Рішення від 08.07.2024 по справі 520/7634/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

08 липня 2024 року № 520/7634/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В, розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп. НОМЕР_1 ) до Ізюмської міської ради (м. Ізюм, пл. Центральна,1, ЄДРПОУ 26201641) , третя особа секретар Ізюмської міської ради Петров Костянтин Євгенович (м. Ізюм, пл. Центральна,1) про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд визнати рішення Ізюмської міської ради № 0009 «Про обрання секретаря Ізюмської міської ради » від 01.12.2020 протиправним та скасувати його

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачем порушено його права, визначені ст. 49 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, а саме бути обраним до органів відповідної ради (включаючи посаду заступника міського голови), право брати активну участь у їх утворенні та право належним чином представляти інтереси територіальної громади.

Відповідач надав відзив на адміністративний позов, у якому проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначивши , що оскаржуване рішення винесено з у рахуванням усіх обставин у справі та з дотриманням вимог законодавства.

Третя особа надала пояснення на адміністративний позов, у яких просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки, на його думку, під час прийняття рішення від 01.12.2020 № 0009 «Про обрання секретаря Ізюмської міської ради» відповідач у порядок та спосіб, передбачений вимогами чинного законодавства.

Судом встановлено, що позивач обраний та зареєстрований депутатом Ізюмської міської ради Харківської області.

01 грудня 2020 року проведена перша сесія Ізюмської міської ради. Рішенням Ізюмської міської ради від 01.12.2020 № 0009 «Про обрання секретаря Ізюмської міської ради » обрано ОСОБА_2 секретарем Ізюмської міської ради.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

На сесії сільської, селищної, міської ради сільський, селищний, міський голова відповідно до ч.3 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вносить пропозиції щодо кандидатури на посаду секретаря ради, про кількісний і персональний склад виконавчого комітету, про структуру і штати виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету.

Відповідно до ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо на день проведення першої сесії сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових виборах, не завершені вибори відповідно сільського, селищного, міського голови або рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану відповідним сільським, селищним, міським головою.

Отже, обрання секретаря на посаду здійснюється на виборній основі і оформлюється рішенням відповідної ради, яке приймається на її пленарному засіданні.

Відповідно до Протоколу № 1 пленарного засідання Ізюмської міської ради 8 скликання від 01.12.2020 головою Ізюмської міської ради запропоновано обрати лічильну комісію з числа депутатів, яку в подальшому обрано 19 голосами.

Крім того міським головою запропоновано обрати на посаду секретаря Ізюмської міської ради Петрова К.Є. та проведено голосування, за результатами якого прийнято рішення 19 голосами.

Рішенням Ізюмської міської ради 8 скликання від 01.12.2020 № 0009 визначено, що шляхом таємного голосування на посаду секретаря Ізюмської міської ради обрано Петрова Костянтина Євгеновича.

Продовжуючи розгляд справи суд зазначає, що відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на сільського, селищного, міського голову поширюються повноваження та гарантії депутатів, передбачені Законом України «Про статус депутатів місцевих рад». При встановленні результатів голосування до загального складу ради включається голос сільського, селищного, міського голови, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

На сесії сільської, селищної, міської ради сільський, селищний, міський голова відповідно до частини 3 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вносить пропозиції щодо кандидатури на посаду секретаря ради, про кількісний і персональний склад виконавчого комітету, про структуру і штати виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету. Кожне з цих питань після обговорення голосується депутатами.

Обрання секретаря ради здійснюється таємним голосуванням відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»

Згідно п. 11 ст. 35 регламенту Ізюмської міської ради рішення щодо обрання посадових осіб ради та її виконавчих органів, затвердження яких віднесено до компетенції міської ради, приймається більшістю від загального складу ради після обговорення запропонованих кандидатур.

Так, згідно з Протоколом № 1 пленарного засідання Ізюмської міської ради 8 скликання від 01.12.2020 проведено таємне голосування з питань обрання секретаря Ізюмської міської ради.

Відповідно до Протоколу засідання лічильної комісії з питань обрання секретаря Ізюмської міської ради № 2 від 01.12.2020 та реєстру одержання бюлетенів для таємного голосування до таємного голосування за кандидатуру ОСОБА_2 на посаду секретаря Ізюмської міської ради видано 18 бюлетенів.

Відповідно до Протоколу засідання лічильної комісії на сесії від 01.12.2020 присутні 19 депутатів, один з яких міський голова.

