Справа № 420/13077/24
11 липня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ відображені в листі від 01.04.2024 за вих. №1500-0308-8/49498 зі зменшення відсоткового розміру пенсії ОСОБА_1 з 74% до 70% при проведенні перерахунку пенсії; зі скасування 01.08.2021 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату з 01.04.2019 йому пенсії у розмірі 74% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , складеної Адміністрацією Державної прикордонної служби України за №11/1946 від 14.09.2020, перерахувати та виплатити з 01.08.2021 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум.
Позивач зазначив, що він є пенсіонером та у 2008 році призначена пенсія за вислугу років у розмірі 74% грошового забезпечення відповідно до Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон України №2262-ХІІ).
З 01.01.2018 року пенсія перерахована виходячи з грошового забезпечення, до якого не були включені всі додаткові види грошового забезпечення, а також пенсія перерахована з розміру 70% грошового забезпечення.
У подальшому Адміністрацією Державної прикордонної служби України виготовлено та надано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідку №11/1946 від 14.09.2020р. про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії.
Проте ГУ ПФУ в Одеській області не здійснило перерахунок, тому він звернувся до суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2021 року по справі № 420/3542/21 задоволений його позов та, зокрема, зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/1946 від 14.09.2020р., виданої станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 05.03.2019 по день проведення перерахунку.
Відповідачем згідно з рішенням суду від 30.04.2021 року по справі №420/3542/21 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки №11/1946 від 14.09.2020р, але ГУ ПФУ при перерахунку пенсії застосовано також розмір 70% від суми грошового забезпечення та відсутня щомісячна доплата згідно Постанови №713 .
Позивач вважає протиправними дії ГУ ПФУ при проведенні перерахунків пенсії щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 74% на 70% грошового забезпечення та скасування виплати щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови №713.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на правові висновки Верховного Суду у справах №420/2473/22, №240/5401/18,
Позивач просив задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 29.04.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Представник ГУ ПФУ надав відзив на позов, у якому зазначив, що на підставі рішення суду по справі №420/3542/21 позивачу 07.07.2021 проведено перерахунок пенсії. Оскільки, її розмір збільшився більш ніж на 2 тис, щомісячна доплата згідно постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року відсутня, також зазначає, що позивачем було пропущено строк звернення до суду, у зв'язку з чим просив відмовити у задоволенні позову.
Справа розглянута у письмовому провадженні.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, якій отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України №2262-ХІІ. Пенсія призначена позивачу з розрахунку 74% грошового забезпечення.
На умовах та у розмірах, передбачених постановою КМУ №103, здійснено перерахунок пенсії. При проведенні перерахунку основний розмір пенсії з 01.01.2018 розрахований з грошового забезпечення, в яке не були включені всі додаткові види грошового забезпечення. Крім того, його пенсія при перерахунку розрахована з 70% грошового забезпечення.
Позивач вважаючи протиправними дії щодо зменшення відсоткового розміру пенсії звернувся до суду.
Згідно з автоматизованою системою діловодства суду рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27.11.2020 року задоволений позов ОСОБА_1 та, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок його пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
У подальшому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року в адміністративній у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ№103 та зміни до пункту 5 і Додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 13.02.2008 за №45 (далі Порядок №45).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва, від 14.05.2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови КМУ №103.
Таким чином, пункти 1,2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 вважаються не чинними з 05 березня 2019 року. Пункт 3 Постанови №103 скасований з 19 листопада 2019 року.
Позивачу за його зверненням Адміністрацією Державної прикордонної служби України виготовлена оновлена довідка про розмір грошового забезпечення №11/1946 від 14.09.2020 р, проте ГУ ПФУ не здійснило перерахунок пенсії позивачу, у зв'язку з чим він звернувся до суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2021 року по справі №420/3542/21 задоволений його позов та, зокрема, зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/1946 від 14.09.2020р., виданої станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 05.03.2019 по день проведення перерахунку.
На виконання рішення суду від 30.04.2021 року по справі №420/3542/21 позивачу 07.07.2021 проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року на підставі довідки №11/1946 від 14.09.2020 року, але ГУ ПФУ при перерахунку пенсії її розмір знов розрахований з 70% від суми грошового забезпечення.
14.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».
На звернення позивача про нарахування та виплату йому вказаної доплати до пенсії ГУ ПФУ повідомило його про відсутність підстав про нарахування вказаної доплати, оскільки позивачу здійснений перерахунок пенсії на підставі рішення суду від 30.04.2021 року у справі №420/3542/21 внаслідок чого його пенсія збільшилась більш ніж на 2000,00 грн (склала 13323,47 грн, була 9368,45 грн).
Позивач вважаючи таки дії відповідача протиправними звернувся до суду з позовом.
Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При цьому суд виходить з наступного.
Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивачу пенсія за вислугу років призначена з підстав, на умовах та у розмірі встановлених статтями 12,13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за цим Законом).
Статтею 9 Закону №2011-ХІІ визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ).
Так, ст. 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Суд вважає, що при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року ГУ ПФУ протиправно застосувало до пенсії позивача відсотковий її розмір - 70% грошового забезпечення, виходячи з наступного.
Пунктом 8 розділу II Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 року (далі Закон України №3668-VI), який набрав чинності з 01.10.2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України №1166-VII, який набрав чинності з 01.05.2014 року, до ч. 2 ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ внесено зміни та відповідно цифри « 90» замінено цифрами « 80» та цифри « 80» замінено цифрами «70».
Вказаними законами не змінені положення ст. 63 Закону №2262-ХІІ, якою встановлені підстави та порядок перерахунку пенсії військовослужбовцям, у зв'язку з чим доводи позивача є обґрунтованими.
