12 липня 2024 року 320/88/23
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Балаклицького А.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Департаменту патрульної поліції до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Департаменту патрульної поліції (далі також - позивач) до ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , відповідач), в якому позивач просить:
- стягнути з відповідача на користь Департаменту патрульної поліції вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння яких не закінчився, у сумі 4 974, 14 грн;
- стягнути з відповідача на користь Департаменту патрульної поліції вартість спецзасобів у сумі 51 863, 36 грн.
Ухвалою від 10.01.2023 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в разі звільнення поліцейського зі служби в Національній поліції України ним повинна відшкодовуватись вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився. Крім того, ним мали бути повернуті спецзасоби, що надавали для виконання службових обов'язків, чого зроблено не було. Однак, відповідачем вказані обов'язки не були виконані.
За час розгляду справи відповідачем не надано суду відзив, або будь-який інший документ, з якого було б можливим встановити його ставлення до заявлених позовних вимог.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач проходив службу в управлінні патрульної поліції міста Києва Департаменту патрульної поліції (далі - УПП у м. Києві ДПП).
Наказом ДПП від 06.06.2022 № 827 о/с, інспектор взводу № 2 роти № 1 батальйону тактико-оперативного реагування УПП у м. Києві ДПП старшого лейтенант поліції ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції.
Відповідно до арматурної картки АБ/1432, Відповідач за час проходження служби отримав наступні предмети однострою, строк носіння (експлуатації), яких не закінчився:
- Шапка флісова- 1 шт.;
- Кепі типу А -1 шт.;
- Костюм-дощовик - 1 шт.;
- Рукавички зимові - 1 шт.;
- Костюм спеціальний утеплений - 1 шт.;
- Костюм спеціальний - 1 шт.;
- Термобілизна- 1 шт.;
- Спорядження поясне - 1 шт.;
- Шапка-маска чорного кольору - 1 шт.;
- Черевики типу А - 1 пара.
Разом з тим, при звільненні відповідача зі служби в Національній поліції України ним не було відшкодовувано вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.
Крім того, відповідачем, відповідно облікових документів відділу озброєння, отримано в УПП у м. Києві ДПП спеціальні засоби та засоби індивідуального захисту для виконання службових обов'язків, а саме:
1. табельну зброю «Форт-17» - 1 шт.;
2. набої до «Форт-17» - 28 шт.;
3. магазин до «Форт-17» - 2 шт.;
4. кайданки металеві «БР-М-92» - 1 комплект;
5. балон газовий «Терен-4м» - 1 шт.;
6. кийок типу «Тонфа» - 1 шт.;
7. пластикові одноразові стримуючі засоби - 5 шт.
Разом з тим при звільненні, майно отримане відповідачем для виконання останнього службових обов'язків, а саме: табельна зброя «Форт-17» № 150219, набої до «Форт-17» (28 шт.), магазин до «Форт-17» (2 шт.), кайданки металеві «БР-М-92» № ВІ 145266 з двома ключами, балон газовий «Терен-4м», кийок типу «Тонфа», до управління патрульної поліції у м. Києві ДПП повернуто не було.
У зв'язку з наведеним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
В першу чергу суд звертає увагу на те, що відповідно до змісту постанови Верховного Суду у справі № 235/8104/20-ц від 15.09.2021 позовні вимоги, заявлені у цій справі, підлягають розгляду у порядку адміністративного, оскільки безпосередньо пов'язані з закінченням проходження відповідачем публічної служби.
Що стосується змісту заявлених вимог, суд звертає увагу на таке.
В силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 17 Закону «Про Національну поліцію» (надалі - Закон № 580-VIII) поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 20 Закону № 580-VIII поліцейські мають єдиний однострій. Поліцейський отримує однострій безоплатно. Зразки предметів однострою поліцейських затверджує Кабінет Міністрів України.
Правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України (частина 4 статті 20 Закону №580-VIII).
Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень (частина перша статті 59 Закону №580-VIII).
Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України (частина третя статті 59 Закону №580-VIII).
Опис і зразки предметів однострою поліцейських затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 №823 «Про однострій поліцейських».
Механізм забезпечення поліцейських одностроєм згідно з нормами належності однострою поліцейських (у мирний час), організацію його використання та обліку визначає Порядок забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час), затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.09.2017 №772 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 24.12.2019 №1100), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.10.2017 за №1224/31092 (надалі - Порядок №772).
Відповідно до пункту 2 Розділу І Порядку № 772 однострій - загальна назва форменого одягу поліцейського, що складається з предметів, які видаються в тимчасове користування для виконання службових завдань, тренувань, навчань, занять тощо (інвентарне майно), та предметів особистого користування, які видаються в постійне користування і не використовуються як інвентарне майно; строк носіння (експлуатації) предметів однострою - час, установлений нормами належності, протягом якого предмет має носитися або перебувати в експлуатації.
Згідно з пунктом 3 Розділу І Порядку №772 одностроєм згідно із цим Порядком забезпечуються поліцейські, зокрема, які проходять службу на відповідних посадах у Національній поліції України.
Використання предметів однострою, які не відповідають описам та зразкам, затвердженим Кабінетом Міністрів України, забороняється. Рішення щодо подальшого обліку, використання або списання таких предметів однострою приймається керівником відповідного органу поліції, ЗВО, інших державних органів, установ та організацій у встановленому законодавством порядку (пункт 4 Розділу І Порядку №772).
Забезпечення одностроєм у поліції здійснюється централізовано структурним підрозділом центрального органу управління поліцією з питань матеріально-технічного та ресурсного забезпечення (пункт 1 Розділу III Порядку №772).
Отримання предметів однострою здійснюється на підставі відповідного рішення керівництва поліції (пункт 4 Розділу III Порядку №772).
Строк носіння (експлуатації) предметів однострою починає обчислюватися з дня фактичної видачі їх у користування (експлуатацію). Час зберігання предметів однострою на складі не зараховується до строку їх носіння (експлуатації). На кожного поліцейського для здійснення контролю за станом використання ним предметів однострою згідно з нормами належності та за строками їх носіння (експлуатації) оформлюється арматурна картка. Облік предметів однострою в арматурній картці ведеться з дати призначення поліцейського на відповідну посаду або зарахування на навчання до ЗВО згідно з наказом по особовому складу (пункти 1, 2, З Розділу IV Порядку №772).
Предмети однострою особистого користування передаються поліцейським безоплатно. Предметами однострою особистого користування забезпечуються поліцейські, визначені в пункті 3 розділу І цього Порядку, із дня призначення на посаду або зарахування на навчання до ЗВО. Предмети однострою особистого користування видаються поліцейським на майбутній термін служби або з урахуванням навчання у ЗВО та на строк, що передбачений нормами належності. Чергова видача поліцейським однострою особистого користування проводиться після закінчення строків його експлуатації (носіння). Дострокова видача предметів однострою дозволяється тільки у випадках, передбачених цим Порядком. Предмети однострою, що належать до видачі поліцейським за декількома нормами, видаються за тією, строк носіння (експлуатації) за якою менший (пункти 1, 2, 3, 4 Розділу V Порядку №772).
Однострій, що знаходиться в органах (закладах, установах) поліції, ЗВО, підлягає обов'язковому обліку. Облік здійснюється шляхом оформлення відповідних документів, правильного та своєчасного занесення записів до книг, карток та інших облікових документів усіх операцій з руху та змін якісного стану предметів однострою (абзац перший пункту 2 Розділу VII Порядку №772).
Книги та інші документи з обліку однострою оформлюються та ведуться згідно з вимогами цього Порядку і зберігаються згідно з вимогами законодавства. Упровадження облікових документів невстановленої форми заборонено (пункт 3 Розділу VII Порядку №772).
Підставою для оформлення арматурної картки є наказ про призначення на посаду (зарахування на навчання) в орган (заклад, установу) поліції, ЗВО, а на поліцейського, якого переведено з іншого органу (закладу, установи), ЗВО, крім наказу,- атестат на предмети однострою (абзац перший пункту 11 Розділу VII Порядку №772).
Арматурні картки обліковуються в реєстрі арматурних карток. Реєстр арматурних карток нумерується, прошнуровується, скріплюється печаткою, підписується керівником підрозділу забезпечення та реєструється згідно з вимогами діловодства (пункт 13 Розділу VII Порядку № 772).
Для видачі однострою поліцейським на підставі облікових даних арматурних карток оформлюється в одному примірнику роздавальна відомість на предмети однострою (додаток 12). З метою уникнення безпідставної видачі предметів однострою зазначений у роздавальній відомості на предмети однострою список поліцейських перевіряється посадовою особою підрозділу кадрового забезпечення. Роздавальна відомість на предмети однострою вважається виконаною, якщо згідно з нею здійснено видачу предметів однострою вказаним у ній поліцейським, повністю або частково відповідно до зазначеної кількості, її підписано всіма передбаченими посадовими особами, а дані про видачу внесено до арматурних карток поліцейських, яким було видано предмети однострою. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою має бути передана до бухгалтерської служби органу (закладу, установи) поліції, ЗВО у строк не більше 30 днів з моменту здійснення в ній первинного запису про видачу предметів однострою поліцейським, але не пізніше останнього дня звітного місяця. Роздавальна відомість на предмети однострою, оформлена під час видачі поліцейським предметів однострою особистого користування, є підставою для складання акта списання встановленої форми та відображення інформації про проведену господарську операцію в бухгалтерському обліку відповідного органу (закладу, установи) поліції, ЗВО. Після видачі предметів однострою особистого користування забезпечується їх управлінський облік. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою є підставою для складання акта введення в експлуатацію предметів однострою, що використовуються як інвентарне майно. В акті за потреби зазначається зведена інформація з однієї або декількох роздавальних відомостей на предмети однострою з посиланням на тотожну інформацію, що відображена в роздавальній(их) відомості(ях) на предмети однострою (пункт 16 Розділу VII Порядку №772).