У голосуванні із загальної кількості депутатів, яка складає 34, із присутніх депутатів у голосуванні приймали участь 18 депутатів, один з яких міський голова та 18 проголосували «за», а один «не голосував».

Продовжуючи розгляд справи суд зазначає, що ч. 2 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім

внутрішньоорганізаційних, прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності)

Згідно абз. 2 ч. З ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» вимоги цієї частини щодо строку оприлюднення не застосовуються до проектів рішень органів місцевого самоврядування, спрямованих на надання адміністративних послуг, якщо це призведе до порушення встановленого законом строку надання відповідної адміністративної послуги.

Разом з цим, відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 18 КАС України, нормативно- правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.

Відповідно до частини 11 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Відповідно до частини 15 статті 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради, з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

У той же час, відповідно до пункту 2 частини першої цієї статті Закону розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.

Тобто, встановлено вичерпний перелік проектів рішень, що підпадають під дію цього Закону та підлягають оприлюдненню і обговоренню.

У свою чергу внутрішньоорганізаційними є акти, які приймаються з метою організації та впорядкування роботи суб'єктів владних повноважень, тобто це акти, які стосуються кадрових питань, а також інші акти у тому разі, якщо вони обмежуються внутрішньою організацією роботи суб'єкта владних повноважень та відповідних посадових осіб.

Крім того, відповідно до Закону України «Про адміністративні послуги» суб'єктом надання адміністративної послуги є орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, державний реєстратор, суб'єкт державної реєстрації, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги. Сільська, селищна, міська рада та її виконавчий комітет є колегіальними органами місцевого самоврядування.

Ця особливість потребує наявності окремого внутрішнього нормативно- правового акту, який встановлює загальний порядок підготовки, скликання та проведення засідань колегіального органу, особливості розгляду окремих питань (кадрові питання, розгляд проекту бюджету тощо), порядок оформлення рішень та інші процедурні питання.

Перша сесія ради вирішує найважливіші питання внутрішнього структурування органу місцевого самоврядування та організації початку його роботи.

Разом з цим, відкладання розгляду питань щодо затвердження посадових осіб органів виконавчої влади, позбавляє можливості громадян для отримання якісних адміністративних послуг у стислі строки, які визначені Законом України «Про адміністративні послуги».

До початку роботи сесії мають бути підготовлені, розмножені й роздані депутатам під час їх реєстрації проекти рішень або заготовки проектів (з пропущеними окремими прізвищами, фразами чи цифрами, які уточнюються й голосуються під час розгляду питання). Питання, які вимагають термінового вирішення, можуть бути розглянуті на профільній постійній комісії та завізовані головами всіх постійних комісій і вносяться до порядку денного сесії в порядку їх надходження.

Крім того, ст. 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що запитувач має право оскаржити невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону.

В той же час питання призначення заступника ради, оскільки: 1) зазначене питання є внутрішньоорганзаційним питанням роботи ради та не є нормативно- правовим актом, який спрямований на регулювання неперсифікованих суспільних відносин на невизначений період часу; 2) відповідальність за таке порушення, у випадку, якщо вона має місце, визначена ст. 24 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та виражається у можливому відшкодуванні моральної та матеріальної шкоди, а не шляхом скасування відповідного правового акту.

Разом з цим, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі та застосуванні норми права у спірних правовідносинах, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.

Враховуючи викладене, підстави для скасування рішення ради з питань не опублікування рішення за 15 днів відсутні.

Щодо тверджень позивача про порушення початку роботи першої сесії Ізюмської міської ради та затвердження порядку денного.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради має право, зокрема, вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті; вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю; вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них.

Згідно зі ст. 7 Регламенту Ізюмської міської ради, територіальна виборча комісія формує порядок денний першого засідання новообраної міської ради. Вказаний порядок денний доводиться до відома депутатів та населення не пізніше ніж за 2 дні до першої сесії.

Разом з цим, відповідно до Постанови Ізюмської міської територіальної виборчої комісії від 24.11.2020 встановлено порядок денний першої сесії з питань інформування Ізюмської міської ради про підсумки виборів.

Відповідно до ст. 8 Регламенту Ізюмської міської ради, першу сесію міської ради відкриває і веде голова відповідної територіальної виборчої комісії, інформуючи раду про результати виборів депутатів та міського голови і визнання їх повноважень.