Частиною 3 ст. 291 КАС України встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
За приписами ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховний Суд в рішенні від 04.02.2019 року по справі № 240/5401/18 зазначив обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права:
а) позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ;
б) відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач;
в) предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 1 січня 2018 року на підставі Постанови КМУ № 103 у зв'язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704.
Правові висновки Верховного Суду в рішенні від 04.02.2019 року по зразковій справі № 240/5401/18 полягають у наступному.
Ст. 13 Закону № 2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
Зміни до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ ні Законом № 3668-VI, ні Законом № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
Постанова КМУ № 45 і Постанова КМУ № 103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 3668-VI та Законом № 1166-VII зміни до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VI та Закону № 1166-VII не зазнала.
З урахуванням викладеного, Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Велика Палата Верховного Суду, залишаючи без змін рішення від 04.02.2019 року Верховного Суду по зразковій справі № 240/5401/18, в постанові від 16.10.2019 року зазначила, що погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову та підтримує висновок про те, що при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Висновки зразкової справи необхідно застосувати до спірних правовідносин по даній справі, оскільки позивач є пенсіонером Державної прикордонної служба України та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Практика Верховного Суду щодо визначення відсоткового розміру пенсії є сталою, відповідно до якої при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цієї частині підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ щодо зниження при перерахунку пенсії позивачу на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2021 року по справі №420/3542/21 з 01.04.2019 її розміру до 70% грошового забезпечення, визначеного для перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату з 01.04.2019 пенсії позивачу у розмірі 74% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, станом на 05.03.2019 року відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/1946 від 14.09.2020р.
Вирішуючи спірні правовідносини між сторонами щодо протиправності дій відповідача у не нарахуванні та не виплаті позивачу щомісячної доплати в розмірі 2000 грн відповідно до Постанови №713 на час розгляду даної справи суд виходить з наступного.
14.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», якою з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000,00 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Судом встановлено, що позивачу перерахунок пенсії був здійснений у 2018 році на підставі постанови КМУ №103.
Після прийняття постанови №103 Урядом не приймались постанови про перерахунок пенсій військовослужбовців.
Таким чином, позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 повинна бути здійснена доплата у розмірі 2000 грн.
Позивачу також здійснений перерахунок пенсії на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2021 року по справі №420/3542/21 з урахуванням довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення №11/1946 від 14.09.2020р.
Проте вказана довідка для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року виготовлена та направлена на адресу ГУ ПФУ за заявою позивача у зв'язку з прийняттям Окружним адміністративним судом міста Києва рішень від 12.12.2018 в адміністративним справам 826/3858/18, №826/12704/18 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, яким визнано протиправними та нечинними п.п. 1,2 Постанови №103 (стосуються пенсій, перерахованих за постановою КМУ №103).
Перерахунок пенсій позивачу здійснений на підставі вказаної довідки за рішенням суду, тобто усунуті порушення позивача при здійсненні йому перерахунку на підставі постанови КМУ №103.
У той же час, проведений перерахунок пенсії у розумінні Постанови №713 полягає у перерахунку, проведеному не у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення.
Такий перерахунок пенсії не проводився, а з 01.01.2018 року розмір пенсії позивача не перераховувався на підставі постанов КМУ.
За приписами ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При вирішенні спірних правовідносин по даній справі суд враховує висновки Верховного Суду викладені у постанові від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22, якій зазначив, що частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
Згідно з правовими висновками Верховного Суду від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22 перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
У зв'язку із чим колегія суддів не погодилась із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі №826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.
Верховний Суд зазначив, що оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000, 00 грн відповідно до постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.
Вказана правова позиція також викладена у постановах Верховного Суду від 04.04.2023 року по справі №380/25987/21, від 02.03.2023 року №600/870/22, від 18.04.2023 року по справі 560/6528/22, від 26.04.2023 року по справі 380/14122/22, від 19.09.2023 по справі 420/6269/22.
Правові висновки Верховного Суду свідчать про обґрунтованість позовних вимог позивача станом на час розгляду даної справи.
Судом встановлено згідно з даними автоматизованої системи діловодства суду відкрито провадження у справі №420/11317/24 за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо визнання протиправними дій та зобов'язання підготувати та видати йому нові довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії станом на 01 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року, станом на 01 січня 2022 року, станом на 01 січня 2023 року, із зазначенням нового розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованого відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 30.08.2017 №704 в редакції від 30 серпня 2017 року, із застосуванням у якості розрахункової величини розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року, із обов'язковим зазначенням у довідках відомостей про розміри щомісячний додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2020 року, з 01 лютого 2021 року, з 01 лютого 2022 року, з 01 лютого 2023 року.
Таким чином, лише при задоволенні позову позивача по справі №420/11317/24 та надходженні вказаних довідок для перерахунку пенсії позивача, зокрема, з 01.02.2021 року, у ГУ ПФУ виникнуть підстави для врахування вказаних обставин у зв'язку з положеннями постанови КМУ №713 для подальшого нарахування та виплати доплати до пенсії, оскільки у даному випадку перерахунок пенсії буде здійснений з 01.02.2021 року, тобто до набрання чинності постанови КМУ №713, та саме з підстав зміни складових грошового забезпечення на підставі постанови КМУ.
Між тим, на час розгляду спірних правовідносин по даній справі відсутні підстави для відмови позивачу у задоволенні його позовних вимог щодо зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити йому доплату до пенсії на підставі постанови КМУ №713.
Згідно приписів частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтями 72-76 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,241-246 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зниження при перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2021 року по справі №420/3542/21 з 01.04.2019 її розміру до 70% грошового забезпечення, визначеного для перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 01.04.2019 пенсії ОСОБА_1 у розмірі 74% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, станом на 05.03.2019 року відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/1946 від 14.09.2020р.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.08.2021 року доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.08.2021 року щомісячну доплату до пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000, 00 грн.
Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва