12.07.2024 Справа №607/13397/24 Провадження №3/607/5913/2024
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Гуменний П.П., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Тернопільській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, офіційно не працевлаштованого, адреса проживання: АДРЕСА_1 ,
за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
за участю: особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , -
9.06.2024 о 20:52 в м. Тернополі по вул. Тролейбусна, 14, водій ОСОБА_1 , в порушення вимог п.2.1 (а) ПДР України, керував транспортним засобом Mazda 3, державний номерний знак НОМЕР_1 , при цьому був позбавлений права керування транспортними засобами, згідно постанови Городищенського районного суду Черкаської області від 9.05.2024, у справі №691/87/24.
Дане правопорушення вчинено повторно протягом року. Постановою серії БАБ №178639 від 27.12.2023 ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 126 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вини у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав. Пояснив, що йому не було відомо, про те, що він був позбавлений батьківських прав.
При дослідженні матеріалів справи проходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП доведена матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме:
- даними, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №885456 від 9.05.2024;
- даними відеозапису із нагрудних камер працівників поліції;
- копією постанови серії БАБ №178639 від 27.12.2023, згідно якої ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП;
- копією розписки ОСОБА_1 від 9.06.2024, згідно якої останній зобов'язався не керувати транспортним засобом;
- рапортом поліцейського взводу №2 роти №3 батальйону УПП в Тернопільській області ДПП Собко А.В. від 9.06.2024;
- копією витягу із ІПНП України, з якого вбачається, що згідно постанови про накладення адміністративного стягнення по справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ №178639 від 27.12.2023, ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 126, ч.1 ст. 121 КУпАП;
- копією постанови Городищенського районного суду Черкаської області від 9.05.2024, у справі №691/87/24, згідно якої ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП та призначено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1000 тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 1 рік. Згідно інформації ЄДРСР вказана постанова суду набрала законної сили 20.05.2024.
Із довідки, виданої старшим інспектором відділу адміністративної практики управління патрульної поліції в Тернопільській області ДПП І.Вихованець від 18.06.2024 вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , притягувався до адміністративної відповідальності, а саме: за ч.1 ст.130 КУпАП - постановою Городищенського районного суду Черкаської області №691/87/24 від 09.05.2024 року накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік; за ч.1 ст.121 та ч.2 ст.126 КУпАП - постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ №178639 від 27.12.2023 року, якою накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3400 (три тисячі чотириста) гривень.
Із довідки, виданої старшим інспектором відділу адміністративної практики управління патрульної поліції в Тернопільській області ДПП І.Вихованець від 18.06.2024 вбачається, що за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - транспортних засобів не зареєстровано.
За таких обставин, оцінюючи докази в їх сукупності вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП, а саме: повторне протягом року керування транспортним засобом особою, яка позбавлена права керування таким транспортним засобом.
За встановлених обставинах при накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, відсутність обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, вважаю, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Згідно з ч. 3 ст. 30 КУпАП, якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті.
Так, постановою Городищенського районного суду Черкаської області від 9.05.2024, у справі №691/87/24 ОСОБА_1 позбавлено права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
Згідно з ч. 2 ст. 317-1 КУпАП особа вважається позбавленою права керування транспортним засобом після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права.
Зазначена вище постанова суду від 9.05.2024, згідно відомостей ЄДРСР набрала законної сили 20.05.2024.
Відтак станом на 12.07.2024, тобто на день винесення цієї постанови строк невідбутої частини стягнення за попередньою постановою становить 10 місяців 8 днів, а тому загальний строк адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, який необхідно накласти на ОСОБА_1 , становить 5 років 10 місяців 8 днів.
Також, враховуючи, що транспортний засіб Mazda 3, державний номерний знак НОМЕР_1 , не належить ОСОБА_1 та згідно довідки УПП в Тернопільській області ДПП за ним не зареєстровано транспортних засобів, не вважаю за можливе застосовувати адміністративне стягнення у виді оплатного вилучення транспортного засобу стосовно ОСОБА_1 .
Згідно ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення. Тому, у відповідності до п.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 33, 40-1, 126, 245, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суд -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу, у розмірі 2400 (двох тисяч чотирьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень з позбавленням права керування транспортним засобом на строк п'ять років, без оплатного вилучення транспортного засобу.
На підставі ч. 2 ст. 30 КУпАП шляхом приєднання до адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, накладеного даною постановою, невідбутої частини адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, накладеного постановою Городищенського районного суду Черкаської області від 9.05.2024, у справі №691/87/24, накласти на ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 2400 (двох тисяч чотирьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років 10 (десять) місяців 8 (вісім) днів без оплатного вилучення транспортного засобу.
Штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У випадку несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягується подвійний штраф в розмірі 4800 (чотирьох тисяч восьмисот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 81 600 (вісімдесят одну тисячу шістсот) гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок в дохід держави.
Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, установленого частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом звернення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 Кодексу України про адміністративні правопорушення перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Суддя П.П. Гуменний