Відповідно до Протоколу № 1 пленарного засідання Ізюмської міської ради 8 скликання від 01.12.2020, сесію відкрила голова Ізюмської міської територіальної виборчої комісії Ізюмського району Харківської області ОСОБА_3 та оголосила про кількість присутніх переможців виборів від 25 жовтня 2020 року.

При оголошенні головою Ізюмської міської територіальної виборчої комісії Ізюмського району Харківської області результатів на пленарному засіданні були присутні 33 переможці виборів із 34 загального складу.

Суд зазначає, що відповідно до Протоколу № 1 пленарного засідання Ізюмської міської ради 8 скликання від 01,12.2020, Ізюмська міська територіальна виборча комісія Ізюмського району визнала обраним Ізюмським міським головою ОСОБА_4 та запросила скласти присягу.

Згідно зі ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації.

Таким чином, з моменту визнання повноважень депутатів нового скликання та новообраного міського голови, відповідно до ст. 42 вищевказаного Закону, головує на пленарних засіданнях новообраний голова.

Враховуючи викладене, на пленарному засідання першої сесії голова Ізюмської міської територіальної виборчої комісії Ізюмського району Харківської області ОСОБА_3 оголосила про результати виборів Ізюмського міського голови та депутатів Ізюмської міської ради та передала повноваження новообраному голові.

Крім того, ст. 29 Регламенту Ізюмської міської ради передбачено, що порядок денний сесії міської ради затверджується міською радою на кожній сесії міської ради.

Разом з цим, п. 4 ст. 29 Регламенту Ізюмської міської ради передбачено, що відповідно до розпорядження міського голови проект порядку денного сесії міської ради разом з проектами рішень надається депутатам під час їх реєстрації перед початком чергової сесії.

Статтею 30 вищевказаного Регламенту зазначено, що проект порядку денного сесії міської ради вноситься міським головою на затвердження міською радою.

Відповідно до Протоколу № 1 пленарного засідання Ізюмської міської ради 8 скликання від 01.12.2020, порядок денний затверджено «в цілому» більшістю голосів.

Зазначене рішення ради діяло станом на 01.12.2021, та на даний час ніким не скасовано та не оскаржено.

Рішення ради, яке прийнято на сесії має обов'язковий характер та підлягало до безумовного виконання в тому числі, з питань, які стосувалися внутрішньоорганізаційного впорядкування виконавчого комітету з метою забезпечення життєдіяльності ради, задоволення потреб населення у проміжок часу між першою та другою сесією рад.

Враховуючи викладене, порушення з питань проведення першої сесії відсутні, рада самостійно врегулювала та затвердила порядок денний, з урахуванням припинення діяльності попереднього виконавчого комітету, який складає повноваження одночасно із прийняттям присяг новообраною радою.

Щодо створення лічильної комісії та об'єктивності результатів її роботи.

Відповідно до ст. 15 Регламенту Ізюмської міської ради лічильна комісія утворюються на час проведення сесії міської ради (у разі голосування в ручному режимі).

До моменту утворення постійних комісій, обрання секретаря ради лічильна комісія утворюється з депутатів - представників усіх політичних партій, представники яких були обрані до міської ради, з наступним затвердженням міською радою, прийнятим більшістю від депутатів, обраних до міської ради. Голова комісії, заступник голови комісії, секретар комісії обираються такою лічильною комісією самостійно.

За приписами ст. 16 Регламенту лічильна комісія обирається за пропозицією головуючого на засіданні міської ради або депутатів у складі трьох осіб з числа депутатів.

Відповідно до Протоколу засідання Ізюмської міської ради від 01.12.2020 обрано лічильну комісію у складі 3-х депутатів із числа присутніх та обрано голову лічильної комісії, яким було оголошено порядок проведення таємного голосування.

Крім того, результатами поіменного голосування від 01.12.2020 «про склад лічильної комісії для таємного голосування», за проголосували 19 депутатів.

Протоколом № 2 засідання лічильної комісії від 01.12.2020 засвідчено факт таємного голосування та його результати, а також підписано усіма членами лічильної комісії.

Щодо порушень, як на думку позивача, та можливого конфлікту інтересів ОСОБА_5 у складі роботи лічильної комісії депутата Ізюмської міської ради

Законом України «Про запобігання корупції», а саме ст. 27 передбачено, що особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, не можуть мати у прямому підпорядкуванні близьких їм осіб або бути прямо підпорядкованими у зв'язку з виконанням повноважень близьким їм особам.

