Справа № 686/22567/23
Провадження № 3/686/245/24
05 липня 2024 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Антонюк О.В., з участю захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ААД № 041811 від 17.08.2023 р., ОСОБА_2 ставиться в вину те, що він 17.08.2023 року, приблизно о 17 год. 05 хв., в м. Хмельницькому по вул. Вінницьке шосе, 6, керував автомобілем «Chevrolet», державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння (підвищена жвавість рухів, поведінка, що не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук). Від проходження медичного огляду, у встановленому законом порядку відмовився в медичному закладі, що підтверджується висновком лікаря №1225 від 17.08.2023р., чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
Такі дії ОСОБА_2 інспектором взводу №2 роти №4 БУПП в Хмельницькій області Загородньою К.Ю. кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Заслухавши пояснення ОСОБА_2 , думку захисника, дослідивши матеріали справи та представлені суду докази, приходжу до висновку про недоведеність наявності в діях ОСОБА_2 складу інкримінованого йому адміністративного правопорушення, у зв'язку з чим провадження по справі слід закрити, з наступних підстав.
Так, в судовому засіданні ОСОБА_2 пояснив, що у вказаний в протоколі день та час, він дійсно керував транспортним засобом «Шевролет», д.н.з. НОМЕР_1 , був зупинений працівниками поліції. На пропозицію працівників поліції пройшов на місці обстеження за допомогою приладу Драгер на стан алкогольного сп'яніння, чого у нього виявлено не було. Далі на пропозицію працівників поліції погодився та проїхав в медичний заклад для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння. В медичному закладі лікар провела огляд, поміряла тиск і запропонувала здати аналіз сечі. На такий аналіз він погодився, оскільки не вживав і не вживає наркотичних засобів, однак здати аналіз сечі не зміг в силу фізіологічного стану.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з пунктом 2.5. ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з пунктом 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та МОЗ України від 09 листопада 2015 року №1452/735 (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до пункту 12 розділу ІІ вказаної Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Згідно пункту 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17 грудня 2008 року, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Пленум Верховного Суду України в пункті 27 постанови від 23 грудня 2005 року №14«Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту,а також про адміністративні правопорушення на транспорті» роз'яснив, що відповідальність за статтею 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку суд встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1, ч. 2ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з частиною другою статті 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Як слідує з досліджених в судовому засіданні доказів, зокрема, з долученого до матеріалів справи відеозапису з нагрудних камер працівників поліції, проїхати в медичний заклад для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння. ОСОБА_2 на пропозицію працівників поліції погодився. В медичному закладі пройшов огляд лікаря та погодився на здачу біологічного матеріалу, однак, в силу свого фізіологічного стану не зміг здати аналіз сечі, в результаті чого лікар видала висновок про відмову від проходження огляду.
Обґрунтованими, на думку суду, є і зауваження захисника, щодо дописів, які містяться в оригіналі протоколу про адміністративне правопорушення ААД №041811 від 17.08.2024р., в частині долучених до протоколу доказів, які відсутні в наданій працівниками поліції ОСОБА_2 копії вказаного протоколу, а також часу складання такого протоколу, який був складений раніше висновку медичного огляду ОСОБА_2 , виданого лікарем в медичному закладі. Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 не змогла пояснити походження таких розбіжностей в складеному нею протоколі.
Згідно ч.3 ст.62 Конституції України - обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За таких обставин, вважаю, що всі сумніви щодо доведеності вини ОСОБА_2 у вчиненні даного правопорушення слід тлумачити на його користь.
Враховуючи вищевикладене, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_2 відсутній склад інкримінованого йому адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Таким чином, керуючись ст.ст. 247 п.1, 283, 284 КУпАП, суддя -
Закрити адміністративне провадження відносно ОСОБА_2 на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення її через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: