.2023 року №212 про те, що позивач дійсно проходив військову службу з 11.06.2022 по 25.07.2023 та приймав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи у м. Лозова Харківської області.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (по стройовій частині) від 20.01.2023 №23 позивача з 24.01.2023 року виключено зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 та всіх видів забезпечення, направлено до НОМЕР_2 окремої механізованої бригади для подальшого проходження військової служби, до якої зараховано наказом командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_5 " від 23.01.2023 року №15-рс.
Позивач вважає, що у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" він має право на отримання додаткової винагороди в розмірі 100 000,00 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких бойових діях та заходах, а саме: у період з 11.06.2022 по 25.07.2023.
Однак, позивачу не нараховано та не виплачено у належному розмірі додаткову винагороду у період з 11.06.2022 по 25.07.2023 за безпосередню участь у забезпеченні бойових дій по здійсненню заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії, яка гарантується державою на період військового стану.
Позивач звернувся до відповідача з рапортом від 11.11.2023 щодо виплати додаткової винагороди в розмірі 100 000,00 гривень за період з 11.06.2022 по 25.07.2023, до якого надав довідку від 01.02.2023 року №212 .
Відповідач листом від 20.11.2023 №2082/ВФЗ фактично відмовив позивачу в нарахуванні та виплаті додаткової винагороди в розмірі 100 000,00 гривень у період з 11.06.2022 по 25.07.2023, з посиланням на те, що форма наданої довідки не відповідає вимогам пункту 4 та додатку 1 до доручення Міністра оборони України від 06.03.2023 року №5718/з, а фактично відповідає вимогам та видана у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 щодо встановлення та надання статусу учасника бойових дій.
В подальшому, листом від 20.11.2023 №2082/ВФЗ на запит представника позивача від 30.01.2024 відповідач надав інформацію про те, що позивачу в повному обсязі нараховано грошове забезпечення за період проходження військової служби в ІНФОРМАЦІЯ_6 ; будь-які підтверджуючі документи чи звернення з питання нарахування додаткової грошової винагороди позивачу до відділу фінансового забезпечення сектору соціальних виплат ІНФОРМАЦІЯ_7 з боку ІНФОРМАЦІЯ_4 не надходили, відповідно підстави для виплати відсутні.
До листа від 20.11.2023 №2082/ВФЗ надано довідку №88/ВФЗ від 09.02.2024 про доходи позивача за червень - серпень 2022 року, відповідно до якої:
- у липні 2022р. позивачу нараховано за червень 2022р. додаткову винагороду на період воєнного часу з розрахунку 30000 грн. на місяць у розмірі 30000,00 грн.; додаткову винагороду на період воєнного часу з розрахунку 70000 грн. на місяць у розмірі 22580,65 грн. (за період з 22.05.2022 по 31.02.2022);
- у серпні 2022р. позивачу нараховано за липень 2022р. додаткову винагороду на період воєнного часу з розрахунку 30000 грн. на місяць у розмірі 30000,00 грн.; додаткову винагороду на період воєнного часу з розрахунку 70000 грн. на місяць у розмірі 14000,00 грн. (за період з 01.06.2022 по 06.06.2022).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не виплати додаткової винагороди за період з 11.06.2022 по 25.07.2023 із розрахунку 100000,00 грн. пропорційно часу безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Частиною другою ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами ст.65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно з приписами ст.2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Як передбачено ст.1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, та передбачає надання відповідним органам влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відведення загрози, відсічі збройній агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Порядок проходження військової служби в Збройних Силах України визначений у Положенні про проходження громадянами військової служби в Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 (далі Положення №1153/2008).
Згідно п.5 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008, громадяни, які проходять військову службу, є військовослужбовцями Збройних Сил України.
Відповідно до положень ст.1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закон №2011-ХІІ) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
Згідно приписів ст.9 Закону №2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Також відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Відповідно до пункту 2-1 Постанови №168 порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
З аналізу вищевказаних норм слід дійти висновку про те, що вказане вище нормативне врегулювання свідчить на користь того, що на період дії воєнного стану військовослужбовці мають право на виплату додаткової винагороди та додаткової винагороди у збільшеному розмірі.
