Справа № 686/18832/24
Провадження № 3/686/6253/24
12 липня 2024 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Бацуца Т.М., розглянувши матеріали, які надійшли від ГУ ДПС у Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 164 КУпАП ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, українку, мешканку АДРЕСА_1 , не працюючу, не судиму,
12 червня 2024 року головним державним інспектором відділу позапланових перевіром оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Хмельницькій області Латкою А.М. був складений протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 164 КУпАП щодо ОСОБА_1 за те, що остання, як зазначено в протоколі, 12 червня 2024 року в порушення ст. 58 Господарського кодексу України, п. 2 ст. 50 Цивільного кодексу України, здійснювала на території МКП ринок «ІЗІДА» по вул. Львівське шосе, 25/1 в м. Хмельницькому підприємницьку діяльність без державної реєстрації, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 164 КУпАП.
Дана справа підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП, виходячи з наступного.
Адміністративним правопорушенням, визначеним диспозицією ч. 1 ст. 164 КУпАП, є провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Таким чином, склад адміністративного правопорушення повинен містити два фундаментальних аспекти: 1) зайняття господарською діяльністю; 2) спеціальна заборона, встановлена Законом, які повинні бути розкриті в протоколі.
Дана норма є бланкетною, яка відсилає для встановлення її змісту до інших нормативних актів, зокрема до положень Господарського, Цивільного та Податкового кодексів України.
Під господарською діяльністю в Господарському кодексі України розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність (ст. 3 ГК України).
Господарська діяльність включає як виробничу діяльність, у процесі якої виробляється продукція, вироби народного споживання та інші матеріальні цінності, та невиробничу діяльність, пов'язану з виконанням різних видів робіт, у тому числі науково-дослідних, надання послуг, результати яких відчужуються як товар. Господарська діяльність має здійснюватися належним чином та давати якісні результати, що можливо забезпечити, якщо суб'єкти господарювання будуть мати достатні знання, навички, досвід, а це досягається, коли така діяльність здійснюється постійно у вигляді промислу.
Як вбачається з п. 4 Постанови Пленуму ВСУ №3 від 25 квітня 2003 року «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності», під здійсненням особою, не зареєстрованою як суб'єкт підприємництва, будь-якого виду підприємницької діяльності з числа тих, що підлягають ліцензуванню, слід розуміти діяльність фізичної особи, пов'язану із виробництвом чи реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг з метою отримання прибутку, яка містить ознаки підприємницької, тобто провадиться зазначеною особою безпосередньо самостійно, систематично (не менше ніж три рази протягом одного календарного року) і на власний ризик.
Таким чином, важливою ознакою господарської діяльності є її систематичність, виконання на професійній основі, а саме вчинення три і більше разів, а разове вчинення будь - якої дії не утворює складу адміністративного правопорушення.
Основним доказом вчинення Гарнік інкриміновагого правопорушення є складений про це протокол.
Головним державним інспектором відділу позапланових перевіром оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Хмельницькій області Латкою А.М. адмінпротокол складений недбало, із істотними недоліками, які не розкривають суть адміністративного правопорушення, не розкрита об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП,не зазначено, кому і що конкретно було проданоОСОБА_1 , які кошти вона від цього отримала, не додано доказів системності здійснення діяльності, не додано доказів відсутності відносин правопорушниці із ринком, протокол складено до фактичного завершення перевірки, з актом фактичної перевірки ОСОБА_1 не ознайомлено, не зазначена адреса безпосередньої реалізації товарів.
Без належних даних суд позбавлений можливості застосувати санкції ч.1 ст.164 КУпАП, в якій передбачена можлива конфіскація виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.
Вимоги до змісту протоколу про вчинення адміністративного правопорушення викладені в ст. 256 КУпАП. В даному випадку складений протокол не відповідає вимогам, передбаченим в зазначеній статті, і не може бути доказом по справі та актом обвинувачення.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП, у зв'язку з чим провадження по справі слід закрити.
Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження по адміністративній справі щодо ОСОБА_1 закрити за відсутністю складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається Хмельницькому апеляційному суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.