Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
08 липня 2024 року № 520/11976/22
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344), Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (м-н Конституції, буд. 1, Палац Праці, 3 під., 4 п,м. Харків,61200, ЄДРПОУ 41313928) про визнання дій протиправними та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,
установив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом та просить суд:
визнати протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі - Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області щодо не нарахування та не виплати мені - ОСОБА_1 страхових виплат з 01.07.2022 року по теперішній час;
скасувати Постанову Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 04.08.2022 року 63001/523608/9517/51 «Про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати мені - ОСОБА_1 з 01.07.2017 року;
скасувати Постанову Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (код ЄДРПОУ 41433726) від 04.08.2022 року №63001/523608/9517.1/52 «Про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати мені - ОСОБА_1 з 01.07.2017 року;
зобов'язати Управління Виконавчої Дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі - Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області поновити ОСОБА_1 , страхові виплати з 01.07.2022 року та виплатити виниклу заборгованість негайно після проголошення судового рішення;
допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати страхової виплати у межах суми стягнення за один місяць, відповідно до п.1 ч.1 ст.371 КАС України
В обґрунтування позову позивач зазначив, що оскаржувані дії відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу страхових виплат з 01.07.2022 року є протиправними та такими, що порушують права позивача.
Від відповідача, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зауважив, що при проведенні верифікації та моніторингу державних виплат Харківське міське відділення 29.07.2022 отримало від Міністерства фінансів України «Повідомлення про результати запиту на відповідність повідомленої реципієнтом інформації даним, що обробляються стосовно нього в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу, відповідно до статті 10 Закону України №324-ІХ в якому зазначено: «За даними Адміністрації Державної прикордонної служби України, ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , тип документу «закордонний паспорт», серія та номер документу: FY291746, дата виїзду 2021-09-23, пункт перетину: Мілове. Зворотнього перетину кордону (в'їзду на територію України) не здійснено. Управління має діяти виключно з дотриманням чинного законодавства, тому з моменту отримання інформації за результатами верифікації з 01.07.2022 року перерахування соціальних щомісячних страхових виплат зупинено. За поновленням виплат, не зважаючи на роз'яснення з боку Відповідача даного права, позивач не звертався.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було частково задоволено клопотання відповідача та залучено в якості співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач зазначив, що Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області припинено. Правонаступник - Головне управління Пенсійного Фонду України. Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області позов не визнає у повному обсязі та вважає вимоги позивача необґрунтованими, безпідставними і такими, що не відповідають обставинам справи та вимогам норм чинного законодавства, а тому не можуть підлягати задоволенню.
Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
По суті позовних вимог суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою від 29.11.2016 року №6333012667 виданою Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради.
Перебуває на обліку у Фонді соціального страхування України з 14 жовтня 2005 року, та маю зареєстрований страховий випадок профзахворювання, що отримане 12 вересня 2005 року та є отримувачем щомісячних страхових виплат в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку.
За довідкою МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги від 08 квітня 2008 року серія 2-20 СУ №032945 встановлений відсоток втрати професійної працездатності 25% безстроково
Листом від 04.10.2022 року №15.02-14/1947 повідомлено, що позивач перебував на обліку з 01.01.2015 року по 31.07.2017 року та з 01.08.2017 року по 30.06.2022 року та отримував страхові виплати у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Харків як внутрішньо переміщена особа з м. Ровеньки Луганської області на підставі особистої заяви до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. З 01.07.2022 року страхові виплати мені відділенням у м. Харкові затримані на підставі п.1.12 Порядку призначення, перерахунку та проведення страхових виплат, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 року №11, а саме у зв'язку з підтвердження інформації щодо неправомірно призначеної мені страхової виплати
Постановою Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Харківської області від 04.08.2022 року № 63001/523608/9517/51 «Про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати» з 01 липня 2022 року затримано виплату щомісячної страхової виплати. Заборгованості немає. Зауважено, що виходячи з вимог чинного законодавства, для відновлення щомісячних страхових виплат необхідно особисто звернутися до Харківського міського відділення та надати вище зазначений закордонний паспорт з відміткою про в'їзд на територію України. Повідомлено, що позивач, як внутрішньо переміщена особа, може стати на облік в будь-якому відділенні Фонду на території України, оформивши довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, за фактичним місцем проживання (перебування).
Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.1 ч.1, ч.5, 6 та 8 ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду: 1) потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання.
Страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв'язку із страховим випадком, а фінансування додаткових витрат згідно з цим Законом - протягом строку, на який визначено потребу в них. Страхові виплати провадяться протягом строку, встановленого МСЕК або ЛКК. Строк проведення страхових виплат продовжується з дня їх припинення і до часу, встановленого при наступному огляді МСЕК або ЛКК, незалежно від часу звернення потерпілого або заінтересованих осіб до Фонду. При цьому сума страхових виплат за минулий час виплачується за умови підтвердження МСЕК втрати працездатності та причинного зв'язку між настанням непрацездатності та ушкодженням здоров'я.
Страхові виплати за поточний місяць провадяться протягом місяця з дня настання страхового випадку. Доставка і переказ сум, що виплачуються потерпілим, провадяться за рахунок Фонду. За бажанням одержувачів ці суми можуть перераховуватися на їх особові рахунки в банку.
У статті 27 Закону України від 14 січня 1998 року №16/98-ВР "Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 16/98-ВР) передбачено підстави припинення страхових виплат: а) якщо виплати призначено на підставі документів, що містять неправдиві відомості; б) якщо страховий випадок стався внаслідок дії особи, за яку настає кримінальна відповідальність; в) якщо страховий випадок стався внаслідок умисної дії особи; г) внаслідок невиконання застрахованою особою своїх обов'язків щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування; д) в інших випадках, передбачених законами.
Крім того, статтею 46 Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (в редакцій чинній на момент вчинення спірних правовідносин) передбачено випадки припинення страхових виплат і надання соціальних послуг: 1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого; 3) якщо з'ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку; 4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми; 5) якщо потерпілий ухиляється від медичної чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов'язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню; 6) в інших випадках, передбачених законодавством.
За положеннями пункту 3 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" КМУ визначає особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення АТО або зони надзвичайної ситуації).
Разом з тим, згідно преамбули Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат" від 03.12.2019 №324-ІХ, який набув чинності 29.12.2019 (далі - Закон №324-ІХ), цей Закон визначає правові та організаційні засади здійснення верифікації та моніторингу державних виплат в Україні. Метою цього Закону є підвищення адресності державних виплат, сприяння розбудові системи соціального забезпечення, а також забезпечення ефективного використання бюджетних коштів.
Статтею 1 Закону №324-ІХ визначено, що верифікація - комплекс заходів щодо збору та перевірки достовірності інформації, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, а також виявлення невідповідності даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних; державні виплати - пенсії, допомоги, пільги, субсидії, соціальні стипендії, інші виплати, що здійснюються за рахунок коштів державного, місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування; моніторинг - систематична діяльність з проведення аналізу інформації, отриманої під час верифікації, та аналізу результатів верифікації; орган, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику; органи, що здійснюють державні виплати, - розпорядники бюджетних коштів, інші органи, установи та організації, що призначають, нараховують та/або здійснюють державні виплати; реципієнти - фізичні особи, яким призначено, нараховано та/або здійснено державні виплати, а також фізичні особи, які звернулися за призначенням державних виплат.
Згідно п.1 ч.1 ст.4 Закону №324-ІХ завданнями органу, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, є здійснення верифікації достовірності інформації, поданої реципієнтами під час призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат, що впливає на визначення права на отримання та розмір державних виплат.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №324-ІХ верифікація державних виплат здійснюється в інформаційно-аналітичній платформі шляхом застосування комплексу заходів із збору, проведення аналізу та порівняння параметрів інформації, отриманої від суб'єктів надання інформації, за кожним реципієнтом з подальшим визначенням відповідності інформації визначеним законодавством вимогам, що впливають на визначення права на отримання та розмір державних виплат, а також виявлення невідповідності даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних.
За правилами статті 16 Закону №324-ІХ за результатами верифікації орган, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, надає органам, що здійснюють державні виплати, підтвердження відповідності наданої реципієнтом інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір державних виплат, під час здійснення превентивної верифікації або рекомендації щодо:1) проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності;2) усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.
Орган, що здійснює державні виплати, опрацьовує отримані рекомендації у строк, що не перевищує 15 робочих днів з дня їх отримання.
За результатами опрацювання наданих рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо:1) призначення (перерахунку) державної виплати;2) припинення нарахування та/або здійснення державної виплати;3) поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати;4) усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.