Так, розмір додаткової винагороди становить 30000,00 грн, а у разі безпосередньої участі військовослужбовців Збройних Сил у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів - 100000,00 грн пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
З метою врегулювання виплати військовослужбовцям Збройних Сил України додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, Міністром оборони України було надіслано (адресовано) військовому командуванню Збройних Сил України телеграму №248/1298 від 25.03.2022.
Пунктом 1 вказаної телеграми визначено, що під терміном безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів (далі - бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій).
В подальшому, 07.07.2022 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №793 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, згідно якою були внесені відповідні зміни до Постанови №168, зокрема п.2-1 якої встановлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Крім того, з метою врегулювання виплати військовослужбовцям Збройних Сил України додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, Міністром оборони України було видано Окреме доручення №912/з/29 від 23.06.2022.
Відповідно до п.13 Окремого доручення Міністра №912/з/29 вважаються такими, що не застосовуються з 01.06.2022 телеграми Міністра оборони України від 02.03.2022 №248/1196 (крім пункту 5), від 07.03.2022 №248/1217, від 25.03.2022 №248/1298, від 18.04.2022 №248/1529.
Пунктом 1 Окремого доручення Міністра №912/з/29 встановлено, що під терміном безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (далі - бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем:
бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка (який) веде воєнні (бойові) дії у складі діючих у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій;
бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки)) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави;
бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями;
бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;
завдання з ведення руху оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;
бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою;
бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб);
виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей;
виконання бойових завдань у районах ведення бойових дій з виявлення повітряних цілей;
здійснення польотів у районах ведення воєнних дій, ведення повітряного бою;
здійснення заходів з виводу повітряних суден з під удару противника з виконанням зльоту;
виконання бойових (спеціальних) завдань кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії.
Пунктом 2 Окремого доручення Міністра №912/з/29 передбачено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям (у тому числі військовослужбовцям строкової служби та курсантам вищих військових навчальних закладів і військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти) встановлювати виплату щомісячної додаткової винагороди (пропорційно із розрахунку на місяць) в розмірах:
100000 гривень - військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (пропорційно часу участі у таких діях або заходах);
30000 гривень - іншим військовослужбовцям (із дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу військової частини у зв'язку зі звільненням з військової служби).
Згідно з п.3 Окремого доручення Міністра №912/з/29 райони ведення бойових дій слід визначати відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України, а склад діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави - відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України або начальника Генерального штабу Збройних Сил України.
Відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України слід визначати інші райони ведення бойових дій (у т.ч. повітряного простору), в яких також здійснювалися заходи з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з визначенням конкретного місця та часу їх проведення.
Документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів:
бойовий наказ (бойове розпорядження);
журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);
рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
Отже, військовослужбовець Збройних Сил набуває право на отримання збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди у разі безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
В той же час, обов'язковою умовою для нарахування та виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, є документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів, що здійснюється на підставі бойових наказів, журналів бойових дій, рапортів командира підрозділу та довідок командира військової частини.
Відповідно до довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України від 01.02.2023 року №212 за підписом командира Військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_1 в період з 11.06.2022 по 25.07.2022 приймав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи у м. Лозова Харківської області.
Зазначена довідка складена на підставі: бойового розпорядження Головнокомандувача ЗСУ від 24.02.2022 року №39/304/92/29, бойового розпорядження Командувача Об'єднаних сил ЗСУ від 24.02.2022 року №313/200/80т., бойового розпорядження ОК "Схід" від 24.02.2022 року №01, ОКП "Кегичівка" від 01.03.2022 року, бойового розпорядження командувача оперативного угрупування військ "Дніпро" від 11.03.2022 №313/ОУВ/99т, ОКП-Запоріжжя, бойового розпорядження ОУВ "Слобода" №286 від 31.03.22, БР ОУВ "Слобода" №308 від 02.04.2022, БР ОУВ "Слобода" № 329 від 03.04.22, БР ОУВ "Слобода" №428 від 08.04.2022, БР ОУВ "Слобода" №435 від 09.04.2022, БР ОУВ "Слобода" №448 від 10.04.2022, БР ОУВ "Слобода" №451 від 10.04.2022, бойового розпорядження командувача ОУВ "Слобода" від "06" червня 2022 року № 1295т, розпорядження ОУВ "Слобода" № 1352т від 10.06.2022 року, журналу бойових дій військової частини НОМЕР_3 (розпочатий 24.02.2022), обліковий номер 6т за р.з., наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 11.06.2022 року № 106, наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 25.07.2022 року.