У статті 1 Закону докладно визначено зміст понять «пряме підпорядкування» та «близькі особи». Пряме підпорядкування - відносини прямої організаційної або правової залежності підлеглої особи від її керівника, в тому числі через вирішення (участь у вирішенні) питань прийняття на роботу, звільнення з роботи, застосування заохочень, дисциплінарних стягнень, надання вказівок, доручень тощо, контролю за їх виконанням.

Близькі особи - особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки із суб'єктом, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону (крім осіб, взаємні права та обов'язки яких із суб'єктом не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, а також - незалежно від зазначених умов - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням згаданого суб'єкта.

Разом з цим, під час роботи лічильної комісії та підрахунку результатів відсутні функції прямого підпорядкування міському голові Ізюмської міської ради.

Щодо проекту рішення та погодження його юридичним відділом.

Відповідно до п. 6 ст. 27 Регламенту Ізюмської міської ради проект рішення, що пропонується винести на розгляд ради подається виконавцем проекту рішення разом з супроводжувальним листом на ім'я міського голови у вигляді друкованого примірника та в електронному варіанті з доданими документами (при необхідності).

Виконавець проекту рішення, за узгодженням, визначає доповідача, який представляє проект рішення під час процедури попереднього погодження, розгляду в постійних комісіях та на пленарному засіданні сесії міської ради.

Виконавець проекту рішення визначає розрахунок розсипки (кількість копій та перелік одержувачів, яким направляється копія рішення).

В подальшому, виконавець організує процедуру попереднього погодження проекту рішення, а у випадках, коли виконавцями проекту рішення є депутати, депутатські фракції (групи) або постійні комісії процедуру попереднього погодження проекту рішення проводить відділ апарату міської ради, з наступними особами: виконавцем розгляду проекту рішення; доповідачем (особою, яка буде доповідати проект рішення в постійних комісіях та на пленарному засіданні сесії міської ради); начальником юридичного відділу виконавчого комітету; начальником фінансового управління (при необхідності); заступником міського голови, до компетенції якого (яких) належить проект рішення; секретарем ради.

Юридичний відділ виконавчого комітету проводить аналіз проекту рішення на предмет відповідності вимогам чинного законодавства та у разі невідповідності готує з цього приводу мотивований висновок.

На підставі пропозиції Ізюмського міського голови та Проекту рішення Ізюмської міської ради від 01.12.2020, листом погодження засвідчено факт підписання та розгляду постійними комісіями міської ради, погодження відділом фінансового управляння та юридичного відділу.

Продовжуючи розгляд справи, суд зазначає, що приписами ст.45 Закону України “Про запобігання корупції” передбачено подання наступних видів декларації : щорічна, декларація особи, яка припиняє діяльність, декларація особи, яка припинила діяльність, декларація особи, яка претендує на посаду.

Рішенням сесії Ізюмської міської ради 7 скликання № 15 від 26.11.2015 ОСОБА_2 було затверджено на посаді заступника Ізюмського міського голови з питань економіки та фінансів, та призначено на посаду з 02.12.2015.

ОСОБА_2 звільнений з вищевказаної посади у зв'язку із закінченням строку повноважень Ізюмської міської ради 7 скликання з 01.12.2020.

Разом з цим, ОСОБА_2 рішенням Ізюмської міської ради 8 скликання від 01.12.2020 № 0009 обрано ОСОБА_2 на посаду секретаря Ізюмської міської ради.

Приписами абз.1 ч.2 ст.45 Закону України “Про запобігання корупції” особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Отже, якщо особа, у якої виник обов'язок подати декларацію кандидата на посаду, незалежно від обставин вже подала щорічну декларацію (з будь-якою позначкою) за минулий рік, декларація кандидата на посаду за цей період не подається (пп. 3 п. 2 розділу ІІ Порядку № 449/21).

При розв'язанні спору, суд зважаючи на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007р. у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011р. у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010р. у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994р. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003р. у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008р. у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії"), надав оцінку усім юридично значимим факторам та нормам закону, котрі здатні вплинути на правильне вирішення спору; дослухався до сформульованих та здатних вплинути на результат вирішення спору аргументів сторін; виклав власні висновки та міркування як з приводу тлумачення належних норм права, так і з приводу усіх слушних доводів поданих учасниками спору процесуальних документів.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 210 КАС України, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду

Суддя Зоркіна Ю.В.