Прийняття рішення про припинення державних виплат, а також про перегляд розміру або строку їх призначення приймається органом, що здійснює державні виплати, відповідно до законодавства, що регламентує здійснення державних виплат.
Відповідно до вимог пункту 1.12 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою Правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 №11, у разі надходження рекомендацій Міністерства фінансів України за наслідками проведеної верифікації страхових виплат нарахування страхових виплат припиняється до завершення перевірки правомірності призначеної страхової виплати. У разі підтвердження інформації щодо неправомірно призначеної виплати видається постанова про відмову у страховій виплаті. Якщо інформація Міністерства фінансів України не підтверджується, нарахування виплат відновлюється з моменту припинення.
Як встановлено судом, підставою для затримання виплати позивачу страхових виплат слугувало повідомлення Міністерства фінансів України за результатами проведеної верифікації страхових виплат згідно якої, позивач на підставі паспорту FY291746S070552, здійснив перетин державного кордону дата виїзду 2021-09-30, пункт перетину: Мілове. Зворотнього перетину кордону (в'їзду на територію України) позивачем не здійснено.
Поряд з тим, аналізуючи прийняте рішення відповідача, суд зазначає, що після отримання фондом соціального страхування інформації від Міністерством фінансів України стосовно проведеної верифікації страхових виплат позивачу, відповідач прийняв постанову від 04.08.2022 № 63001/523608/9517/51 про затримання потерпілому щомісячної страхової виплати , починаючи з 01.07.2022 з метою опрацювання рекомендацій Міністерства фінансів України та проведення перевірки правомірності призначеної страхової виплати.
На звернення адвоката позивача з запитом стосовно підстав припинення виплат, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області листом від 04.10.2022 року №15.02-14/1947 роз'яснив представнику позивача, що з метою поновлення страхових виплат йому необхідно особисто звернутись до Харківського міського відділення та надати вище зазначений закордонний паспорт з відміткою про в'їзд на територію України.
Однак, на виконання вимог, викладених в листі від 04.10.2022 року №15.02-14/1947 позивачем не надано жодного доказу на підтвердження спростування інформації Адміністрації Державної прикордонної служби України про перетин ним кордону України, як і не пред'явлено відмітки в закордонному паспорті про повернення позивача в Україну.
Cуд відхиляє доводи представника позивача щодо порушення прав позивача як внутрішньо переміщеної особи, оскільки, за змістом позову, представник позивача наводить одночасно нормативні акти щодо правовідносин у випадку виїзду особи за межі України, а також правових засад отримання виплат як внутрішньо переміщеною особою. Суд зауважує, що ці поняття не є тотожніми, і не збігається ні за ознаками, ні за колом осіб.
Так, для отримання виплат особам, що виїхали за межі України застосовується стаття 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Порядок здійснення страхових виплат, призначених у зв'язку з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, які спричинили втрату працездатності, особам, що виїхали за межі України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 серпня 2001 року №998. В той час як, для отримання виплат як внутрішньо переміщена особа, застосовується Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" №1706-VІІ. Таким чином, в обґрунтування позову покладено дві різні взаємовиключні підстави.
Суд також не бере до уваги доводи, наведені у позові, стосовно того, що реалізація позивачем права на вільний вибір місця проживання в України, гарантованого Законом України від 11.12.2003 №1382-ІV "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (далі - Закон №1382-ІV) не може позбавляти її права на отримання страхових виплат - не прийнятні у даній справі, оскільки вказаний закон стосується осіб, які проживають в Україні. Так як вже зазначалось судом, позивач не надав жодних доказів законного повернення в Україну, а факт звернення представником позивача з позовною заявою до суду через систему "Електронний суд" не може бути належним доказом такого повернення.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що приймаючи рішення про затримання позивачу щомісячної страхової виплати за наслідками проведеної верифікації страхових виплат, відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, доводи, викладені у адміністративному позові, є безпідставними.
Оскільки не підлягає задоволенню позовна вимога про визнання протиправними дій щодо припинення щомісячних страхових виплат, то відсутні підстави для задоволення похідних вимог про зобов'язання здійснювати виплату страхових виплат починаючи з 01.07.2022.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Провівши правовий аналіз законодавчих норми, що регулюються спірні правовідносини крізь призму встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Зоркіна Ю.В.