Відповідно до пункту 10 Розділу V Порядку №772 відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, здійснюється з урахуванням термінів його експлуатації та у випадку втрати, пошкодження та/або звільнення поліцейського зі служби з таких підстав, зокрема, за власним бажанням.
З аналізу вищезазначених норм права вбачається, що в разі звільнення поліцейського зі служби за власним бажанням, ним повинна відшкодовуватись вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився. Сума відшкодування розраховується станом на день звільнення особи зі служби в поліції.
Загальна вартість предметів однострою, з урахуванням строку експлуатації, відповідно до довідки № 131 від 01.06.2022, які були отримано відповідачем під час несення служби в УПП у м. Києві ДПП складає 4 974, 14 грн.
Станом на час розгляду даної справи, доказів сплати відповідачем коштів у розмірі 4 974, 14 грн до суду не надано.
Крім того, Абзацом другим пункту 4 розділу V Інструкції з організації забезпечення, зберігання та експлуатації озброєння в Національній поліції України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.10.2018 № 828, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.11.2018 за № 1249/32701, передбачено, що у разі переведення чи переміщення поліцейського до іншого органу (підрозділу) поліції або звільнення зі служби в поліції, видана та закріплена за ним зброя, боєприпаси підлягають здаванню до кімнати зберігання зброї за місцем одержання. Спеціальні засоби, картка- замісник та відповідне спорядження здають відповідальному за озброєння, про що він робить відмітки в облікових документах.
Відповідно до вироку Солом'янського районного суду міста Києва від 01.06.2021 у справі № 760/5687/22 відповідача визнано винним у привласненні вогнепальної зброї «Форт 17» №150219, двох магазинів та 28 набоїв, тобто вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 262 Кримінального кодексу України.
Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» особа за шкоду, завдану розкраданням або втратою озброєння, зброї та боєприпасів до неї, несе підвищену матеріальну відповідальність у кратному співвідношенні до вартості такого майна, але не більше десятикратного розміру. Перелік озброєння, зброї та боєприпасів до неї, нестача або розкрадання яких відшкодовується винними особами у кратному співвідношенні до їх вартості, визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно Переліку озброєння, зброї та боєприпасів до неї, нестача або розкрадання яких відшкодовується винними особами у кратному співвідношенні до їх вартості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.2020 № 604, в десятикратному розмірі відшкодовується вартість вогнепальної зброї калібром до 30 мм (код ЄКПП 1005) та боєприпасів калібром до 30 мм (код 1305).
Позивачем було здійснено такий розрахунок загальної вартості завданої шкоди відповідно до долучених до матеріалів справи довідок про вартісну оцінку завданої шкоди:
1. табельна зброя «Форт-17» та 2 магазини до «Форт-17» - 49 090, 00 грн (довідка №100 від 15.09.2022);
2. патрони до «Форт-17» - 28 шт. - 70, 00 грн за 1 шт (довідка № 117 від 19.10.2022) загальна сума 1 960, 00 грн;
3. кайданки металеві «БР-М-92» - 1 комплект - 594, 00 грн (довідка 84 від 01.09.2022);
4. балон газовий «Терен-4м» - 1 шт. - 39, 60 грн (довідка № 74 від 01.09.2022);
5. кийок типу «Тонфа» - 1 шт. - 30 грн (довідка № 89 від 01.09.2022);
6. пластикові одноразові стримуючі засоби - 3 шт - 49, 92 грн за 1 шт. (довідка № 98 від 01.09.2022) загальна сума 149, 76 грн.
Враховуючи вищевикладене, вартісна оцінка завданої шкоди яка підлягає стягненню з відповідача становить 51 863, 36 грн.
Беручи до уваги наведене вище, суд вважає наявними підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позивачем у справі є суб'єкт владних повноважень, суд не вбачає правових підстав для стягнення на його користь судових витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -
Адміністративний позов Департаменту патрульної поліції (03048, місто Київ, вулиця Федора Ернста, будинок 3; код ЄДРПОУ 40108646) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення коштів - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту патрульної поліції (IBAN: UA578201720313261001202092745 в Держказначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 40108646) вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння яких не закінчився у сумі 4 974, 14 грн (чотири тисячі дев'ятсот сімдесят чотири гривні чотирнадцять копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту патрульної поліції (IBAN: UA578201720313261001202092745 в Держказначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 40108646) вартість спецзасобів на суму 51 863, 36 грн (п'ятдесят одна тисяча вісімсот шістдесят три гривні тридцять шість копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Балаклицький А. І.