Водночас, суд зазначає, що військовослужбовець набуває право на отримання додаткової винагороди у розмірі 100000 грн на місяць за умови підтвердження безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, втім із розрахунку пропорційно часу участі у виконанні бойових завдань, виходячи із специфіки покладених на підрозділ, у якому він проходив службу, завдань.
Як встановлено судом та підтверджено відповідачем у відзиві на позов, позивач у спірний період проходив службу на посаді старшого стрільця першого відділення охорони другого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , ТВО старшого бойового медика роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 11.06.2022 року №181 позивача було відряджено до військової частини НОМЕР_1 ; відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 26.07.2022 року №238 останній повернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України "Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій" від 01.07.2022 №184 та від 01.08.2022 №212 Харківська область включена в у райони ведення воєнних (бойових) дій в червні-липні 2022 року.
Реальність виконання позивачем бойових завдань у м. Лозова Харківської області, відповідачем не оспорюється.
Суд зазначає, що реальне виконання позивачем бойових завдань при неналежному веденні адміністративним органом відповідної письмової документації про це, не може бути кваліфіковано судом у якості розумної причини для позбавлення позивача права на отримання додаткової винагороди із розрахунку 100000,00 грн. пропорційно часу безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України
Враховуючи зазначене, позивач за період з 11.06.2022 по 25.07.2022 має право на додаткову винагороду в розмірі 100 000 гривень пропорційно часу виконання завдань в районі м. Лозова Харківської області, який входив в районі бойових дій.
Стосовно посилань відповідача про те, що довідка від 01.02.2023 року №212 є підставою лише для встановлення військовослужбовцю статусу - учасник бойових дій, суд зазначає наступне:
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 затверджено Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Відповідно до абз.5 п.6 Порядку №413 для надання статусу учасника бойових дій особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій протягом 30 календарних днів з дня участі осіб у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів, отримання травм (поранень, контузій, каліцтв) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 6.
Враховуючи вищевикладене, слід дійти висновку про те, що метою видання такої довідки може бути також необхідність підтвердження наявності у особи права на отримання статусу учасника бойових дій, отже включає в себе ширший перелік підстав, ніж для отримання додаткової грошової винагороди у розмірі 100000 грн, встановленої Постановою Кабінету Міністрів №168.
Як вбачається з матеріалів справи, що також не заперечується відповідачем, довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України від 01.02.2023 року №212 за підписом командира Військової частини НОМЕР_1 видана саме за формою, встановленою додатком 6 до Порядку №413.
Таким чином, зазначення у довідці від 01.02.2023 року №212 період з 11.06.2022 по 25.07.2022, не є безумовною підставою для встановлення військовослужбовцю статусу - учасник бойових дій, оскільки така довідка може бути видана не лише для цілей підтвердження права на отримання винагороди встановленої Постановою №168, а й з іншою метою, відмінною від тієї, з приводу якої виникли спірні правовідносини.
Враховуючи вищевикладене, з огляду на те, що безпосередньою участю військовослужбовця даного військового підрозділу у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони слід вважати саме час при виконанні бойових завдань, суд, зважаючи на приписи частини 2 статті 9 КАС України, вважає, що належним та достатнім способом захисту прав позивача є визнання протиправними дії відповідача щодо ненарахування та невиплати належної позивачу додаткової винагороди за період з 11.06.2022 по 25.07.2022 та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу додаткову винагороду за період з 11.06.2022 по 25.07.2022 із розрахунку 100000,00 грн. пропорційно часу безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, при виконанні бойових завдань.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст.2, 6-11, 14, 77, 78, 139, 241-247, 250, 255, 257-262, 287, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), третя особа: Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненарахування та невиплати належної ОСОБА_1 додаткової винагороди за період з 11.06.2022 по 25.07.2022.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду за період з 11.06.2022 по 25.07.2022 із розрахунку 100000,00 грн. пропорційно часу безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, при виконанні бойових завдань.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) судові витрати в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Роз'яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).
Суддя Марина Лук'яненко